Javoříčským krasem do nitra vápencového vrchu
Pojďte s námi do přírody


Mírně náročný, asi 4 km dlouhý výlet pro pěší vás zavede nedaleko Litovle do Javoříčských jeskyní, ukrytých v nitru vápencového vrchu Špláz v národní přírodní rezervaci Špraněk. Uvidíte pestré bukové lesy na vápencích a projdete se podél říčky Špraněk. Výlet lze spojit rovněž s návštěvou 5 km vzdáleného pohádkového hradu Bouzov.
Výlet - Litovelské Pomoraví - NPR Špraněk
Protože budete procházet přísně chráněným územím, prosíme, řiďte se omezeními z informačních tabulí a choďte pouze po vyznačených turistických stezkách. Do Javoříčka, kde putování začíná, je možné se dostat autobusem nebo automobilem. Výlet není vhodný pro kočárky, ani pro cyklisty.
Javoříčské jeskyně
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří složitý komplex chodeb, dómů a propastí o délce téměř 6000 m. Vznikly v ostrůvku devonských vápenců v masívu vrchu Špraněk. Na vývoji podzemních prostor se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.
Dnes jsou jeskyně přístupné veřejnosti, vybrat si můžete ze dvou tras. Ať zvolíte delší či kratší, uvidíte jednu z nejkrásnějších jeskynních výzdob u nás. Více informací najdete na stránkách Správy jeskyní České republiky .
Autor snímku: Jiří Šafář
Zkamenělý zámek
Cesta vás dále zavede až k mohutnému vápencovému skalisku přezdívanému Zkamenělý zámek. Zvedá se do výšky 54 m nad hladinou potoka v pravém údolním svahu Špraňku. Z vyhlídkové plošiny se zábradlím je pěkný pohled do údolí i po kraji. Naučná stezka vede přímo skrz toto skalisko z části zřícenou 8 m vysokou a 9 m širokou skalní bránou.
Autor snímku: Jan Vrbický
Nenápadný a vzácný
Na sutích v okolí skalního útvaru Zkamenělý zámek roste vzácný ploštičník evropský . Je to vytrvalá stínomilná bylina, která kvete v červenci až srpnu. U nás ji najdete jen na několika místech, na Znojemsku, v Moravském krasu, v okolí Moravské Třebové a zde v Javoříčském krase. Roste na vápencích, v suťových listnatých nebo smíšených lesích, často na skalách nebo na balvanitých zvětralinách. Pro svou vzácnost patří mezi kriticky ohrožené druhy květeny České republiky.
Autor snímku: Jan Vrbický
Pozůstatky hradu Špránek
Na temeni skaliska Zkamenělého zámku stával hrad Špránek. Známý je i pod jménem tvrz Branky. Postavený byl začátkem 14. století a ještě ve stejném století byl opuštěn a zbořen. Dodnes se zachovaly pouze zbytky příkopu a valu. Je odtud pěkný výhled na protější svahy a do údolí říčky Špraňku.
Autor snímku: Jan Vrbický
Bučiny na vápenci
Zdejší bukové lesy patří mezi druhově nejbohatší bučiny vůbec. Vděčí za to vápenci. Na něm se totiž vytvářejí černě zbarvené lehké půdy s neutrálním až lehce zásaditým pH označované jako rendziny. Jsou propustné a výhřevné a to prospívá mnoha druhům vzácných rostlin. Rostou tu i zástupci orchidejí, jako jsou okrotice bílá i okrotice červená , nezelený parazitický hlístník hnízdák , ale i střevíčník pantoflíček nebo korálice trojklaná .
Autor snímku: Jan Vrbický
Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.
Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.
Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu KAM po Česku .
Výlety a akce - přehledová mapa
Výlety do přírody pro vás připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a dalšími neziskovými organizacemi.