Africké jazerá
Veľké africké jazerá je séria jazier okolo Východoafrickej priekopovej prepadliny.
Patrí sem aj Viktóriino jazero, čo je najväčšie jazero v Afrike a tretie najväčšie na svete (po Kaspickom mori a Hornom jazere).
01 / 08
1
Turkana
Turkana predtým nazývané Rudolfovo jazero je bezodtokové mierne slané jazero vo Východnej Afrike v Keni a severným koncom zasahujúce do Etiópie . Nachádza sa v tektonickej prepadline. Má rozlohu 8 500 km ² . Je 220 km dlhé a maximálne 50 km široké. Dosahuje maximálnu hĺbku 73 m . Je teda najväčší v celej východnej vetve Veľkej priekopovej prepadliny . Leží v nadmorskej výške 375 m. V období pliocénu sa na jeho mieste nachádzalo jazero Lonyumun.
2
Ukerewe (Viktoriino jazero)
Viktóriino jazero je najväčšie africké jazero. Leží na hranici Kene, Ugandy a Tanzánie. Obsahuje veľa ostrovov, polostrovov a zálivov, najmä vo východnej časti. Vyteká z neho rieka Viktóriin Níl, ústi doňho rieka Kagera predstavujúca prvý úsek Nílu. Na Viktóriinom Níle pri Jinje (Owenove vodopády) je veľká priehrada s hydroelektrárňou.
Rozloha: 68 800 km²
Priemerná hĺbka 40 m (maximálne 80 m)
Objem vody 2 700 mld. m³
Nadmorská výška 1 134 m n. m.
objavené roku 1858 anglickým cestovatelom menom J. H. Speke ktorý ho pomenoval po anglickej kráľovnej
hlavné prístavy: Jinja, Port Bell, Entebbe, Bukoba, Mwanza, Musoma, Kisumu
3
Albertovo jazero
Albertovo jazero je jazero vo Východnej Afrike na hraniciach Konžskej demokratickej republiky a Ugandy. Nachádza sa v tektonickej prepadline v najsevernejšej časti reťazca jazier Východoafrickej priekopovej prepadliny. Je to jedno z Veľkých afrických jazier. Je siedme najväčšie v Afrike. Má rozlohu 5 600 km². Je 30 km dlhé a približne 160 km široké. Dosahuje maximálnu hĺbku 58 m. Leží v nadmorskej výške 617 m.
Pobrežie je slabo členité. Brehy sú prevažne zrázne. Dno je ploché. Na južnom konci jazera sa nachádza séria bažín v miestach, kde sa do jazera vlieva rieka Semliki.
4
Edwardovo jazero
Edwardovo jazero je jazero vo Východnej Afrike v povodí rieky Níl na hraniciach Konžskej demokratickej republiky a Ugandy. Nachádza sa vo Východoafrickej priekopovej prepadline a zaradzuje sa medzi Veľké africké jazerá(15. najväčšie v Afrike). Jeho severné pobrežie je niekoľko kilometrov od rovníka. Má rozlohu 2 150 km². Je 77 km dlhé a maximálne 40 km široké. Dosahuje maximálnu hĺbku 111 m. Leží v nadmorskej výške 912 m.
Jazero je napájané z riek Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru a Rwindi. Z jazera odteká rieka Semliki, ktorá tečie do Albertovho jazero.
5
Kivu
Kivu je jazero na hraniciach Konžskej demokratickej republike s Rwandou, vo Východoafrickej priekopovej prepadline.
Je súčasťou Veľkých jazier v Afrike. Je odvodňované riekou Ruzizi, ktorá vteká do jazera Tanganika. Prvým Európanom, ktorý toto miesto zdokumentovateľne navštívil bol v roku 1894 Nemec Adolf von Götzen. Neslávne známym sa stalo ako miesto, kde boli nahádzané mnohé obete Rwandskej genocídy z roku 1994.
6
Tanganika
Jazero má rozlohu 32 900 km². Je 50 km široké a v smere sever-juh 645 km dlhé. Jeho priemerná hĺbka je 570 m a maximálna 1 470 m, obsahuje približne 18 900 km³ vody. Po Bajkalskom jazere je to druhé najhlbšie a najobjemnejšie sladkovodné jazero.
7
Rukwa
Rukwa je bezodtokové plytké slané jazero vo Východnej Afrike na juhozápade Tanzánie. Nachádza sa v tektonickej prepadliny. Má rozlohu 2600 km². Je 150 km dlhé a 25 až 30 km široké. Leží v nadmorskej výške 792 m.
8
Malawi
Malawi predtým nazývané Ňasa, Njasa, ang. Lake Malawi je jazero na hraniciach Tanzánie, Malawi a Mozambiku.
Základné údaje:
výška 473 m n. m.
rozloha 30 800 km²
max. hĺbka 704 m, priemerná hĺbka 273 m
Jazero je tektonického pôvodu, odvodňuje ho rieka Shire do Mozambického prielivu. Obklopujú ho vysoké hory. V roku 1859 ho objavil D. Livingstone.