Kraj jeftine energije u Evropi

Najneizvesnija zima u Evropi od Drugog svetskog rata

Evropska unija (EU) je i dalje bez dogovora o merama za ublažavanje energetske krize iako se sa približavanjem zime astronomskom rastu cena ne nazire kraj.

Domaćinstvima stižu sve viši računi za struju i grejanje, a i privreda je sve ugroženija sa preduzećima na ivici bankrota, zbog čega preti recesija.

Tako su računi nemačkim domaćinstvima povećani za 62 odsto, prenosi Rojters. Istovremeno, pogođena je energetski intenzivna industrija, pre svega amonijaka čija je proizvodnja smanjena za dve trećine u Evropi, a bez koje nema mineralnih đubriva za poljoprivredu. Zbog toga se strahuje od deindustrijalizacije, odnosno preseljenja evropskih preduzeća u druge delove sveta gde je energija mnogo jeftinija.

Članice EU nastoje da pomognu subvencijama domaćinstva, pre svega najsiromašnija, i privredu. Međutim, pitanje je koliko ima prostora za takve poteze dugoročno zbog iscrpljenosti državnih budžeta usled obilatih intervencija tokom pandemije, zatim rasta inflacije i preteće recesije.

 Strah od nestašice gasa u Evropi 

Trenutni pad cena gasa zbog toplog vremena i neuobičajeno puni rezervoari ovim energentom od skoro 94 odsto na nivou EU, ne bi smeo da zavara, upozoravaju evropski zvaničnici. Tako je predsedavajući, češki ministar industrije Jozef Sikela rekao da je ograničenje EU i dalje potrebno u cilju zaštite od bilo kakvih budućih skokova cena. "Igra nije gotova", dodao je on.

Članice evropskog bloka su nedeljama raspravljale o ograničavanju cena gasa, s tim što su neke podržale tu ideju kao način da se zaustave poskupljenja izazvane naglim padom isporuka ovog energenta iz Rusije, dok su se druge tome protivile, pre svega Nemačka i Holandija.

Pre rata u Ukrajini, EU je uvozila 40 odsto gasa iz Rusije, a sada svega 8 procenata.

Ministri energetike uspeli su u utorak tek da se načelno dogovore o neophodnosti donošenja zajedničkih mera, te da održe još jedan sastanak krajem novembra, četvrti po redu od jula, na kojem bi se usvojila, između ostalog, i pravila za zajedničku kupovine gasa.

Ipak, Sikela smatra da postoji konsenzus da se članice EU usredsrede na zajedničku kupovinu gasa u cilju izbegavanja međusobnog nadmetanja u njegovoj nabavci. Međutim, očito prevladavaju nacionalni interesi koji proizilaze i iz različitih okolnosti, jer su neke zemlje veoma zavisne od uvoza ruskog gasa, pre svega Nemačka oko 55 odsto.

Istovremeno, zemlje poput Španije se snabdevaju iz drugih izvora, u prvom redu tečnim gasom iz Alžira, SAD, a iz Rusije 14 procenata.

Njegova nestašica izaziva i rast cena struje. Naime, oko 20 odsto električne energije u EU se proizvodi iz gasa.

Od astronomske do negativne cene gasa

Situacija je krajem leta bila dramatična jer je cena gasa krajem avgusta i početkom septembra dostizala skoro 4.000 dolara za hiljadu kubnih metara ili više od 300 dolara po megavatsatu, što je uvećanje od 20 puta u odnosu na 2020. godinu. Istovremeno, struja je poskupela 8 puta.

Uprkos smanjenju zaliha ruskog gasovoda, holandski indeks, koji služi za obračun evropskog prometa gasa, pao je krajem oktobra za buduće kupovine (futures) za više od 70 odsto otkako je dostigao najviši nivo u avgustu - na oko 100 evra po megavat satu i na najnižem je nivou od sredine juna, prenosi Rojters (Reuters).

Štaviše, pred kraj oktobra u jednom trenutku cene za trenutnu prodaju (spot) su bile u minusu za 16 dolara. Toliko su dobavljači bili spremni da plate svakome ko je želeo da ga kupi, kako bi se rešili zaliha i smanjili troškove, što je bio neverovatan obrt.

Feliks But (Felix Booth), jedan od rukovodilaca analitičke kompanije Vorteks (Vortex), rekao je za CNN Business da čak 35 tankera sa tečnim gasom pluta u blizini ili plovi veoma sporo prema lukama u severozapadnoj Evropi i na Iberijskom poluostrvu zbog nedostatka terminala za skladištenje.

Tim brodovima će "verovatno trebati još mesec dana da udome tovar (LNG)", kazao je But.

Oni zajedno prevoze tečni gas u vrednosti od 2 milijarde dolara, navodi Argus Media, kompanija za analizu energetskog tržišta.

U međuvremenu, nedostatak kopnenih terminala evropske zemlje nastoje da nadoknade nabavkom plutajućih (FSRU). Tako je Nemačka izdvojila više od 3 milijarde evra za nabavku pet plutajućih terminala kapaciteta od 25 milijardi kubnih metara, od toga će dva biti u funkciji već ove zime.

Podaci o skoku cena gasa u Evropi iz perioda maj-juni 2022.

Osim pojačanog snabdevanja tečnim gasom, na pad njegove cene u Evropi uticalo je i veoma toplo vreme. Iako je zimska sezona počela početkom oktobra, kada potražnja za grejanjem obično raste, temperatura je viša nego što je uobičajeno za ovo doba godine, zbog čega je smanjena tražnja.

"U zemljama kao što su Italija, Španija, Francuska, vidimo da su temperature i potrošnja gasa bliže nivoima iz avgusta i početkom septembra", rekao je za CNN Masimo (Massimo) Di Odoardo iz Vud Mekenzi (Wood Mackenzie), kompanije za analitiku energetike.

"Čak i u nordijskim zemljama, Velikoj Britaniji i Nemačkoj, potrošnja je daleko ispod proseka za ovo doba godine", dodao je on.

Evropska unija je takođe premašila cilj za dopunu skladišta gasa od 80 odsto do 1. novembra. Kapaciteti su trenutno popunjeni sa 93 odsto, u poređenju sa 77 odsto u ovo doba prošle godine, pokazuju podaci Gas Infrastructure Europe.

Uz to, vetar je veoma snažan, pa raste proizvodnja u vetroelektranama, zbog čega se smanjuje potražnja za gasom.

U međuvremenu, u strahu od nestašica, domaćinstva i privreda štede gas, pa je smanjena njegova potrošnja. Sve je to doprinelo da cena ovog energenta padne na 50 evra za megavatsat za spot kupovinu još kada je Rusija obustavila isporuke Severnim tokom 1.

Cena za kupovinu za mesec dana unapred je 100 evra, a za isporuke u narednih 12 meseci su sa više od 340 evra, krajem avgusta, pale na 123 evra.

Ipak, cena gasa je 126 odsto viša nego u ovo doba prošle godine za buduće kupovine (futures), prenosi CNN.

Više cene sledeće godine

Prema vremenskim prognozama, Evropa će i u naredne dve nedelje imati blaže temperature, prenosi Rojters. To će usporiti korišćenje rezervi gasa u skladištima.

Dugoročne prognoze pokazuju da će veći deo Evrope ove zime imati blaže od uobičajnih temperatura. Razlika između hladne i blage zime je oko 25 milijardi kubnih metara (bcm) ili 7-8 odsto ukupne potražnje za gasom u EU, ocenjuje Nikoline Bromander, analitičarki konsultantske kuće Rajstad Energi (Rystad Energy).

Ali analitičari upozoravaju da treba izbegavati osećaj samozadovoljstva.

Veća potražnja za LNG iz Azije u slučaju hladne zime, i bilo kakva kašnjenja u isporukama tečnog gasa, mogu uticati na cene.

"Jesmo li na sigurnom? Apsolutno ne. Iako je sada blaga temperatura, produžena hladnoća bi i dalje mogla dovesti do skoka cena pred kraj zime, ili zaista sledeće zime", istakao je Tom Marzek-Manser (Marzec-Manser), šef analitike gasa u ICIS-u.

Uprkos smanjenju učešća ruskog gasa u snabdevanju Evropom, ona se može suočiti sa teškoćama sledećeg leta u popunjavanju skladišta za zimu.

Očekuje se da će cene dostići 150 evra po megavat-satu do kraja 2023. godine, rekao je Bil Vederbern (Bill Weatherburn), analitičar Capital Economics-a.

"Punjenje skladišta uoči sledeće zime zahtevaće od EU da uveze još više LNG-a, jer treba da nađe zamenu za izgubljeni uvoz ruskog gasa za celu godinu", kazao je Vederbern za CNN.

Dinamični 'cenovni koridor'

Češki ministar Sikela rekao je da među ministrima postoji široka podrška za uvođenje "dinamičkog cenovnog koridora, odnosno ograničenja cena struje i gasa koje bi onemogućilo prekomerne skokove u slučaju panike na tržištu".

Stoga je postignuta načelna saglasnost da se do proleća 2023. uspostavi alternativna referentna vrednost na berzi tako da se ukalkuliše sve veća zastupljenost tečnog gasa (LNG) na tržištu. Trenutno se za Evropu koristi indeks TTF na holandskoj berzi.

Međutim, on uzima u obzir samo gas koji stiže cevovodima. Naime, pre rata u Ukrajini od oko 165 milijardi kubnih metara gasa iz Rusije, koliko je godišnje stizalo u EU, čak 140 milijardi je dopremano preko 9 gasovoda, a samo 25 milijardi je bio u tečnom stanju.

U situaciji kada evropski blok nastoji da nadomesti uvoz gasa iz Rusije iz drugih izvora, pre svega LNG, pomenuti holandski indeks ne odražava novo stanje na tržištu, jer su cene na ovoj berzi više nego tečnog gasa u drugim svetskim regionima.

Ta korekcija bi trebalo da obezbedi stabilnije cene gasa za sledeću godinu.

Za i protiv ograničenja cena gasa

Ipak, mišljenja su podeljena. Francuska, Italija, Poljska i 12 drugih zemalja zatražili su od Brisela da predloži gornju granicu cena za celu EU koja bi pokrila svu trgovine gasom na veliko, ističući da će to pomoći u obuzdavanju rastuće inflacije.

Drugi se protive - među njima Nemačka, u koju je odlazila trećina evropskog gasa uvezenog iz Rusije, i Holandija - smatrajući da bi ograničavanje cena moglo da izazove povećanu potražnju za ovim energentom ili da dovede u tešku situaciju zemlje koje nastoje da dođu do njega na globalnom tržištu.

"Imamo niz pitanja u vezi sa intervencijama na tržištu gasa", rekao je holandski ministar klime Rob Jeten nakon sastanka, pozivajući umesto toga na strože mere uštede energije kako bi se smanjile cene.

Evropska unija se proletos saglasila da smanji upotrebu gasa za 15 odsto, odnosno 45 milijardi kubika, mada se procenjuje da će tokom zime morati da uštedi i 20 procenata.

Evropska komisija je takođe skeptična ističući da bi ograničenje veleprodajnih cena - što pokriva i tečni prirodni gas i snabdevanje cevovodima – moglo da poremeti tokove ovog energenta između članica EU.

U tom slučaju, ne bi bilo moguće usmeriti gas u regione u kojima je hitno potreban.

Ograničenje cena sveukupnog gasa ili samo ruskog?

EU će takođe biti potrebna "značajna finansijska sredstva" kako bi osigurala da zemlje i dalje mogu privući gas sa konkurentnih globalnih tržišta na kojima bi drugi kupci možda bili spremni da plate cene iznad gornje granice koju odredi evropski blok, saopštila je Evropska komisija, dodajući da je to skopčano sa rizikom "od poremećaja u snabdevanju".

Istovremeno, Evropska komisija je u septembru predložila ograničenje cene ruskog gasa, ali je odustala od te ideje nakon otpora zemalja centralne i istočne Evrope zabrinutih da će Moskva uzvratiti prekidom izvoza ovog energenta koji im i dalje šalje.

Neke evropske diplomate smatraju da bi ograničenje cena imalo malo efekata i više bi ličilo na geopolitički potez u cilju smanjenja prihoda Moskve.

Evropski energetski miks

Evropska unija je 2020. proizvodila 42 odsto energije za svoje potrebe, a 58 procenata uvozila, navodi Eurostat.

Glavni izvori su: naftni derivati (uključujući sirovu naftu) - 35 odsto, prirodni gas 24 procenata, obnovljive energije 17, nuklearna energija 13 i čvrsta fosilna goriva (među njima i ugalj) 12 odsto.

To znači da fosilna goriva čine oko 70 odsto u energetskom miksu. S obzirom da se ona uglavnom uvoze iz trećih zemalja, što znači da je evropski blok veoma ranjiv na fluktuaciju cena.

Nemačke nevolje

Nemačka, kao najveći potrošač energije u Evropi i sedmi na svetu, naročito je izložena udarima nepredvedivog tržišta. Naime, gas čini 27 odsto u njenom energetskom miksu. Od toga, 55 odsto je uvozila iz Rusije.

Problem otežava što se ovaj energent koristi za zagrevanje polovine od 41,5 miliona domaćinstava u Nemačkoj i trećine privrede, prenosi Rojters. Ona je nastojala da uoči ove zime napuni skladišta gasa, ali to je dovoljno za oko dva i po meseca, naročito ako bude veoma hladno. Još veći će problem biti sledeće zime.

Prema predviđanju Instituta za ekonomiju u Kilu, u najgorem slučaju ako Nemačka ne bude mogla da nabavlja dodatne količine gasa, to će naneti štetu njenoj ekonomiji u iznosu od 283 milijardi evra.

Ona je za uvoz ovog energenta od januara do avgusta potrošila 49,5 milijardi evra, prenosi Rojters, a 17,1 milijardu u istom periodu 2021. godine

Hemijska i farmaceutska industrija su upozorile na pogubne posledice u slučaju redukcija. U poređenju sa najvećim svetskim ekonomijama, Nemačka ima najveći udeo obnovljivih izvora u energetskom miksu – 19 odsto.

Međutim, prema podacima Instituta GIS u Lihenštajnu, naftni derivati sa 33 procenta, plus gas i ugalj, odnosno fosilna goriva, čine ukupno 76 odsto energije koju koristi Nemačka. Ona do kraja godine zatvara tri preostale nuklearne elektrane, što je odluka bivše kancelarke Angele Merkel nakon incidenta u Fukušimi 2011.

Helmut Šmit: Rusi su uvek bili pouzdani dobavljači

Zavisnost Nemačke od gasa je porasla sa 58 milijardi kubnih metara 1980-ih na 95 milijardi 2021. godine.

Na večeri u nemačkoj ambasadi u Londonu 23. oktobra 1980. nemački kancelar Helmut Šmit šokirao je britansku premijerku Margaret Tačer kada joj je rekao da se Zapadna Nemačka oslanja na Sovjetski Savez za 14 odsto svoje potrošnje prirodnog gasa.

"To je veoma opasno i nerazumno", rekla je ona.

Šmit je odgovorio: "Draga moja Margaret, Rusi su uvek bili najpouzdaniji dobavljači. Potrebni smo im koliko i oni nama. Nema nikakve opasnosti".

Bivši nemački kancelar Helmut Schmidt

Former Chancellor Helmut Schmidt

Skoro 40 godina, sve do ruske invazije na Ukrajinu, optimistična Šmitova procena izgledala je tačna, a zavisnost Nemačke od ruskog gasa samo je rasla.

Zbog toga nije razvijala infrastrukturu za tečni gas, pa sada koristi holandski terminal kapaciteta od 12 milijardi kubnih metara za snabdevanje svojih potrošača na zapadu zemlje.

Problem je što Holandija smanjuje proizvodnju gasa, Norveška koristi maksimalne kapacitete koje ne može da poveća. Zbog toga zvanični Berlin razmatra nabavke tečnog gasa iz SAD, Katara i drugih zemalja, takođe korišćenje resursa Španije koja ima razgranatu LNG infrastrukturu, ali Francuska se opire da preko njene teritorije prođe gasovod Midi – Catalonia kojim bi se ovaj energent dopremao do kontinentalne Evrope.

Umesto ovog projekta, Francuska, Španija i Portugalija su najavile "koridor zelene energije" između Barselone i Marseja, podmorski gasovod BarMar, ali je problem za Nemačku što nema vremena da se ovaj projekat završi i pusti u pogon. U međuvremenu, zvanični Berlin planira ubrzanu gradnju LNG terminala u luci Brunsbutel na Severnom moru.

Nemačka Federalna agencija za mreže upozorila je da bi zemlja ove zime mogla da se suoči sa nestašicom gasa ako se potrošnja ne smanji za najmanje 20 odsto. Umesto toga, krajem septembra je čak skočila za 10 procenata, prenosi Dojče Vele (DW).


Astronomske cene struje u Evropi

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Fon der Leyen) rekla je da bi EU takođe trebalo da razmotri ograničenje cena posebno za gas koji se koristi za proizvodnju električne energije.

Oko 15 članica - više od polovine bloka - podržava model koji se već primenjuje u Španiji i Portugaliji (Iberijski), a koji predviđa subvencionisanje proizvodnje električne energije na gas.

Španija i Portugal koriste ovu šemu od juna - što je pomoglo da se smanje lokalne cene električne energije - ali je istovremeno povećana potrošnja gasa u Španiji.

Ove dve zemlje su odvojile cenu gasa od električne energije na godinu dana postavljanjem maksimalne vrednosti gasa na oko 50 evra za megavatsat.

Ali, došlo je do porasta izvoza električne energije u Francusku, gde su cene struje više.

To znači da španski poreski obveznici suštinski subvencionišu struju za francuska domaćinstva. Madrid i Lisabon su za tu meru izdvojili 8,4 milijarde evra.

Sistem bi bolje funkcionisao kada bi pokrio ceo blok, pa ne bi bilo te vrste iskakanja.

Evropska komisija je bila skeptičnija u analizi koju je podelila sa članicama. U dokumentu, u koji je Rojters imao uvid, upozorava se da bi ta šema mogla povećati potrošnju gasa u Evropi - i do 9 milijardi kubnih metara - i izvoz električne energije koju subvencioniše EU.

To znači da bi zemlje koje nisu članice EU, ali su povezane sa elektroenergetskom mrežom EU – kao što su Britanija, Švajcarska i zemlje Balkana – imale koristi od subvencionisanog gasa, povećavajući potrošnju u situaciji kada je treba smanjivati.

Drugi negativni efekat je da bi Nemačka, Holandija, Italija i druge zemlje koje se oslanjaju na gasne elektrane na kraju platile veće troškove za pokrivanje subvencija, dok bi one koje uglavnom koriste ostale izvore – posebno Francuska koja se oslanja na nuklearne elektrane – imale finansijsku korist.

Evropska komisija je pozvala na "strukturalniju metodu" koja poziva na dugoročne "ugovore o razlikama".

Time bi se odvojila električna energija dobijenu iz gasa od one proizvedene iz obnovljivih izvora ili nuklearnih elektrana sa različitim cenama za svaku.

Suša, remont nuklearki

Situaciju je otežala letošnja suša koja je isušila reke, pa je smanjena proizvodnja u hidroelektranama i nuklearnim elektranama zbog otežanog hlađenja reaktora. Istovremeno, to je otežalo rečni transport uglja i drugih energenata.

Proizvodnja struje je smanjena i zbog remonta i popravki u zastarelim nuklearkama širom Evrope. Tako je u Francuskoj, koja dobija oko 70 odsto struje iz nuklearnih elektrana, od njih 56 više od pola je izvan pogona zbog problema kao što je korozija, navodi CNBC.

Kako se formira cena struje?

Dramatično poskupljenje gasa uticalo je i na rast cena struje. Pre četiri godina cena megavatsata u Nemačkoj je iznosila 54 evra, prošle godine je premašila 100 evra, da bi se krajem avgusta zaključivali terminski ugovori za sledeću godinu na astronomskih 890 evra, a ima slučajeva i da je prelazila hiljadu evra.

Naime, cena struje se utvrđuje na osnovu najskupljeg proizvedenog kilovata, odnosno graničnih troškova najskupljih elektrana, a to u ovom slučaju znači u pogonima na gas, iako na njega otpada samo 20 odsto.

Istovremeno, u Evropi se proizvede oko 60 odsto struje iz termoelektrana i nuklearki po ceni od 50 dolara za megavat, a iz obnovljivih izvora za 70 dolara, ali to se sve potre na tržištu zbog visoke cene gasa koja služi kao reper.

Primer Nemačke je još drastičniji jer je u njoj, prema podacima Fraunhofer ISE, u 2022. godini gas učestvovao samo sa 11 odsto u proizvodnji struje (Rojters navodi 15 procenata), a najviše vetroelektrane sa 28 procenata, zatim lignit 21 odsto. Međutim, struja je i u ovoj zemlji veoma skupa.

Stoga predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predlaže porez na ekstra profit kompanija koje imaju niže troškove, kao što su proizvođači struje iz termoelektrana, vetra, sunca i nuklearki. Ona ističe da bi se na taj način prikupilo 140 milijardi evra, a što bi se iskoristilo kao pomoć potrošačima koji moraju da plate previsoke račune.

Ovaj sistem utvrđivanja cene struje je početku hvaljen zbog povećanja transparentnosti i promocije prelaska na zelenu energiju, ali je ruska invazija na Ukrajinu stvorila nestabilnost bez presedana.

Većina stručnjaka insistira na tome da sistem graničnih, odnosno marginalnih cene i dalje predstavlja najbolji tržišni model u standardnim vremenima i da svaka intervencija treba da bude precizna i vremenski ograničena. Ušteda energije, kažu, ostaje najbolje sredstvo za EU da bezbedno preživi zimsku sezonu.

Klement Fues (Clement Fuest), profesor Univerziteta u Minhenu, i Aksel Okenfels (Axel Ockenfels), profesor Univerziteta u Kelnu, podsećaju da rezultirajući višak služi ne samo za pokrivanje fiksnih troškova već i za investicije, koje su važne pre svega za obnovljive izvore energije.

"Neki komentatori vide režim zasluga kao poseban tržišni sistem koji je neprikladan u trenutnoj situaciji. Ali ovaj argument je pogrešan. Redosled zasluga je normalna kriva ponude koja nastaje na konkurentnim tržištima na kojima se trguje homogenom robom. Na tržištima robe kao što su bakar ili pšenica, na primer, obično postoje proizvođači sa veoma različitim troškovima, ali svi dobijaju istu cenu (u principu)", navode Fues i Okenfels.

Oni dodaju da na tržištu električne energije ova cena mora biti zasnovana na varijabilnim troškovima najskuplje elektrane za proizvodnju.

"Proizvodnja se odvija po redu troškova – od jeftinog do skupog – a čak i poslednjem proizvođaču je potrebna cena koja pokriva troškove. Nije u pitanju posebno pravilo na tržištu električne energije, već zato što tako funkcioniše konkurencija. Iz sličnih razloga, cena u tržišnoj ravnoteži ne sme biti veća od najmanje spremnosti da se plati među onima koji kupuju električnu energiju. Tržišna cena jednaka prosečnoj spremnosti da se plati bila bi jednako nedostižna kao i tržišna cena istovetna sa prosečnim varijabilnim troškovima", smatraju Fues i Okenfels.

Isto tako, često kritikovano "spajanje" cena električne energije i gasa ne proizilazi iz posebnog pravila tržišta električne energije ili regulatorne odredbe na berzi električne energije. Umesto toga, to odražava činjenicu da cene zavise od troškova, a gas je centralni faktor troškova u ovom slučaju.

Stoga po mišljenju ove dvojice profesora, promena redosleda zasluga ili preispitivanje cena gasa na tržištu električne energije se ne može postići jednostavnom izmenom pravila na berzi.

Predvidljivi problem sa ovom metodom je da bi smanjenjem cena za potrošače smanjio i podsticaj za uštedu električne energije upravo kada elektrane na gas rade.

"Domaćinstva i preduzeća bi trošili više, a ova potražnja bi morala da se zadovolji korišćenjem veće količine gasa u proizvodnji električne energije. Cena gasa bi porasla, pa bi ovaj energent nedostajao negde drugde, a vlade bi se suočile sa dodatnim troškovima, umesto da stvaraju prihod koji bi mogle da proslede onima koji su najugroženiji. Što više električne energije potroše preduzeća i domaćinstva, to će više olakšice dobiti – sve dok zalihe ne prestanu", upozoravaju Fues i Okenfels ukazujući na već pomenuti primer Španije gde je došlo do rasta potrošnje energije.

Od tržišnog fundamentalizma do intervencije države

Evropska unija je godinama imala isti stav ne prihvatajući reforme tržišta struje sa argumentom da su turbulencije u cenama normalna posledica tranzicije od fosilnih goriva ka obnovljivim izvorima.

Bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis je to nazvao tržišnim fundamentalizmom.

"EU je obavezala svoje zemlje članice da odvoje električnu mrežu od elektrana i privatizuju ih kako bi stvorile nove firme, koje bi se međusobno takmičile u snabdevanju električnom energijom nove kompanije koja poseduje mrežu. Ova kompanija bi zauzvrat dala u zakup svoje kablove drugom nizu kompanija koje bi kupovale električnu energiju na veliko i međusobno se takmičile nudeći je domaćinstvima i firmama", ističe Varufakis.

Janis Varufakis, bivšu ministar finansija Grčke

Konkurencija među proizvođačima bi minimizirala veleprodajnu cenu, dok bi konkurencija među trgovcima na malo obezbedila da krajnji potrošači imaju koristi od niskih cena i visokog kvaliteta usluge.

Međutim, po njegovom mišljenju taj princip ne funkcioniše ni u teoriji, a kamoli u praksi.

"Simulirano tržište se suočilo sa kontradiktornim imperativima: obezbediti minimalnu količinu električne energije u mreži u svakom trenutku i usmeriti investicije u zelenu energiju. Rešenje koje su predložili tržišni fundamentalisti imalo je dvostruki cilj: stvoriti drugo tržište na kome bi se dozvolilo emitovanje gasova sa efektom staklene bašte i uvesti cene po graničnim troškovima, što je značilo da bi veleprodajna cena svakog kilovata trebalo da bude jednaka ceni najskupljeg", navodi bivši grčki ministar.

To se može videti na primeru hidrocentralne i termoelektrane na lignit. Fiksni trošak izgradnje hidroelektrane je veliki, ali marginalni trošak je nula: kada voda okrene turbinu, sledeći kilovat koji stanica proizvede ne košta ništa.

Nasuprot tome, elektrana na lignit je mnogo jeftinija za izgradnju, ali marginalni trošak je pozitivan, odražavajući fiksnu količinu skupog lignita po proizvedenom kilovatu.

Odredivši da cena svakog kilovata iz hidroelektrane ne bude niža od graničnih troškova proizvodnje kilovata korišćenjem lignita, EU je želela da nagradi hidroelektranu sa velikim profitom, koji će, kako su se nadali regulatori, biti uložen u dodatne kapacitete za obnovljivu energiju.

U međuvremenu, termoelektrana na lignit ne bi imala gotovo nikakav profit (pošto bi cena skoro pokrila njene marginalne troškove) i dobijala bi sve veći račun zbog taksi na zagađivanje vazduha.

Međutim, situacija se dramatično promenila sa izbijanjem pandemije, a potom ratom u Ukrajini, zbog čega je porasla cena gasa.

"Odjednom, gorivo koje najviše zagađuje (lignit) nije bilo najskuplje, što je motivisalo veće dugoročne investicije u fosilna goriva i infrastrukturu za LNG. Cene sa graničnim troškovima pomogle su elektroenergetskim kompanijama da izvuku ogromne profite od ogorčenih potrošača, koji su shvatili da plaćaju mnogo više od prosečne cene električne energije. Nije iznenađujuće da se javnost, ne videći nikakve koristi – ni za njih ni za okolinu – od turbina koje se okreću iznad njihovih glava i kvare njihov pejzaž, okrenula protiv vetrolektrana", smatra Varufakis nazivajući tržište struje "kazinom".

U međuvremenu, članice EU intervenišu na tržištu, dovodeći velike energetske kompanije kao što su francuski EDF i nemački Uniper pod svoju kontrolu.

Zakasnele reakcije EU

Kritičari smatraju da Evropska unija plaća danak presporoj reakciji. Švedski ekonomista Anders Aslund podseća na situaciju iz 2006.

"Godinama je energetska politika EU bila biše reaktivna nego proaktivna, reagujući kada se problem već pojavi, od kojih je većinu izazvala Rusija. Na primer, Rusija je prekinula isporuke gasa Evropi u hladnom januaru 2006. godine; ali pošto je ovaj poremećaj trajao samo četiri dana, Evropa se nije probudila i reagovala na dugoročne implikacije", ističe Aslund.

Potom je Rusija 2009. na dve sedmice prekinula isporuke preko Ukrajine.

"Ovaj put se EU ipak probudila – barem malo – i usvojila treći zajednički energetski paket za gas i struju, zagovarajući diversifikaciju", navodi Aslund.

Međutim, Nemačka zbog politike prevelikog oslanjanja na ruski gas, nije izgradila terminal za LNG, a Evropska unija je slabo povezana infrastrukturom za transport ovog energenta među članicama, ističe Aslund.

Takođe, odluka EU da se sve više preorijentiše na zelenu energiju, po mišljenju dela političara i eksperata, doprinela je ovim problemima, jer još uvek ne raspolaže novim i ekonomičnim tehnologijama za tu transformaciju.

"To bi trebalo da nas (u SAD-u) uplaši — i bude upozorenje da su (EU) možda prebrzo u to ušli. Vidimo da plaćaju cenu za to", smatra Megan Mekelvi (Meghan McElvy) iz međunarodne konsultantske kompanije Bejker Bots (Baker Botts), u Hjustonu, prenosi Forbs (Forbes).

U međuvremenu, opet dolazi do izražaja sporost, nesuglasice, pa i prevaga nacionalnih nad zajedničkim interesima unutar EU. Tako su ostale članice osudile odluku Nemačke da ustanovi fond od 200 milijardi evra u cilju zaštite svojih potrošača i preduzeća od uticaja visokih cena energija, smatrajući da time podriva princip solidarnosti.

Pre sedam decenija – nakon rata i u potrazi za mirom – EU se okupila oko ideje zajedničkog tržišta za ugalj i čelik, podseća Politiko (Politico).

Sada u novoj eri geopolitičkih rivalstava, energija, tačnije gas, ovoga puta preti da pocepa to jedinstvo, upozorava ovaj magazin.

Podaci o skoku cena gasa u Evropi iz perioda maj-juni 2022.

Former Chancellor Helmut Schmidt

Janis Varufakis, bivšu ministar finansija Grčke