Na Hrachoviště a Jedovou horu

Pojďte s námi do přírody

Pěší, nenáročný výlet dlouhý asi 4 km v chráněné krajinné oblasti Brdy vás zavede z Neřežína nebo Podluh na Jedovou horu a do místa, kde kdysi stávala jedna z vysídlených vesnic - na Hrachoviště. Zdejší přírodu tu od středověku přetvářel člověk, od 50. let minulého století ji zásadně ovlivňovala přítomnost armády. Pokud sem přijedete v létě, uvidíte, že i v obyčejné louži se dá najít poklad.

Výlet si můžete prodloužit až na 12 km, když se na Hrachoviště vydáte po trase naučné stezky Okolím Komárova. Ta má 12 zastavení, kde se dozvíte něco o havířské a kovářské historii regionu. Z Jedové hory na Hrachoviště se dále dostanete po modré turistické značce.

Výlet - Brdy - Hrachoviště

Genius loci zaniklých obcí

Na Hrachovišti stávala do roku 1952 stejnojmenná vesnička, která musela spolu s dalšími obcemi v Brdech ustoupit vojenskému výcviku. Lidé odešli a jejich domy byly srovnány se zemí. Nebýt jediné zachovalé stodoly a starých ovocných stromů, dalo by se přehlédnout, že tu kdysi žili lidé. Současnou podobu Hrachoviště však kromě bývalých obyvatel výrazně změnila také činnost armády. I ta ale dodala tomuto místu přidanou hodnotu.

Kvetoucí ovocné stromy na Hrachovišti

Autor snímku: Běla Komancová

Hrachoviště znovu kvete tak, jako za starých časů

Bez péče ponechané louky, které byly domovem dnes již vzácných druhů rostlin, postupně zarůstaly křovinami a stromy. Bylo jen otázkou času, kdy by je úplně pohltil les. Prostřednictvím financování z dotačních programů Ministerstva životního prostředí dokázala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR louky obnovit. Díky vyřezání keřů a náletových dřevin, a také šetrné pastvě dobytka a seči, se tu znovu daří  kosatcům sibiřským ,  upolínům nejvyšším ,  zvonečníkům hlavatým  či  prstnatcům májovým .

Díky péči  Agentury ochrany přírody a krajiny ČR  na Hrachovišti znovu kvetou nejen kosatce sibiřské.

Autor snímku: Jana Fischerová

Louže plné pokladů

Pravidelným vojenským cvičením je na Hrachovišti nejviditelněji poznamenaná severní část bezlesí - je tu plno vyježděných cest, vodou naplněných i vyschlých louží a kolejí, které tu vytvořila těžká technika. Míst s podobnými podmínkami ale v krajině ubylo a druhy, které je obývají, se staly často velmi vzácné.

Trvalejší málo zarostlé louže obývá třeba chráněná žabka  kuňka žlutobřichá . Ta je z celoevropského pohledu natolik vzácná, že je díky ní Hrachoviště chráněno jako evropsky významná lokalita v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Bahnivé vysychající louže jsou zase domovem trilobity připomínajících kriticky ohrožených  listonohů letních .

V této části Hrachoviště dodnes cvičí vojenská autoškola, a tím louže neustále obnovuje.

Listonoh letní je doma ve vysychajících loužích vojenského cvičiště

Autor snímku: Bohumil Fišer

Jeden z největších brdských javorů

U cesty vedoucí z Hrachoviště na jih dále do nitra Brd roste mohutný javor klen. Pokud byste chtěli obejmout jeho kmen, potřebovali byste k sobě ještě dva pomocníky. Jeho obvod je totiž větší než 5 m a stáří se odhaduje na 200 až 250 let. Tento velikán byl v roce 2019 po právu vyhlášen památným stromem.

Majestátní kmen památného javoru klenu

Autor snímku: Běla Komancová

Jedová hora

Přibližně 1 km po modré turistické značce od Hrachoviště se nachází Jedová hora. Její svahy jsou porostlé smíšeným lesem, který tvoří především javory, duby a habry s přirozeným podrostem bylin a mladých stromků. Takhle nějak by mohla vypadat většina okolních lesů. A proč se hora jmenuje „Jedová“? Kdysi se tu těžil cinabarit, neboli rumělka, červené barvivo, ale také zdroj prudce jedovaté rtuti. Těžbu tu dodnes připomíná 72 m hluboká šachta Barbora.

Smíšený les na svahu Jedové hory

Autor snímku: Jana Fischerová

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny   ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2020

Úvodní snímek

Vojenskou technikou vyježděné louže na Hrachovišti jsou domovem listonoha letního, Běla Komancová

Autor map

Jan Vrba, AOPK ČR

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR