Войни водени на територията на света през 2022 година


Къде са световните конфликти?

Замисляли ли сте се на колко места по света в момента се водят военни конфликти? На колко места войната никога не е свършвала?

Живеем в епоха на относителен мир в сравнение с по-голямата част от историята, но това не означава, че днес в света няма конфликти.

През 2022 година са се водили военни сражения в над 30 държави.


Данните използвани за направата на картата са от самостоятелно проучване. Използвани са различни сайтове, статии, карти, проучвания, статистически данни, който са филтрирани и подбрани с оглед на надеждността и актуалността си.

Военните конфликти са разделени в няколко категории:

Войни между две държави

Военен конфликт/ гражданска война

Политическа нестабилност/ политически конфликт

Терористични атаки/ бунтове

Етническо насилие

Криминално насилие

Карта на света, показваща къде са се водили военни конфликти през изминалата 2022 година и броя на смъртните случай.

Мексико

Криминално насилие

Мексико е изправено пред криза от отвличания, изчезвания и други криминални насилия, което води до смъртта  на над тридесет хиляди  души всяка година от 2018 г. насам. Това насилие е до голяма степен извършено от банди и наркокартели, но държавата също е  извършила  нарушения на човешките права в своята война срещу тези групи.

Хаити

Нестабилност в Хаити- висока степен на социална и политическа нестабилност

Хаити отдавна издържа на висока степен на социална и политическа нестабилност, която достигна кулминацията си в остра криза на сигурността, характеризираща се с провал на управлението след убийството на президента Жовенел Мойс през 2021 г. 

Венецуела

Политическа нестабилност във Венецуела

Потъването на Венецуела в икономически и политически хаос през последните години е предупредителна история за опасното влияние, което богатството на ресурси може да има върху развиващите се страни.

Парагвай

Въстание в Парагвай

Бунтът в Парагвай , известен също като бунтът на Парагвайската народна армия е продължаващ въоръжен конфликт на ниско ниво в североизточен Парагвай.

Украйна- война с Русия

На 24 февруари 2022 г.   Русия  нахлу в  Украйна  в ескалация на  руско-украинската война  , започнала през 2014 г.   Нахлуването  беше най-голямата атака срещу европейска държава след  Втората световна война .

Турция

Конфликт между Турция и въоръжени кюрдски групи

Армения

Нагорно-карабахският конфликт

През 2022 г. рискът от военен конфликт между Армения и Азербайджан се увеличи поради провала на посредническите усилия, засилената милитаризация и честите нарушения на примирието. Периодичните  нару-шения  на примирието от 2020 г. в крайна сметка ескалираха в  двудневен конфликт,  започнал на 13 септември 2022 г. – най-значимата провокация от 2020 г. насам.

Иран

Конфронтация на САЩ с Иран

Повече от четиридесет години след   Иранската революция от 1979 г.  отношенията между Съединените щати и Иран остават напрегнати. Докато Иран напредва в ядрената си програма и обучава прокси сили в целия Близък изток, потенциалът за насилствен конфликт продължава.

Афганистан

Републикански бунт в Афганистан

Републиканското въстание в Афганистан е продължаващ въоръжен конфликт между  Фронта на националната съпротива  и съюзнически групи, които се бият под знамето на  Ислямска република Афганистан  от една страна и  Ислямското емирство на Афганистан  (държавата, контролирана от  талибаните  ) от друга страна.

Пакистан

Войната в Северозападен Пакистан или войната на Пакистан срещу тероризма.

Бунтът в Хайбер Пахтунхва, , известен също като Войната в Северозападен Пакистан или войната на Пакистан срещу тероризма е продължаващ въоръжен конфликт, включващ Пакистан и ислямистки бойни групировки.

Киргизстан

Сблъсъци между Киргизстан и Таджикистан

Поредица от спорадични гранични сблъсъци се подновиха между Киргизстан и Таджикистан на 27 януари 2022 г. след поредица от сблъсъци през 2021 г. между двете страни. Тези събития се случиха преди и по време на инвазията на Русия в Украйна , която започна месец преди вторите сблъсъци.

Тайван

Конфронтация за Тайван

Оспорваният статут на Тайван е пряк резултат от Гражданската война в Китай, в която победеното националистическо правителство (Гоминданг)  избяга от континента   и премести правителството си на острова през 1949 г. Докато Китайската народна република (КНР) никога не е упражнявала контрол над Тайван , то твърди, че островът е неотменна част от Китай, която трябва да бъде „обединена“ отново с континента.

Северна Корея

Севернокорейска криза

Северна Корея (официално наричана Корейска народнодемократична република) е изолирана, обедняла и обявена за враг на своя южен съсед Южна Корея (официално наричана Република Корея) — важен съюзник на САЩ. 

Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините, Тайван и Виетнам, Китай

Териториални спорове в Южнокитайско море

Огромните претенции на Китай за суверенитет над морето – и оценените 11 милиарда барела неизползван  петрол  и 190 трилиона кубически фута   природен газ  в морето – антагонизираха конкурентните претенденти Бруней, Индонезия, Малайзия, Филипините, Тайван и Виетнам. Още през 70-те години на миналия век страните започнаха да  претендират за  острови и различни зони в Южнокитайско море.

Мианмар

Конфликт в щата Ракхайн

Ожесточени сблъсъци продължават в северната част на  щата Ракхайн  в  Мианмар  от октомври 2016 г. Бунтовническите атаки на  Армията за спасение на рохингите Аракан  доведоха до  сектантско  насилие, извършено от армията на Мианмар и местното  будистко  население срещу цивилни предимно  мюсюлмани   рохинги . 

Ирак

Война срещу Ислямска държава

Бунтът на Ислямска държава в Ирак е продължаващ  бунт   с нисък интензитет  , който започна през 2017 г., след като  Ислямска държава   загуби  териториалния си контрол  във  войната в Ирак .

Сирия

Война срещу Ислямска държава

Ливан

Политическа нестабилност в Ливан

След като получи независимост през 1943 г., новите политически лидери на Ливан   създадоха система на управление   , която ще позволи пропорционалното представителство на трите основни религиозни групи в страната: християни-маронити, мюсюлмани шиити, и мюсюлмани сунити. Въпреки това, неразрешените сектантски различия в крайна сметка се превърнаха в  гражданска война .

Израел

Сблъсъци между Газа и Израел

Сблъсъците между Газа и Израел през 2022 г. продължиха от 5 до 7 август 2022 г. Израелските отбранителни сили извършиха около 147 въздушни удара в Газа, а палестински бойци изстреляха приблизително 1100 ракети към Израел.

Египет

Синайски бунт

Синайският бунт беше  бунт  на  Синайския полуостров  Египет , който беше започнат от  ислямистки бойци  срещу египетските сили за сигурност, който също включваше нападения срещу цивилни. Бунтът започна по време на  египетската криза .

Либия

Граждански конфликт в Либия

Битката за контрол над Либия пресича племенни, регионални, политически и дори религиозни граници. Всяка   коалиция   е създала управляващи институции и е назначила военни началници - и всяка е изправена пред вътрешна фрагментация и разделение.

Мароко

Сблъсъци в Западна Сахара

Сблъсъците в Западна Сахара от 2020–2023 г. , наричани още  кризата в Гергерат,  мароканската военна намеса в Гергерат или  Втората война в Западна Сахара , е въоръжен конфликт между  Кралство Мароко  и самопровъзгласилата се  Сахарска арабска демократична република 

Мали, Буркина Фасо и Нигер

Насилствен екстремизъм в Сахел

През последните две години в Сахел се наблюдава най-бързото нарастване на насилствената екстремистка дейност от всички региони в Африка. Регионът е също така връзка между престъпни мрежи и незаконен трафик и е преживял нарастване на насилието между фермери и пастир. Освен това Сахел има най-бързия темп на нарастване на населението на континента, въпреки че е сред най-бедните и е изправен пред някои от най-крехките екологични условия. 

Чад

Бунтове в Северен Чад

През 2016 г.  Фронтът за промяна и съгласие в Чад  (FACT) и  Съветът на военното командване за спасението на републиката   (CCMSR) започнаха бунт срещу  правителството на Чад . От своите тилови бази в южна  Либия , FACT и CCMSR започнаха офанзиви и нападения в Северен Чад, опитвайки се да свалят правителството на бившия президент  Идрис Деби .

Судан

Борба за власт в Судан

Надеждите за мир в Судан намаляха, тъй като двете враждуващи фракции в Судан остават в смъртоносна борба за власт след повече от шест месеца битки. Бунтовническата група SPLM-N също  се присъедини към  боевете, нарушавайки примирието в югозападен Судан, а конфликтът рискува да дестабилизира крехкия мир в съседните държави.

Йемен

Война в Йемен

Боевете между бунтовниците хуси и саудитската коалиция, която подкрепя международно признатото правителство на Йемен, до голяма степен затихнаха  през  2023 г.  Диалогът  между хусите и Саудитска Арабия, заедно с  нормализацията  между Иран и Саудитска Арабия , даде надежда за решение чрез преговори. 

Сомалия

Гражданска война в Сомалия и Конфликт с Ал Шабаб

Гражданската война в Сомалия е продължаващата фаза на  Гражданската война в Сомалия , която е концентрирана в южна и централна  Сомалия .

От създаването си през 2006 г. Ал-Шабаб се възползва от слабостта на централното правителство на Сомалия, въпреки укрепването на правителството през последните години, за да поеме контрола върху големи части от неуправлявана територия. 

Етиопия

Тиграйска война

Най-северният регион на Етиопия Тиграй е в центъра на граждански конфликт, включващ етнорегионални милиции, федералното правителство и еритрейската армия, който привлече загрижеността на хуманитарни групи и външни участници.

Южен Судан

Судански номадски конфликти

Етническото насилие в Южен Судан има дълга история сред  различните  етнически групи в    Южен Судан . Конфликтът често се изостря сред номадските групи по въпроса за добитъка и пасищата и е част от по-широките  номадски конфликти в Судан .

Централна Африканска Република

Гражданска война в Централна Африканска Република

Гражданската война в Централноафриканската република е продължаваща гражданска война в Централноафриканската република в която участват правителството, бунтовниците от коалицията и милициите.

Камерун

Камерунската гражданска война

Англофонската криза, известна още като Амбазонската война  или Камерунската гражданска война,  е   продължаващ въоръжен конфликт   между  въоръжените сили на Камерун   и   амбазонските   сепаратистки   бунтовнически групи , част от дългогодишните   англофонски проблем .

Демократична република Конго

ДРК е във война с Руанда

Конфликтът в Демократична република Конго продължава от 90-те години на миналия век.  Страната е изправена пред политически репресии и нестабилност.


Концепция за световен мир.

Световният мир е концепция за идеално състояние на щастие, свобода и мир в и между всички народи и държави на Земята. Този идеал за свят на ненасилие мотивира хора и държави да се стремят към сътрудничество, доброволно или чрез система на управление, поставяка си тази цел. Различните култури, религии, философски течения и организации имат различни възгледи за начините на постигане на такова състояние. 


С оглед на направеното проучване, светът е далече от постигането на световен мир.