SMILTENES NOVADA IEDZĪVOTĀJU APTAUJA PAR 2023. GADU

Vērtējums par pašvaldības, tās iestāžu un struktūrvienību darbu, dzīves un pakalpojumu kvalitāti Smiltenes novadā

No 2024. gada 1. līdz 21. februārim Smiltenes novada iedzīvotāji bija aicināti piedalīties aptaujā un izteikt viedokli par Smiltenes novada pašvaldības, tās iestāžu un struktūrvienību darbu, dzīves un pakalpojumu kvalitāti.

Šogad tika mainīta aptaujas atbilžu iesniegšanas kārtība - bija iespēja izvēlēties tēmas, par kurām katrs iedzīvotājs vēlas sniegt atbildes. Šāda kārtība organizēta iedzīvotāju ērtībai - lai sniegtu atbildes tikai par tēmām, kas respondentam aktuālas.

Iedzīvotāji izteikuši viedokli par pašvaldības darbu, novada infrastruktūru un attīstības projektiem, izglītības pakalpojumiem, kultūras un tūrisma piedāvājumu, sporta infrastruktūru un piedāvājumu, sociālo palīdzību un pakalpojumiem, veselības aprūpi, sabiedrisko kartību un atbalstu uzņēmējdarbības attīstībai.

Aptaujā kopumā piedalījās 443 iedzīvotāji (2023. gadā - 336). Aizpildīt aptaujas anketas bija iespējams gan drukātā, gan elektroniskā formā: novada bibliotēkās, pagastu un to apvienību pārvaldēs un Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros, kā arī tīmekļvietnē www.smiltenesnovads.lv. Absolūts vairākums respondentu (428) izvēlējās aizpildīt aptaujas anketu elektroniski, bet 15 tika saņemtas drukātā veidā.

Aptaujas rezultātu kopsavilkumu ir iespējams skatīt interaktīvā formā (tikai datorā vai planšetē). Aicinām izvēlēties un atlasīt datus sev interesējošos griezumos. Izvēloties kādu no diagrammā redzamajām iedaļām, pārējos logos atspoguļosies dati par šo izvēli.

Piemērs: 1) izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.

Lūdzam ņemt vērā, ka dažos gadījumos procentuālie sadalījumi ir veidojušies no ļoti maza respondentu (atsevišķos pagastos anketas aizpildījuši mazāk nekā 10 iedzīvotāji) skaita un var precīzi neatspoguļot visu iedzīvotāju viedokli.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

APMIERINĀTĪBA AR DZĪVI SMILTENES NOVADĀ

Lielākā daļa iedzīvotāju ar dzīvi Smiltenes novadā ir apmierināti. No kopā 443 respondentiem 305 (69 %) norādījuši, ka ir "apmierināti", bet 49 (11 %), ka ir "pilnībā apmierināti". Neapmierināti ir 78 (18 %), bet 11 (2 %) iedzīvotājiem nav viedokļa šajā jautājumā.

Visapmierinātākie ar dzīvi novadā ir Smiltenes pilsētas iedzīvotāji, bet neapmierinātību visbiežāk pauduši Drustu, Raunas, Gaujienas, Variņu, Bilskas, Virešu un Launkalnes pagastu iedzīvotāji. Atšķirīgs vērtējums vērojams arī atkarībā no respondentu vecuma. Visaugstākais neapmierināto īpatsvars (38 %) ir 19-25 gadus veco iedzīvotāju grupā, tad 26-35 gadu vecumu sasniegušie (24 %) un 46-55 gadus vecie iedzīvotāji (22 %).

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

PAŠVALDĪBAS DARBS (443 respondenti; obligāti aizpildāma tēma)

Vairums respondentu novada attīstību vērtē apmierinoši (257) vai pozitīvi (75), bet 99 uzskata, ka tā vērtējama negatīvi. No pašvaldības iestādēm un struktūrvienībām visvairāk vērtējumu "ļoti labi" vai "labi" saņēmušas bibliotēkas (318), izglītības iestādes (272), muzeji (247), Pašvaldības policija (242). No pašvaldības kapitālsabiedrībām visbiežāk ar "ļoti labi" vai "labi" vērtēts atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "ZAAO (333), SIA “Līvena Aptieka” (291) un SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” (234).

Ar vērtējumu "labi" vai "viduvēji" iedzīvotāju vairākums ir vērtējis Centrālās administrācijas, pagastu pārvalžu un to apvienību, Sociālā dienesta, Bāriņtiesas, Kultūras un tūrisma pārvaldes, Tūrisma informācijas centra, Kultūras centru un Tautas namu, Sporta pārvaldes darbu. Kritiski ir vērtēts domes deputātu darbs - 184 respondenti vērtējuši ar "viduvēji", bet 118 iedzīvotāji ar "slikti".

Pašvaldības darbinieku zināšanas, kompetenci, attieksmi pret iedzīvotājiem, dokumentu apstrādes termiņus un elektronisko pakalpojumu piedāvājumu respondenti lielākoties vērtējuši labi. Īpaši augstu vērtēts pašvaldības klientu apkalpošanas centru darbs. Respondenti kritiski vērtējuši sadarbību ar iedzīvotājiem, viņu viedokļa uzklausīšanu un vērā ņemšanu - lielākā daļa šo aspektu vērtē slikti vai viduvēji (kopā 242), bet labi vai ļoti labi - 148.

Par pašvaldības darbu vairums iedzīvotāju jūtas pietiekami vai pilnībā informēti, tomēr aptuveni trešā daļa norādījuši, ka informācijas nepietiek. Informācijas iegūšanai iedzīvotāji pārsvarā izmanto sociālos medijus, pašvaldības tīmekļvietni, kā arī informatīvo ikmēneša izdevumu "Smiltenes Novada Pašvaldības Vēstis".

Iedzīvotāju līdzdalības pasākumus, kuros vēlētos iesaistīties vairāk, visbiežāk respondenti atzīmēja pašvaldības pārstāvju tikšanās ar iedzīvotājiem, izglītojošus seminārus, konferences, forumus, sabiedriskās apspriešanas, akcijas, konkursus un nozaru pasākumus.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

INFRASTRUKTŪRA UN ATTĪSTĪBAS PROJEKTI (246 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Respondenti tika aicināti novērtēt infrastruktūru un pakalpojumu kvalitāti, to pieejamību savā pagastā/pilsētā. Analizējot iedzīvotāju vērtējumu, augsts apmierinātības vērtējums (195) ir par atkritumu apsaimniekošanu (t. sk. EKO punkti, EKO laukumi), 191 respondents ir "apmierināts" vai "pilnīgi apmierināts" ar publisko teritoriju labiekārtojumu (parki, apstādījumi, dabas aizsargājamās teritorijas un to infrastruktūra), kapsētu apsaimniekošanu (170), sadzīves pakalpojumu pieejamību (168), vides stāvokli (167), publisko ūdeņu izmantošanu un pieejamību novērtē 166 iedzīvotāji, ar publiskās infrastruktūras labiekārtojumu (āra trenažieri, rotaļu laukumi, brīvdabas estrādes u. c.) "apmierināti" vai "pilnīgi apmierināti" ir 140 respondenti, tāds pats vērtējums ir par ielu/ceļu infrastruktūru pilsētā.

Lielāku neapmierinātību iedzīvotāji ir pauduši par ielu/ceļu infrastruktūru pagastos - 139 respondenti, par publisko infrastruktūru (āra trenažieri, rotaļu laukumi, brīvdabas estrādes u.c.) - 89, vides pieejamību (gājējiem, riteņbraucējiem, cilvēkiem ar kustību traucējumiem, māmiņām ar bērnu ratiņiem) – 84, par civilās aizsardzības pasākumu nodrošināšanu - 77.

Iedzīvotāju vērtējumā būtiskākie plānotie investīciju objekti ir Jāņukalna teritorijas attīstība, autoostas būvniecība, Smiltenes pilsētas centra pārbūves pabeigšana, Viedrades kvartāla Pils ielā 9 attīstība, daudzdzīvokļu mājas uzcelšana. Kā mazāk svarīgu respondenti ir norādījuši Raunas un Apes industriālo parku attīstību.

Aptaujas anketā par šo tēmu, kā noslēdzošais jautājums tika iekļauts par to, kā iedzīvotāji vērtē Smiltenes novada vairāku pagastu apvienību veidošanu. Jau šobrīd novadā ir gan viena pagasta, gan vairāku pagastu pārvaldes, tāpēc jautājuma mērķis bija saprast iedzīvotāju viedokli par pagastu apvienības pārvaldes formu, tās plusiem un mīnusiem, ja pašvaldībā aktualizētos diskusija par apvienību ieviešanas turpināšanu. Respondentu dati rāda, ka iedzīvotāji līdzīgā apjomā pauž pretējus viedokļus - viena daļa atbalsta, otra - neatbalsta. Komentāru sadaļā tiek norādīts, ka pārvaldes vadītājs ir starpnieks starp iedzīvotāju un pašvaldību, viņam ir jābūt pagastā, lai spētu saprast un atbalstīt iedzīvotājus. Tāpat pauž bažas par to, ka lielākā teritorijā pagastu pārvaldes vadītāji var attālināties no saviem iedzīvotājiem. Vairāki respondenti ir norādījuši, ka nav saprotams apvienošanas mērķis, nesaprot, ko tas nozīmē un kas no tā iegūs.

Uzreiz skaidrojam, ka pagastu apvienības pēc būtības ir forma, kādā pašvaldība nodrošina savu pārvaldi, nevis pagastu apvienošana jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, risinājums kā pašvaldība nodrošina savu darbu konkrētajās teritorijās. Smiltenes novadā šobrīd darbojas 12 pagastu pārvaldes, kas ir pašvaldības iestādes. Divas no tām kopš 2023. gada sākuma ir pagastu apvienības pārvaldes - Brantu un Launkalnes, Blomes un Smiltenes pagasti, kā arī Apes apvienības pārvalde jau kopš reformas 2021. gadā pārvalda gan Apes pilsētu, gan Apes pagastu. Pēc būtības tas nozīmē, ka pagastos, kuru teritorijas ietilpst pagastu apvienībā, tās vadītājs - pārvaldnieks - organizē pārvaldes darbu divos nevis vienā pagastā un tieši tāpat viņš plāno arī savus darbiniekus - lai pašvaldības uzdevumi tiktu nodrošināti visos pārziņā esošajos pagastos. Līdz šim izveidotās apvienību pārvaldes veidojušās, balstoties vēsturiskajās tradīcijās (Ape) un nākotnes redzējumā par pilsētas teritorijas attīstību (Brantu un Launkalnes, Blomes un Smiltenes pagasti), lai sabalansētu racionālu resursu (darbinieki, tehnika u.c.) izmantošanu no vienas  - un pakalpojumu pieejamību  - no otras puses.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

IZGLĪTĪBAS PAKALPOJUMI (271 respondents izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Izglītības iestāžu darbu no visiem aptaujas respondentiem 61 % ir vērtējis ar "labi" un "ļoti labi", savukārt Izglītības pārvaldes darbu pozitīvi novērtējuši 36 % respondentu.

Vairākums respondentu ar "apmierināts" un "pilnīgi apmierināts" ir vērtējuši pirmsskolas, pamatizglītības, profesionālās ievirzes un interešu izglītības pakalpojumu pieejamību. Visbiežāk apmierinātību pauž Smiltenes pilsētas, Grundzāles, Palsmanes un Gaujienas pagastu iedzīvotāji. Neapmierinātība vairāk izteikta par mūžizglītības piedāvājumu, ko atzīmē respondenti vecumā no 46-65 gadiem.

Uz jautājumiem par pašvaldības sniegto atbalstu skolēniem vairums respondentu ar "pilnīgi apmierināts" un "apmierināts" novērtējuši skolēnu pārvadāšanu, ēdināšanu, komunikāciju ar izglītojamiem un vecākiem, pagarināto grupu nodrošināšanu. Jāņem vērā, ka visos jautājumos ir daļa iedzīvotāju, kas pauž arī savu neapmierinātību. Skaitliski vairāk neapmierinātība izteikta par ēdināšanu, darbu ar jauniešiem, atbalsta personāla pieejamību.

Izglītības jomā plašākās sabiedriskās diskusijas 2023. gadā raisījušas izmaiņas skolu tīklā. No 271 respondenta lielākā daļa (142) neatbalsta skolu tīkla izmaiņas Smiltenes novadā, 84 atbalsta, bet 45 nav viedokļa vai izvēlējušies neatbildēt uz šo jautājumu. Visvairāk neapmierinātību izteikuši respondenti no Launkalnes, Variņu un Palsmanes pagastiem, kā arī no Smiltenes pilsētas.

Par skolu tīklu reorganizāciju saņemts liels skaits brīvā formā rakstītu viedokļu. Iedzīvotāji pauž bažas par pagastu nākotni, slēdzot līdz šim tur darbojušās izglītības iestādes. Respondenti arī norāda, ka, viņuprāt, reforma notiek pārāk strauji, bez pietiekama dialoga ar sabiedrību. Pagastu iedzīvotāji pauž neapmierinātību ar ilgo laiku, ko mazo klašu bērniem nāksies pavadīt ārpus mājas, agri no rīta izbraucot uz skolu un atgriežoties vēlā pēcpusdienā.

Aptaujā bija iekļauts jautājums par kārtību, kādā pašvaldības pasniedz Ziemassvētku saldumu paciņas bērniem (tās dāvina bērniem no 1 līdz 7 gadiem, kas neapmeklē bērnudārzu, pirmsskolas vecuma bērniem un skolēniem no 1. līdz 4. klasei, maznodrošinātu/trūcīgu un daudzbērnu ģimeņu, aizbildnībā un ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem). Izteiktie iedzīvotāju viedokļi ir dažādi – daļu apmierina esošā kārtība, bet paciņas saturā jāiekļauj novada produkcija vai veselīgi saldumi. Citi uzskata, ka paciņas jāpasniedz visiem bērniem vai to vietā labāk organizēt kādu kopīgu pasākumu individuāli vai klases kolektīvam.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

KULTŪRAS UN TŪRISMA PIEDĀVĀJUMS (253 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Analizējot kopējos datus, ar vērtējumu "ļoti labi" un "labi" visvairāk iedzīvotāji ir novērtējuši bibliotēku darbu (72 %), muzeju un novadpētniecības centru (55 %), Kultūras centru un Tautas namu (53 %), Tūrisma informācijas centra (47 %), Kultūras un tūrisma pārvaldes darbu (42 %), taču jāņem vērā, ka daļa iedzīvotāju ir pauduši arī viduvēju un sliktu vērtējumu.

Iedzīvotāji, kuri izvēlējās šo tēmu, lielākoties ir apmierināti ar iespējām iesaistīties amatiermākslas kolektīvos, pozitīvi vērtēts arī bibliotēku un muzeju piedāvājums. Taujāti par pasākumu piedāvājumu novada pilsētās un pagastos, 125 respondenti snieguši atbildi "apmierina" vai "pilnībā neapmierina", tomēr jāņem vērā, ka gana daudzi pauduši arī neapmierinātību - 72.

Atbildot uz jautājumu, kādus kultūras un tūrisma pasākumus vairāk vēlētos apmeklēt, iedzīvotāji visbiežāk norādījuši viesmākslinieku/profesionālās mākslas koncertus, izrādes, izstādes (180), zaļumballes, svētku balles, izklaides vakarus (125) un amatiermākslas kolektīvu koncertus, izrādes vai izstādes (109). Tūrisma pārgājienus un ekskursijas vēlētos apmeklēt 93 respondenti, bet kino seansus - 88.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

SPORTA INFRASTRUKTŪRA UN PIEDĀVĀJUMS (163 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

48 % respondentu Sporta pārvaldes darbu ir vērtējuši ar "ļoti labi" un "labi". Vairums respondentu norādījuši, ka regulāri nodarbojas ar sportu, visbiežāk 1-2 reizes nedēļā (71), 3-4 reizes nedēļā - 41, biežāk nekā 4 reizes nedēļā - 26, bet 23 norādījuši, ka ar sportu nenodarbojas.

Vērtējot sporta infrastruktūras pieejamību, sporta un veselību veicinošu aktivitāšu piedāvājumu, iespējas iesaistīties sporta klubos, vērojama būtiska atšķirība Smiltenes pilsētas iedzīvotāju un pārējo respondentu apmierinātībā. Viskritiskāk respondenti vērtējuši sporta un veselību veicinošu aktivitāšu piedāvājumu bērniem un jauniešiem, pieaugušajiem un senioriem.

Norādot apstākļus, kas ierobežo spēju iesaistīties fiziskās aktivitātēs, biežāk iedzīvotāji norāda laika trūkumu (74), interesēm neatbilstošu fizisko aktivitāšu piedāvājumu (55) un infrastruktūras nepieejamību (34). Atbildot uz jautājumu, kādas sporta un veselību veicinošas aktivitātes vēlētos apmeklēt, visvairāk minētas grupu nodarbības trenera pavadībā (78). 63 respondenti norādījuši, ka vēlētos apmeklēt peldēšanas nodarbības, un šāds pats skaits labprāt dotos pārgājienos.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

SOCIĀLĀ PALĪDZĪBA UN PAKALPOJUMI (143 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Aptaujas visu respondentu (443) vērtējumā 39 % jeb 173 iedzīvotāji Sociālā dienesta darbu ir vērtējuši ar "ļoti labi" un "labi", 33 % nav viedokļa par to, bet viduvēju vērtējumu ir pauduši 19 % jeb 89 respondenti.

Turpinājumā atbildēt uz aptaujas anketas sociālās jomas sadaļu jautājumiem izvēlējušies 143 respondenti, bet uz atsevišķiem jautājumiem daļa nav snieguši viedokli, kas saistīts ar jautājumos skarto tēmu specifisko raksturu.

Respondenti kopumā ir apmierināti (57) ar Sociālā dienesta darbinieku darbu. 11 norādījuši, ka ir pilnībā apmierināti. Neapmierināti ir 36 respondenti, bet 31 nav viedokļa šajā jautājumā.

No viedokli sniegušajiem 37 ir apmierināti ar sociālo darbu ar ģimenēm un bērniem, 4 norādījuši, ka ir pilnībā apmierināti, bet 32 nav apmierināti. Līdzīgs atbilžu sadalījums ir arī jautājumā par sociālās aprūpes pakalpojumiem (aprūpi mājās) - apmierināti ir 30, pilnībā apmierināti - 3, bet neapmierināti - 24 respondenti. Novērtējot apmierinātību ar sociālo palīdzību (pabalstiem), 40 respondenti ir apmierināti, 4 - pilnībā apmierināti, bet 34 - neapmierināti.

Uz jautājumiem par pašvaldības kapitālsabiedrības un sociālo aprūpes centru sniegtajiem pakalpojumiem, lielākai daļai respondentu nav viedokļa, kas visticamāk ir skaidrojams ar to, ka tie nav izmantoti.

Senioru sveikšanu nozīmīgās dzīves jubilejās (sākot ar 75 gadiem) gandrīz puse respondentu (69) ir novērtējuši ar "apmierina" un "pilnīgi apmierina". Ar informācijas pieejamību par pakalpojumiem apmierināti ir 44 respondenti, bet pilnībā apmierināti - 12. Savukārt 43 iedzīvotāji ir snieguši viedokli, ka nav apmierināti.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

VESELĪBAS APRŪPE (196 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Obligāti aizpildāmajā aptaujas sadaļā "Pašvaldības darbs" iedzīvotāji bija aicināti vērtēt pašvaldības kapitālsabiedrību darbu. Kopumā no visiem (443) aptaujas dalībniekiem 53 % jeb 234 iedzīvotāji SIA "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca" darbu ir vērtējuši ar "ļoti labi" un "labi". Par SIA "Alūksnes slimnīca" darbu lielākai daļai respondentu nav viedokļa, bet tie, kas ir izteikušies, tās darbu vērtē labi, tas ir 18 % jeb 79 aptaujas dalībnieki. Augstu vērtējumu ir saņēmusi SIA "Līvena aptieka" – 66 % jeb 291 respondents tās darbu novērtējis pozitīvi.

Atbildēt uz anketā iekļautajiem jautājumiem par veselības aprūpes tēmu izvēlējušies 196 respondenti. Šajā sadaļā iedzīvotāji lūgti novērtēt pakalpojumu nodrošinājumu savā dzīvesvietā, kā arī noskaidrota apmierinātība ar informācijas pieejamību par pakalpojumiem.

Vairums respondentu ir apmierināti (95) vai pilnībā apmierināti (31) ar SIA "Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca" ambulatoro pakalpojumu un steidzamās medicīniskās palīdzības kvalitāti. Neapmierināti ir 38, bet 30 respondentiem nav viedokļa. Pārsvarā pozitīvi vērtēti feldšerpunkti pagastos. No viedokli sniegušajiem respondentiem 26 ir pilnībā apmierināti, 43 - apmierināti, bet 20 - neapmierināti.

Novērtējot informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, apmierināti ir 72 respondenti, bet 20 - pilnībā apmierināti. Ievērojams skaits respondentu (68) norādījuši, ka ir neapmierināti.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATBALSTS (116 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Vispārīgi novērtējot darba iespējas Smiltenes novadā, vairums respondentu (58) ir neapmierināti, 33 - apmierināti, bet 8 - pilnībā apmierināti.

Ar pašvaldības atbalstu - konkursu jaunajiem uzņēmējiem "Esi uzņēmējs Smiltenes novadā" - apmierināti ir 33, pilnībā apmierināti - 7, bet neapmierināti - 30 respondenti. Vērtējot uzņēmējdarbības pasākumus kopumā, 33 respondenti norādījuši, ka ir apmierināti, 7 - pilnībā apmierināti, bet ievērojams skaits (35) nav apmierināti. Salīdzinoši labi vērtēti LIAA biznesa inkubatora atbalsta vienības Smiltenē pakalpojumi - 22 respondenti ir apmierināti, 4 - pilnībā apmierināti, bet 10 - neapmierināti.

Komunikāciju ar uzņēmējiem un informatīvo ziņu lapu "Smiltenes novada uzņēmējdarbības aktualitātes" vairums respondentu vērtē pozitīvi - 39 ir apmierināti, 12 - pilnībā apmierināti, bet - 22 neapmierināti. Vērtējot uzņēmējdarbības speciālistu palīdzību, konsultācijas un informatīvo atbalstu, apmierināti ir 27 respondenti, pilnībā apmierināti - 6, bet neapmierināti - 25. Salīdzinoši augsta neapmierinātība vērojama attiecībā uz informācijas pieejamību par pašvaldības atbalsta instrumentiem uzņēmējdarbībā - neapmierināti ir 37, apmierināti 30, bet pilnībā apmierināti - 9.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

SABIEDRISKĀ KĀRTĪBA (158 respondenti izvēlējās sniegt atbildes par šo tēmu)

Pašvaldības policija kopumā ir viena no augstāk vērtētajām pašvaldības iestādēm, no 443 aptaujas dalībniekiem puse (242) respondentu tās darbu vērtē labi (45 %) vai ļoti labi (10 %). Viduvēji Pašvaldības policijas darbu vērtē 20 %, bet slikti - 6 %.

Respondentiem, kas izvēlējušies sniegt atbildes par tēmu "Sabiedriskā kārtība" (158 iedzīvotāji), bija jāatbild par dažādiem Pašvaldības policijas darba aspektiem, kā arī jāvērtē pašu informētība un vēlme uzņemties iniciatīvu, sniegt atbalstu policijai tās darbā.

Apgalvojumam "Pašvaldības policija ir viegli pieejama un sasniedzama" piekrīt 52 respondenti, pilnībā piekrīt 27, nepiekrīt 39. Lielākā daļa (66) piekrīt arī apgalvojumam "Pašvaldības policijas darbinieki ir zinoši un atsaucīgi", pilnībā piekrīt 21, bet nepiekrīt 25 respondenti. Apgalvojumam "Esmu apmierināts ar Pašvaldības policijas darbu un uzticos" piekrīt 63 respondenti, pilnībā piekrīt - 24, bet nepiekrīt - 32 respondenti.

Aplūkojot aptaujas datus par informētību un attieksmi pret drošības jautājumiem, redzams, ka respondenti izprot sadarbības starp iedzīvotājiem un Pašvaldības policiju nozīmi sabiedriskās kārtības nodrošināšanā.

Vairums piekrīt (72) vai pilnībā piekrīt (47) apgalvojumam "Es jūtos drošāk, ja ikdienā redzu Pašvaldības policiju patrulējam". Tikai 24 respondenti šim apgalvojumam nepiekrīt. Tāpat vairums iedzīvotāju uzskata, ka "Ikvienam iedzīvotājam pašam aktīvi jāiesaistās savas dzīvesvietas drošības problēmu risināšanā" - šim apgalvojumam piekrīt 84 respondenti, pilnībā piekrīt 27, bet nepiekrīt - 32.

Vērtējot, kādas ir aktuālās sabiedriskās kārtības problēmas Smiltenes novadā, respondenti visvairāk ir atzīmējuši ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumus, klaiņojošus dzīvniekus, huligānismu un vandalismu, personas alkohola vai narkotisko vielu reibumā, pusaudžu un jauniešu izraisītas problēmas, smēķēšana neatļautās vietās un nekoptas teritorijas.

 1) Izvēlies jautājumus, spiežot uz bultas; 2) Uzklikšķinot un pēc tam izklikšķinot uz diagrammas iedaļām, mainīsies respondentu dati; 3) Datu kopsavilkumu var skatīt lielāku jaunā logā, spiežot uz kvadrāta un bultas ikonas kreisajā augšējā stūrī; 4) Atgriezties sākotnējo datu versijā var, spiežot zilo pogu labajā apakšējā stūrī.  

KOMENTĀRI UN IETEIKUMI PAŠVALDĪBAS DARBA UZLABOŠANAI

Aptaujas noslēdzošajā jautājumā kopumā saņemti 200 iedzīvotāju komentāri un ieteikumi pašvaldības darba uzlabošanai. Biežāk iedzīvotāji ir norādījuši komunikāciju ar iedzīvotājiem – tikties klātienē (biežāk - tieši deputātiem), uzklausīt, iesaistīt lēmumu pieņemšanā un ņemt vērā iedzīvotāju ieteikumus, skaidrot un pamatot lēmumu pieņemšanu. Iesaka uzlabot tīmekļvietnes saturu, tās ātrumu, plašāk un savlaicīgāk informēt par plānotajiem notikumiem (uzreiz skaidrojam, ka ir uzsākts darbs pie jaunās novada tīmekļvietnes – valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienotās platformas). Iedzīvotāji bieži piemin nepieciešamību samazināt pašvaldības darbiniekus, tai skaitā deputātus, pārskatīt funkcijas, nav skaidrs, ar ko nodarbojas vairākas pašvaldības iestādes, rosina uzlabot darbinieku savstarpējo attieksmi starp iestādēm/struktūrvienībām un ar cieņu un toleranci izturēties pret novada iedzīvotājiem. Tiek noradīts uz pakalpojumu kvalitātes celšanu, darbinieku komunikācijas prasmju uzlabošanu ar iedzīvotājiem un zināšanu pilnveidošanu (tai skaitā Smiltenes NKUP).

Saistībā ar novada infrastruktūru un investīcijas projektu attīstību, iedzīvotāji biežāk norāda, ka attīstība notiek tikai Smiltenē, bet par pagastiem aizmirst. Aicina vairāk ieklausīties un atbalstīt pagasta cilvēku vajadzības. Respondenti iesaka pārdomāt projektu daudzumu un prioritātes, sākumā pabeigt iesāktos un tikai tad uzsākt jaunus projektus. Aicina sakārtot Jāņukalna estrādes grīdu, lai var rīkot pasākumus vasarā, un bērnu laukumu Smiltenē, lai tas būtu mūsdienīgs, atjaunot Smiltenes Raiņa un Daugavas ielas segumus, izvietot slēgtas atkrituma urnas Vecajā parkā, ierīkot vairāk gājēju pārejas pilsētā (Dārza, Atmodas un Gaujas ielas) un gājēju celiņu Virešos, salabot Raunas ceļus, attīstīt apbūves gabalu vai daudzdzīvokļu māju būvniecību. Piesaistīt jaunus uzņēmējus, kas radītu darba vietas.

Izglītības jomā iedzīvotāju neapmierinātība ir par pagastu skolu likvidēšanu (bērniem ir jāpavada vairākas stundas ceļā uz skolu/mājām, pirmsskolas un sākumskolas klases ir jāatstāj tuvāk bērnu dzīvesvietai), par finansējuma noņemšanu Smiltenes BJIIC, kas ietekmē dejotāju iespējas braukt uz sadraudzības koncertiem. Nepieciešams attīstīt interešu izglītību Raunā un nodrošināt mākslas un mūzikas skolas nodarbības arī Apē, nodrošināt novada bērnu nokļūšanu uz/no mākslas, mūzikas un sporta skolām. Nepieciešams izveidot vairākus autobusu reisus maršrutā Rauna-Drusti.

Kultūras jomā tiek norādīts uz nepieciešamību būvēt jaunu bibliotēku Smiltenē, rosina Smiltenes pilsētas svētku pasākumu organizēšanā sadarboties ar vietējo kopienu un uzlabot pasākumus bērniem, organizēt vairāk viesmākslinieku koncertus un balles (Jaunajā gadā un vasarā zaļumballes), nepieciešama aktīvāka un savlaicīgāka reklāma par plānotajiem pasākumiem.

Sabiedriskās kartības jomā iedzīvotāji iesaka atbalstīt dzīvnieku patversmes izveidošanu novadā, lai risinātu klaiņojošu dzīvnieku problēmu, cīņā pret vandālismu izvietot vairāk novērošanas kameras, stiprināt Pašvaldības policijas darbu.

Iedzīvotāji arī novērtē pašvaldības darbu - tas kopumā ir vērsts uz novada attīstību, pēdējā laikā operatīvi reaģē uz dažādām situācijām, un ir ļoti uzlabojusies komunikācija sociālajos medijos. Iedzīvotāji novēl, lai pietiek enerģija turpināt iesākto un lai ir drosme jaunām idejām! Tiek atgādināts, ka cilvēki ir novada galvenā vērtība!  Lai Smiltenes novadam sanāk!

Paldies ikvienam, kas atrada laiku aptaujas anketas aizpildīšanai, pauda savu viedokli un vērtējumu! Iegūtos datus izmantos pašvaldības, tās iestāžu un struktūrvienību darba uzlabošanā.

Kopā sanāk!

Aptaujas rezultātu kopsavilkumu sagatavoja Smiltenes novada pašvaldības Komunikācijas nodaļa sadarbībā ar Attīstības un plānošanas nodaļu

Aptaujas rezultātu kopsavilkumu sagatavoja Smiltenes novada pašvaldības Komunikācijas nodaļa sadarbībā ar Attīstības un plānošanas nodaļu