Projekt: Kultura turizma
Upoznajte se s projektom učenika i profesora IV. gimnazije i otkrijte turistički potencijal Novog Zagreba
Turistička zajednica grada Zagreba u suradnji s Gradskim uredom za obrazovanje, sport i mlade provodi projekt „Kultura turizma“, kojim se nastoji podići svijest o vlastitom gradu te upoznati mlade s turističkim, kulturnim i prirodnim potencijalima Zagreba.
Učenici IV. gimnazije odlučili su se baviti temom Plave potkove u Novom Zagrebu te osmisliti turistički razgled.
Obilazak Plave potkove
Sve je započelo ovdje...
Projekt smo započeli obilaskom urbane cjeline Plave potkove pod vodstvom Saše Šimprage, ujedno i zagrebačkog aktivista i autora knjige Zagreb, javni prostor, saznali smo mnogo o drugoj ,,potkovi" Zagreba - o njezinim problemima, ali i potencijalu.
Na kraju duge, ali i iznimno dojmljive šetnje Novim Zagrebom, kristalizirali su se i naši ciljevi projekta te naš plan za njegovu realizaciju.
Naši ciljevi: osmisliti turistički razgled Plave potkove s namjerom popularizacije urbanističke i graditeljske baštine Novog Zagreba koji nije iskorišten.
Naš plan: turistički obilazak Plave potkove i izrada web stranice
O Plavoj Potkovi...
Možda ste čuli za Zelenu potkovu Zagreba, poznatu još i kao Lenucijeva potkova, koja se nalazi u središtu Zagreba. No jeste li znali da u Zagrebu postoji još jedna potkova?
Pretpostavljamo da većina zna što je to Zelena potkova, no za one koji ne znaju, Zelena ili Lenucijeva potkova zbirno je ime za slijed od osam trgova koji čine monumentalan okvir Donjega grada u Zagrebu. Naziv Lenucijeva potkova bio je zasnovan na uvjerenju da je Milan Lenuci, glavni urbanist pri kraju 19. i na početku 20. stoljeća, autor ideje o perivojnom okviru središta Donjega grada. Danas je češći naziv Zelena potkova.
Jeste li znali da Zagreb osim Zelene ima i Plavu potkovu?
Želimo vas upoznati s reinterpretiranom idejom Potkove s južne strane rijeke Save. Plava je potkova rađena po uzoru na već prije spomenutu Zelenu. Radi se o nizu u cjelinu povezanih javnih parkova, ali u znatno većem mjerilu. Ono što čini srž Plave potkove jesu parkovi, a od njih ukupno šest koji su planirani, samo su tri uređena, a to su Park mladenaca u Sigetu, Park Utrina i Park Vjekoslava Majera u Zapruđu, dok su ostala tri parka (Mamutica, Lakun, Bračak) do danas ostali neuređeni.
Ime Plava potkova osmislio je Saša Šimpraga kako bi povezao tradiciju zelenila u Novom Zagrebu sa Zelenom potkovom u Donjem gradu.
Priču o Plavoj potkovi i Novom Zagrebu ne možemo započeti a da ne spomenemo Većeslava Holjevca, zagrebačkog gradonačelnika, za vrijeme čijeg je političkog djelovanja 50-ih godina 20. stoljeća započela izgradnja Mosta slobode.
Spomenik Većeslavu Holjevcu
Sama gradnja mosta ključna je jer označava i Holjevčevu zamisao o širenju Zagreba na južnu obalu rijeke Save, na Gaj preko Save, kako se tada naziva taj dio grada. Vrijeme je to širenja grada i postupnog prijelaza iz agrarnog u moderno industrijsko društvo te postoji velika potreba za stambenim prostorom sve većeg migracijskog priljeva stanovništva te je ideja Većeslava Holjevca bila napraviti nova naselja u kojima bi radnici koji rade u tvornicama mogli živjeti. Sama gradnja Novog Zagreba više ne prati trend blokovske gradnje, kao što je slučaju u Donjem gradu, već dolazi do pojave ortogonalnog oblika ulica i parkova. Na taj visoko urbanizirani prostor s prisutnom dominacijom velikih nebodera i stambenih zgrada treba doći određena količina zelenog pojasa.
Inicijalna ideja bio je tzv. Zeleni vijenac u koji su trebali biti uključeni Hipodrom, Bundek i šest parkova koji danas zapravo čine obod novozagrebačke Plave potkove. Taj niz planiranih, nedovršenih, ali povezanih zelenih površina i parkova danas je posve očit iz ptičje perspektive.
Samim time želimo staviti naglasak na činjenicu da Plava potkova nije u potpunosti realiziran projekt jer se tu trenutno radi o trima parkovima i trima zelenim površinama. Neuređeni parkovi ujedno predstavljaju i najveći izazov. Smješteni su između dviju dominantnih stambenih zgrada u Novom Zagrebu - Mamutice u Travnom i Super Andrije u Sigetu. Radeći na projektu Plava potkova, naišli smo na mnoge interesantne detalje kao na primjer to da su imena nekih ulica tematski birana po kvartovima pa su tako ulice u Središću u blizini MSU-a nazvane imenima poznatih hrvatskih umjetnika. Svojim radom željeli smo prikazati da bi svoj puni potencijal parkovi postigli kada bi se povezali u smislenu cjelinu. Zanimljivo je istaknuti kako se već poznata Zelena potkova kao jedinstvena cjelina počela percipirati tek nakon II. svjetskog rata pa je možda sada pravi trenutak da uz sva dostupna sredstva započnemo valorizaciju i uređenje Plave potkove. Temu Plave potkove odabrali smo s ciljem popularizacije urbanističke i graditeljske baštine Novog Zagreba i velikog turističkog potencijala koji taj dio grada ima, a učinilo nam se da nije iskorišten.
Projekt: Kultura turizma
Škola: IV. gimnazija Naziv teme: Plava potkova Mentori: Željka Polan, prof. Tomislav Jurašinović, prof. Petra Cukrov Ćurčija, prof. Učenice - koordinatori: Leona Brodarić, 3. a Vanda Meić, 2. a Učenici koji su sudjelovali u projektu: 1. Alex Rakoš, 3. a 2. Vilhelmina Lana Krajcer, 3. a 3. Leona Brodarić, 3. a 4. Tea Hruškar, 3. a 5. Dina Zelanto, 3. a 6. Magdalena Zrnić, 3. a 7. Lucija Barišić, 2. a 8. Vanda Meić, 2. a 9. Matea Kovačević, 2. b 10. Marija Cvitković, 2. b 11. Ivona Šestok, 2. b 12. Nika Vlašec, 2. b
Zahvala na pomoći: Saša Šimpraga Marija Džankić Ozana Babić