Mapování vodních toků

Vydejte se s námi do přírody a mapujte vodní toky

Vodní toky a krajina

Řeky, potoky, jezera, rybníky a jiné vodní plochy nám odedávna poskytují obživu, jsou ale také místem, kde si můžeme odpočinout a načerpat nové síly. Pobyt v přírodě nás obohacuje a přináší nám klid a pohodu.

Také proto má smysl o přírodu pečovat a vracet do krajiny vodu, rozvolňovat dříve napřímené toky a pomáhat zlepšovat stav vod a životního prostředí. Pečovat o krajinu a vodní toky ale nejde bez znalostí a dostatečného množství dat. Jejich sběr je dlouhodobý proces, a aby byl co nejefektivnější, musí se mu věnovat hodně lidí.

Také vy můžete přispět k ochraně přírody, pokud si na výletě či při procházce krajinou budete všímat nevhodné úpravy koryt řek či potoků, staveb, které omezují volný průchod vody, znečištění, výpustí nebo že říčka, která dříve byla plná vody, nyní pravidelně vysychá.

Využijte k tomu aplikaci  HydroMAP  a svá pozorování do ní zaznamenejte. Jak s aplikací zacházet se dozvíte  z návodu  .

Účel mapování vodních toků

Zaznamenáním problému nebo návrhu na zlepšení v aplikaci HydroMAP pomůžete doplnit data do celorepublikové databáze, která slouží jako podklad pro zlepšování stavu vodních toků a zkvalitnění jejich blízkého okolí.

V současné době probíhá mnoho projektů, jejichž cílem je vracení koryt toků do přírodě blízkého stavu. K tomu se nejčastěji využívají revitalizace a renaturace.

Revitalizace je stavební opatření, které vede k přírodě blízké obnově dříve nevhodně regulovaných vodních toků. Renaturace naopak spočíváv samovolném rozpadu opevněných částí koryt, v jejich zanášení splaveninami a postupném zarůstání vegetací. Hlavním cílem revitalizace a renaturace je obnova přirozených funkcí říčního systému a jeho schopnost přizpůsobit se změnám. Zdravá řeka se totiž dokáže sama vyrovnat s povodní i suchem.

Sledované údaje

Návod k zaznamenání hydrologického problému

Mapa výsledků