BIKESHARING v Brně

Na sdílených kolech společně za udržitelnou dopravou.

Vývoj bikesharingu v Brně od roku 2017

Kam s ním

První sdílená kola (Velonet) se v Brně objevila v roce 2017 a pro svůj provoz využívala omezený počet vlastních stanic.

Časem se přidaly další dvě společnosti – Rekola a nextbike, které využily pro svá stání různá veřejná prostranství. Mohly tak nabídnout více stanic, což později vedlo k odchodu společnosti Velonet, nicméně kola tím pádem mohla být odkládána prakticky kdekoli.

Bylo proto potřeba řešit, jak s poskytovateli spolupracovat a kde tak velký počet nových sdílených dopravních prostředků legálně odstavovat. Na podzim roku 2019 město podepsalo s poskytovateli  Memorandum o porozumění v rozvoji cyklistické dopravy , a to zejména v oblasti systémů sdílených jízdních kol.

Následně město nabídlo provozovatelům strategii postupného budování stojanových míst a dalších míst pro odkládání sdílených kol. V průběhu posledních čtyř let tak vznikla hustá síť stojanů a odkládacích míst – poskytovatelé nabízí sdílená kola pouze u těchto míst. 

Porovnání sítě městských stojanů mezi lety 2019 a 2023


Podpora sdílené mobility

Sezóna 2022

V roce 2022 Brno spustilo pilotní projekt podpory sdílených kol ve spolupráci se společnostmi nextbike a Rekola. Město se rozhodlo, že podpoří větší využití služeb sdílených kol. Cílem je také dát občanům možnost vyzkoušet si tento způsob přepravy. Každý uživatel měl k dispozici 2 jízdy po 30 minutách za den zdarma. Takto rozsáhlou podporu nenabídlo žádné jiné město v ČR. Město Brno se také v rámci smlouvy mohlo poprvé dostat k veškerým anonymizovaným záznamům o jízdách. Potvrdilo si tak například, že zvolených 30 minut byl krok správným směrem, protože průměrná doba výpůjčky byla 16 minut a uživatelé tak nebyli pod zbytečným tlakem.

Výsledky 2022 (duben–říjen)

  • 102 000 jízd
  • 9 800 nových uživatelů
  • 16 min. průměrná délka výpůjčky
  • Středa – nejčastější den výpůjček

Sezóna 2023

Po vyhodnocení pilotního projektu z roku 2022 se město Brno rozhodlo v podpoře bikesharingu pokračovat a v roce 2023 byly uzavřeny smlouvy s poskytovateli až do roku 2026. Nově je ve smlouvách celkově garantován pohyb minimálně 690 sdílených kol. Občané mají znovu k dispozici 2 × 30 min. jízdy denně zdarma v období od března do listopadu, s výjimkou sezóny 2023, kdy podpora začala v měsíci květnu.

Výsledky 2023 (květen–listopad)

  • 148 000 jízd
  • 8 700 nových uživatelů
  • 15 min. průměrná délka výpůjčky
  • Středa – nejčastější den výpůjček

Sezóna 2024

Sezóna 2024 byla již 3. ročníkem kdy město poskytovalo podporu sdíleným jízdám. Nicméně v tomto roce došlu k úpravě rozsahu v rámci kalendářního roku a podpora začala fungovat od března a skončila na konci září z důvodu vyčerpání rozpočtu vyčleněného na tuto akci. Rozpočet pro rok 2024 činil 4 000 000 Kč.

Na základě poskytnutých dat byla vytvořena analýza. Ta si neklade za cíl pouze interaktivně informovat občany o fungování bikesharingu, ale je také diskutována se samotnými poskytovateli za účelem zlepšení kvality služby.

Podívejte se s námi na ty nejzajímavější postřehy za sezónu 2024 (od března do konce září).

Pokrytí města stanovišti

Každý z poskytovatelů pokrývá svými stanovišti centrum města. Společnost Rekola působí především v centru a jeho širším okolí. Nextbike má svá stanoviště rozmístěna i v periferních oblastech města, např. u Brněnské přehrady, v MČ Brno-Slatina nebo MČ Brno-Bohunice.

Nextbike má oproti společnosti Rekola vyšší počet stanic na území města Brna. Vyšší je i počet nabízených kol. Společnost nextbike má v ulicích města více než 600 kol oproti 140 kolům společnosti Rekola.

Co se týče počtu stanic tak k k září 2024 společnost nextbike provozuje 231 stanic a společnost Rekola 173 stanic.

Kolik obyvatel má v blízkosti stanici bikesharingu?

Každý z provozovatelů operuje z hlediska rozmístění stanic na různě velkém území. Rozdíl v počtu mezi oběma poskytovateli je přibližně 30 %.

  • nextbike: 231 stanic
  • Rekola: 173 stanic

Pro uživatele je důležité, aby měli možnost výpůjčky a vrácení kola v místě svého bydliště. Pro ilustraci jsme zvolili dvě prahové hodnoty, a to 300 m a 500 m od stanice. Ačkoliv rozdíl v počtu stanic je přibližně 30 %, tak nextbike dokáže obsáhnout daleko větší množství lidí, zejména díky pokrytí velkých sídlišť.

Společnost

< 300 m

< 500 m

nextbike

106 000 ob.

267 000 ob.

Rekola

84 000 ob.

113 000 ob.

Počet trvale žijících obyvatel dle vzdálenosti od stanice

Počet výpůjček

Kdy se nejčastěji půjčují kola?

Pokud se zaměříme na sumu výpůjček dle denní doby, je patrný průběh dne se dvěma špičkami intenzit. Ranní vrchol kolem 8. hodiny, kdy lidé cestují do práce, a odpolední výraznější nárůst, kdy se lidé vracejí z práce, ale především také cestují za zábavou a soukromými aktivitami.

Nejčastěji k výpůjčkám dochází v průběhu pracovního týdne, a to ve středu. Naopak sobota, neděle a pátek jsou oproti ostatním dnům slabší.

Předpokládáme tedy, že kola jsou vhodným prostředkem pro cesty do zaměstnání nebo do školy a silnou skupinou uživatelů mohou být vysokoškolští studenti. Zároveň se zdá, že sdílená kola jsou méně využívána pro víkendovou rekreaci.

Tento průběh je shodný s ostatními průzkumy intenzit cyklistické dopravy (např. data z aplikace  Strava ).

Výpůjčky kol během roku

aneb jak velký vliv má podpora...

Počet výpůjček během roku kolísal. Nejčastěji se pohyboval mezi 20 až 25 tisíci výpůjček za měsíc.

Nejsilnější měsíce byly červen a květen.

Ve srovnání s předcházejícími roky je zde jasně patrný vliv podpory, kdy například v měsíci březnu a dubnu v roce 2023 počet jízd nedosíhl ani 10 000. Stejná situace je například v měsíci říjnu.

Počasí

Výrazným faktorem na počet výpůjček je také počasí, kdy zejména srážky negativně ovlivňují počet výpůjček.

A co počasí?

Výrazným faktorem na počet výpůjček je také počasí, kdy zejména srážky negativně ovlivňují počet výpůjček.

V průběhu roku je jasně patrné období během měsíce dubna, kde byl výrazný propad teploty bez větších srážkových úhrnů a velký propad jízd. Dále jsou charakteristické zářijové dny, kdy česko postihly vydatné deště a následné povodně.

*data počasí:  otevřená data ČHMÚ  stanice Brno-Žabovřesky

Uživatelé

  • Kolik nových uživatelů se zaregistrovalo?
  • Kolik různých lidí si půjčilo kolo?
  • Kolik nejvíce jízd připadlo na jednoho uživatele?

* z dat není možné identifikovat jednoznačně unikátní uživatele. Někteří z nich mohli využívat služeb obou poskytovatelů.

Počet uživatelů

V roce 2024 provedlo alespoň 1 jízdu téměř 16 000 unikátních uživatelů v součtu za oba poskytovatele. Toto číslo představuje nárůst přibližně o 3 000 oproti roku 2023.

Tito uživatelé dohromady udělali 160 000 jízd, což vychází v průměru přibližně 10 jízd/uživatele.

Rekordmani

Mezi uživateli byli i takoví cyklisté, kteří za sezónu udělali stovky jízd.

Nejaktivnější uživatel si vypůjčil kolo více než 1 300krát (2023) v průběhu roku.

Nejvíce uživatelů (4 155) však vykonalo pouze jednu jízdu za rok.

Detailní pohled na graf nám odhalí, že jen málo uživatelů vykoná více než 50 jízd za sledované období.

Příběh kola

Jak asi vypadá denní směna jednoho kola?

Bikesharingová kola za den najedou až desítky kilometrů. A jedno kolo může navštívit až 13 stanic denně. Průměrně však jedno kolo navštíví během dne 5 stanic.

Na animaci můžete sledovat denní cestu jednoho takového kola, které v tento den navštívilo 9 lokací.

Animace je zjednodušená a nezachycuje přesný pohyb kola.

Analýza stanic a jejich charakteristika

Kdy a kde najdete kolo?

Důležitá není jen hustota rozmístění a počet stanic, ale také jestli jsou na dané stanici kola pravidelně k dispozici. Stanice nacházející se v blízkosti vašeho bydliště je sice skvělá zpráva, ale někdy ani to nestačí.

Čím zelenější barva stanice, tím větší šance zde je, že bude dostupné alespoň jedno kolo k zapůjčení.

Šance na dostupnost alespoň jednoho kola ve stanici

Kde kola nejsou

Jsou místa, na kterých je menší pravděpodobnost, že zde bude dostupné kolo. Zejména se jedná o oblast severně od středu města – Veveří i MČ Brno-Královo Pole.

Svou roli může hrát terén, nevhodná infrastruktura, ale i nedostatek péče ze strany poskytovatelů, kdy do těchto lokalit nedoplňují odpovídající počet kol.

Kde je kol naopak dostatek?

Největší šance, že na dané stanici potkáte kolo, se dá charakterizovat jako lokalita "od centra na jih".

Nejvíce dostupných kol se nachází především kolem hlavních cyklostezek a v oblastech, jako je hlavní nádraží, velká office centra a další.

Tyto jevy lze dále blíže analyzovat a souvisejí zejména s typem stanic dle jejich umístění a také s nabídkou a poptávkou.

Charakteristika stanic

Díky datům můžeme rozdělit stanice na několik typů.

  • Dopravní typ: Kola v tomto typu stanice jsou půjčována především v ranních hodinách, kdy lidé cestují do práce, do školy, a v odpoledních a večerních hodinách se do těchto stanic kola opět vrací. Jedná se zejména o uzly veřejné hromadné dopravy, tedy přestupní stanice, nádraží apod.
  • Pracovní typ: Kola se zde shromažďují především uprostřed pracovního dne. Lidé do těchto míst dojedou za prací během ranních hodin a opět toto místo opouští v průběhu odpoledne.

Typický zástupce dopravního typu je například stanice na Mendlově náměstí.

Na základě dat průměru počtu kol v jednotlivých stanicích je patrné, že mezi 7.–10. hodinou dochází k úbytku kol a naopak v odpoledních hodinách se kola do této stanice opět vrací.

Dalším typem stanice je „pracovní“

  • Dopravní typ: Kola v tomto typu stanice jsou půjčována především v ranních hodinách, kdy lidé cestují do práce, do školy, a v odpoledních a večerních hodinách se do těchto stanic kola opět vrací. Jedná se zejména o uzly veřejné hromadné dopravy, tedy přestupní stanice, nádraží apod.
  • Pracovní typ: Kola se zde shromažďují především uprostřed pracovního dne. Lidé do těchto míst dojedou za prací během ranních hodin a opět toto místo opouští v průběhu odpoledne.

Typickými zástupci těchto stanic jsou velká office centra: Spielberk Office Centre, Vlněna Office Park, ZET.office a další

Vlněna Office Park

Vlněna je typickým zástupcem pracovního typu stanice.

Do této oblasti přijíždí velké množství zaměstnanců za prací. Počet kol tak strmě roste se začátkem pracovní doby a v odpoledních hodinách zaměstnanci na kolech odjíždí.

Na tomto obrázku vidíte kumulaci kol u stojanu během jednoho týdne.

Víte, proč ve čtvrtek nikdo nejel do práce?

V ten den byl státní svátek.

Jiný pohled na režim stanic

U jednotlivých stanic lze také zjistit, jestli zde více jízd začíná, nebo končí. Na základě těchto poznatků mohou poskytovatelé optimalizovat zásobování stanic koly.

Nabídka převyšuje poptávku

U těchto stanic převyšuje ukončení jízd a jízdy zde v menší míře začínají. Následně pak dojde ke kumulaci kol ve stanici a je potřeba tato kola odvézt.

Poptávka převyšuje nabídku

U těchto stanic víc jízd začíná, než je ukončeno. Často se tak může stát, že je ve stanici nedostatek kol a je potřeba tato kola dovézt.

Nabídka převyšuje poptávku

Typickým příkladem takovéto stanice je stanice Dělnická v Komíně. Jedním z faktorů, proč se zde kola hromadí, může být fakt, že sem lidé rádi dojíždí z centra, kdy trasa přes MČ Žabovřesky vede z kopce, zatímco nazpět do centra lidé preferují MHD právě kvůli převýšení a absenci oddělené infrastruktury.

Graf zachycuje počet kol ve stanici v daný okamžik. V grafu jsou vidět výrazné poklesy, které značí odvoz kol poskytovatelem služby.

Jak je vidět, po poklesu se zde kola začala opět kumulovat. Výjimku tvoří prosincový odvoz kol, kdy Brno bylo v těchto dnech zasaženo sněhovou kalamitou.

Poptávka převyšuje nabídku

Typickou stanicí je ta na náměstí Míru. Mnohem víc jízd zde začíná, než je ukončeno, a to může být dáno znovu polohou stanice na vrcholu kopce. Málokdo je ochotný vyjet nahoru, a naopak každý se rád sveze do centra z kopce.

Jakmile se zde objeví nějaké kolo, velmi rychle je půjčeno a zmizí.

Kde kola stojí, ale neměla by?

V některých lokalitách dochází k častému odstavování kol mimo určená místa. Tato místa si zaslouží podrobnější analýzu, protože mohou představovat příležitost pro rozšíření městské sítě cyklostojanů. Čím tmavší barva, tím více zde bylo vráceno kol mimo stanoviště.

1. Vysoká frekvence odkládání

Některé lokality vykazují velký počet vrácení kol. Čím vyšší frekvence vrácení, tím větší je pravděpodobnost, že kola budou umístěna nesprávně. Tento problém často vyplývá z vysoké poptávky po cyklostojanech v dané oblasti.

2. Komplexní umístění stojanů

V některých místech se nachází více stojanů v blízkém okolí, ale jen některé z nich jsou oficiálně určené provozovatelem pro bikesharing. To může vést ke zmatku uživatelů, kteří nevědí, kde přesně je kolo vrátit, a omylem je nechají na jiném stojanu.

3. Chybějící stojany

Některé oblasti nemají žádné stojany, přesto se zde kola často odstavují. To může být signálem, že by v těchto místech cyklostojan měl být, aby vyhověl potřebám uživatelů.

Analyzace těchto lokalit může městu poskytnout cenná data a odhalit příležitosti k optimalizaci a rozšíření stávající infrastruktury cyklostojanů.

Odkud kam nejčastěji lidé jezdí

Jako demonstrace cest může posloužit tzv. Sankeyho diagram. V levé části jsou vidět počátky a vpravo konce nejčastějších směrů. Čím silnější je spojnice, tím více jízd mezi danými místy proběhlo.

V rámci katastrálních území (k. ú.) jsou patrné nejsilnější proudy mezi k. ú. Město Brno a dalšími kú.

Cesty mezi katastry v mapě

Pro snadné čtení hlavních dopravních proudů bylo vybráno pouze 10 nejčastějších přepravních vztahů.

Pro zjednodušení nejsou zobrazeny cesty v rámci jednoho stejného katastru.

  • po kliknutí na linii je možné zobrazit celkový počet jízd

Ještě lépe jsou tato data vidět v matici přepravních vztahů, včetně cest mezi stejnými katastry.

Nejsilnější vztahy je možné pozorovat mezi k. ú. Město Brno a zejména sousedními katastry jako jsou Veveří, Černá Pole.

Pro názornost jsou vybrány sumy cest 500 a vyšší.

Jak dlouhé jsou výpůjčky?

Každá jízda je definována pouze počátečním a koncovým bodem. Proto je obtížné stanovit délku jednotlivých výpůjček. K přibližnému číslu se však můžeme dopočítat pomocí nejkratší trasy mezi počátečním a koncovým bodem.

Celkově bylo při všech jízdách najeto 276 000 kilometrů, a to při průměrné délce 2 km na jednu jízdu. Bylo však zaznamenáno i několik jízd nad 10 km.

Na příklady nejdelších tras se podívejte v mapě: Tyto nejdelší trasy měřily téměř 17 km a obě vedly do nákupního centra Avion Shopping Park.

Úplně nejdelší jízdy však vedly od nákupního centra Olympia k Brněnské přehradě. Dva uživatelé, kteří tuto trasu absolvovali, si udělali výlet přes město a kola měli půjčené více než 2 hodiny.

Z grafu počtu jízd dle délky je patrné, že nejvíce jízd nepřesahuje svou délkou 2000 m. Jedná se tak především o krátké cesty.

Takové byly předchozí 3 roky s podporou bikesharingu v Brně. Těšíme se na vaše jízdy i v roce 2025.

Porovnání sítě městských stojanů mezi lety 2019 a 2023

Šance na dostupnost alespoň jednoho kola ve stanici