Posvátná krajina
příběh krajiny i společnosti
![Suš](https://cdn.arcgis.com/sharing/rest/content/items/5f420d2e6cd848c6a560a6c9ca88311d/resources/JAWnPGBKSvkMJzDyNS6uK.jpg?w=20)
Kulturní krajinou se rozumí organicky vyvinutá krajina, kde se v historickém vývoji ustálily harmonické vztahy mezi přírodou a lidmi. To se projevuje třeba ve způsobech obdělávání půdy (zemědělství, lesnictví), ve stavbách a urbanizaci sídel, využívání místních zdrojů, atd. Někdy jsou složky určité oblasti a jejich provázanost tak působivé, že mluvíme o geniu loci, duchu místa či krajiny.
![](https://cdn.arcgis.com/sharing/rest/content/items/5f420d2e6cd848c6a560a6c9ca88311d/resources/ld9OLnX8_PbGhQ8ITelp6.jpg?w=20)
V české krajině, zejména v obydleném venkovském prostoru, jsou často dominantním prvkem působivosti krajiny drobné sakrální stavby – kaple, kapličky, boží muka, kříže a křížky. Také v krajině Českokrumlovska jsou její neodmyslitelnou součástí.
![](https://cdn.arcgis.com/sharing/rest/content/items/5f420d2e6cd848c6a560a6c9ca88311d/resources/auJmzihXYyXqy20XNZdzd.jpg?w=20)
Tyto drobné stavbičky vznikly většinou jako výraz přirozené zbožnosti obyčejných lidí. Musíme si uvědomit, že do doby zcela nedávné (řekněme do první světové války) se téměř nevyskytovali ateisté, tedy lidé nevyznávající žádné náboženství. Víra byla pevnou součástí života každého jedince od kolébky až do smrti, byla každodenní útěchou, nadějí i mravním základem vztahů mezi lidmi.
![](https://cdn.arcgis.com/sharing/rest/content/items/5f420d2e6cd848c6a560a6c9ca88311d/resources/L6sJkHP9qX738D-N-Nw3G.jpg?w=20)
To se pronikavě změnilo po druhé světové válce. Ve jménu nové ideologie se víra a všechny její projevy chápaly jako projev zpátečnictví, moderní bylo „poručíme větru, dešti“. Navíc – v naší oblasti došlo k nadpoloviční výměně obyvatelstva. A zánikem děděného vztahu ke všemu místnímu zanikla i péče o kostely a drobné sakrální stavby.
Zhruba 75 let chátrání přivedlo řadu sakrálních památek na pokraj zániku. Je tedy nejvyšší čas začít s jejich obnovou a rekonstrukcí a zachránit, co se dá. Je to důležité pro paměť krajiny i společnosti.
Jedna věc už se ale nepodaří. Každá kaplička či křížek má svůj příběh, svůj důvod vzniku, svého zhotovitele. Většinu těchto příběhů se ale nedozvíme, protože nejsou nikde zapsány a pamětníci už nejsou mezi námi.
Za léta svého toulání Českokrumlovskem jsem pochopil, že už nezbývá moc času k nápravě. Z některých památek zůstaly neidentifikovatelné hromádky sutin, některé (zvláště ty kamenné) dnes zdobí soukromé zahrady, kovové kříže skončily ve sběrnách, atd. Nabízelo se tedy zpracovat jakousi inventuru, ze které je patrné, jak která stavbička v současné době vypadá a kde přesně se nachází. A když o tento soupis projevil zájem GIS tým městského úřadu v Českém Krumlově, o to s větší radostí jsem se dal do práce, zrevidoval všechny starší údaje a doplnil nové.
Václav Dolanský
Mapová aplikace krumlovského geoportálu obsahuje skoro 1400 záznamů a přes 4200 fotografií - kříže, křížky, boží muka, kaple atd. - pořízených na území Českokrumlovska v letech 2017-2020. Po otevření aplikace se myší přesuňte do požadovaného místa a kliknutím na bod v mapě se otevře Infobox se zjištěnými podrobnostmi a fotografií.
Máte tip na nezdokumentovanou kapličku, křížek apod.? Dejte nám vědět na gis@ckrumlov.cz