ZLÍN

Příběh města zeleně

Vymezení obce

Zlín je statutární město, které je zároveň jedním ze 14 krajských měst v České republice. Žije zde zhruba 75 tisíc obyvatel a řadí se tak na 11 místo v počtu obyvatel v ČR.

Poloha města Zlína v rámci ČR


Vývoj osídlení

Zlín v roce 1846

První písemná zmínka o Zlíně pochází z roku 1322 a v té době byl Zlín zejména řemeslnické středisko. Až do konce 19. století byl Zlín je maličké středisko, velikostí srovnatelné s Vizovicemi a počet obyvatel nepřesáhl 3000.

zdroj: ČSÚ

Počet obyvatel Zlína začal růst po roce 1894, kdy sourozenci Baťovi založili svou obuvnickou firmu "Baťa". V letech 1921–1930 se počet obyvatel dnešního území města zvýšil z 14 470 na 34 348. Tomáš Baťa vybudoval dnes již typické "Baťovy domky" pro své zaměstnance, aby nemuseli do práce dojíždět z daleka. Nicméně v roce 1932 Tomáš Baťa umírá a prudký rozmach města ustupuje.

Baťovy domky na Zálešné

Po roce 1968 začala výstavba největšího zlínského sídliště Jižní Svahy, kde dnes žije přes 26 tisíc obyvatel. V roce 1990 se stává Zlín statutárním městem s téměř 85 tisíci obyvateli. Od té doby začal počet obyvatel ubývat a některé okolní obce se od Zlína odtrhly. V roce 2011 ve Zlíně žilo už jen 75 tisíc obyvatel.

Jižní Svahy, Zlín


Fáze urbanizace

V posledních desítkách let probíhá ve Zlíně silný proces suburbanizace, zejména na severní periferii města. Konkrétně se jedná o lokality Jižních Svahů a dále na velmi lukrativních místech jako je Pasecký žleb nebo Mladcová. Na obrázku se překrývají dvě mapy z let 2003 a 2018, které zcela jasně ilustrují drastický úbytek zelené plochy. I přesto se Zlín rád prezentuje jako město "zeleně" :-)

Proces suburbanizace ve Zlíně mezi lety 2003 (vlevo) a 2018 (vpravo) zdroj:Mapy.cz


Charakteristika krajiny

Město Zlín leží v nadmořské výšce 230 m n.m. a leží v údolí nazývaném Zlínská brázda. Ve Zlíně je příjemné klima - v zimě občas nasněží, ale není obrovská zima a v létě jsou k dispozici přilehlé pahorkatiny pokryté hustými lesy, které poskytují skvělou ochranu před sluncem.

Digitální model reliéfu 5G (barevný)

Krajina je v posledních letech čím dál více ovlivňována antropogenní činností. Stále je však Zlín obklopen lesy, které jsou minimálně narušeny lidskou činností a během pár minut se dá dostat z centra město do přírodní krajiny.

Pohled na zlínské údolí


Morfologická struktura

Digitální model reliéfu 5G (barevný)-kopie

Město Zlín leží v geologické jednotce Západní Karpaty. Podloží Zlínské vrchoviny budují převážně flyšové horniny račanské jednotky mugurské skupiny příkrovů. Oblasti jižně a severně od Zlína budují pískovce a jílovce. Území na západě až severozápadě od Zlína pokrývají spraše, sprašová hlína a kamenitý sediment.

Řeka Dřevnice, vlastní foto

Převážnou část oblasti odvodňuje řeka Dřevnice. Údolní dno řeky Dřevnice pokrývá nivní sediment, který postupně přechází v písčito-hlinitý až hlinito-písčitý sediment.


Funkce a doprava

Kromě administrativní funkce je Zlín i průmyslově-podnikatelským a kulturním centrem regionu střední Moravy. V roce 2001 byla ve Zlíně založena Univerzita Tomáše Bati a momentálně disponuje 6 fakultami.

Filmový festival ve Zlíně

V kulturní sféře je Zlín vyhlášený hlavně svou filmovou tvorbou, zejména v Ateliéru Bonton v letech 1965 - 1991. Filmový duch ve Zlíně přetrvává dále díky filmovému festivalu, který se ve Zlíně každoročně koná v průběhu června.

Barum rally Zlín

Ve Zlíně se každoročně koná i motoristická soutěž evropského významu Barum rally Zlín, která vždy přiláká obrovské množství fanoušků rally ze všech koutů Evropy.

Jelikož je město Zlín velmi důležité administrativní, průmyslové a podnikatelské centrum, kvalitní dopravní infrastruktura je velmi důležitá. Naštěstí Zlín disponuje moderním železničním a autobusovým nádražím, které jsou již po desetiletí chloubou města a turisté do Zlína jezdí, jen aby se také mohly tou nádherou pokochat. Pro všechny hladovce, kteří mají chuť na 10 dkg vlašáku s rohlíkem, je na nádraží k dispozici socialistické občerstvení Tempo, kde se před cestou mohou nabažit své oblíbené pochoutky a jako bonus si u toho postojí. Byla by opravdu obrovská škoda u tuhle již kultovní parádu přijít.

Nádraží Zlín - střed

Již Tomáš Baťa vybudoval v centru města průmyslové centrum Svit, které po jeho smrti v roce 1932 pomalu ztrácelo své uplatnění a nyní jsou budovy využívány převážně ke skladování obuvi přivezené z Číny. Avšak nevyužívané průmyslové budovy prochází revitalizací a život se zde pomalu navrací.

Průmyslové centrum Svit


Prostorová struktura

Centrum města je využíváno především pro administrativní a kulturní činnosti a nedávno prošlo značnou revitalizací a umožňuje tak svým občanům trávit svůj volný čas v nově zrekonstruovaných parcích, které jsou plné zeleně.

Centrum města plné zeleně

Převážná část obyvatel žije na sídlišti Jižní Svahy, které se stále více zastavuje obytnými jednotkami a pomalu vytlačuje přírodu do ústraní. Lidé se tak musí spokojit s minimálním množstvím přírody a naučit se radovat z maličkostí. V nedávné době bylo na Jižních Svazích vybudované koupaliště, které tak nabízí v podstatě jediné vyžití v jinak zastavěném sídlišti.

Jižní Svahy

Prostorová struktura Zlína


Budoucnost

V plánu je rekonstrukce vlakového a autobusového nádraží, která již byla několikrát odložena, odsunuta a nikdo vlastně pořádně neví, kdy se začne s přestavbou. Odhadovaná cena nového terminálu je 900 milionů korun a stavět by se mělo další 4 roky. V plánu je také elektrifikovaná železniční trať do Otrokovic, která již byla "překvapivě" několikrát odložena, odsunuta a nikdo vlastně pořádné neví, kdy se začne s přestavbou.

Plánovaná rekonstrukce nádraží

V plánu je také výstavba zcela nové krajské nemocnice Tomáše Bati, která by měli vyrůst na zelené louce v Malenovicích. Nicméně tenhle plán si našel i své odpůrce, kteří by naopak preferovali modernizaci stávající nemocnice na Havlíčkově nábřeží. Momentálně se tak nacházíme uprostřed politické bitvy mezi bývalým hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL), který chce novou nemocnici a zástupci Pirátů a ODS, kteří chtějí modernizaci. Tak či tak je jasné, že nová nemocnice spolkne několik miliard korun, a že o takhle lukrativní záležitost se bude bojovat, a tvrdě. Zdravotníci si tak na novou nemocnici počkají a to ještě mnoho let.

Plánovaná stavba nemocnice

V případě, že vyhraje přesun nemocnic do Malenovic, je připravená revitalizace Havlíčkova nábřeží. Velmi zajímavé bude sledovat, který z navrhovaných projektů se nakonec postaví a zda se toho vůbec dožijeme.

Plánovaná rekonstrukce Havlíčkova nábřeží (místo nemocnice)

Uvodní foto

Autor: Martin Peterka

Foto v textu

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/batovy-domky-ve-zline

Foto v textu

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=mestozlin.eu&set=a.369288059879545

Zlín info

https://www.zlin.eu/zakladni-informace-cl-1.html

foto

https://archiv.ihned.cz/c1-66204300-batovo-dedictvi-pro-nekdejsi-tovarnu-o-rozloze-desitek-fotbalovych-hrist-se-tezko-hleda-vyuziti-soucasny-majitel-investoval-do-rozvoje-1-5-miliardy

Nádraží

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/kladny-posudek-eia-pro-elektrifikaci-trati-otrokovice-zlin.A170923_353650_zlin-zpravy_ras

Nemocnice

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/nemocnice-zlin-zastupitelstvo-koalice-oprava-srovnani.A201214_155145_zlin-zpravy_ras/foto/RAS861613_108367872041_6248442569817803569_o.jpg

Baťovy domky na Zálešné

Jižní Svahy, Zlín

Pohled na zlínské údolí

Řeka Dřevnice, vlastní foto

Filmový festival ve Zlíně

Barum rally Zlín

Průmyslové centrum Svit

Plánovaná rekonstrukce nádraží

Plánovaná stavba nemocnice

Plánovaná rekonstrukce Havlíčkova nábřeží (místo nemocnice)

Zlín v roce 1846

zdroj: ČSÚ

Proces suburbanizace ve Zlíně mezi lety 2003 (vlevo) a 2018 (vpravo) zdroj:Mapy.cz