Liberec neznámý, známý

Vydejte se spolu s námi na putování za známými i neznámými místy severočeského Liberce…

Úvodní slovo

Vážení návštěvníci, připravili jsme si pro vás příběhovou mapu věnovanou libereckým známým i méně známým místům, jimiž jsou například honosné vily, historické domy, polyfunkční paláce, sakrální památky nebo vodní dílo.

V prvním bloku, následujícím po tomto úvodním slově autorů, je pro vás připravena hlavní mapa s vybranou kolekcí míst, jejichž valnou většinu prokládá naše oranžově značená turistická trasa "Za krásami Liberce" o celkové délce cca 7 km. Ta začíná poblíž Šolcova domu v ulici U Jezu a končí u Zoologické zahrady v Lidových sadech. Můžete si ji projít virtuálně (prostřednictvím této příběhové mapy) nebo fyzicky (formou pěšího výletu po městě), chcete-li. Oranžově značené zastávky na trase jsou v jejich blízkém okolí doplněny body zájmu, vizualizovanými formou ikon černé barvy. Můžete jich mj. využít při plánování (parkoviště, informační centrum) nebo ke zpestření vašeho výletu po Liberci (restaurace, kavárny).

Druhá, volně navazující část, patří samotným příběhům míst z námi naplánované turistické trasy. U každého ze zastavení je kromě základních informací a popisu objektu uvedena také jeho historie a současnost. Nechybí ani ilustrační materiály (fotografie, dobové snímky), které vhodně doplňují textovou část. Neopomenutelným místům, bohužel ležícím mimo trasu, a jejich příběhům je analogicky věnována třetí část. Závěrem jsou uvedeny veškeré prameny a zdroje informací, bez nichž by toto dílo nemohlo ani vzniknout.

Pokud vám tato příběhová mapa pomůže poznat severočeské stotisícové město s bohatou historií, jakož i jeho magická místa plná příběhů, bude naplněn náš záměr a to je pro nás odměnou.

autorský kolektiv

Mapa míst

Powered by Esri

Příběhy míst

Trasu už znáte, proto přichází čas na jednotlivá místa a jejich příběhy. Rolováním můžete postupovat putováním vpřed, případně se můžete i vrátit zpět.

Šolcův dům

Dům nechal roku 1774 na vyvýšeném břehu Lužické Nisy postavit obchodník s plátnem Hans Friedrich Scholz, v jehož rukou byl až do roku 1794. Do roku 1848 byli majitelé neznámí, poté byl dům načas majetkem Antona Hiebela. Roku 1892 Scholzův dům koupil majitel továrny na sukno Tschörner. V letech 1966–1968 vlastnila dům paní Antonia Pollaková. Na začátku sedmdesátých let jej ohrožovala demolice, a to z důvodu výstavby kulturního domu, který v současnosti leží na přilehlém pozemku. V roce 1976 objekt koupil KNV v Ústí nad Labem. V osmdesátých letech 20. století proběhla jeho rekonstrukce pro potřeby Správy CHKO Jizerské hory, která zde sídlí dodnes.

Nynější podoba Šolcova domu (2012)

Nynější podoba Šolcova domu (2012)

Tento barokní roubený dům má obdélný půdorys a mansardovou střechu. V přízemí je částečně zděný, roubené patro je vynášeno podstávkou. Nepřehlédnutélným barokním prvkem jsou bezesporu masivní vyřezávané dveře. V domě je promítnut um místních truhlářů z konce 18. století, přičemž jeho krov byl údajně konstruován tak, aby snesl co největší zatížení uskladněnými látkami. Objekt je typologicky obdobou sklářských či faktorských domů z oblasti Šluknovska a Novoborska.

Šolcův dům je jedním z nejstarších domů stojících v Libereci. Současně je též jediným dochovaným dokladem dřevěné zástavby města a je chráněn státem – jedná se o kulturní památku ČR.

Palác Nisa

Novoklasicistní polyfunkční dům s prvky expresionismu byl pro účely spojených pojišťoven Assicurazioni Generali a Moldavia Generali v roce 1936 vystavěn podle návrhu německého architekta Fritze Lehmanna na místě zbořeného renesančního mlýna, adaptovaného roku 1854 na továrnu pro výrobu vojenských suken.

Jádrem budovy s výraznou korunní římsou a nízkou valbovou střechou je železobetonový skelet, obložený nahrubo otesanými kvádry liberecké žuly. Vyznačuje se klidným výrazem fasád, členěných pravidelnou mřížkou oken.

Historická podoba paláce Nisa krátce po dostavbě

Historická podoba paláce Nisa krátce po dostavbě

Prohnuté průčelí Paláce je odlehčeno provzdušněným parterem s velkými okny, v němž se nacházela oblíbená kavárna Grandcafé Generali a později Winkler, nejmodernější podnik svého druhu v meziválečném Liberci, vybudovaný po vzoru pařížských kaváren. Jejím nájemcem byl Hermann Winkler, mj. provozovatel neméně proslulé kavárny Savoy v Ústí nad Labem. Dominantou netradičně řešené kavárny, do níž se vstupovalo karuselovými dveřmi, byla tribuna pro orchestr umístěná mezi dvěma nosnými sloupy z granitu. Motiv hlavního vstupu je pak promítnut i u mohutné kryté lodžie pod korunní římsou, zabírající výšku dvou pater.

Vstupovat do obytné či administrativní části domu bylo možné prostřednictvím elegantní zaoblené pasáže, spojující Barvířskou a Širokou ulici. Z ní se vcházelo do prostoru s trojramenným schodištěm a dvojicí výtahů. Pojišťovna, která sousedila s kavárnou, zde měla pro svůj provoz vymezenou část přízemí i mezaninu. Zbylá patra byla obytná.

První až čtvrté podlaží mělo identickou dispozici a na každém z nich se nacházelo šest mimořádně luxusních, kompletně elektrifikovaných velkých bytů s halou a kabinetem, vybavených tekoucí teplou vodou a centrálním topením. Totožným půdorysem se vyznačovala i patra pátá až osmá, situovaná v užší, vyšší partii domu. U čelní části každého z pater se nacházely vždy dva větší třípokojové byty a v zadním traktu podél ulic Barvířské a Široké čtyři garsoniéry. Byty v osmém patře pak navíc nabízely i přístup na velkou lodžii. Vzhledem k vysoké kvalitě bytů lze usuzovat, že nájemci se rekrutovali především z řad výše postavených zaměstnanců pojišťovny. V podkroví se nacházely ateliéry.

Palác Nisa v současnosti (2021)

Palác Nisa v současnosti (2021)

Palác byl v pozdějších letech poškozen řadou utilitárních přestaveb. Největší ztrátou je znehodnocení interiéru kavárny a exteriéru parteru, kdy došlo k odstranění elegantní zděné předzahrádky a zajímavého vstupu s karuselovými dveřmi.

Palác Dunaj

Liberecká stavba pro provoz pojišťovny Donau Allgemeine Versicherung byla dokončena roku 1928, téměř současně s jejími pražskými expoziturami. Do města přinesla typ velkoměstského, pasážového paláce a patří k největším mimopražským zakázkám architekta Adolfa Foehra.

Novostavba znamenala nejen zásadní hmotovou a výškovou proměnu Soukenného náměstí, ale zároveň je zajímavá i z hlediska památkové péče, neboť jí musel ustoupit památkově chráněný hostinec Johanna Josefa Kuntzeho zvaný Německý dům. Ten byl považován za zřejmě nejkvalitnější úkaz liberecké klasicistní měšťanské architektury. Historickou a uměleckou hodnotu domu si uvědomovali i obyvatelé tehdejší doby a otázka jeho demolice rozdělila odbornou i laickou veřejnost do dvou nesmiřitelných táborů. Velkoměstskou proměnu centra Liberce komentoval i dobový příspěvek v deníku Reichenberger Zeitung uvozený emotivním mottem „Staré se hroutí a nové rozkvete z trosek“.

Palác Dunaj krátce po dokončení (1928)

Palác Dunaj krátce po dokončení (1928)

Podle prvních návrhů paláce z října 1927 se v přízemí nacházely prodejní plochy (cca 14 různých obchodů), první patro bylo využíváno pro provoz pojišťovny a zbylá patra sloužila převážně k bydlení.

Přísně symetrické hlavní průčelí i obě boční křídla jsou horizontálně členěna do sedmi okenních pásů, spočívajících na subtilním parteru, vyhrazeném pro obchodní účely. Obchodní a obytnou část odděluje barevně odlišené patro s trojdílnými okny využívané pojišťovnou, přičemž stejný okrový tón je použit i v případě posledních dvou stupňovitých pater (administrativního a půdního) s předsazenými terasami. Do náměstí se palác obrací rozložitým průčelím, zabírajícím šíři celého bloku, které vrcholí schodišťovými věžemi s výtahy, před kterými je předsazeno půdní patro.

Palác Dunaj na Soukenném náměstí v současnosti (2021)

Palác Dunaj na Soukenném náměstí v současnosti (2021)

Po komunistickém převratu v roce 1948 palác sloužil jako sídlo libereckých Energetických rozvodných závodů. V přízemí byla v roce 1958 otevřena samoobsluha. Přilehlé centrální nádvoří bylo zprvu využíváno k výstavním účelům (např. výstava Nástup ke zvýšené dopravní bezpečnosti v roce 1951). Situace se změnila mezi lety 1962–1964, kdy došlo k přestavbě přízemí na funkční velkoprodejnu potravin. Navzdory tomu, že objekt není památkově chráněn, stále patří k opomíjenému konzervativnímu proudu meziválečné architektury.

Dům obuvi Baťa

Obchodní dům firmy Baťa byl postaven v letech 1931–1932 na místě starší klasicistní zástavby. Vzhledem k velmi malému prostoru vzniklém po demolici původní zástavby na obchodně značně výhodném a rušném místě nároží dnešní Pražské ulice (dříve Schücker Straße) a Soukenného náměstí stavba vyniká svoji vertikalitou. Autorem návrhu byl zlínský architekt Vladimír Karfík a stavbu samotnou realizovala pražská firma Ing. Fanta & Co. ve spolupráci s libereckými staviteli Ernestem Peukertem a Richardem Wojatschkem.

Historická dokumentace domu obuvi Baťa

Historická dokumentace domu obuvi Baťa

Devítipodlažní stavba disponuje železobetonovou konstrukcí se zaobleným nárožím a s nadvakrát ustoupenými horními podlažími (zasunuté sedmé a osmé patro a následně i poslední deváté). Dům obuvi lze vystihnout jako elegantní, směrem vzhůru se zužující budovu, tvořící rytmicky se střídající pásy oken probíhající přes zaoblené nároží a užší omítané parapety.

Interiér objektu byl řešen v duchu zásad moderního prodeje s přihlédnutím k maximální využitelnosti otevřených obchodních ploch. Nezbytné provozní, komunikační a sociální zázemí obchodního domu bylo soustředěno v pravé části půdorysu. V horních podlažích se zpravidla nacházely kancelářské prostory. Přidružené služby související s obchodní strategií firmy Baťa (jako např. manikúra, pedikúra, oprava obuvi, masáže apod.) byly umístěny v zadní části půdorysu nebo se též nacházely v horních podlažích.

Současná podoba stavby z roku 2020

Současná podoba stavby z roku 2020

V roce 1992 byl obchodní dům v restituci vrácen původnímu majiteli a slouží i nadále účelu, pro který byl postaven.

Obchodní dům Brouk + Babka

Liberecká pobočka obchodní společnosti Brouk + Babka (společnost vznikla již v roce 1908, největšího rozmachu však dosáhla až ve 30. letech 20. století) byla podle projektu Jana Gillara postavena při východní straně dolní části dnešní Pražské ulice (dříve Schicker Straße) na místě demolovaného, z větší části ještě dřevěného, objektu hostince „Zur Sandschenke“ (zbořeného roku 1935). Společnost neúspěšně usilovala i o získání sousední parcely, na které stál od roku 1920 výstavní pavilon Metznerbundu. Realizace funkcionalistické stavby se ujal Václav Nekvasil, pod jehož vedením stavba probíhala pravděpodobně v období od října 1935 do září 1936.

Obchodní dům Brouk + Babka krátce po dostavbě

Obchodní dům Brouk + Babka krátce po dostavbě

Pětipatrová stavba obdélného, k ulici hloubkově orientovaného, půdorysu s posledním ustupujícím patrem a terasou se strojovnou výtahu na ploché střeše. Dům je tvořen železobetonovým skeletem, na který je v úrovni prvního až čtvrtého patra směrem do ulice zavěšena prosklená fasáda. V úrovni prvního patra je prosklená fasáda posazena na vyzděný parapet s obkladem (úzké černé a smetanové keramické obkladačky), na kterém bylo umístěno firemní označení.

Objekt je přístupný ustupující pasáží. Dispozičně byl objekt uspořádán čistě pro obchodní účely. Komunikační (schodiště a výtah) a sociální zázemí objektu bylo umístěno v severovýchodní části domu, ostatní plochy prvního až čtvrtého patra vyplňovaly prodejní nečleněné prostory. Poslední ustupující patro se vstupem na balkón bylo uzpůsobeno pro kancelářskou a provozní činnost obchodního domu. V suterénu se nacházela kotelna s uhelnou, skladovací prostory a dodatečně vybudovaný letecký kryt. V interiéru se zachovala řada původních prvků odpovídající funkcionalistickému názvosloví.

Lze hovořit o tom, že liberecký obchodní dům se stal inspirací architektů Josefa Hrubého a Josefa Kittricha při realizaci pražských obchodních domů Brouk + Babka a Bílá labuť, a to nejen řešením vstupní pasáže.

Současná podoba obchodního domu (2021)

Současná podoba obchodního domu (2021)

V roce 2004 budova prošla celkovou modernizací, při níž bylo částečně pozměněno původní půdorysné uspořádání. Navzdory předchozím úpravám však nedošlo k zásadním změnám a nejhodnotnější součásti stavby byly v rámci možností uchovány. V prosinci 2017 došlo k demontáži původního nápisu a jeho nahrazení názvem současného obchodu Snowbitch, jenž v domě v současné době sídlí.

Kostel sv. Antonína Velikého

Historie novogotického kostela sahá až do roku 1579, kdy došlo k přestavbě původního dřevěného kostela na zděný trojlodní kostel. Rekonstrukci podle plánů neznámého stavitele ze Zhořelce provedl zednický mistr Georg Leypold. Zřejmě šlo o první kamennou stavbu v Liberci (základní kámen byl položen 24. září 1579). O její sochařskou výzdobu se postarali Christoph Briefe a také Michel s Georgem z Hodkovic. Výstavba samotné čtvercové věže v gotickém stylu trvala tři roky. V září 1582 byla na její vrchol osazena makovice, do níž ukryl tehdejší hejtman Ulrich z Rosenfeldu pamětní listinu. Stavba dlouhá 47 loktů (tj. 36,6 m) byla i s pomocí Marka Antonia Spazia dokončena na konci listopadu 1587 (traduje se, že původní zednický mistr neměl dostatek odborných znalostí a nebyl s to sám stavbu dokončit).

Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci (2021)

Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci (2021)

K rozsáhlým škodám došlo na kostele v období třicetileté války, kdy jej Švédové vyplenili a poškodili varhany. Až do dokončení stavby kostela Nalezení svatého Kříže roku 1698 se jednalo o jediný kostel v Liberci. Díky neustále se zvyšujícímu počtu věřících hrabě Filip Josef Gallas v roce 1733 rozhodl o rozšíření kostela a přestavbu svěřil Johannu Felgenhauerovi z Nového Města pod Smrkem. Ten kostel prodloužil o 20 loktů (cca 15,6 m), doplnil jej příčnou lodí a současně renovoval věž, oltáře i kazatelnu. Přestavba skončila v říjnu 1735. Po zásahu věže bleskem v roce 1787 dokonce došlo k roztavení všech čtyř zvonů.

Po roce 1859 se začalo uvažovat o nahrazení původní, relativně nízké (37,30 m) věže, věží novější a vyšší. Vypracováním projektu byl pověřen vídeňský architekt Ludwig Tischler, který na něm pracoval se stavebním radou Heinrichem Ferstelem. Stavební práce byly dokončeny v srpnu roku 1880 osazením makovice a kříže na vrcholu věže. Současně zde byly instalovány nové hodiny osvětlené plynovou lampou. Věž se díky štíhlé jehlanovité střeše, dosáhující výšky bezmála 71 m, stala na dlouhá léta nejvyšší budovou ve městě.

Interiér kostela

Interiér kostela

Významných změn se dočkal také interiér kostela, který vymaloval podle návrhu vídeňského malíře Jobsta liberecký malíř Otto Dresen. Vitráže do čtrnácti goticky tvarovaných oken dodali Filip Pohl a žitavský malíř Türcke. Kamenická firma Leimer a synové z Vídně zhotovila hlavní i oba postranní oltáře a také novou kazatelnu. Byl přestavěn také hudební chór a varhany. Kostelní lavice zhotovil ruprechtický truhlář Franz Schefler podle návrhu profesora Artura Brausewettera z místní průmyslové školy. Samotné úpravy interiéru začaly v březnu 1881. Dne 13. června 1883 byl kostel – již jako arciděkanský – vysvěcen litoměřickým biskupem Janem Schöbelem. Postavením nového hlavního oltáře a vybavením interiéru získal kostel téměř svou současnou podobu.

Kostel Nalezení sv. Kříže

První zmínky o kostelu Nalezení sv. Kříže sahají na konec 17. století. V letech 1695–1698 byl na místě morového pohřebiště (vybudovaném kvůli nedostačující kapacitě městského hřbitova u kostela sv. Antonína Velikého v důsledku epidemie v roce 1680) vybudován pražským stavitelem italského původu Markem Antonínem Canevallem barokní kostel s půdorysem kříže. V letech 1753–1756 proběhla pod vedením stavitele Johanna Josefa Kuntzeho jeho rozsáhlá přestavba, po které kostel vzhledem připomínal chrám v Hejnicích. Tato nejcennější barokní stavba na území Liberce je státem chráněna jako kulturní památka.

Kostel Nalezení sv. Kříže

Kostel Nalezení sv. Kříže (2021)

Kostel je sálovou stavbou s konvexně vyklenutým průčelím, nad nímž se tyčí dvě hranolové věže. Presbytář je oproti lodi kostela užší, pravoúhle uzavřený. Přiléhají k němu hranolové oratoře a v závěru kostela čtvercová sakristie, nad kterou se nalézá knihovní síť s tzv. Kopschovou knihovnou, která byla první veřejnou knihovnou v Liberci.

Interiér kostela

Interiér kostela

V klenbě knihovny se nachází freska Alegorie Náboženství a Věd, signovaná Janem Václavem Spitzerem s letopočtem 1766. Čtyři knihovní rokokové skříně s ornamentálními řezbami pocházejí z let 1759–1761. Stěny kostela jsou členěny lizénami. Okna jsou obdélná, zaklenutá do půlkruhu. Na nárožích věží jsou pilastry, střechy jsou cibulové. Západní hlavní portál je opatřen kamenným ostěním.

Detail presbytáře

Detail presbytáře

Mezi cenná umělecká díla, která zůstala zachována až do dnešních dnů, patří soška Matky Boží z roku 1506.

Mariánský sloupa zahrada Křížového kostela

Barokní pískovcový sloup pochází z roku 1719, kdy jej nechal postavit panský hejtman Karl Christian Platz z Ehrenthalu jako symbol vděku za záchranu před morem sužující Liberec v roce 1680. Ke kostelu Nalezení sv. Kříže (do střední části bývalého pohřebiště, dnes zahrada Křížového kostela) byl monument přenesen ze Sokolovského náměstí až v roce 1876.

Sousoší stojí na třech stupních a vytváří osmihrannou, výklenky pročleněnou stavbu, v jejíchž čtyřech rozích jsou pilíře nesoucí částečně pozlacené sochy svatého Jana Nepomuckého, svatého Floriána, svatého Šebestiána a svatého Rocha. Nad zeměkoulí s mraky se vznáší Panna Maria s gloriolou dvanácti hvězd, prosící a hledící k nebesům. Sochy pocházejí z dílny slavného Matyáše Bernarda Brauna. Mariánský sloup byl řadu let neudržovaný, než jej v roce 2018 nechalo město Liberec kompletně zrestaurovat.

Morový sloup u kostela Nalezení svatého Kříže

Morový sloup u kostela Nalezení svatého Kříže

V zahradě Křížového kostela se kromě morového sloupu nachází křížová cesta se 14 výklenkovými kapličkami, zhotovenými z pískovce. Na zdejší místo byla přenesena roku 1760 z Keilova vrchu. Od roku 1865 je součástí zahrady i Kaple Božího hrobu, vystavěna v roce 1772 jako kopie kaple stojící uprostřed Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě a přemístěna ze západní strany hřbitova kostela svatého Antonína Velikého.

Křížová cesta okolo morového sloupu

Křížová cesta v areálu zahrady Křížového kostela (v pozadí modrá Kaple Božího hrobu)

Valdštejnské domky

Valdštejnské domky ležící ve Větrné uličce poblíž Sokolovského náměstí jsou nejstaršími dochovanými domy v centru Liberce. Jsou nazývány podle Albrechta z Valdštějna, i když vznikly dlouho po jeho smrti. Připomínají totiž původní obestavění tehdejšího Novoměstského náměstí, které vzniklo právě za vévodovy éry (1631–1633).

Měšťanské domy původně služily k ubytování řemeslníků-soukeníků a většina z nich byla časem přestavěna. Trojice domků pocházejících z let 1678–1681 však zůstala stát v nezměněné podobě na svém původním místě. V nejstarším z nich (nejblíže k současné Střední průmyslové škole stavební) byla roku 1801 otevřena krčma „U města Petrohradu“.

Přízemí měšťanského domu bylo částečně roubené a částečně zděné a omítané. Patro a štíty domků jsou hrázděné s výplní z jílové mazaniny. Z podloubí dlážděného plochými kameny se vcházelo do předsíně odkud se schody vycházelo do patra. Zbytek přízemí zabírala prostorná světnice s výhledem do dvora. V patře a podkroví byly ložnice a komory.

Valdštejnské domky

Valdštejnské domky

Po skončení druhé světové války byl osud zchátralých a neobydlených domků dlouho nejistý. Dokonce se dostaly do stavu ohrožující okolí, proto se začalo uvažovat o jejich zboření. To se díky zásluze studentů a profesorů Střední průmyslové školy stavební, kteří provedli v 70. letech 20. století rekonstrukci předních částí objektů, nestalo.

Appeltův dům

Liberečtí stavitelé Johann Joseph Kunze a jeho syn Johann Karl Kunze postavili v letech 1793–1794 klasicistní palác pro obchodníka se suknem Antona Appelta (odtud jeho název).

Appeltův dům v roce 1929

Appeltův dům v roce 1929

Dům představoval jednu z prvních zděných staveb v okolí dnešního Sokolovského náměstí v Liberci. Od roku 1823 sloužil účelům reálné školy. Nová funkční náplň stavby si v roce 1835 vynutila zřízení přístavby kolmého učebního křídla. Další a rozsáhlejší úpravou objekt prošel až v roce 1953. Od té doby v něm sídlí Střední průmyslová škola stavební. Dům ukončuje západní stranu zástavby severní fronty Sokolovského náměstí a je součástí městské památkové zóny.

Appeltův dům při pohledu z Malého náměstí

Appeltův dům při pohledu ze Sokolovského náměstí

Vícepodlažní zděný dům s mansardovou střechou, krytou asfaltovým šindelem, stojí na obdélném půdorysu se středovým průjezdem. Jihozápadnímu průčelí, obrácenému do prostoru náměstí, dominuje bohatě ztvárněná fasáda. K severovýchodnímu průčelí obrácenému do Heliovy ulice přiléhá kolmé křídlo, doplněné utilitárními přístavbami.

Liberecká radnice

Hlavním důvodem vzniku jednoho z nejmonumentálnějších a nejvýstavnějších objektů svého druhu v Čechách byla ambiciózní přestavba starého centra dynamicky se rozvíjejícího Liberce a tristní stav staré renesanční radnice.

Náměstí Dr. Edvarda Beneše v čele s radnicí

Náměstí Dr. Edvarda Beneše v čele s radnicí

V padesátých letech 19. století proto začal magistrát s výkupem domů na severní frontě náměstí a roku 1881 začal s jejich demolicí. Stavba nové radnice představovala manifestaci sebevědomého Liberce a podílela se na ní většina významných institucí a osobností města (za všechny zmiňme Libereckou spořitelnu nebo průmyslníka Franze Liebiega). S přípravami se začalo v roce 1886, kdy byl pro stavbu radnice magistrátem zřízen stavební výbor, na jehož popud byli osloveni významní, německy hovořící architekti (Paul Wallot, Georg von Hauberrisser, Hermann Ende a Wilhelm Böckmann, Franz von Neumann, Ludwig Tischler, Andreas Streit či Alexander Wielemans von Monteforte z Vídně). Vítězem se nakonec stal Franz von Neumann se svým monumentálním vertikálním projektem ve formách zaalpské renesance, odvolávajícím se na vídeňskou radnici.

Liberecká radnice

Liberecká radnice

Vnějšek radnice působí impozantním dojmem. Stavba má přibližně čtvercový půdorys, přičemž v jejím středu je ponechán dvůr přístupný z obou boků stavby. Nad hlavním průčelím budovy obráceném k náměstí se zvedá trojice věží. Nejvyšší z nich, prostřední, je 65 metrů vysoká. Původně její vrchol zdobila měděná socha rytíře Rolanda – ochránce městských práv. Socha však krátce po komunistickém převratu byla nahrazena rudou hvězdou. Ta byla sňata v roce 1989 a roku následujícího nahrazena lvem, jakožto symbolem českých králů. V roce 2005 byla na vrchol věže umístěna replika původní sochy rytíře. Součástí náročných exteriéru je i sochařská výzdoba vídeňského sochaře Theodora Friedla. Nad vstupním portálem se nachází reliéf s motivem založení staré a nové radnice, zobrazující nejdůležitější osoby spjaté se stavbou (stavitel Marcus Spacio, majitelka panství Kateřina z Redernu, starostové Kryštof Hentschel a Karl Schücker, architekt Franz von Neuman a radní Ferdinand Felgenhauer). Zadní průčelí zdobí tři rozměrné reliéfy pod okny obřadní síně (textilní výroba ve městě, alegorie holdování městu Liberci a obchodní styky Liberce se světem).

Obřadní síň

Obřadní síň

Interiér radnice je bohatě zdoben způsobem, který odpovídal bohatství města. Často se jednalo o dary místních cechů a patriotů. Patrně nejkrásnějším sálem je dřevem obložená obřadní síň s vynikající akustikou, lustrem, šesticí vitráží a nástropní malbou znázorňující vítězství pravdy nad temnými silami od vídeňského malíře Andrease Grolla.

Kino Varšava

Biograf se v lokalitě Frýdlantské ulice nacházel již od počátku 20. století. Zprvu se však jednalo pouze o jednoduchou, horizontální přízemní stavbu. Ta byla posléze upravena na výrazně hloubkově orientovaný sál o rozměrech 6 m × 22 m se vstupním průčelím ve stylu geometrické secese. Protože kino brzy kapacitně přestalo dostačovat, bylo rozhodnuto o jeho podstatném rozšíření. Vzhledem ke značné finanční náročnosti se projekt berlínské kanceláře Elstner & Mauve na rozložitý, honosný secesní dvoupodlažní objekt pro 647 diváků (s lóžemi v přízemí i v patře) bohužel nepodařilo realizovat. Byla však uskutečněna dílčí přestavba podle firmy Adolfa Bürgera.

K zásadní proměně a modernizaci došlo až po skončení první světové války a vzniku samostatného Československa, kdy vyvstal záměr přestavět původní prostory biografu a na místě někdejší provaznické dílny v Mariánské ulici zřídit hromadné garáže. Návrhu zamýšleného řešení představující unikátní spojení funkce biografu a hromadné garáže ve stylu Art deco se roku 1922 ujali liberečtí němečtí architekti Josef Effenberger a Fritz Noppes. Stavby se ujal Gustav Habel a liberecká pobočka stavební firmy Pittel & Brausewetter. Propojení zdánlivě nesourodých funkcí, kina a garáží, vyzdvihuje ve své době aktuální principy a potřeby moderního městského života.

Exteriér Kina Varšava

Exteriér Kina Varšava

Nejstarší kamenné kino v Liberci nese název Varšava od 60. let 20. století. Pravidelné promítání v něm skončilo v roce 2008, kdy město Liberec přestalo chod zařízení finančně podporovat a plánovalo budovu prodat. Proti tomuto záměru se vyslovila skupina občanů, která založila v roce 2012 spolek Zachraňme kino Varšava a dodnes v budově provozuje kulturní činnost. V roce 2015 se podařilo opravit foyer kina a otevřít zde kavárnu.

Kavárna a posezení v předsálí kina

Kavárna a posezení v předsálí kina

Divadlo F. X. Šaldy

Protože původní dřevěné Soukenické divadlo se zděným průčelím přestalo poměrně brzy vyhovovat jak z hlediska pohodlí diváků, tak i z bezpečnostních důvodů, vznikl v roce 1872 Divadelní spolek, jehož cílem bylo zabezpečit stavbu nového divadla. Když v noci z 23. na 24. dubna 1879 vypukl v budově z neznámých příčin požár, který ji zcela zničil, rozhodl se spolek spontánně uspořádat sbírku mezi občany na výstavbu divadla nového. Vybráno bylo asi 150 tisíc zlatých, z toho 60 tisíci přispěla liberecká spořitelna.

Magistrát města pak roku 1880 vyhlásil architektonickou soutěž, do níž došlo 22 návrhů. Hlavní cenu získal tvůrčí tandem Hans Miksch a Julian Niedzielski z Vídně a na druhém místě soutěže skončil návrh architekta Bernharda Schreibera z Drážďan. Vzhledem k tomu, že magistrát při realizaci stavby zjistil, že náklady vítězného návrhu na novostavbu převyšují jeho finanční možnosti, pověřil vypracováním projektu nakonec ateliér Fellner a Helmer. Ten koncem srpna roku 1881 dodal projekt, podle kterého byly náklady na novou budovu vyčísleny na 237 358 zlatých a 30 krejcarů. Stavba samotná pak byla zadána liberecké firmě Sachers a Gärtner, přičemž základní kámen nové budovy byl položen v září 1881.

V prosinci 1881 přišlo při požáru ve vídeňském Ringtheateru o život na 400 osob, což mělo všeobecně za následek zvýšení nároků na bezpečnost divadelních budov v zemi. Proto bylo třeba přistoupit k přepracování plánů stavby tak, aby byla zvýšena propustnost únikových cest. Protože již byly vykopány základy a nebylo možné zvětšit půdorys stavby, musela být snížena kapacita divadla z původních 1050 na 850 osob i zamítnut plán na vybudování restaurace v suterénu. Závěrečný kámen neorenesanční stavby byl položen 29. září 1883 a v 17 hodin téhož dne se konalo slavnostní zahajovací představení Schillerova dramatu Vilém Tell, kde zazněla i předehra „Umění jeden domov“ (Der Kunst ein Heim). 

Budova divadla F. X. Šaldy

Budova divadla F. X. Šaldy

Vnější řešení budovy je v zásadě obdobou uspořádání brněnského divadla a odlišuje se pouze prostším hlavním průčelím, kde oproti Brnu absentuje ve střední partii portikus, figurální tympanon a štít nad foyerem. V interiérech je užito, pro divadla oblíbeného a hojně uplatňovaného, neobaroka. Nejcennější součást vybavení tvoří opona s ústředním motivem Triumfu lásky, rané dílo Gustava Klimta, jeho mladšího bratra Ernsta a spolužáka z vídeňské uměleckoprůmyslové školy, Franze Matsche.

Hlediště

Hlediště

Synagoga a vědecká knihovna

Podle návrhu profesora a dvorního rady Karla Königa z Vídně byla v letech 1887–1889 na nároží dnešní Rumjancevovy a Sokolské ulice postavena synagoga. Stavbu v neorenesančním stylu realizovala liberecká firma Sacher a Gärtner. Modlitebna, jež měla z urbanistického hlediska vynikající umístění, uzavírala průhled od radnice na sever a tvořila zároveň výraznou dominantu v panoramatických pohledech z údolí Jizerského potoka.

Architektonicky zdůrazněna byla přední rozšířená část synagogy, nad níž se zvedala osmiboká věž, zakončená na vrcholu bání s lucernou. Hlavní sál byl bezmála 30 metrů dlouhý, 16 metrů široký, 14 metrů vysoký a sloužil 340 mužským členům obce. Naproti vstupu stála na vyvýšeném místě archa úmluvy a kazatelna. V patře se nacházel kromě galerie pro ženy také chór s varhanami a zasedací místnost. Varhany vyrobila firma bratří Riegerů z Krnova podle plánů hudebního ředitele Gustava Albrechta ze Žitavy.

Osud liberecké synagogy byl negativně poznamenán v den Křišťálové noci roku 1938, kdy byla nacisty vypálena. Na jejím místě pak byla v následujícím období pouze parkovací plocha. V 90. letech 20. století bylo rozhodnuto na tomtéž místě zbudovat novou knihovnu, která by v sobě integrovala malou modlitebnu a centrum pro místní židovskou komunitu. Úkolu se zhostil architekt Radim Kousal.

Nová synagoga (vlevo) spolu s budovou Krajské vědecké knihovny (vpravo)

Nová synagoga (vlevo) spolu s budovou Krajské vědecké knihovny (vpravo)

Univerzální otevřený prostor knihovny, který má schopnost integrovat fluktuaci programu bibliotéky a mediatéky, je umístěn na podnoži depozitářů a parkingu. Průčelí působí přiměřeně k městskému měřítku, rozsáhlá hmota depozitářů využívá svažujícího se terénu. Průčelí, jemuž vévodí mediální stěna, je obráceno do polouzavřeného prostoru malého náměstí, ze kterého se vstupuje do knihovny a do židovského kulturního centra s modlitebnou.

Synagoga vychází z tvaru poloviny Davidovy hvězdy. Plášť z kamenných bloků se třemi průřezy, kterými vniká do synagogy světlo, připomíná Zeď nářků. Po jeho obvodě je opatřen vytesaným hebrejským veršem z tóry. Ústředním prostorem židovského kulturního centra je modlitebna, kolem které se vine rampa, jež propojuje modlitebnu se společenskou částí a administrativou židovské obce. Stavba synagogy je jediná na území ČR od druhé světové války. Ne nadarmo je celá knihovna nazývána jako „Stavba smíření“.

Detail pláště s vytesaným hebrejským veršem

Detail pláště s vytesaným hebrejským veršem

Budova spořitelny

Spořitelna byla nejstarším peněžním ústavem v Liberci, přičemž svou první činnost zahájila v roce 1854. Roku 1887 získala vlastní dům č. p. 12/IV v Zámecké (dnešní Felberově) ulici na Perštýně. Stavba však tehdy nevyhovovala potřebám provozu a proto došlo v letech 1888–1891 v místě původní budovy k výstavbě novorenesančního sídla podle předlohy vídeňských architektů Hanse Miksche a Juliana Niedzielského.

Vstup do budovy spořitelny z Felberovy ulice

Vstup do budovy spořitelny z Felberovy ulice

Jedná se o trojpodlažní budovu postavenou na přibližně obdélném půdorysu. Hlavní fasáda se vstupem směřuje do ulice Felberovy. Druhé a třetí nadzemní podlaží odděluje od přízemí průběžný vlys a je členěno polosloupy vysokého řádu s kompozitními hlavicemi. Vlys nese iniciály „RS“ (tj. Reichenberg Sparkasse). Všechny fasády nahoře ukončuje římsa se zubořezem. Na atice jsou v rozích umístěny obelisky. Původně byly na štítu budovy umístěny ještě tři sochy od vídeňského sochaře Rudolfa Weyra. Šikmé části střechy jsou kryté asfaltovým šindelem, rovná část střechy lepenkou.

Budova spořitelny v Liberci

Budova spořitelny v Liberci

Novostavba spořitelny dvacet let po otevření nepotřebovala žádné stavební úpravy. Roku 1910 vypracoval Adolf Bürger plán na drobné úpravy v prvním patře západního křídla. Největšími úpravami prošla budova až v polovině 30. let 20. století. Na jaře 1935 byl vybudován v přízemí v severovýchodní nárožní místnosti nový trezor, což znamenalo zazdění oken. Proces rekonstrukcí pokračoval v roce 1937 adaptací prvního patra. Roku 1938 byl avizován špatný stav soch na hlavní římse, přičemž další stavební úpravy (jako např. vyzdvižení skleněné střechy nad sklepním patrem na úroveň stropu přízemí) byly plánovány architektem Arturem Corazzou na rok 1939. Po 2. světové válce byly v budově umístěny kanceláře československých stavebních závodů a posléze Investiční banka. Na konci padesátých let převzala objekt Státní banka. V současnosti je budova opět ve vlastnictví České spořitelny.

Liberecký zámek

Jednu z prvních zděných staveb v Liberci dali postavit na místě staršího panského domu tehdejší majitelé frýdlantského panství bratři Kryštof a Melchior z Redernů v letech 1582–1587. Podle dochovaných záznamů se jednalo o poměrně jednoduchou renesanční stavbu. Její sedlovou střechu ukončovaly na obou stranách vysoké profilované štíty, nad římsou vystupovaly ozdobné vikýře. K hlavní budově, označované jako Redernský zámek, dala Kateřina z Redernů, vdova po Melchiorovi, v letech 1602–1604 přistavět zámeckou kapli, jejíž věž dominovala celému zámeckému komplexu rozšířenému o Nosticovské křídlo, napojené kolmo na kapli. Kateřina ho dala postavit pro svou sestru Mikulášku Nosticovou v roce 1609.

Liberecký zámek při pohledu z Palachovy ulice

Liberecký zámek při pohledu z Palachovy ulice

Už v roce 1615 postihla zámek pohroma v podobě požáru, který zničil přední budovu až po přízemí a silně poškodil i Nosticovské křídlo. Obnovu zámku po požáru řídil stavitel italského původu Jan Arkon, působící v Žitavě. Nejcennější část zámku, kaple, nebyla naštěstí požárem zasažena. Za její prostou fasádu s okny zachovávajícími dosud lomený gotický oblouk, zůstal zachován pozdně renesanční interiér, který je znamenitou ukázkou dovednosti neznámých mistrů ze 17. století. Nejcennější částí tohoto interiéru je nesporně hlavní oltář.

Prostory kaple libereckého zámku

Prostory kaple libereckého zámku

V letech 1773–1778 nechal hrabě Kristián Filip z Clam-Gallasu zámek rozšířit o křídlo dvoupodlažního klasicistního Nového zámku. Stavbu řídil a projektoval panský stavitel J. J. Kuntze, který v letech 1785-1786 rovněž provedl rozsáhlou přestavbu Redernského zámku a dal mu svou dnešní podobu. Velkou přestavbu v duchu romantismu prodělal také nový zámek v letech 1852–1854 pod vedením vídeňského architekta H. Ferstela. Z té doby pochází i čtvercová věž, vytvářející zajímavý spojovací článek mezi Nosticovským křídlem a Novým zámkem.

Zámek koncem 19. století postupně přestal sloužit svému původnímu poslání. V roce 1850 se v Redernském zámku usídlil okresní soud. Z Nového zámku se roku 1927 stala ubytovna zaměstnanců správy zámku. V roce 1933 převzal zámek stát pro ředitelství státních lesů a statků a od té doby sloužily jeho prostory většinou jako kanceláře.

Nová, šťastnější éra zámku nastala, když Zahradní zámek a Nosticovské křídlo převzal v 70. letech Skloexport pro zřízení stálé expozice skla. Po nabytí i zbývající části zámku od tehdejší Vysoké školy strojní a textilní Skloexport zahájil rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci a přestavbu nejen celého zámku, ale i jeho nejbližšího okolí.

Zámek je nyní ve vlastnictví soukromé společnosti a s výjimkou parku není přístupný veřejnosti. Pouze renesanční kaple je využívána jako reprezentativní sál, např. pro konání svatebních obřadů. 

Zámecký park

Park o rozloze téměř 4 hektarů patřil ke komplexu zámeckých budov už na počátku 16. století. Za jeho vznik se zasadila Kateřina z Redernu.

Liberecký zámek a zámecký park

Liberecký zámek a zámecký park

Krušné časy však tento rozsáhlý anglický park s mohutnými stromy zažil v 90. letech 19. století, kdy musel ustoupit rostoucí městské zástavbě a zůstaly zachovány jen jeho malé části. Jedná se o oblast rozkládající se podél Gutenbergovy ulice a také o prostor čestného dvora se sloupem Nejsvětější trojice. Původní parková úprava totiž sahala až k panskému dvoru ze 16. století v dnešní Jablonecké ulici.

Zázemí zámeckého parku se sloupem Nejsvětější trojice

Zázemí zámeckého parku se sloupem Nejsvětější trojice

Park byl v 80. letech, současně se zámkem, rekonstruován Stavoprojektem. Část původního zámeckého parku dnes nese název Park Clam-Gallasů, jenž je dekorován bustou posledního potomka tohoto rodu, Franze Clam-Gallase.

Park Clam-Gallasů v sousedství FP TUL

Park Clam-Gallasů v sousedství FP TUL

Busta hraběte Franze Clam-Gallase

Busta hraběte Franze Clam-Gallase

Vila Franze Bognera

Novorenesanční sídlo se zahradou bylo podle návrhu architekta Adolfa Bürgera v letech 1896–1897 vybudováno pro podnikatele Franze Bognera.

Vila Franze Bognera při pohledu z Jablonecké ulice

Vila Franze Bognera při pohledu z Jablonecké ulice

Vila zaujímá pravoúhlý půdorys a její hlavní část má valbové zastřešení. Schodišťové těleso na severozápadní straně přesahuje nad úroveň střechy v podobě věžice, vrcholící strmou stanovou střechou s vikýři. Hlavní vstup na jihozápadní straně po předloženém schodišti ústí v tříosé sloupové lodžii. Fasády jsou nad předstupujícím soklem členěné plochými omítkovými pásy, edikulami okenních rámů se štukovými suprafenestrami a zakončené jsou římsou se zubořezem. Na jihozápadní a jihovýchodní straně nad římsu vystupují zděné štítové nástavce. Z původní ozdobné zahrady zůstaly zachovány jen vzrostlé stromy.

V roce 1910 byla v severním nároží objektu přistavěna garáž, nad níž v roce 1923 došlo k rozšíření obytných prostor. Ve druhé polovině 20. století byla vila začleněna do areálu liberecké nemocnice a sloužila k ubytování personálu. Je chráněna jako kulturní památka České republiky. V současnosti zde sídlí liberecké pracoviště Národního památkového ústavu.

Vila Otto Goltze

Vilu čp. 7 v Jablonecké ulici, jež na první pohled zaujme svou výraznou monumentalitou a záměrnou asymetrií, vyprojektoval Rudolf Bitzan v roce 1912 pro průmyslníka Otto Goltze, přistěhovavšího se z nedaleké Žitavy.

Bitzan opatřil dvoupodlažní dům rizality na jižní a východní straně, které jsou zakončeny přilbovou střechou. V jižním byla situována jídelna a v patře terasa, východní sloužil pouze k rozšíření plochy salónu. Mezi okny východního rizalitu jsou umístěny polosloupy, na nichž stojí alegorie štěstí a bohatství. Fasády oživuje stylizovaný geometrický a florální dekor.

Vila Otto Goltze při pohledu z Jablonecké ulice

Vila Otto Goltze při pohledu z Jablonecké ulice

Vstup do domu je kryt mohutným štítovým portikem s valenou klenbou, pokrytou filigránským geometrickým dekorem. V dispozičním řešení vycházel Bitzan z anglického obytného domu s centrální halou. Suterén sloužil jako technické zázemí domu, v přízemí s patrem byla ubytována Goltzova rodina a v podkroví pod mansardovou střechou se nacházely obytné místnosti pro služebnictvo, přístupné samostatným, odděleným schodištěm.

Pozoruhodné jsou rovněž kvalitní, bohatě zdobené interiéry, především centrální hala se schodištěm do patra. Vedle dřevěného obložení haly se dodnes dochoval hodnotný secesní krb, dveře, vestavěný nábytek, dekorace stropů a relikty původní výmalby. Mimořádný komfort obyvatelům domu poskytovalo nejmodernější technické vybavení (jako například centrální topení a vysávání). V jednotě s architekturou vily byla koncipována rovněž zahrada s altánem a oplocením, které však bylo později bohužel odstraněno.

Goltzova vila je mimořádně kvalitní ukázkou pozdně secesní obytné architektury a lze ji bez nadsázky označit za jednu z nejhodnotnějších ukázek individuálního bydlení v Liberci vůbec.

Kostel Božského srdce Páně

Novogotický kostel vystavěl v letech 1894–1896 podle svého vlastního návrhu liberecký stavitel Adolf Bürger. Architektonicky se jedná o jednolodní chrám zakončený kněžištěm s apsidou o celkové délce přibližně 40 m, orientovaný sever-severovýchodně s pouze naznačeným transeptem (příčnou lodí), netypicky vytvořeným v oblasti kněžiště. Loď je dlouhá 28 m a je široká přibližně 18 m. Je zaklenutá síťovou žebrovou klenbou. Kněžiště s apsidou má na délku 12 m, na šířku přibližně 8 m. Apsida představuje tři celé stěny osmiúhelníku s poloměrem opsané kružnice kolem 8 m. V ní se dodnes nalézá katolický vyřezávaný oltář Nejsvětějšího srdce Páně, zhotovený v uměleckých dílnách v Mnichově. Kněžiště je zaklenuté křížovou žebrovou klenbou s monogramem M (jako Panna Maria) na klíčovém kameni. V severozápadním konci transeptu se nalézá sakristie. Ve směru jihovýchodním je transept prodloužen jako boční hala se samostatným vchodem ze severovýchodu, oddělenou od kněžiště prostou a nezdobenou železnou mříží. Na jihozápadním rohu stavby se nalézá čtvercová zvonice s hodinami se dvěma ciferníky. Vchod do chrámu je z hlavního jihozápadního průčelí. Na kůr s varhany a do zvonice je vchod ze severozápadního rohu lodě kostela. Na jižní stěně, přibližně ve středu lodi je malá apsida bez oken, která představuje tři stěny osmiúhelníku s poloměrem opsané kružnice kolem 4 m. Původně se jednalo o grottu Panny Marie Lurdské. Jeskyně se sochou Bohorodičky se nyní nalézá v západní straně kostelní lodi a apsida je vybavena jako malá kaple s pravoslavnými ikonami, jako celek je též věnovaná sv. Panně

Kostel Božského srdce Páně

Kostel Božského srdce Páně

V letech 1897–1898 byla k objektu přistavena budova školy a ubytovny řádových sester. V souladu s posláním školského řádu, provozovaly sestry voršilky mateřskou školu a též doučovaly žáky ze základních škol ve městě. Původní německé osazenstvo kláštera bylo odsunuto v letě 1945 spolu s ostatním německým obyvatelstvem. České sestry řádu pak pokračovaly ve stopách svých předchůdkyň až do zrušení kláštera v roce 1950. Po druhé světové válce, sloužila budova kláštera jako poliklinika, která zde funguje dodnes. Budova kostela sloužila jako skladiště. V roce 1990 byl klášter s kostelem navrácen řádu sv. Voršily, který však neměl dostatek prostředků pro náročnou nezbytnou rekonstrukci celého objektu a pravidelné bohoslužby tak nebyly obnoveny. Před rokem 1995 byl kostel zapůjčen na 99 let pravoslavné církvi ke konání bohoslužeb. Po nutných opravách a po adaptaci interiéru v souladu s požadavky pravoslavné liturgie ho od léta 1995 využívá Pravoslavná církev.

Liebiegova vila

Stavbu honosného rodinného sídla velkopodnikatelského rodu Liebiegů zahájil roku 1897 baron Theodor Liebieg, který toužil po zisku pohodlného sídla nedaleko rodinných továren.

Liebiegova vila

Liebiegova vila

Po vzoru architekta Adolfa Bürgera (ovlivněného tvorbou anglických architektů) nechal baron Liebieg vybudovat na místě dvou starších domů romanticky pojatou jednopatrovou budovu s polygonálním arkýřem a napodobeninou hrázděného zdiva v prvním patře. Druhá, východnější a honosnější, část byla vystavěna roku 1900 podle návrhu vídeňského architekta Humberta Walchera von Moltheina. Dominantou této stavby je věž dlátovitého tvaru. Směrem do parku podél Harcovského potoka pak směřuje třetí část vily, kterou postavil v secesním slohu roku 1904 liberecký stavitel Richard Wojatschek. Nejhodnotnějším prostorem lze označit Sál bájí z roku 1911, který se vyznačuje mytologickými freskami od Julia Mössela. Před druhou světovou válkou byl v parčíku vily vybudován protiletecký kryt.

Sál bájí

Sál bájí

Liebiegové byli po válce nuceni Československo opustit a jejich vila postupem času chátrala. Roku 1976 byly provedeny úpravy, po kterých byla v zámečku umístěna mateřská školka společnosti Textilana. Vedení této společnosti ve vile v letech 1991–1992 také sídlilo. Po krachu Textilany Liberec v roce 2004 vila za 25 milionů korun přešla do majetku města, které ji následující rok nechalo za dalších 5 mil. rekonstruovat. Ve vile dnes sídlí odbory magistrátu města Liberce a slouží také kulturním akcím a svatebním obřadům.

Vodní nádrž Starý Harcov

V červenci 1897 došlo na Liberecku ke katastrofální povodni, jež překonala veškerá ochranná opatření – zničila totiž Liebiegovu továrnu a nemalé škody napáchala i ve středu města na soutoku Harcovského potoka a Nisy. Na ochranu města a jeho okolí před takovými záplavami bylo v září 1899 v Liberci založeno Vodní družstvo k regulování říčních toků a ke stavbě přehrad v povodí Zhořelecké Nisy. Jeho členy byli postižení průmyslníci a jiné významné osobnosti regionu (mimo jiné také hrabě František Clam-Gallas a Rýnovický sklář Leopold Riedel). Kromě přehrady v Liberci samotném měla být postavena ještě další pětice hrází. Jejich vyprojektováním byl pověřen nejlepší evropský přehradář své doby – Otto Intze z Cách. Ten představil své plány začátkem ledna 1901 – mělo jít o první tížné, zděné přehradní hráze ve střední Evropě, což také vzbuzovalo obavy. Plány však byly v březnu 1901 schváleny a první hráz, která měla být postavena, byla právě Harcovská. Ta se tak stala první údolní nádrží v Čechách.

Vodní nádrž Harcov

Vodní nádrž Harcov

Stavba byla tehdy zadána firmám W. Streitzig a spol. z Liberce a H. Rella a synovec z Vídně. Základní kámen hráze byl položen 27. června 1903 a její výstavba trvala asi půl roku. Veškeré kameny byly získány ve trojici lomů v zátopové ploše. Celková cena vodního díla se vyšplhala na částku 790 tisíc rakouských korun. Již v listopadu roku 1904 přehrada jednoznačně prokázala svou užitečnost, když dokázala zadržet povodeň o objemu 230 tisíc m³.

Hráz

Hráz

Po dokončení díla byla po pravém břehu nádrže zřízena promenádní cesta a městská plovárna s řadou vodních atrakcí. Nádrž se stala důležitou částí Německo-české výstavy (Deutschböhmische Austellung) roku 1906, kdy se na jejím břehu nacházela řada výstavních pavilonů. Ve 30. letech byla na levém břehu postavena silnice III. třídy, bezmála 800 m dlouhá opěrná zeď chránící pravý břeh před erozí pochází z roku 1954.

V současnosti je přehrada spravována společnost Povodí Labe. Za více než sto let její existence nebylo nutné provést žádná významná technická opatření k zajištění jejího dobrého technického stavu.

Strossova vila

Vila průmyslníka a obchodníka Franze Strosse byla postavena v letech 1923–1925 německým architektem Thilem Schoderem z Gery. Nachází se v prostoru mezi ulicemi Husova a Chelčického, v Liberci–Kristánově.

Strossova vila

Strossova vila

Podnikatel Stross se svou rodinou přijel roku 1919 do Liberce až z daleké Alexandrie, odkud jej donutila přesídlit se egyptská revoluce. V témže roce pojal plán postavit si honosnou a reprezentativní vilu v lokalitě nad libereckou přehradou. Nejdříve proto oslovil známého libereckého architekta Maxe Kühna, jenž vyprojektoval stavbu s podobnou dispozicí s centrální halou na obdélníkovém půdorysu. Nakonec se však Franz Stross rozhodl pro mladého architekta Schodera, jehož učitelem a přítelem byl slavný belgický architekt Henry van de Valde. A právě pojetí tohoto belgického architekta stojí jako hlavní inspirační zdroj za podobou realizované stavby. Výsledná realizace však předčila všechny přípravné projekty a svým propracovaným exteriérem a interiérem se stala nejrozsáhlejší privátní stavbou tohoto všestranného architekta, věnujícího se sociální a industriální stavbě.

Stavba má vzhled připomínající loď, který se připisuje žádosti manželky Franze Strosse Hildy. Ta si tak chtěla připomínat výletní plavby po Nilu. Nesmírně nákladná stavba v hodnotě 6,5 milionů korun byla vybavena exkluzivními materiály (jako např. exotická dřeva z Afriky, různé druhy mramorů, speciální keramické obklady, měděná střecha a progresivní technické zázemí).

Ukázka dobového interiéru vily

Ukázka dobového interiéru vily

Bohužel z vybavení interiéru se zachoval pouze důmyslně vybavený nábytek, obložení a některé prvky. Dům byl již za příchodu Gestapa, které se nastěhovalo do vily, neustále měněn a ochuzován o původní prvky, ovšem největších změn doznal po roce 1945. Některé místnosti byly nově přepaženy, ze vstupní haly zmizel krb a fontána ze zadního traktu. Nedávná rekonstrukce navrátila alespoň zčásti původní lesk této výstřední vile, jednomu z mála dokladů expresionistických a organických tendencích v architektuře na našem území.

Majitelé žili ve vile pouhých 11 let. Vzhledem ke svému židovskému původu však byli nuceni se odstěhovat do Jižní Ameriky. Od té doby vila sloužila jako sídlo německé policie a poté zdravotního ústav. Od roku 2000 slouží vila administrativním účelům Krajské hygienické stanice. Objekt je kulturní památkou ČR.

Technická univerzita v Liberci

Zdejší vysoká škola vznikla v roce 1953 pod názvem Vysoká škola strojní v Liberci, s cílem vzdělávat kvalifikované inženýry pro místní průmysl. Byla pro ni uvolněna budova tehdejšího gymnázia F. X. Šaldy v Hálkově ulici. V říjnu roku 1953 nastoupilo do prvních ročníků 259 studentů, přičemž škola měla tehdy zřízeno šest kateder, na nichž působilo 19 pedagogů. Zaměřovala se na obory typické pro severní Čechy (strojírenství, textilní, oděvní, sklářský a keramický průmysl). Tehdejší studenti byli ubytováni na internátě v Zeyerově ulici.

S rostoucím počtem studentů postupně docházelo k rozšiřování areálu školy o nové prostory. Byly zřízeny koleje, získána budova bývalé textilní továrny v Doubí a další budovy v okolí dnešního Univerzitního náměstí. Roku 1958 promovalo prvních 121 studentů. O dva roky později byla škola rozdělena na fakultu strojní a textilní a začala vystupovat pod názvem Vysoká škola strojní a textilní v Liberci.

V následujících letech byly získány budovy v Sokolské ulici (dnešní budova S) a objekt po zrušeném pedagogickém institutu v Komenského ulici (budova P). Přestala rovněž stačit ubytovací kapacita tehdejších kolejí, proto byla roku 1977 v libereckém Starém Harcově zahájena výstavba komplexu šesti kolejních bloků o kapacitě 2300 lůžek, nové menzy a dalších zařízení. Komplex byl ve své dnešní podobě dokončen roku 1990. V roce 1992 byla získána budova bývalého Stavoprojektu ve Voroněžské ulici (budova H) včetně dočasného sídla Investiční a poštovní banky nově přestavěného na univerzitní knihovnu. Ve stejném roce získala škola také komplex ve Vesci sloužící jako koleje a laboratoře.

Kampus TUL na Univerzitním náměstí, v pozadí budova G

Kampus TUL na Univerzitním náměstí, v pozadí budova G

V letech 1990–1994 zřídila škola další čtyři fakulty: pedagogickou (dnešní fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická), hospodářskou (současná ekonomická fakulta), architektury, mechatroniky a mezioborových inženýrských studií. Díky rychlému růstu, vlastní výzkumné činnosti a zahraničním stykům jí byl od 1. ledna 1995 přiznán název Technická univerzita v Liberci. V roce 2016 byla založena fakulta zdravotnických studií, vzniklá z původního stejnojmenného ústavu. Od roku 2009 je zřízen Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace.

Budova rektorátu TUL

Budova rektorátu TUL

Technická univerzita v Liberci je se sedmi fakultami a jedním odborným ústavem v současnosti jedinou univerzitou v Libereckém kraji. Zdejší textilní fakulta je v Evropě jediná svého druhu a nabízí studium perspektivních oborů, jako je textilní marketing či návrhářství. Spolu se strojní fakultou tvoří základní kameny technického vzdělávání v Liberci se skvělým renomé. Nejvyšším počtem studentů v současnosti disponuje fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, která vzdělává kvalitní pedagogy, ale i profesionály v neučitelských profesích.

Městské lázně

Po vzoru jiných větších měst toužili obyvatelé Liberce po vybudování městského očistného zařízení už koncem 19. století – v době plné převratných a budovatelských myšlenek. K jejich velkému potěšení se z popudu liberecké spořitelny podařilo tento záměr uskutečnit.

Novorenesanční budova městských lázní byla postavena v letech 1901–1902 podle projektu vídeňského architekta Petera Paula Branga libereckým stavitelem a architektem Adolfem Bürgerem, k příležitosti oslavy 50. výročí panování císaře Františka Josefa I.

Budova bývalých lázní (dnešní Oblastní galerie)

Budova bývalých lázní (dnešní Oblastní galerie)

Hlavní vstup lázní je orientován do ulice Masarykovy. V delším křídle, sledujícím Vítěznou ulici, se nachází dvoupodlažní hala, původně s plaveckým bazénem o rozměrech 10 m × 20 metrů. Zajímavou technickou novinku představoval světlík v zaklenuté ocelové konstrukci střechy bazénu, který se dal v létě z poloviny otevřít. Protože lázně měly v době svého vzniku především funkci očistnou, zabíraly jejich převažující část koupele vanové, později využívané k léčebným procedurám. Na bohatém průčelí, obloženém keramickými obklady v kombinaci s deskami z hořického pískovce, upoutá pozornost architektonické ztvárnění vstupu s portikem o třech polích a s předsazeným schodištěm. Hlavní průčelí vrcholí mohutným čtyřstupňovým štítem ve střeše a dvěma půlkruhovými výstupky po stranách, na nichž jsou umístěny alegorické sochy Síly a Mládí. Nad vysokými okny prvního patra probíhá pás reliéfu znázorňujícího vodní hry. Autory sochařských částí jsou profesoři liberecké průmyslové školy Gerhart a Craske. V interiéru lázní převažuje už sloh secesní.

Interiér hlavní haly

Interiér hlavní haly

Jedna z nejcennějších historizujících staveb v severních Čechách ztratila v 90. letech minulého století svou původní funkci, čímž začalo její postupné chátrání. Po změnách vlastníků skončila budova lázní v majetku města Liberce, které od roku 2006 provádělo její postupné zajištění. V roce 2010 byl schválen projekt na přeměnu městských lázní na galerii, která si vyžádala výrazné vnitřní změny (jako jsou odstranění bazénové vany či změnu dispozic), bez nichž by nebylo možno galerii v objektu provozovat. Jejím zpracováním byl pověřen architektonický ateliér SIAL v čele s Karlem Novotným a Jiřím Bučkem. Oblastní galerie se veřejnosti otevřela 28. února 2014 a funguje zde dodnes.

Technické muzeum

Technické muzeum, veřejnosti otevřené začátkem září 2014, je umístěno v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů na Masarykově třídě.

Soukromé muzeum nabízí sbírky dopravních prostředků – od jízdních kol, přes motocykly a automobily až po kolejová vozidla. Za zhlédnutí stojí například historická tramvaj, parní stroj nebo posunovací lokomotiva.

Technické muzeum na Masarykově třídě

Technické muzeum na Masarykově třídě

Expozice muzea se pravidelně jednou do roka mění. Exponáty jsou zapůjčené (z Česka i ze zahraničí) a tak mají návštěvníci možnost vidět každý rok něco nového.

V září 2017 došlo ke slavnostnímu otevření nového pavilonu, zaměřeného na regionální historickou i současnou průmyslovou výrobu, a zároveň i na významné historické osobnosti s průmyslem spojené (kupříkladu rodina Liebiegů).

Severočeské muzeum

Severočeské muzeum bylo založeno jako nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v Česku v roce 1873 a již v prvních letech své existence se pyšnilo mimořádně bohatými sbírkami prakticky ze všech zájmových oborů z vyspělých evropských zemí a zčásti také z Předního a Dálného východu. S ohledem na místní tradice severních Čech však největší pozornost patřila sklu a textilu.

Díky rychle se rozrůstajícím sbírkovým fondům (zásluhou četných darů či pravidelnými nákupy v aukčních domech a u významných evropských starožitníků) se muzeum po několikerém stěhování dočkalo vlastní budovy. Ta byla postavena v letech 1897–1898 podle návrhu profesora Fridricha Ohmanna z Prahy v romanticko-historizujícím stylu. Po stavební stránce propojuje typy sakrální a palácové architektury. Monumentální komplex doplňuje replika renesanční věže liberecké radnice a přístavba tzv. měšťanského domu, připomínajícího původní měšťanskou zástavbu z konce 18. století.

Historizující budova Severočeského muzea

Historizující budova Severočeského muzea

Dalšího významného rozšíření sbírkových fondů se muzeum dočkalo v roce 1904, kdy získalo okolo 2,5 tisíce uměleckých děl z pozůstalosti čestného kurátora a štědrého mecenáše barona Heinricha Liebiega. Po 2. světové válce byly v rámci reorganizace k muzeu přičleněny regionální sbírky ze zrušeného Vlastivědného muzea a Přírodovědného muzea v Liberci.

Dnes Severočeské muzeum kromě bohaté knihovny zahrnuje čtyři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické, archeologické a uměleckohistorické – přičemž tomuto členění odpovídají i zřízené stálé expozice. V přízemí budovy je umístěna přírodovědná expozice, věnovaná přírodě významných krajinných celků v severních Čechách. Další z expozic dokumentuje období pravěku v regionu. Expozice dějin Liberecka přináší pohled na období od kolonizace území ve 12. století do vzniku republiky v roce 1918. Zvláštní pozornost je věnována vývoji textilní výroby s akcentem na Liberec.

Interiér muzea

Interiér muzea

Stálá expozice zahrnuje evropský vývoj uměleckých řemesel od antiky po současnost (tapiserie, sklo, keramika, porcelán, textil, knižní vazby, obecné a ušlechtilé kovy, cín, hodiny, šperky, nábytek, dřevořezby a fotografie). Před nedávnem přibyly expozice plakátu a expozice mechanických hudebních automatů. Bohaté sbírkové fondy obsahují špičkové kolekce především v uměleckých řemeslech – např. sbírka orientálních koberců je druhá největší v ČR, rovněž tak sbírka současné autorské tapiserie. Mimořádně cenné a početné jsou soubory koptských tkanin, historických gobelínů, vyšívaných liturgických textilií, krajek, skla, porcelánu, uměleckého kování, cínu, plakátů, starých tisků atd. Bohatě jsou zastoupené i sbírky historické, etnografické a přírodovědné.

Celkový počet uchovávaných sbírkových předmětů přesahuje 700 tisíc kusů. Ve třech výstavních sálech a venkovním atriu bývá ročně realizováno okolo 20 výstav, mnohé z nich právě ze sbírek uložených v muzeu.

Botanická zahrada

Botanická zahrada v Liberci byla založena z popudu místního Spolku přátel přírody (Verein der Naturfreunde in Reichenberg) roku 1876, kdy byl na dnešní Masarykově třídě zakoupen pozemek pro pěstování keřů a stromů pro výsadbu v městských parcích. V roce 1893 však pěstitelský areál musel ustoupit stavbě nového muzea a proto byl v roce 1893 přesunut do oblasti tehdejší vojenské nemocnice (dnešní školy v Lesní ulici). Nová botanická zahrada zde byla otevřena počátkem září 1895, přičemž náklady na její pořízení těsně přesáhly částku 9000 zlatých, které spolek získal za svůj původní pozemek.

První expoziční skleník v roce 1930

První expoziční skleník v roce 1930

Zprvu ovšem zahrada nesloužila jako vzdělávací instituce, nýbrž pro zásobování města zelení. Za první světové války měla zahrada dokonce převážně zelinářský charakter. První velký skleník byl zakoupen až v roce 1925 a sloužil pro vystavování tropických rostlin. V roce 1938 byl zakládající spolek rozpuštěn a ze zahrady se stala městská instituce. V průběhu druhé světové války sloužila obyvatelstvu jako "zahradnictví vyšší úrovně". Po osvobození se zde nacházely pouze dva záhony léčivých rostlin, několik stromů, starý palmový skleník, několik nevytápěných pěstitelských skleníčků a bazének pro vodní rostliny.

Až roku 1954 se městské zastupitelstvo rozhodlo přeměnit dosavadní zahradu, fungující stále spíše jako zahradnictví, na samostatné kulturně výchovné zařízení. Tak vznikla Severočeská botanická zahrada. Na budování zahrady se podíleli místní občané brigádami v tehdejších akcích „Z“. Zahrada si v této době vyměňovala semena rostlin s botanickými zahradami nejen v Evropě, ale i v zámoří. Díky tomu stoupala její proslulost a také návštěvnost – zatímco v roce 1954 ji navštívilo 8 tisíc lidí, v roce 1981 to bylo bezmála 400 tisíc návštěvníků. Prvním lákadlem na návštěvníky byl exemplář viktorie královské – největšího leknínu světa. Ta v Liberci vykvetla již v roce 1956 a o rok později byla přesunuta do nového tropického skleníku. Do roku 1960 byly postaveny další skleníky a také největší tehdejší sladkovodní akvárium v zemi. Zahrada měla tehdy již 1500 metrů zasklené plochy. Proslulá byla její sbírka kaktusů o asi 200 kusech, sbírka orchidejí a 28 akvárií.

Areál botanické zahrady z ptačí perspektivy

Areál botanické zahrady z ptačí perspektivy

V roce 1990 se na sklenících začalo projevovat jejich stáří. Proto byly nejprve modernizovány expozice a posléze v letech 1995–2000 byly staré skleníky zbořeny a na jejich místě byl postaven současný komplex 9 výstavních pavilonů a 9 pěstitelských skleníků. Skleníkový areál ve tvaru krystalové drúzy mající připomínat zvětšené buňky, podle projektu Pavla Vaněčka, sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů, skýtajících plochu zhruba 3000 m². V pavilonech jedné z nejstarších botanických zahrad v zemi je prezentováno 12 rozličných botanických témat. Předností zahrady jsou sbírky tropických rostlin, samozřejmostí jsou však i venkovní expozice s rozmanitou květenou. Rozhodnutím Ministerstva životního prostředí ČR bylo roku 2003 v botanické zahradě zřízeno záchranné centrum CITES sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa. V roce 2014 byl vybudován nový skleník pro leknínovité rostliny. Návštěvnost se od roku 2001 pohybuje v rozemí 200–250 tisíc osob za rok.

Areál botanické zahrady (pohled na komplex skleníků)

Areál botanické zahrady (pohled na komplex skleníků)

ZOO Liberec

Počátky liberecké zoologické zahrady (která je tou v Česku vůbec nejstarší) jsou spjaty s činností tehdejšího Ornitologického spolku pro severní Čechy (Ornithologischen Verein für Nordböhmen), jehož členové založili v červenci 1895 nejprve ptačí koutek (Geflügelpark) a později v roce 1904 také veřejnosti přístupnou voliéru v městském parku. Dalším počinem bylo vysazení labutí na nedalekém Jezírku a zřízení ohrady pro srnčí zvěř na blízké louce. Centrem areálu se pak stal dřevěný domek v tyrolském slohu, zvaný Čapí hnízdo, přenesený sem stavitelem Alfredem Hübnerem z Německo-české výstavy roku 1907. Kolem něj se území postupně rozrůstalo, až se začalo uvažovat o jeho přeměně v malou zoologickou zahradu. Tato snaha ztroskotala v průběhu první světové války díky nedostatku finančních prostředků.

Čapí hnízdo

Čapí hnízdo

Po skončení války a vzniku Československa se tehdejší liberecký německý magistrát snažil zachovat věhlas svého města – návrh na zřízení zahrady pojal za otázku prestiže. Pro realizaci záměru byl ustaven spolek Tiergarten, jenž na podzim roku 1919 zoologickou zahradu také otevřel.

Avšak mezi válkami byla liberecká zahrada téměř neznámá a od otevření pražské ZOO v roce 1931 byla takřka v izolaci. V letech 1939–1945 chovala zahrada zhruba 500 zvířat 134 druhů (jako např. lvy berberské, kalifornské lachtany, hnědé a malajské medvědy a papoušky ara hyacintové). Zahrada však měla spíše charakter „zvěřince“, neboť měla příliš malou plochu, nešťastné uspořádání a mnohé druhy byly vystavovány jen v létě a na zimu byly prodávány. 

Po skončení druhé světové války byla většina budov zahrady a celý areál v dezolátním stavu a objevovaly se hlasy pro její zrušení. Během deseti následujících let se zahrada pokoušela získat nového provozovatele i nové vedení. Což se nakonec podařilo. Zahrada se začala specializovat na ohrožené druhy, nezapomněla však ani na školní výuku a druhy atraktivní pro své návštěvníky. V roce 1957 byl zřízen pavilon ptáků a výběh pro medvíďata a v roce 1960 stáj pro zebry a srub pro zubry. Také počet návštěvníku se za deset let více než zdvojnásobil (v roce 1960 ZOO navštívilo 330 tisíc návštěvníků za rok).

Začátkem šedesátých let byl vypracován plán budoucího rozvoje včetně cílové rozlohy. Přestože tehdy nebyla možná spolupráce se západními zahradami a město Liberec ztratilo část dotací pro své instituce společně se ztrátou statusu krajského města, rozvoj ZOO i nadále pokračoval. Roku 1962 byl dokončen pavilon pro paviány, 1966 pro šimpanze, 1970 bazén pro lachtany a 1975 pavilon slonů. Byl také rekonstruován pavilon šelem a vybudován nový vstupní objekt s administrativní budovou a přednáškovým sálem. Roku 1982 byl zřízen objekt pro tučňáky a v roce 1984 objekt pro dravé ptáky. Roku 1987 byl dokončen moderní pavilon pro nosorožce a žirafy. V témže roce byl zahájen chov sněžných levhartů. V roce 1993 ZOO pečovala o 1300 zvířat.

Vstup do ZOO v Lidových sadech

Vstup do ZOO v Lidových sadech

ZOO chová v současnosti 170 druhů zvířat v celkovém počtu téměř 1000 kusů. V roce 2000 byl otevřen pavilon tropů a v listopadu 2004 nový bazén pro lachtany. V roce 2005 měla zahrada celkovou návštěvnost 339 435 lidí. K největším úspěchům liberecké zahrady patří odchování samečka takina čínského, oslů somálských, orlů kamčatských, orla nejmenšího, orlosupů bradatých nebo krokodýla čelnatého.

Údolní část dnešní ZOO z ptačí perspektivy

Údolní část dnešní ZOO z ptačí perspektivy

Další neopomenutelná místa

Kvůli jejich odlehlosti je nebylo možné zařadit do naší trasy „Za krásami Liberce“, ale vynechat by je byla škoda. Taková jsou neopomenutelná místa ikonicky spjatá s Libercem, která mají co říci. Jejich příběhy vám přinášíme níže…

Kostel Panny Marie U Obrázku

Vzhledem k tomu, že na sklonku 19. století neměly Ruprechtice stále svůj vlastní svatostánek, rozhodla obec o jeho zbudování. Roku 1807 nechal ruprechtický rychtář Johann Georg Wöber u zázračné studánky postavit pískovcové sousoší Kalvárie, které roce 1833 doprovodil křížovou cestu. Samotná kaple (navzdory názvu se skutečně jedná o kapli, nikoliv kostel) byla na tomto poutním místě postavena podle návrhu architektů Heinricha Fanty a Maxe Kühna až v roce 1907.

Zázemí kaple s pramenem

Zázemí kaple s pramenem

Jedná se o výjimečnou stavbu využívající secesně interpretované historizující prvky, které svým umístěním vytváří výraznou dominantu. K budově přiléhá hranolovitá věž kontrastních barevných kombinací hrubých světlých omítek a dvou druhů přírodního kamene. Žulové kvádry jsou použity na schodišti, soklu podezdívky a na naznačených opěrácích lodi. Účel stavby se od jejího vzniku nezměnil – konají se zde především bohoslužby.

Kostel Panny Marie U Obrázku

Kostel Panny Marie U Obrázku

Hrobka rodiny Liebiegů

Rodinná hrobka Franze Liebiega se nachází na bývalém městském hřbitově, jenž byl mezi lety 1974–1984 upraven na park s lapidáriem náhrobků.

Autory návrhu ani samotné realizace této funerální stavby nejsou známy. Dohledat se podařilo pouze dva nerealizované návrhy od libereckých stavitelů Antona Holluba z roku 1863 a Gustava Sacherse z roku 1874. V souvislosti se stavbou hrobky jsou nejčastěji skloňována jména libereckého stavitele Adolfa Bürgera a sochaře Ferdinanda Czastka. K realizaci krypty muselo dojít nejpozději roku 1870, neboť do ní údajně byly pochovány ostatky Johanna Liebiega staršího.

Hrobka rodiny Liebiegů

Hrobka rodiny Liebiegů

Hrobku po stranách původně doplňovali dva andělé a uvnitř na konzolách byly umístěny busty zemřelých.

Liberecká výšina

Restauraci s vyhlídkovou věží v podobě romantického hrádku nechal na vrchu Kovadlina postavit v letech 1900–1901 textilní továrník Heinrich Liebieg, syn Johanna Liebiega.

Vyhlídková pětiboká 25 m vysoká věž byla postavena podle hlásné strážní věže norimberského hradu, přičemž pro umocnění starobylosti byly na stavbu použity materiály ze zbouraných norimberských středověkých domů.

Rozhledna a restaurace na vrcholu Liberecké výšiny

Rozhledna a restaurace na vrcholu Liberecké výšiny

Původní hrádek Heinrichswarte byl později přejmenován na honosnější Hohenhabsburg. Po Liebigově smrti byl objekt převeden do vlastnictví města a správcem se stal Liberecký horský spolek. Po roce 1918 nesl název Liebiegwarte a po roce 1945 došlo k jeho počeštění na „Libereckou výšinu“.

Po druhé světové válce začal objekt chátrat. V letech 1960 až 1969, kdy byl ve správě státního podniku Restaurace a jídelny Liberec, prošel kompletní a velice necitlivou rekonstrukcí, která bohužel smazala většinu jeho původní krásy. V druhé polovině 90. let byl objekt pro špatný stav uzavřen. Po rozsáhlé rekonstrukci je od roku 2013 opět přístupný veřejnosti.

Dům U Pelikána

Tento klasicistní dům v samotném centru Liberce nechal postavit v roce 1803 liberecký stavitel Johann Karl Kunze pro barvíře Andrease Altmanna.

Po plošných demolicích, prováděných v této oblasti ve 2. polovině 20. století, zůstal stát zcela osamocen – oddělil se od bloku předválečných domů a mladší panelové zástavby. Dům prošel částečnou úpravou v roce 1923, kdy si ho pro obytné účely upravil místní architekt Rudolf Wichera. V současnosti budova slouží jako katolická fara. Je kulturní památkou České republiky.

Dům U Pelikána

Dům U Pelikána

Přízemní zděná stavba obdélného půdorysu se obrací svým podélným západním průčelím do ulice Na Perštýně. Protože dům leží v prudkém svahu, sklon ulice vyrovnává omítaná podezdívka. Před domem se nachází zděná rampa, která usnadňuje přístup k hlavnímu vchodu. Jednotlivá průčelí, členěná lizény, nárožní bosáží a průběžnou korunní římsou, jsou opatřena hladkými omítkami světlé barevnosti. Vstup je lemován profilovaným pískovcovým portálem, který je zakončený půlkruhovým obloukem a též je doplněn štukovými festony. Na klenáku nalezneme letopočet 1803, nově vytesaný v roce 1923. Nad portálem je umístěna kartuš s iniciálami tehdejšího vlastníka „RW“. Mansardovou střechu, krytou vláknocementovými šablonami, prostupují výrazné sedlové vikýře.

Kostel sv. Vincence z Pauly

Novorománskou stavbu z osmdesátých let 19. století, jež navrhli vídeňští architekti Richard Jordan a Josef Schmalzhofer, vystavěl mezi lety 1884–1888 liberecký stavitel Ferdinand Scholze. Iniciátorkou výstavby kostela a také mecenáškou byla Marie Paulina Liebiegová, dcera barona Liebiega. Stavba byla koncipována jako trojlodní bazilika se dvěma věžemi v severozápadním průčelí, s příčnou lodí, kupolí nad křížením lodí a půlkruhově zakončeným presbytářem. Byla inspirována románskými kostely tzv. Rýnské školy. V roce 1974 převedla Římsko-katolická církev kostel i s farou v havarijním stavu církvi Adventistů sedmého dne, která jej rekonstruovala a jejímž potřebám slouží dodnes.

Kostel sv. Vincence z Pauly

Kostel sv. Vincence z Pauly

Kostel je postaven z lícových cihel, které jsou opatřeny červeným nátěrem. Některé členící architektonické články jsou pro zvýraznění natřeny bíle. Věže mají jehlancovou střechu, krytou plechem a zakončenou makovicí s křížem. Interiér kostela prošel výraznou přestavbou, včetně přepatrování a zřízení fary nad presbytářem, která je přístupná bočním vchodem. Tyto úpravy se odrazily na vnějším vzhledu kněžiště, u něhož byla zaslepena původní kruhová okna a nad nimi proražena okna nová – dvoudílná. Prostranství před farou je znehodnoceno výstavbou garáží.

Detail vstupního portálu kostela

Detail vstupního portálu kostela

Svatostánek reprezentuje nejranější etapu zástavby před rokem 1900 na území zaměstnaneckého sídliště (respektive Liebiegova městečka), jehož je nedílnou součástí. Od počátku své existence byl úzce spjat s činností tzv. Vincentina, které spravovaly sestry řádu Dcer křesťanské lásky.

Liebiegovo městečko

Liebiegovo městečko bylo vystavěno za účelem zázemí textilní továrny Johann Liebieg & Co., pozdější Textilany. Tuto kolonii však nelze chápat pouze jako běžný dobový sociální projekt, ale především jako reprezentativní podnik, kterým Liebiegové navenek demonstrovali své bohatství a postavení. Kolonie tvořila svým způsobem „město ve městě“ s komunikační vazbou na továrnu. Jak bylo u řady tehdejších zahradních měst zvykem, byla do určité míry soběstačná.

Centrum Liebiegova městečka na dobové pohlednici

Centrum Liebiegova městečka na dobové pohlednici

S výstavbou zázemí začala firma ještě před první světovou válkou. Upustila od stavby velkých činžovních domů a rozhodla se pro menší rodinné domy. Většina bytů již v té době disponovala samostatnou kuchyní a alespoň dvěma obytnými místnostmi, přičemž toaleta byla samozřejmostí.

Svatoplukova ulice

Svatoplukova ulice

Městečko bylo vybudováno v několika etapách. V rámci nejstarší fáze, realizované ve 2. polovině 19. století, vznikl dělnický dům ve Svatoplukově ulici spolu s přilehlými novorománskými budovami Vicentina a kostela sv. Vincence z Pauli. V letech 1907–1910 volně navazovala secesní etapa, v níž, podle návrhů libereckého architekta Ernsta Schäfera, byly postaveny čtyři domy na severní straně Gollovy ulice a též jesle v Mlýnské ulici. Třetí a nejvýznamnější etapou výstavby, která probíhala od roku 1911 do 1914 podle plánů Jakoba Schmeissnera (autora celkové koncepce sídliště), vtiskla sídlišti jeho neopakovatelný vzhled. V rámci sídliště byla zřízena mimo jiné i dívčí škola a ubytovna. Několik vil, pro vysoce postavené zaměstnance firmy s vyšším standardem bydlení, bylo vybudováno v Klicperově ulici podle návrhů Oskara Rösslera. Po konci první světové války pokračovala opět pod Schmeissnerovým vedením čtvrtá etapa, která se oproti předválečným fázím vyznačuje zjednodušením fasád a jistou úsporností ve výrazu. Stále je ale čitelný historizující akcent a v urbanistické skladbě si kolonie zachovává vysokou úroveň etapy předchozí. Jádrem sídliště je nevelké náměstí Pod Branou, umístěné v horní části kolonie. Ve své dolní partii je pohledově uzavřeno rozložitou, původně školní budovou.

Náměstí Pod Branou v současnosti

Náměstí Pod Branou v současnosti

Lanová dráha na Ještěd

Oběžná (kyvadlová) dvoukabinová visutá lanová dráha Horní Hanychov – Ještěd je v provozu od června 1933. Vyrobila ji firma František Wiesner z Chrudimi, její stavbu financovaly a lanovku provozovaly Československé státní dráhy.

Původní kabinová lanovka na Ještěd

Původní kabinová lanovka na Ještěd

V roce 1971 bylo rozhodnuto o celkové přestavbě lanovky, neboť původní technologie už byla opotřebovaná. Během přestavby, kterou prováděla Transporta v letech 1971–1975, byla lanovka prodloužena na šikmou délku 1188 metrů s převýšením 402 metrů. Dvojici podpěr nahradila podpěra jediná o výšce 30 metrů, byla zdvojnásobena rychlost i výkon hlavního pohonu. Tři kabiny (dvě provozní a jednu záložní) vyrobila společnost Navika Praha. K otevření lanové dráhy v rekonstruované podobě došlo 31. prosince 1975. Od roku 1993 dráhu vlastní a provozují České dráhy. Ročně lanovka přepraví průměrně kolem 250 tisíc cestujících. Jako jediná lanovka Českých drah nebyla privatizována nebo předána obci.

Lanová dráha na Ještěd v současnosti

Lanová dráha na Ještěd v současnosti

Ještěd

První kříž byl na vrcholu Ještědu vztyčen roku 1737. Byl kamenný a zůstal stát na svém místě do roku 1812, kdy byl povalen. Tradice vrcholových křížů, po roce 1834 pouze dřevěných, ale pokračovala i nadále. Roku 1838 byl na vrcholu postaven obelisk na památku návštěvy Adély Rohanové Rohanský kámen (Rohanstein), stojící na někdejší hranici mezi Rohanským a Clam-Gallasovským panstvím.

V polovině 19. století se ukázalo, že turisté netoužili jen po nádherném výhledu po okolí, ale přáli si také na vrcholu načerpat síly. V tom jim vyšli vstříc Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova, kteří zde o letních nedělích roku 1844 zřídili prodej občerstvení. O tři léta později se rozhodl nabízet podobnou službu i rohanský lesník Hebelt. V roce 1850 vybudovali manželé Haslerovi na vrcholu Ještědu vlastní chatu, v níž byl kromě občerstvení k dispozici také nocleh. Když chata roku 1868 dosloužila, byla záhy nahrazena novou Rohanovou chatou, částečně kamennou, finančně podpořenou i mnoha předními libereckými občany. Roku 1885 k ní byla z popudu Německého horského spolku přistavěna terasa pro 200 lidí. V květnu 1876 vedle ní vyrostla 5m dřevěná vyhlídková věž, jenž byla první rozhlednou této části Čech a vydržela zde stát až do konce července 1889. Téhož roku však byla postavena rozhledna nová, dokonce 8 metrů vysoká.

Postupem času začaly převládat názory, že by na vrcholu Ještědu měla stanout stavba honosnější. Liberecká firma Gustav Sachers a synové proto navrhla kamennou stavbu v podobě středověkého hradu, nicméně horský spolek na takto velkolepou stavbu neměl dostatek prostředků ani souhlas majitele panství hraběte Clam-Gallase. Nový horský hotel nakonec vznikl podle plánů libereckého stavitele Schäfera. Základní kámen byl položen 27. června 1906 a již za půl roku, počátkem ledna 1907, byl hotel slavnostně otevřen. V jeho přízemí byla velká společenská místnost pro více než 100 hostů, hotel nabízel 23 pokojů a noclehárnu, terasu pro 50 lidí a 23 metrů vysokou rozhlednu. Horský spolek za stavbu zaplatil 161 tisíc korun. Pozemek pod hotelem ale nevlastnil, nýbrž jej měl na dobu 50 let pronajatý právě od hraběte. Atraktivita Ještědu se ještě zvýšila, když zde byla mezi lety 1909–1911 vybudována tříkilometrová sáňkařská dráha, na níž se v roce 1914 konalo první mistrovství Evropy. Když koncem třicátých let dráhu poškodil polom, byla v 60. letech v jejich místech postavena dráha nová, kratší, jejíž torzo lze na místě spatřit dodnes.

V červnu 1933 začala na vrchol Ještědu jezdit lanovka. Roku 1945 přešel hotel do vlastnictví Klubu českých turistů, později se stal majetkem hotelového a restauračního podniku. Od roku 1959 sloužil kromě turistiky také televiznímu vysílání. Hotel i původní Rohanova chata (přejmenovaná na Chatu brigádníků) byly do roku 1962 rekonstruovány podle návrhu libereckého architekta Karla Wintera. Při neopatrném rozmrazování potrubí v lednu roku 1963 vznikl v budově hotelu požár, jemuž celá stavba podlehla. Chatu brigádníků potkal podobný osud o rok později také.

Hotel a rozhledna na Ještědu v létě 1961

Hotel a rozhledna na Ještědu v létě 1961

Ještěd byl již v této době významným telekomunikačním uzlem. Proto bylo po požáru stavby nutné postavit vedle horní stanice lanové dráhy provizorní vysílací stanici. Právě z té vysílalo ve dnech 25.–27. srpna 1968 Svobodné studio Sever. Tuto událost dnes připomíná pamětní tabulka na posledním ze zbytku základů bývalé vysílací stanice.

Vrchol Ještědu ale nezůstal dlouho pustý. Projekt na novou budovu, od počátku navrhovanou jako hotel i televizní vysílač, vypracoval architekt Karel Hubáček z ateliéru SIAL Liberec, přičemž základní kámen byl položen koncem července 1966. Během stavby byla jako ubytovna dělníků Pozemních staveb roku 1966 postavena v sedle Černého vrchu horská chata Ještědka. Nový hotel a vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu byl slavnostně otevřen 21. září 1973. Tradiční dřevěný kříž, odstraněný v osmdesátých letech, se zpět na vrchol hory vrátil roku 1990.

Současná podoba vrcholu Ještědu

Současná podoba vrcholu Ještědu

Použité zdroje a literatura

  • BÍLKOVÁ, J., et al., 1993. Liberecká radnice. Liberec: Dialog.
  • CEJPEK, J., 2001. Knihovna Liberec a její stavba smíření. Národní knihovna – knihovnická revue, roč. 12, č. 1. ISSN 1214-0678.
  • Czech Tourism: Technické muzeum Liberec [online]. [vid. 3. 11. 2021]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/technicke-muzeum-liberec
  • DOBIÁŠ, J., 1983. Liberecké chrámy. Liberec: Severografia, Arciděkanský úřad Liberec.
  • DOBRORUKA, L. J., et al., 1989. Zoologické zahrady. Praha: SPN.
  • FISCHL, V., et al., 2000. Stavba smíření – knihovna Liberec. Liberec: Státní vědecká knihovna. ISBN 80-85874-13-X.
  • HALÍK, P., et al., 2007. Slavné vily Libereckého kraje. Praha: Foibos. ISBN 978-80-87073-06-3.
  • CHYTRÁ, M., HANZELKA, P., KACEROVSKÝ, P., 2010. Botanické zahrady a arboreta České republiky. Praha: Academia, Unie botanických zahrad České republiky. ISBN 978-80-200-1837-3.
  • JANÁČEK, J., 2004. Čtyřikrát městské divadlo Liberec. Liberec: Bor. ISBN 80-86807-07-X.
  • JIROUTEK, J., 2008. Fenomén Ještěd. Liberec: Nakladatelství Ještěd. ISBN 978-80-254-2225-0.
  • KARPAŠ, R., 1996. Kniha o Liberci. Liberec: Dialog.
  • KARPAŠ, R., 2004. Kniha o Liberci. 2., dopl. a rozš. vyd. Liberec: Dialog. ISBN 80-86761-13-4.
  • Liberecká výšina: O Výšině [online]. [vid. 3. 11. 2021]. Dostupné z: http://libereckavysina.com/o-vysine/
  • MACEK, J., 1997. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické.
  • POCHE, E., 1978. Umělecké památky Čech K/O. Praha: Academia, 1978.
  • ŘIČÁNKOVÁ, A., Zeman, J., 2014. Kino Varšava. Stavebně-historický průzkum. Liberec: [s. n.].
  • STUDNIČKA, M., 2017. Botanická zahrada Liberec: expozice, sbírky, zajímavosti. Liberec. ISBN 978-80-906395-4-6.
  • ŠTERNOVÁ, P., 2009. Liebiegové a Liberec. Liberec: Národní památkový ústav.
  • ŠTERNOVÁ, P., 2010. Minulost a současnost Liebiegova městečka v Liberci. In: Sborník Národního památkového ústavu v Ostravě 2010: industriální dědictví a bydlení v průmyslových aglomeracích. Ostrava: Národní památkový ústav. ISBN 978-80-85034-58-5.
  • ŠTERNOVÁ, P., et al., 2010. Soupis nemovitých kulturních památek v Libereckém kraji: okres Liberec. Liberec: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště. ISBN 978-80-903934-2-4.
  • Technická univerzita v Liberci: Historie a fakulty [online]. [vid. 1. 11. 2021]. Dostupné z: https://www.tul.cz/univerzita/
  • TECHNIK, S., 1992. Liberecké domy hovoří I. Liberec: Komise cestovního ruchu města Liberce.
  • TECHNIK, S., 1993. Liberecké domy hovoří II. Liberec: Komise cestovního ruchu města Liberce.
  • TECHNIK, S., RUDA, V., 1980. Liberec minulosti a současnosti. Liberec: Severočeské nakladatelství.
  • ZEMAN, J., 2011. Liberec: urbanismus, architektura, industriál, pomníky, objekty, památky. Liberec: Knihy 555. ISBN 978-80-86660-33-2.
  • ZOOLOGICKÁ ZAHRADA LIBEREC, 2009. Průvodce po ZOO Liberec. Liberec: [s. n.].
  • ŽÁK, L., et al, 2006. Jizerskohorské přehrady a katastrofa na Bílé Desné – Protržená přehrada. Liberec: Knihy 555. ISBN 80-86660-16-8.

Autorem úvodní fotografie je Městské informační centrum Liberec. Autoři fotografií a obrazových ilustrací doplňující textovou část jsou uvedeny přímo u konkrétního díla.

Příběhová mapa s titulem „Liberec neznámý, známý“ vznikla v rámci semestrální práce z předmětu Webová kartografie na Katedře Geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Simona BUČKOVÁ, Monika JÍLKOVÁ, Petr NOVOTNÝ, Oldřich RYPL

Olomouc, Liberec 2021

Nynější podoba Šolcova domu (2012)

Historická podoba paláce Nisa krátce po dostavbě

Palác Nisa v současnosti (2021)

Palác Dunaj krátce po dokončení (1928)

Palác Dunaj na Soukenném náměstí v současnosti (2021)

Historická dokumentace domu obuvi Baťa

Současná podoba stavby z roku 2020

Obchodní dům Brouk + Babka krátce po dostavbě

Současná podoba obchodního domu (2021)

Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci (2021)

Interiér kostela

Kostel Nalezení sv. Kříže (2021)

Interiér kostela

Detail presbytáře

Morový sloup u kostela Nalezení svatého Kříže

Křížová cesta v areálu zahrady Křížového kostela (v pozadí modrá Kaple Božího hrobu)

Valdštejnské domky

Appeltův dům v roce 1929

Appeltův dům při pohledu ze Sokolovského náměstí

Náměstí Dr. Edvarda Beneše v čele s radnicí

Liberecká radnice

Obřadní síň

Exteriér Kina Varšava

Kavárna a posezení v předsálí kina

Budova divadla F. X. Šaldy

Hlediště

Nová synagoga (vlevo) spolu s budovou Krajské vědecké knihovny (vpravo)

Detail pláště s vytesaným hebrejským veršem

Vstup do budovy spořitelny z Felberovy ulice

Budova spořitelny v Liberci

Liberecký zámek při pohledu z Palachovy ulice

Prostory kaple libereckého zámku

Liberecký zámek a zámecký park

Zázemí zámeckého parku se sloupem Nejsvětější trojice

Park Clam-Gallasů v sousedství FP TUL

Busta hraběte Franze Clam-Gallase

Vila Franze Bognera při pohledu z Jablonecké ulice

Vila Otto Goltze při pohledu z Jablonecké ulice

Kostel Božského srdce Páně

Liebiegova vila

Sál bájí

Vodní nádrž Harcov

Hráz

Strossova vila

Ukázka dobového interiéru vily

Kampus TUL na Univerzitním náměstí, v pozadí budova G

Budova rektorátu TUL

Budova bývalých lázní (dnešní Oblastní galerie)

Interiér hlavní haly

Technické muzeum na Masarykově třídě

Historizující budova Severočeského muzea

Interiér muzea

První expoziční skleník v roce 1930

Areál botanické zahrady z ptačí perspektivy

Areál botanické zahrady (pohled na komplex skleníků)

Čapí hnízdo

Vstup do ZOO v Lidových sadech

Údolní část dnešní ZOO z ptačí perspektivy

Zázemí kaple s pramenem

Kostel Panny Marie U Obrázku

Hrobka rodiny Liebiegů

Rozhledna a restaurace na vrcholu Liberecké výšiny

Dům U Pelikána

Kostel sv. Vincence z Pauly

Detail vstupního portálu kostela

Centrum Liebiegova městečka na dobové pohlednici

Svatoplukova ulice

Náměstí Pod Branou v současnosti

Původní kabinová lanovka na Ještěd

Lanová dráha na Ještěd v současnosti

Hotel a rozhledna na Ještědu v létě 1961

Současná podoba vrcholu Ještědu