Art Deco Kaune

Architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Kviečiame atverti vieną gražiausių Lietuvos istorijos puslapių.

Jafaras

Pelikanas Jafaras prie savo namų.

Kauno zoologijos sode gyveno pelikanas, kurio vardas - Jafaras. Jam čia patiko gyventi - galėjo linksminti žmones, už tai gaudavo nemokamos žuvies. Tačiau zoologijos sodą pradėjo renovuoti ir Jafaras dabar neturi ką veikti. Nugirdęs žmones kalbant apie Art deco pastatus, esančius Kaune, pelikanas jais ypatingai susidomėjo, todėl nusprendė aplankyti kiekvieną jų. Išsilaisvino iš narvo ir pradėjo kelionę!


Art Deco bruožai

Tačiau skrisdamas virš Kauno pelikanas matė daug skirtingų pastatų ir nesuprato, kurie iš jų yra Art deco stiliaus. Todėl nusprendė išsiaiškinti, kaip atskirti Art deco pastatus, nuo paprastų. Skraidė ir rinko informaciją dvi ištisas savaites, kol pagaliau išsiaiškino Art Deco bruožus:


Art Deco raida

Per tas dvi savaites, kai pelikanas Jafaras ieškojo informacijos apie Art Deco bruožus, nugirdo kažką kalbant apie Art Deco raidą. Iš to pokalbio sužinojo, kad:

1875 m.

Po dekoratyvinių menininkų statuso kilimo, buvo pirmą kartą paminimas terminas „arts décoratifs“.

1910 m.

Art Deco stilius galutinai susiformavo Paryžiuje ir turėjo įtakos architektūrai ir gaminių dizainui.

1918 - 1930 m.

Po Pirmojo pasaulinio karo, miestų atstatymo metu, architektai eksperimentavo su naujais stiliais ir technologijomis, o tai privedė prie Art Deco iškilimo, kaip dominuojančio architektūros stiliaus daugelyje pasaulio vietų.

1925 m.

Paryžiuje vyko „Tarpukario paroda“, kurioje buvo eksponuojamos įvairios meninės ir pramoninės kūrybos formos, įskaitant daug Art Deco pastatų ir dizaino elementų.

1945 m.

Po antrojo pasaulinio karo daugelyje pasaulio vietų Art Deco stilius buvo keičiamas į kitus, modernesnius stilius, nes jie tapo pigesni, negu Art Deco, o didžiausia pinigų dalis tuo metu buvo skiriama karo pramonei. Todėl ir gamtinių išteklių trūkumas padarė savo ir Art Deco pastatai buvo nustoti statyti masiškai.

2023 m.

Kaune esantys Art Deco pastatai yra įtraukiami į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.


Art Deco pasaulyje

Jafaras skrenda aplankyti Art Deco statinius, esančius už Kauno ribų.

Pelikanas Jafaras labai nustebo sužinojęs, kad Art Deco iškilo po Pirmojo pasaulinio karo.

Tarpukaryje miestai augo ir modernizavosi. Tai XX a. pradžioje sukėlė poreikį naujai architektūrai.

Technologinės pažangos palengvino inžinerinius ir statybų procesus, kurie tapo efektyvesni ir leido kurti sudėtingus ir naujoviškus dizainus. Tai suteikė galimybę kurti įspūdingus Art Deco pastatus ir Art Deco stilius tapo populiarus visame pasaulyje.

Eastern Columbia Building

Regal Cinema

Palacio de Bellas Artes

Chrysler Building

Palais de la Mediterranée

Majorelle Blue

The Hoover building

The Langham, Yangtze Boutique

Fair Park

Bryant Park Hotel

Eastern Columbia Building

Architektas: Claud Beelman

Tai unikalus pastatas, esantis Los Andžele, JAV. Pastatas siekia apie 80-ies metrų aukštį ir turi 13 aukštų. Pastatas nuspalvintas šviesiu trikotažu ir padengtas keraminėmis plytelėmis. Šiuo metu čia negalima nusipirkti ar išsinuomoti buto.

Regal Cinema

Architektas: Charles Stevens ir Gorham P. Stevens

Regalinis kino teatras yra pastatas, esantis Mumbajuje, Indijoje. Pastato išorė yra šviesiai geltona ir pilna skirtingų geometrinių formų. Kino teatro interjeras yra šviesiai oranžinės ir žalsvos spalvos ir suprojektuotas taip, kad sukurtų lengvumo, vėsumo ir dydžio įspūdį, suderintą su šiuolaikiniu išorės paprastumu.

Palacio de Bellas Artes

Architektai: Federico Mariscal ir Lorenzo de la Hidalga (pirmiausia pradėjo Adamo Boari)

„Palacio de Bellas Artes“ yra žinomas kultūros centras Meksikoje. Pastate vyksta daug įvairių renginių, tokių kaip literatūros renginiai, meno galerijos ir parodos. Įdomu tai, kad šis pastatas apima porą architektūros stilių. Vienas jų - Art Deco, labiausiai išsireiškia interjere, o kitas – Neobarokas, kurio daugiausiai yra išorėje. 

Chrysler Building

Architektas: William Van Alen

„Chrysler Building“ yra vienas įspūdingiausių pastatų pasaulyje. Šis aukštas dangoraižis yra pilnas skirtingų bei unikalių bruožų. „Chrysler Building“ yra puikus Art Deco stiliaus pavyzdys. Jo fasadas yra dekoruotas elegantiškais geometriniais ornamentais, metaliniais elementais. Pastato viršūnę puošia įspūdinga sieros spalvos struktūra, kurią galima matyti iš toli. Ši detalė, kartu su siauru bokštu, padeda pastatui išsiskirti iš kitų Niujorko dangoraižių.

 

Palais de la Mediterranée

Architektai: Charles ir Marcel Dalmas

„Hyatt Regency Nice Palais de la Méditerranée“ yra devynių aukštų prabangus kazino viešbučių kompleksas, įsikūręs Prancūzijoje, Nicoje, prie pat Viduržemio jūros kranto. Šis pastatas yra vienas iš žymiausių Nicos simbolių ir yra įtrauktas į Prancūzijos istorinį paveldą. Jis pasižymi geometriniais modeliais, ryškiomis linijomis ir turtingomis spalvomis, kurios sukuria išskirtinį ir elegantišką įspūdį.

Majorelle Blue

Architektas: Paul Sinoir

„Majorelle“ botanikos sode, Maroke, yra unikalus pastatas, pavadintas „Majorelle blue“. Jis yra labai ryškios tamsiai mėlynos spalvos. Pastato architektūra ir dizainas atspindi marokietiškus ir Art Deco stilių elementus, sukuriant grakščią ir įspūdingą pastato išvaizdą. „Majorelle Blue” pastatas yra ne tik svarbus istorinis ir architektūrinis simbolis, bet ir svarbi dalis Marakešo miesto kultūrinio ir turistinio paveldo. 

The Hoover building

„The Hoover building“ yra puikus Art Deco architektūros pavyzdys, pasižymintis geometrinėmis formomis, ryškiomis linijomis ir dekoratyviniais elementais. Pastatas puošiamas sudėtingais plytelių darbais, spalvingomis keraminėmis plokštėmis ir dekoratyviniais elementais, įskaitant zigzago raštus ir geometrinius reljefus, būdingus Art Deco stilistikai.  

The Langham, Yangtze Boutique

International Architektas: Li Pan

„The Langham, Yangtze Boutique“ yra pastatas, turintis labai didelę istorinę vertę, nes buvo pastatytas 1934 m. ir nuo tada yra išsilaikęs puikiai. Viešbučio architektūra pasižymi elegantišku Art Deco stiliaus dizainu. Šis pastatas pasižymi geometrinių formų, ryškių linijų ir prabangaus dekoro naudojimu, kuris suteikia ypatingą šlovę ir grožį.

Fair Park

Architektas: George Dahl

„Fair Park“ – tai didelis pastatų kompleksas, garsėjantis savo išskirtiniu Art Deco ir Beaux-Arts stiliaus dizainu. Čia galima rasti daugybę puikiai išlaikytų pastatų, išpuoštų ryškiomis linijomis, geometriniais modeliais ir dekoratyviniais elementais, būdingais šiems architektūros stiliams. Daugelis iš čia esančių pastatų yra istorinio ir architektūrinio paveldo dalis, pritraukianti lankytojus su savo grožiu ir istorija.

Bryant Park Hotel

Architektas: Raymond Hood

„Bryant park hotel“ pastatas yra sukurtas, remiantis Art Deco stiliaus architektūra, pasižyminčia geometrinėmis formomis, ryškiomis linijomis ir rafinuotais dekoratyviniais elementais. Pastatas buvo pradėtas statyti 1920-aisiais metais ir vėliau pertvarkytas į viešbutį. Jo istorija ir architektūra suteikia viešbučiui unikalų charakterį ir istorinę vertę.  

 


Gyvenimo filosofija

Pelikanas Jafaras savo skrydžiais dar labiau priartėjo prie žmonių ir susidomėjo, kodėl jų namuose baldai, dekoracijos ir papuošalai taip gerai perteikia Art Deco stilių? Ar tai sutampa su jų gyvenimo vertybėmis, svajonėmis? Ar tai tikrovė, kuri galės atsilaikyti prieš laiko išbandymus?

Art Deco dizainas. Tai buvo laikotarpis, kai žmonės troško atgaivinti ir atspindėti gyvenimo džiaugsmą, prabangą ir technologinį progresą per savo aplinką ir kasdieninį gyvenimą.

Tarpukario optimizmas

Pirmą kartą atskridęs į Europą Jafaras pastebėjo karo žiaurumą. Art Deco atsiranda kaip reakcija į Pirmojo pasaulinio karo tragiškus įvykius ir tuo laikotarpiu vykstančius socialinius pokyčius.

Pagrindinės idėjos ir vertybės, kurias atspindi Art Deco:

  1. Pasitikėjimas technologijomis – tai buvo laikotarpis, kai technologijos sparčiai plėtėsi ir žmonės buvo sužavėti naujomis galimybėmis, kurias jos atnešė. Todėl Art Deco stilius tapo įmantrus. 
  2. Art Deco simbolizuoja optimizmą ir gyvenimo džiaugsmą po Pirmojo pasaulinio karo. Jis buvo skirtas atgaivinti gyvenimo džiaugsmą ir prabangą, pabrėžiant gražią, energingą ir linksmą išvaizdą. 
  3. Prabanga – Art Deco stilius atspindėjo turtą, galią ir prestižą, aukštos kokybės medžiagomis, detalėmis, dekorais ir įspūdingais dizainais. 
  4. Individualumas ir savirealizacija – žmonės pradėjo akcentuoti savo unikalumą ir asmeninį stilių, o tai buvo išreiškiama ir per architektūros kūrinius bei dizainą. 
  5. Kosmopolitinis žavesys – Art Deco gavo įvairių kultūrų ir regionų įtakos. Šiame stiliuje atsispindėjo įvairios etninės ir kultūrinės temos. 

 

Interjeras

Šioje galerijoje pelikanas Jafaras nori parodyti Art Deco interjero dekoracijų detales, kurios iliustruoja paminėtas vertybes: optimizmą, prabangą, individualumą. Tai šviestuvai, baldai, durų dekoracijos, liftai, juvelyrika... 


Laikinoji sostinė

Pelikanas Jafaras vieną dieną skraidydamas po Kauną nugirdo kažką vadinant Kauną „Laikinoji sostinė”. Jafaras netikėjo savo ausimis, bet pasidomėjęs, štai ką sužinojo:

Laikinoji sostinė – laikinoji Lietuvos valstybės sostinė. Ja vadinamas Kaunas, Lenkijai nelegaliai užėmus oficialiąją sostinę Vilnių ir visą Vilniaus kraštą į savo valstybės sudėtį, 1920–1939 m. buvęs sostine.


Kauno tarpukario architektūra

Per dvidešimt metų Kauno miesto plotas išaugo septynis kartus ir buvo pastatyta dešimt tūkstančių naujų pastatų.

Aleksandros Iljinienės namas (Donelaičio g. 19), vienas ryškiausių tarpukario architektūros pavyzdžių Kaune.

Lietuviai architektūrą studijavę įvairiuose Europos universitetuose ir užsikrėtę naujomis meno srovėmis, tokiomis kaip, pavyzdžiui Art Nouveau, Art Deco, Modernizmas, Funkcionalizmas, sudarė galingą jėgą, kuri formuos unikalų Kauno Art Deco stilių, kuris sujungia Modernizmą ir tradiciją.

Iškilę nauji pastatai išsiskiria unikaliomis modernizmo stiliaus interpretacijomis, kuriose galima atpažinti Art Deco, neoklasicizmo, tradicionalizmo, funkcionalizmo ir kitas įtakas.

Džiaugsmas Kauno tarpukario architektūrą įrašius į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Svarbus pripažinimas

Pelikaną Jafarą ypač padžiugino žinia – jo mylimiausia Kauno tarpukario architektūra gavo  pasaulinį pripažinimą  ir buvo įrašyta į  UNESCO  Pasaulio paveldo sąrašą. Kaip džiugu! Kokį didelį lobį turime, ir kaip tai mus įpareigoja prižiūrėti ir apsaugoti ateities kartoms!

Svarbi žinia Lietuvai


Art Deco Kaune

Jau pelikanas Jafaras lengvai atskiria Art Deco statinius nuo paprastų. Bet jis nežino, kokią paskirtį atlieka pastatai ir kokius pastatus, kokie architektai suprojektavo.

Pastatų paskirtys

Pastatų architektai


Kauno Art Deco statinių turas:

Čia yra pažymėti mėgstamiausi pelikano Jafaro Kauno Art Deco statiniai.


Kauno galerija

Kviečiame prisidėti prie mūsų galerijos ir įkelti savo mėgstamiausią Art Deco nuotrauką Kaune su komentarais.

Kauno Art Deco galerija


Pasitikrinkite savo žinias!

Pelikanas Jafaras kviečia patinkrinti savo žinias apie Art Deco stilių! Ar Jums pavyks atsakyti į šiuos klausimus?

ArcGIS Survey123


Įdomybės

Čia pelikanas Jafaras surinko papildomos informacijos, įdomių nuorodų, kad būtų galima giliau pažinti Art Deco Kaune. Jis linki didelės sėkmės Art Deco nuotykyje!


Jafaro rekomenduojamas turas

Aišku, kad Jafarui lengviau ir greičiau savo sparnais viską apžiūrėti ir jam gražiau matosi, negu mums stovintiems ant žemės. Savo patirtimi jis rekomenduoja šį turą, kurį galima apeiti per 3 valandas. Smagiausia juo eiti, kai būna giedra diena, vakare. Tada Art Deco pastatai labiausiai atskleidžia savo grožį. Neužmirškite turo įvertinti ir pakomentuoti!

Rekomenduojamas Art Deco turas

ArcGIS Survey123


Suvenyras

Parsisiųskite mūsų logotipą ir pasidarykite lipdukus, plakatus, marškinėlius!


Įdomios nuorodos

The Story of Art Deco

The Story of Art Deco (Art Deco istorija)

Šis vaizdo įrašas - tai labai aiškiai išdėstyta Art Deco istorija. Jei daug domitės apie Art Deco, tai šis vaizdo įrašas kaip tik Jums!


Art Deco muziejus Kaune

Pelikanas Jafaras kviečia Jus apsilankyti Art Deco muziejuje. Čia galima iš arčiau apžiūrėti Art Deco interjero dizainą, pamatyti tik būtent šiam stiliui būdingus baldus.


Kauno turizmo informacijos centras

Kauno Art Deco gidas:  parsisiųsti 


Art Deco Marvels of Kaunas: A Visual Delight

Vizualinis turas per Kauno Art Deco


Leiskite mums žinoti!

Padėkite mums dar patobulinti savo pasakojimą ir siųskite grįžtamąjį ryšį


Apie mus

Gustė, Gabrielė ir Mykolas

Mes trise esame seni draugai. Mokomės kartu nuo pirmos klasės ir jau esame aštuntokai! Kitąmet gal mokinsimės skirtingose gimnazijose, tačiau mūsų draugystė nesibaigs.

Gabrielė – mūsų komandos menininkė: fotografė, dailininkė. Jos vaizduotė nuspalvino visą mūsų istoriją. Taip pat ji suteikė moralinę pagalbą, kai jos labiausiai reikėjo.

Mykolas - mūsų istorikas ir rašytojas. Jis sukūrė pelikaną Jafarą, taisė rašybos klaidas, ieškojo informacijos.

Gustė – be abejo mūsų komandos kapitonė ir ArcGis platformos ekspertė. Sukūrė žemėlapius su sudėtingais sluoksniais, suplanavo maršrutus ir sukūrė pasakojimo struktūrą.

Kauno Simono Daukanto progimnazija yra mokykla, kurioje vaikai pradeda savo mokymosi kelionę pirmoje klasėje, o baigia - aštuntoje ir gauna labai stiprų pagrindinį išsilavinimą. Mūsų mokykla aktyviai bendrauja su Vokietijos Getės institutu, kurio organizacijos nariai atvyksta pas mus į mokyklą ir bendrauja su vyresniais mokiniais. Mūsų mokykla dalyvauja skirtinguose projektuose bei skirtingose mainų programose. Mes ypač mėgstame STEAM integruotus projektus, pavyzdžiui interaktyvių žemėlapių kūrimą. 

Pelikanas Jafaras prie savo namų.

Jafaras skrenda aplankyti Art Deco statinius, esančius už Kauno ribų.

Art Deco dizainas. Tai buvo laikotarpis, kai žmonės troško atgaivinti ir atspindėti gyvenimo džiaugsmą, prabangą ir technologinį progresą per savo aplinką ir kasdieninį gyvenimą.

Aleksandros Iljinienės namas (Donelaičio g. 19), vienas ryškiausių tarpukario architektūros pavyzdžių Kaune.

Svarbi žinia Lietuvai