2021

Sprawozdanie roczne

Słowo od Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy

Składam na Państwa ręce raport z działań Straży Miejskiej m.st. Warszawy za 2021 rok. Dla naszej formacji był to rok jubileuszowy. Świętowaliśmy trzydziestolecie powstania warszawskiej straży miejskiej. Przez tych trzydzieści lat zmieniło się wiele: ustrój Warszawy, ludzie w niej mieszkający i sama straż miejska. Najpierw była to jednostka organizacyjna Związku Dzielnic-Gmin Warszawy i liczyła 120 funkcjonariuszy. Oprócz niej istniały jeszcze straże gminne działające na Białołęce, Targówku i w gminie Centrum. Dopiero w 1999 roku służby zunifikowano w jednolitą straż miejską, która jest teraz największą i najprężniej rozwijającą się strażą w Polsce. Na nasze działania składają się nie tylko interwencje, które podejmowane są tam, gdzie łamane jest prawo. Pomagamy wszystkim potrzebującym. W 2021 roku na dobę otrzymaliśmy od mieszkańców średnio 1 304 prośby o podjęcie interwencji. Najwięcej z nich dotyczyło ruchu drogowego. W trosce o środowisko przeprowadziliśmy ponad 13 500 kontroli spalania. Strażnicy często jako pierwsi zabezpieczają niebezpieczne miejsca, awarie, wypadki drogowe, niosą pomoc poszkodowanym. Przez cały rok szkolimy z pierwszej pomocy młodszych i starszych, uczymy zasad bezpieczeństwa przedszkolaków, uczniów i młodzież. Niesiemy pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Reagujemy na Wasze telefony i wezwania. To nasza praca. Z Wami. Dla Was. Od trzydziestu lat.

 

 

Najważniejsze liczby 2021 roku

Zgłoszenia

W 2021 roku operatorzy numeru alarmowego 986 przyjęli 476 226 zgłoszeń. To kolejny rok z pandemią w tle. Kolejny rok, który był dużym wyzwaniem logistycznym, i nie tylko. Strażnicy realizowali bieżące zgłoszenia mieszkańców, angażowali się również w działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii. 

Nasze najważniejsze działania

Strażnicy codziennie podejmują działania, które wynikają z potrzeb i zgłoszeń warszawiaków, realizują też działania własne, podejmowane na podstawie bieżącej analizy problemów i zagrożeń. Lista ta jest systematycznie aktualizowana. Każdego roku – nie inaczej było w 2021 – największa liczba zgłoszeń pochodzących od mieszkańców dotyczy łamania przepisów ruchu drogowego i zagrożeń w ruchu drogowym. 

Zakres tematyczny naszych działań w najważniejszych obszarach bezpieczeństwa i porządku publicznego przedstawia poniższy diagram.

Zadania Straży Miejskiej

COVID

Rok 2021 był kolejnym rokiem pandemii. Wymagało to zmodyfikowania sposobu funkcjonowania formacji. Strażnicy miejscy włączyli się w informowanie warszawiaków o istniejących zagrożeniach, opiekę nad osobami bezdomnymi, kontrolowali przestrzeganie obostrzeń, w ramach walki z epidemią współpracowali też ściśle z policją. 

 

Bezpieczeństwo mieszkańców

Bezpieczeństwo warszawiaków oraz o ład i porządek w przestrzeni publicznej – to priorytety codziennych działań warszawskiej straży miejskiej. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo warszawiaków w różnych obszarach, które opisujemy poniżej. Najważniejsze problemy stolicy rozpoznawane są na bieżąco. W przypadku zagrożonego życia i zdrowia reagujemy natychmiast. 

Ochrona środowiska

Działania strażników miejskich dotyczą też ochrony środowiska. W trosce o czyste powietrze straż miejska prowadzi kontrole dotyczące spalania, nadzorem strażników objęte jest też gospodarowanie odpadami przez osoby cywilne oraz podmioty gospodarcze. Ważną rolę w działalności Oddziału Ochrony Środowiska pełni Ekopatrol specjalizujący się w niesieniu pomocy zwierzętom.

Działania profilaktyczne i edukacyjne

Szeroko pojęte działania profilaktyczne, zwiększające stan wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń i sposobów ich unikania, stanowią ważny element pracy Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Programy profilaktyczne kierowane są do różnych grup wiekowych – od najmłodszych, po seniorów. Realizacja ma miejsce w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych, placówkach kulturalnych, opiekuńczych. Strażnicy prowadzący działania profilaktyczne starają się dotrzeć do wszystkich mieszkańców Warszawy. 

Pomoc osobom bezdomnym

Pomoc osobom, które znalazły się w kryzysie bezdomności, należy do ważnych zadań Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Działania te, prowadzone systematycznie, na stałe wpisały się w codzienne zadania strażników miejskich. 

Okres pandemii wymaga intensywniejszego wsparcia osób bezdomnych. Było ono realizowane z zastosowaniem restrykcyjnych zasad sanitarnych.

Kampanie i akcje, które są dla nas ważne:

„Świeć blaskiem z odblaskiem”

Prawie 23 tysiące odblasków zdjęli z naszych choinek mieszkańcy stolicy, których zachęcaliśmy do wzięcia udziału w akcji „Świeć blaskiem z odblaskiem”. Już szósty raz w okresie przedświątecznym Straż Miejska m.st. Warszawy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie oraz partnerzy akcji zachęcali mieszkańców stolicy do umieszczania elementów odblaskowych w widocznym miejscu.

Akcja rozpoczęła się 6 grudnia, a zakończyła 10 grudnia. Pachnące świętami i lasem świerki, które przyjechały z plantacji prowadzonej przez Nadleśnictwo Łuków, można było znaleźć w ponad 30 punktach Warszawy, m.in. przed urzędami dzielnic.

„Szlachetna Paczka”

W 2021 roku funkcjonariusze straży miejskiej wzięli udział w XXI finale projektu „Szlachetna Paczka” w rejonie Warszawa Śródmieście. Strażnicy pomagali przy koordynacji dostarczania paczek do domów obdarowywanych osób. W tym roku „Szlachetna Paczka” ze sztabu przy ulicy Karmelickiej 13 dotarła do 55 rodzin.

„Trochę ciepła dla bezdomnego”

Wspólna akcja z Caritas Polska prowadzona jest zimą. Udział Straży Miejskiej m.st. Warszawy polega na dostarczaniu zapewnianych przez Caritas ciepłych ubrań i pożywnej zupy do znanych strażnikom miejsc przebywania osób bezdomnych. Akcji towarzyszy kampania promocyjna realizowana przez Caritas przy wsparciu m.st. Warszawy.

Pod opieką strażników w 2021 roku znajdowało się około 330 osób bezdomnych, przebywających w 127 lokalizacjach.

„Paczka dla bezdomnych”

Przedświąteczne działania „Paczka dla bezdomnych” zorganizowane zostały już jedenasty raz. Strażnicy – oprócz tego, że nieśli konkretną, materialną pomoc – chcieli w ten sposób pokazać osobom bezdomnym, że nie są same, zawsze mogą liczyć na pomoc drugiego człowieka. Do połowy grudnia pracownicy straży miejskiej zbierali odzież, żywność i produkty chemii gospodarczej. Przedświąteczną akcję wsparła również jedna z sieci warszawskich sklepów.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Po raz trzynasty w stołecznej straży miejskiej został utworzony sztab 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Konto Fundacji wsparliśmy zbiórką pieniężną przeprowadzoną wśród pracowników i funkcjonariuszy, a także dochodami z aukcji internetowych. Na portalu aukcyjnym trwały też licytacje strażniczych gadżetów. Tradycyjnie przeprowadzono też kwestę pośród funkcjonariuszy i pracowników stołecznej straży miejskiej. Podczas finału WOŚP 214 patroli czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców, a 30 z nich działało bezpośrednio w otoczeniu sztabów.

Wsparcie dla Weteranów Powstania Warszawskiego

Strażnicy, doceniając bohaterstwo powstańców, nie tylko współpracują z Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, lecz także codziennie dostarczają im posiłki. Straż miejska w 2021 roku dostarczyła ponad 3 600 dań Powstańcom. Staramy się też, w miarę naszych możliwości, reagować na inne potrzeby Weteranów.

Wystawa poświęcona historii Kopca Powstania Warszawskiego

Straż miejska od lat pełniła wartę przy ogniu płonącym w kolejne rocznice Powstania Warszawskiego. W 2021 roku było to niemożliwe ze względu na rozpoczęte prace modernizacyjne kopca. W zamian przygotowaliśmy wystawę fotografii dokumentujących uroczystości, które odbywały się na nim w minionych latach.

Wystawa miała swoją premierę 1 sierpnia, podczas tegorocznych obchodów w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Gościła też w warszawskim Domu Powstańca, na Dworcu Centralnym i w bibliotece przy ulicy Tynieckiej na Mokotowie.

„Paka dla bezdomnego szczeniaka”

W 2021 roku po raz drugi stołeczni strażnicy miejscy włączyli się do akcji „Paka dla bezdomnego szczeniaka”. Samochody pełne darów dla fundacji JUDYTA, opiekującej się porzuconymi i chorymi szczeniakami, odjechały w maju spod budynku straży miejskiej. Akcję pomocy psiakom zorganizowali strażnicy z oddziału na Starówce, ale włączyli się w nią również funkcjonariusze z pozostałych oddziałów.

Nasza Kompania Reprezentacyjna

Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy uświetnia swoją obecnością uroczystości miejskie i państwowe. Powstała w 2004 roku, na wzór Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Łącznie z pocztem sztandarowym, hejnalistami i dowództwem liczy 37 osób: 12 strażniczek i 25 strażników miejskich. Bierze udział między innymi w takich wydarzeniach jak: uroczystości związane z Powstaniem Warszawskim, odsłonięciem miejsc pamięci, wydarzeniami kulturalnymi, a także pogrzeby Kombatantów, Powstańców Warszawskich i innych zasłużonych osób. Poczet sztandarowy uczestniczy w odsłonięciach tablic pamiątkowych lub pomników. Natomiast priorytetem hejnalistów warszawskiej straży miejskiej jest wykonywanie (kwadrans po jedenastej każdego dnia) warszawskiego hejnału, który wybrzmiewa z wieży Zamku Królewskiego.


https://twitter.com/SMWarszawa

 Zajrzyj na naszego Twittera 

Zadania Straży Miejskiej