Na požáry a za historií pohraničí

Pojďte s námi do přírody

Asi 25 km dlouhý výlet v severní části Českého lesa je určený především cyklistům. Projíždět budete bývalým pohraničním prostorem i mnoha místy, kde kdysi stávaly sklářské osady a vsi obklopené podmáčenými loukami a bažinami. Genius loci tu na vás číhá všude.

Výlet začíná a končí v obci Nové Domky. Trasa vede převážně po značených cyklostezkách (2238, 2138 a 2175).

Výlet - Český les - Na požáry a za historií pohraničí

Na hranicích bývaly Hraničky

Bývalá sklářská osada Hraničky ležela kousek od Rozvadova, v údolí Hraničního potoka. Podobně jako další obce v regionu měla pohnutou historii. Poznamenaly ji obě světové války. Po konci té druhé bylo převážně německé obyvatelstvo z obce odsunuto a to předznamenalo její smutný konec. Po komunistickém převratu, po nastolení "železné opony" byly Hraničky v roce 1950 srovnány se zemí. Musely ustoupit širokému pohraničnímu pásmu.

Hraničky dnes připomíná dřevěný kříž mezi lípami, který zde nechali zhotovit původní obyvatelé vsi. Cestou také projedete kolem památníku pádu železné opony. Bylo to totiž právě zde, kde v prosinci roku 1989 tehdejší ministři zahraničí Československa a Německa symbolicky přestříhali ostnaté dráty.

Na potoce z mostu v prostoru bývalé návsi si také můžete všimnout činnosti  bobra evropského , našeho největšího hlodavce.

Připomínka bývalé obce Hraničky

Autor snímku: Lucie Koryťáková Nováková

Příroda za železnou oponou

Trasa výletu pokračuje až k hlavnímu cíli. Tím je národní přírodní památka Na požárech.

V místech bývalých luk a pastvin, kudy v minulosti procházela železná opona, se dochovaly rozsáhlé plochy cenných mokřadních a rašelinných luk.

Na požárech bylo doloženo téměř 300 druhů vyšších rostlin. Řada z nich je vzácných a chráněných. Asi nejzajímavější rostlinou je drobná, keřovitá  vrba borůvkovitá . Tato severská vrba se zde dochovala jako pozůstatek doby ledové a na většině svých stanovišť ve střední Evropě již vyhynula. Rostou zde i další vzácné druhy jako  vrba plazivá ,  všivec lesní ,  ostřice blešní ,  suchopýr pochvatý ,  klikva bahenní ,  rosnatka okrouhlolistá  a  prha arnika .

Autor snímku: Lucie Koryťáková Nováková

Klikva bahenní

Autor snímku: Markéta Kašparová

Jak se pečuje o louky?

Dříve se na zdejších podmáčených loukách běžně hospodařilo. S odsunem německého obyvatelstva ale hospodaření ustalo. Louky začaly postupně kolonizovat dřeviny a nežádoucí vegetace. Aby cenné louky nezanikly úplně, realizuje zde  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  projekt z Operačního programu Životní prostředí na jejich obnovu. Péče zahrnuje mozaikovité sečení a vyřezání náletových dřevin, včetně odstranění biomasy mimo plochu zásahu. Díky tomu dojde ke zvýšení druhové rozmanitosti zejména cévnatých rostlin.

Autor snímku: Jana Juráková

Cítíte to taky? To je Genius loci

Během vašeho putování projdete i dalšími místy bývalých osad a obcí, kde kdysi žili lidé.

Třeba Jedlina, ve které stával Güntnerův pavilon – dřívější špitál. Zdejší rodák se stal bohatým lékařem a na stavbu odkázal rodné obci peníze. Špitál byl postaven na konci 19. století a od roku 1948 sloužil jako rota pohraniční stráže. V roce 1974 byl zbourán a rota se přesunula do Staré Knížecí Huti.

V další zaniklé vsi Zahájí zase býval zámek s rodovou hrobkou. Sídlo zde mělo několik rodů šlechticů. Nebo Schönwaldská Huť, ta měla dvě hájovny. A na místě bývalé sklárny tu dnes roste památný strom Schönwaldský jasan s obvodem kmene 6,5 m.

Na Staré Knížecí Huti leží jeden z hromadných hrobů obětí pochodů smrti na Tachovsku na konci druhé světové války. Větší pomník byl později vybudován v Lesné a ostatky obětí převezeny do mohyly v Tachově.

Suchopýr pochvatý

Autor snímku: Jana Juráková

Vrba borůvkovitá

Foto: Archiv AOPK ČR, Správa CHKO Český les

Rosnatka okrouhlolistá

Autor snímku: Markéta Kašparová

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny   ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2020

Úvodní snímek

Prha arnika, Jana Juráková

Autor map

Jan Vrba

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR