Miniaturní raně středověká sekerka zdobená ptáčky

Na jaře roku 2019 byla nedaleko obce Bašnice (okr. Jičín) nalezena raně středověká bradatice. Sekera tohoto typu je považována za charakteristickou zbraň velkomoravského bojovníka z 9. století. Nalezený předmět je však unikátní! Drobná bradatice je jedinečná svým miniaturním provedením a použitím stříbrné výzdoby s motivy ptáčků, křížku a hvězd. Není divu, že "ptačí" sekerka vzbudila všeobecné nadšení. Známe další podobné sekerky? Jakou cestu prošla od svého nalezení až po vystavení v muzeu? Jak a proč byla vyzdobena? Kdo byl jejím majitelem? Odkud se k nám dostala? Než zodpovíme tyto otázky, podíváme se, co se v té době dělo v Čechách...


Čechy ve střední době hradištní (9. až první polovina 10. století)

Období je na Moravě a Slovensku označováno jako doba velkomoravská. Celé 9. století je pro Čechy spojeno se střídajícími se boji a spojenectvím s Franskou a Velkomoravskou říší. Do vzniku přemyslovského státu v 10. století žily v české kotlině, jak kronikář Kosmas uvádí, slovanské kmeny známé jako Pšované, Doudlebi, Lemuzi, Zličané – na území východních Čech pak Charváti. V této době byl již vlivem společenských změn dokončen proces vzniku elitní vrstvy drobných knížat. Tyto vládce obklopovaly menší družiny jízdních a pěších bojovníků, většina obyvatel však byli zemědělci a malou skupinu tvořili i otroci. Lidé obývali chráněné polohy – hradiště (např. Libice nad Cidlinou, Stará Kouřim, Češov). Byly to časy přechodu od žárového pohřbu (v nádobě do mohyl) ke kostrovému pohřbívání. Změnu zaznamenal také náboženský systém, kdy se vedle původního slovanského náboženství pozvolna prosazovalo i křesťanství.

Slovanské kmeny na území Čech (podle Kosmy). Po kliknutí se zobrazí název kmene.

Z území východních Čech máme z této doby v muzejním depozitáři zejména keramiku - střepy z v ruce dělaných nádob, které bývají zdobené vlnovkou nebo vpichy. Jsou zde však uloženy i předměty vzácnější. Francké kopí je významný import (dovoz) z počátku 9. století dokládající přítomnost franckých vojsk na našem území. V případě náušnice z 10. století jde o jediný doklad tohoto typu v Evropě, který je vyroben ze zlata namísto běžného provedení ve stříbře, a odkazuje na velkomoravské prostředí.


Významné nálezy z 9. a 10. století ve východních Čechách

1

Železné francké kopí z k.ú. Skochovice

V roce 2013 nalezl spolupracovník Městského muzea v Novém Bydžově na jižním svahu polohy „Skochovický les“ železné francké kopí s křidélky.

2

Zlatá bubínkovitá náušnice zdobená granulací z Výravy

Bohatě zdobená slovanská náušnice objevená při archeologickém výzkumu na konci 19. století je složená ze tří souběžných dutých bubínků, na horním konci lemovaných granulací po obvodu, horní plocha je ještě zdobena dvěma plíšky, které jsou spojeny do podoby kříže s konci stočenými v očko. Na předních stranách bubínků je plocha v polovině přerušena úzkou nití a na každé polovině jsou granulovanou technikou ležatá esíčka. Z předního bubínku vybíhá drát, na zadním je malé záchytné očko, délka 13 mm, šířka 9 mm, váha 1,4652 g.


Nálezy seker bradatic na Moravě a v Čechách

K těmto významným předmětům přibyla v královéhradeckém muzeu i "ptačí" bradatice. Odkud pochází a kde jich archeologové našli nejvíc? Nejčastěji jsou nalézány na Moravě, kde je známo více jak 200 exemplářů. Válčili s nimi velkomoravští bojovníci, takže je můžeme datovat především do 9. století. Největší počet jich pochází z kostrových pohřebišť nebo mohylníků (uskupení více mohyl). Jsou však známy i z hromadných nálezů. Do hrobů byly dávány jako milodar společně s další výbavou. Zdobení bradatic nebývalo zvykem.

Kromě Moravy jsou nálezy bradatic doloženy i z Čech, Slovenska, Rakouska, Polska a Maďarska. Z Čech je dosud publikováno jen pár kusů, které pochází z pohřebišť nebo se jedná o ojedinělé nálezy. Bradatice jsou převážně nalézány v kostrových hrobech, kde spolu s dalšími předměty (např. meč, ostruhy, kopí, nůž) představují bojovnický atribut a obecně pak společně s ostatní hrobovou výbavou (např. gombíky, náušnice) prezentují na pohřebištích velkomoravský vliv.

Nálezy bradatic v Čechách (vlevo) a na Moravě (vpravo) - výběr

Terminologie bradatice

Tento typ sekery dostal název podle tvaru spodní hrany čepele (brady). Typické jsou pro ni i trojúhelníkovité výběžky (ostny) po stranách násadního otvoru pro topůrko. Délku mívaly bradatice až 20 cm. Byly to bojové sekery vyráběné ze železa.

Hrob v Pohansku u Břeclavi

V hrobu 221 byl pohřben 16-letý mladík, jehož hrobová výbava obsahovala vedle nože a železné šipky i bradatici dlouhou 10,7 cm (2). Tento nález je "ptačí" sekerce velice podobný, není však zdobený.

Hrob 580 v poloze Mikulčice-Valy

Výběr luxusních nálezů z hrobky XVI. v hlavní lodi baziliky (12 - bradatice). Jde o hrob význačného velmože s datováním do první poloviny 9. století.

Hrob 261a z Libice nad Cidlinou

V hrobové jámě bylo pohřbeno více jedinců. Tím hlavním byl bojovník střední postavy, který měl u sebe vedle ostruh i bradatici (v kroužku) dlouhou 16,4 cm a ovčácké nůžky.

Hrob z Nymburka-Zálabí

Výbava hrobu slovanského bojovníka obsahovala kromě vědra, kopí a ostruh i bradatici (8) s délkou 17,7 cm.

Hrob 4 z Žatce

Součástí bojovnického hrobu bylo vedle meče i vědérko, ostruhy, nůž, přezky, kleště, šíp a dvě sekery bradatice (10 a 11). Ty se zachovaly již bez výraznější stopy po ostnech.


Malé sekerky z dětských hrobů

Pozornost poutají nálezy malých sekerek. Některé drobné sekerky však svým tvarem bradatice pouze připomínají. S nálezy miniaturních zbraní (seker a ostruh) se v raně středověkých Čechách setkáváme u dětských elitních hrobů. Do této kategorie můžeme zařadit i naši "ptačí" sekerku. Ta je navíc i zdobená.

Nálezy miniaturních středohradištních sekerek v Čechách

Hrob 74b z pohřebiště v Bažantnici/Lumbeho zahradě u Pražského hradu

V hrobu byl pohřben malý chlapec, jehož kostra se příliš nezachovala, ale našla se v něm mimo jiné malá sekerka (6). Na pohřebišti, kde byly odkryty i tři dětské chlapecké hroby s miniaturami zbraní, se začalo pohřbívat na konci 9. století. Byli zde ukládáni rodinní příslušníci knížecí družiny z okruhu prvních historicky doložených Přemyslovců.

Hrob 79 ve Staré Kouřimi

V pohřební výbavě malého chlapce se vedle ostruh objevily i bojový sekeromlat a bradatice (3) dlouhá 12,8 cm. Tento hrob náleží třetí generaci velmožských pohřbů a je datován do doby okolo poloviny 9. století. Z Čech jde o dosud nejpodobnější nález "ptačí" sekerce.

Skutečné miniatury tzv. Perunovy sekerky

Jsou známy z Ruska, Skandinávie nebo Polska a jsou v našem prostředí velice vzácné např. Horka nad Jizerou. Tyto amulety či dětské hračky kopírovaly východoevropské tvary seker. Bývají datovány do 10.–13. století a nejčastěji jsou nalézány na hradištích. Dávají se do spojitosti s hromovládným bohem Perunem (na severu Tór), kultem sv. Olafa nebo se členy staroruské družiny.


Okolnosti a místo nálezu "ptačí" bradatice z Bašnice

Jako zjevení působil nález sekerky, kterou její objevitel našel v lese nedaleko obce Bašnice (okr. Jičín). Protože předmět vypadal neobvykle, předal ho královéhradeckým archeologům, kteří zpozorněli. Bylo jasné, že se jedná o bradatici z 9. století, ovšem velice malých rozměrů a navíc i zdobenou! Vydali se na místo, aby zjistili, zda se v okolí nenachází další cenné artefakty. Sekera byla totiž nalezena nedaleko slovanských mohyl.

Místo nálezu

Nacházelo se při východním okraji Bašnického lesa, východně od slovanského mohylníku. Jihovýchodně od obce Bašnice je nálezem keramiky doloženo i osídlení z 9.–10. století (střední doba hradištní).

Bašnický mohylník

Představuje slovanské raně středověké pohřebiště z 9. století. Už roku 1889 bylo v poloze Čížkův les západně od obce Bašnice zdokumentováno hořickým muzeem 8 až 10 mohyl. Ze dvou prokopaných mohyl pocházelo několik zlomků uhlíků a keramiky. Jiný terénní výzkum na této lokalitě již neproběhl.

Mohyly východočeské oblasti

Kromě jižních Čech pohřbívali Slované mohylově zejména v severovýchodních Čechách. Zde se kromě žárových mohyl můžeme setkat i s birituálními mohylníky tzn. mrtví byli do pláště mohyl ukládáni i kostrově. Tento zvyk přetrvává ve východočeské oblasti poměrně dlouho (11. století). Na Jičínsku je dokladem takového pohřbívání mohylník v Prachovských skalách – poloha Holý vrch.


Proces konzervace

Abychom se o sekerce dozvěděli co nejvíce, bylo nutné ji nejprve odeslat na konzervátorské pracoviště, kde prošla důkladnou očistou a konzervací. Proměna byla veliká! Po tomto procesu se ukázala v celé kráse. Zjistili jsme, že je opravdu v porovnání s běžnými bojovými bradaticemi malá – měří pouhých 10,8 cm. Ani zdobení nebývá u těchto seker obvyklé, ale povrch bradatice z Bašnice byl téměř celý pokryt výzdobou.

Po nálezu v lese

Takto sekerka vypadala, poté co jí nálezce objevil v lesním porostu. I přes nánosy hlíny byla již patrná výzdoba, která se jevila jako stříbrná.

Před odstraněním koroze

Po předání do konzervátorské dílny byl odstraněn hliněný bal a poté i silná koroze. Tento proces probíhal mechanickou cestou, kombinací ultrazvukového skalpelu a mikropískování.

Po desalinaci

Následoval téměř 5 týdnů trvající proces desalinace v deionizované vodě a dočišťování.

Po konzervaci

Povrch sekerky byl po vysušení konzervován akrylátovým lakem a vrstvou mikrokrystalického vosku. Stříbrná výzdoba již plně vynikla.


Výzdobné motivy a použitý materiál

Potvrdilo se, že sekerka byla vyrobena ze železa a zdobena technikou tauzování a plátování. Provedené analýzy navíc prokázaly, že při výzdobě bylo použito téměř čisté stříbro s příměsí mědi, v malém množství bylo zaznamenáno i olovo a zlato.

Tauzie a plátování

Jedná se o šperkařské techniky. Tauzie je známá už od pravěku. Jde o vykládání kovu kovem za studena, kdy je kovový povrch předmětu (zde železo) zdoben vtepáváním nebo vsazováním kovu jiné barvy. Požadovaný ornament byl do kovového podkladu vyhlouben v podobě nahoře užších a dole širších rýh. Do nich pak byly vloženy dráty či proužky kovu vzácnějšího nebo alespoň barevně odlišného (např. zlato, stříbro, měď atd.). Podobně je tomu i u plátování, kdy je vtepáván plátek.

Motiv ptáčků, křížku a hvězd

Hlavní výzdobný námět pokrývající čepel sekery je na obou stranách téměř stejný – dva letící ptáčci, nad hlavou vrchního z nich je křížek, pod nohama spodního ptáčka jsou tři hvězdy, které jsou již dnes hůře patrné a jsou pouze na jedné straně.

Linie, šrafované obdélníčky a větévka

Obvod čepele je lemován proužkem, který je v pravidelných intervalech přerušován šrafovanými obdélníčky. Tato výzdoba je i na krčku a týlu. Břit je pak zvýrazněn dvojitou prostou linií. Proužek zdobí i celou délku ostnů. Ty jsou navíc překříženy dalšími proužky v podobě jehličnaté větévky.

Trojúhelníčky

Horní hrana čepele až k ostnům je plátována řadou pěti plných trojúhelníčků. Týl je z horní a spodní hrany zdoben trojicí trojúhelníčků, ovšem bez výplně.


Sekery raného středověku zdobené stříbrem

K "ptačí" bradatici z Bašnice neznáme ve střední Evropě žádnou přímou obdobu, což velice znesnadňuje pátrání po jejím původu. Tradice výzdoby seker byla na Velké Moravě prakticky neznámá a nalezené miniaturní sekerky z dětských hrobů zdobení taktéž nemají. Všechny výrazněji zdobené bradatice tedy pocházejí z území mimo Moravu – převážně se jedná o rytou výzdobu. Tauzování se na raně středověkých nálezech vyskytuje také, je však typičtější až pro 11.–12. století.

Bradatice zdobené rytím a sekery se stříbrnou výzdobou (mimo území ČR)

Bradatice z Polska

Na bradaticích je uplatněno rýhování – zejména na krčku a v týlu sekery. Bradatice z Bard (1) je navíc tvarově i velikostí "ptačí" sekerce velice podobná.

Bradatice z Bojné

Sekera ze slovenského hradiska Bojná, které bylo součástí Nitranského knížectví, má rytím zdobený krček a týl. Tento typ již postrádá hrotité ostny a je vývojově mladší.

Sekery z Ruska

Do 1. poloviny 11. století se svým ornamentem hlásí tzv. Vladimirská sekerka (1), jejíž vlastnictví je připisováno knížeti Andrejovi Boholubskému. Na sekeře je zobrazen Strom života s ptáky a mečem probodnutý drak. Ještě starší (přelom 9. a 10. století) je stříbrem tauzovaná sekera (2) spojovaná s dynastií Rurikovců, vládnoucích v Kyjevské Rusi.

Sekera z Dánska

I ve Skandinávii se technika tauzování k výzdobě seker používala. Příkladem je mammenský styl z 10. století. Jméno stylu dala válečná sekera nalezená v hrobu v jutském Mammenu. Je na ní zobrazen pták obtočený listovými ornamenty.

Sekera z Polska

Z lokality Gubin pochází stříbrem plátovaná sekera, na níž je mědí vyloženo rohaté zvíře, spadá ovšem až do 13. století.


Středohradištní artefakty zdobené drahým kovem

V Čechách je nám pro toto období znám stříbrem plátovaný čakan z knížecího hrobu ve Staré Kouřimi. Ze slovenské Bojné pochází nejen zdobená sekera, ale i stříbrem tauzované kování pochvy meče. Vedle stříbrné výzdoby se však u seker v 9. až 10. století objevilo i zdobení zlatem. Například sekera z hrobu 22 na pohřebišti v Klecanech měla na krčku dva zlacené proužky.

1

Čakan ze Staré Kouřimi

Čakan (jde o příruční zbraň v podobě sekery kombinované s kladívkem umístěným na straně proti ostrí) byl nalezen v knížecím hrobu 120. V tomto případě se nejedná o funkční zbraň, ale o předmět symbolického významu zvýrazňující vysoké společenské postavení pohřbeného muže. Hrob náleží třetí generaci velmožských pohřbů (stejně tak hrob 79 s malým chlapcem a bradaticí) datovaných do 9. století. V této době byly do Čech přiváženy i předměty (zbraně, šperky) díky kontaktům s Velkou Moravou. Prostřednictvím této cesty se na Starou Kouřim dostal i čakan, pocházející možná až z říše Chazarů (Blízký Východ).

2

Kování pochvy meče z Bojné

Stříbrná tauzie a plátování se objevilo i na pochvě meče ze slovenského hradiska Bojná. Vedle středového kříže jsou zobrazeny skupinky ptáčků. Jde o další doklad honosně zdobeného předmětu z tohoto hradiska (vedle bradatice s rytou výzdobou), kde je navíc použito i niello (vykládací technika, kdy je rytí vyplněno kontrastně tmavou hmotou).


Ptáci, kříž a hvězdy jako symboly

Při hledání původu miniaturní bradatice z Bašnice je důležité všímat si nejen předmětů zdobených stříbrem nebo tauzií, ale i výzdobných motivů, které byly na sekerce ztvárněny. Nejvýraznějšími jsou ptáčci a hvězdy. Zobrazování ptáků má velice dlouhou tradici. U Slovanů symbolizoval pták duši. Tato představa se promítla i v křesťanském umění. Pták byl oblíbeným motivem na velkomoravských špercích (např. gombících), ale i obecně na raně středověkých předmětech.

Předměty z 9.–10. století zdobené symbolem ptáka (Čechy)

Motiv ptáka

Původ má v dosti vzdálených oblastech (Irán, Střední Asie), odkud se na naše území dostal obohacen o motivy byzantské, antické a starokřesťanské kultury. Objevuje se i ve Skandinávii, Kyjevské Rusi a na Balkáně. Ptáci v různých podobách se objevují v Byzantské říši, kde jsou jejich rytinami zdobeny např. přezky oděvů (1). Motiv letícího ptáčka nese stříbrný prsten z hradiště Levý Hradec (3). Vedle dravých ptáků (sokolnictví) bývají na předmětech znázorňováni i holubi či pávi, jenž vyjadřují křesťanskou symboliku jako např. tenký kostěný plátek s rytinou a prolamovanými částmi těla páva z předhradí hradiště Budeč (4). Gombíky s orientálním motivem ptáčka je objevily i na pohřebišti u Pražského hradu – Bažantnice/Lumbeho zahrady (5).

Motiv kříže a hvězd

Kříž je podobně jako pták univerzálním motivem, který je však tak rozšířený, že ho nemůžeme přímo spojovat s křesťanstvím. U motivu hvězd by se mohlo jednat o zpodobnění oblohy.


Odkud pocházela a komu patřila "ptačí" bradatice?

Hledání původu není jednoduché. Sekerka je středoevropský unikát! Musíme vycházet z informací, které se nám o ní podařilo zjistit. Jisté je, že pochází z raného středověku – s největší pravděpodobností z 9. století. Tehdy ji, poblíž dnešní obce Bašnice, mohl někdo ztratit. Nedaleko odtud se totiž rozkládalo veliké hradiště Ostroměř. Mohla však být i součástí výbavy kostrového hrobu, protože v blízkosti místa jejího nálezu je oblast slovanských mohyl. Zřejmě patřila chlapci nebo mladému muži, poněvadž takto malé sekerky bývají připisovány právě jim. Stříbrná výzdoba sekerky naznačuje, že šlo o symbolický předmět zdůrazňující vysoké společenské postavení svého majitele. A odkud pocházela? Její původ nehledejme u severských Vikingů, ale spíš na východ od nás. Tvar sekerky a výzdobný motiv ptáčků, kteří jsou na sekerce znázorněni, nás odkazují na širší území ovládané Velkomoravskou říší.

Významné státní útvary v Evropě 9. století


Zdroje obrázků: archiv autorky, Martina Žohová (francké kopí), Muzeum východních Čech v Hradci Králové

MVČ je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajem

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

www.muzeumhk.cz

Královéhradecký kraj

www.kr-kralovehradecky.cz