Krajem hlubokých žlebů a slunných strání

Pojďte s námi do přírody

Na asi 23 kilometrů dlouhý cyklistický výlet je nejlepší vydat se ze Skalního mlýna, který je jedním z nejvýznamnějších turistických center Moravského krasu. Navštívit tu můžete také  Dům přírody . První část trasy vede Suchým žlebem do Ostrova u Macochy a dále do Holštejna. Výlet si lze prodloužit o dalších asi 11 km až do obce Rudice.

Výlet - Moravský kras - Krajem hlubokých žlebů a slunných strání

Soutěsky a škrapové stráně

Tajemného podzemí a divoké přírody na povrchu se lidé odedávna báli. Bizarním útvarům proto dávali jména, která jejich strach odrážela. Do jeskyní se také ukrývali zločinci a jiné nekalé živli. V jeskyni Umrlčí se našly tři lidské lebky – pozůstatek středověkého mordu. Do Kateřinské jeskyně zase ukryli dávní penězokazci odpad po ražení falešných mincí.

Čertův most, nejvyšší vápencový skalní most ve střední Evropě, se vypíná ve svahu, ale ze dna žlebu je dobře patrný. Asi po půl kilometru budete projíždět soutěskou Dolní úzká a kousek za ní je soutěska Horní úzká. V její levé části si můžete všimnout velkého otisku, připomínajícího čertovo pozadí. Pověst vypráví o tom, kterak čert vůz s kamením tímto místem táhl, a když v úžině nemohl projet, tak se zády opřel o skálu, aby si udělal místo. Asi po dvou kilometrech se otevře pohled na nejvýznamnější škrapové stráně Moravského krasu. Jsou to udržované holé stráně, které hostí řadu teplomilných druhů rostlin i živočichů.


Autor snímku: Dominik Franc

Mlýn – větřák

Když se potoky a řeky dostanou do krasové oblasti, velmi často se propadají pod povrch do jeskynních systémů. V krasu proto byla odedávna nouze o vodu. Kde nešlo pro mletí obilí využívat sílu vody, museli si lidé vystačit s větrem. Jedním z posledních zachovalých svědků těchto dob je větrný mlýn v Ostrově u Macochy. Tady se mu ale neřekne jinak, než větřák.


Autor snímků: Dominik Franc

Hrad Holštejn s jeskyní Lidomorna

Půvabné vesničce Holštejn vévodí zřícenina hradu Holštejn. Do začátku 16. století se hrad vypínal na skalním ostrohu a mohutná jeskyně ve skále pod ním sloužila jako hladomorna. Na svou dobu měl také unikátní zásobování vodou. Přiváděly ji jedlové trubky z nedaleké studánky. Cesta pokračuje pod nejvyšším bodem Moravského krasu, Helišovou skálou (613 m n. m.) do obce Šošůvka a odtud přes městys Sloup do Pustého žlebu.


Autor snímku: Dominik Franc

Sloup – poutní místo ověnčené skalami

Sloupsko-šošůvské jeskyně se kromě impozantních a překrásně zdobených prostor pyšní i mnoha archeologickými a paleontologickými nálezy. Sloup je známý také jako významné poutní místo.


Lebka jeskynního medvěda

Autor snímku: Ivan Balák

Muzeum ve mlýně

Na okraji obce Rudice se nachází další ze zachovalých větřáků. Obec mlýn provozuje jako malé muzeum. V přízemí je expozice o tradičním bydlení a v dalších dvou patrech se dozvíte něco o speleologii a objevování jeskyní, o geologii okolí a dolování železné rudy, které dalo obci název.


Autor snímku: Ivan Balák

Pustý žleb – krasový kaňon

Postupně se zařezávající kaňon ústí zpět na Skalním mlýně. I tady můžete vidět čertovské útvary. Jeskyni se dvěma skalními okny, nazývanou Čertova kazatelna, najdete v mapě označenou jako Okna. A po levé straně, kousek před dolní stanicí lanovky Macocha je malý skalní most – Čertova branka. Ten vznikl rozpadem jedné z jeskyní. Za vstupem do Punkevních jeskyní se po své dlouhé podzemní pouti objevuje na povrchu říčka Punkva.


Autor snímku: Jan Miklín

Blažkův závrt

Foto: Jan Miklín

Čertova branka

Foto: Jan Miklín

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2024

Úvodní snímek

Punkva, Dominik Franc

Autor map

Jan Vrba, AOPK ČR

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR