Konflikti na podeželju


Verjetnost za pojavljanje konfliktov

Napačno bi bilo mišljenje, da lahko zgolj z analizo kazalnikov z gotovostjo trdimo, v katerih občinah je več konfliktov in kaj so njihovi vzroki. Lahko pa analiza in ustrezna interpretacija stanja in sprememb v prostoru pomagata k boljšemu razumevanju okolja, kjer se konflikti pojavljajo. Služi nam torej kot orodje za boljše poznavanje delovanja podeželja, procesov, ki se tam odvijajo in problemov, ki jih generirajo.

V nadaljevanju predstavljamo izbrane poudarke iz analize demografskih, socioekonomskih in prostorskih kazalnikov. Na podlagi skrbnega razmisleka smo opredelili 12 kazalnikov. Občine smo pri vsakem kazalniku razvrstili v štiri razrede glede na verjetnost pojavljanja konfliktov. Pri tem smo za vsak kazalnik glede na razpon podatkov oblikovali štiri razrede. V prvi razred smo uvrstili občine, ki pri kazalniku izkazujejo najmanjši potencial za pojavljanje konfliktov, v četrtega pa tiste z največjim potencialom. Razvrščanje v razrede je v nadaljevanju omogočilo izračunavanje povprečne vrednosti na demografskem, socioekonomskem in prostorskem vidiku.

Pri ocenah po omenjenih treh področjih in skupni oceni smo občine glede na verjetnost pojavljanja konfliktov razvrstili v šest skupin z razponom vrednosti 0,5. V prvo skupino smo tako uvrstili občine z vrednostmi od 1,01 do 1,50, v šesti razred pa občine z vrednostmi od 3,51 do 4,0. Prvi razred predstavljajo občine z zelo majhno verjetnostjo za pojavljanje konfliktov, zadnji razred pa občine z zelo veliko verjetnostjo za pojavljanje konfliktov.


DEMOGRAFSKI KAZALNIKI

Kot ključne dejavnike za večjo verjetnost pojavljanja konfliktov z demografskega področja smo opredelili gostoto prebivalstva, prebivalstveno dinamiko, selitveni prirast in koeficient starostne odvisnosti.

Rezultati analize kažejo, da je velika verjetnost pojavljanja konfliktov predvsem na suburbanih območjih v okolici večjih središč. Pri tem najbolj izstopa Ljubljana, v manjši meri pa tudi okolica Maribora ter Celja in obalne občine. Z zelo veliko verjetnostjo pojavljanja konfliktov izstopata občini Mengeš in Miklavž na Dravskem polju (povprečen razred 3,75), z nekoliko nižjo vrednostjo (povprečen razred 3,5) pa sledi še šest občin (Brezovica, Medvode, Škofljica, Komenda, Prebold in Trzin).

Majhna ali zelo majhna verjetnost za pojav konfliktov zaradi demografskih dejavnikov se kaže na območju Koroške, Slovenskih goric in nekaj drugih manjših in nesklenjenih območjih. Skoraj izključno pa so ta območja na severovzhodu države.

SOCIOEKONOMSKI KAZALNIKI

Na socioekonomskem področju smo kot ključni dejavnosti, ki jih je relevantno vrednotiti, opredelili turizem in kmetijstvo. Prvo smo ovrednotili s številom prihodov turistov ter številom počitniških stanovanj, drugo pa s številom kmetijskih gospodarstev in številom glav velike živine.

Tu je bilo manj občin takih, ki bi močneje odstopale od povprečja, saj močno prevladujeta razreda srednje majhne in srednje velike verjetnosti pojavljanja konfliktov (157 občin). Le štiri občine (Brežice, Piran, Podčetrtek in Veržej) izkazujejo veliko verjetnost pojavljanja konfliktov.

Na drugi strani pa kar 51 zelo majhno ali majhno verjetnost. Prostorsko gledano so to večinoma občine na jugozahodu Slovenije. Več občin s srednje veliko verjetnostjo pojavljanja konfliktov pa se nahaja v Podravski, Savinjski in Gorenjski statistični regiji.

PROSTORSKI KAZALNIKI

Zadnji sklop kazalnikov zajema kazalnike prostorske strukture, pri čemer smo ovrednotili spremembo rabe poseljenih in sorodnih zemljišč, delež stavbnih zemljišč, delež nezazidanih stavbnih zemljišč in izdana gradbena dovoljenja. 

Vsi kazalniki tako nakazujejo na pritiske po rabi prostora za gradnjo. Občine s srednje veliko ali veliko verjetnostjo pojavljanja konfliktov se nahajajo predvsem na vzhodu in delno na jugu Slovenije. Z zelo veliko verjetnostjo izstopa Mirna Peč, v devetih občinah pa je verjetnost velika (Benedikt, Črenšovci, Hoče-Slivnica, Lenart, Odranci, Radenci, Šentjur, Šmartno ob Paki, Veržej). Na drugi strani se občine z zelo majhno ali majhno verjetnostjo pojavljanja konfliktov nahajajo predvsem na severozahodu države, izstopata predvsem Gorenjska in Goriška ter Ljubljana z okolico.

SKUPNA OCENA

Pri skupni oceni verjetnosti pojavljanja konfliktov, so razlike med občinami pričakovano manjše, tako se kar 93 % občin uvršča v razreda srednje majhne in srednje velike verjetnosti. Le štiri občine (Mirna Peč, Radenci, Šmartno ob Paki in Veržej) se uvrščajo v razred velike verjetnosti, na drugi strani pa se 11 občin uvršča v razred majhne verjetnosti (Črna na Koroškem, Gorje, Jesenice, Kanal, Loška dolina, Luče, Mežica, Osilnica, Radeče, Tržič, Železniki). Več občin s srednje veliko ali veliko verjetnostjo se pojavlja v vzhodnem delu Slovenije, večja sklenjena območja pa obsegajo dele Savske ravni, Voglajnskega in Sotelskega gričevja ter Slovenskih goric. Na teh območjih občine večinoma pri vseh treh področjih dosegajo nadpovprečne vrednosti oziroma izkazujejo srednje veliko, veliko ali zelo veliko verjetnost pojavljanja konfliktov.


Zaznavanje in reševanje konfliktov v slovenskih občinah

Z e-anketo med slovenskimi občinami smo želeli prepoznati glavne tipe konfliktov in ciljne skupine, ki so najpogosteje vključene v konflikte, obenem pa tudi prostorsko razmestitev konfliktov (če ima konflikt prostorsko razsežnost) in načine reševanja konfliktov. Anketa je bila poslana vsem slovenskim občinam (maja in junija 2021), odzvalo se je 109 občin, zaradi nepopolnosti odgovorov pa smo v nadaljnjo analizo vključili 98 občin (46 % vseh slovenskih občin).

Anketiranci so pri samoopisu konfliktov, ki so pomembni v podeželskem delu njihove občine, največkrat navedli konflikte:

  • povezane s kmetijstvom in gozdarstvom (29), in sicer predvsem zaradi intenzifikacije kmetijstva, umeščanja kmetijskih objektov v prostor, zaraščanja kmetijskih zemljišč, pritiskov za spremembo namembnosti, konfliktov z nekmeti, neustrezne rabe kmetijskih zemljišč, škode na kmetijskih pridelkih in v gozdu ter sobivanja z velikimi zvermi;
  • sledijo konflikti zaradi zemljišč (22 - pri čemer smo izločili kmetijska zemljišča, ki so bila obravnavana že pri področju kmetijstvo in gozdarstvo): omenjali so predvsem konflikte glede zagotavljanja zemljišč za gradnjo, nelegalno rabo tujih zemljišč ter pridobivanje lastništva in soglasij za gradnjo, nelegalna raba tujh zemljišč za namen rekreacije in poselitve (5);
  • s 17 navedbami je bilo zastopano področje degradacije (funkcionalno razvrednotena območja - FRO, onesnaževanje, nepravilno odlaganje odpadkov);
  • sledijo konflikti, povezani z gospodarsko javno infrastrukturo (13) in prostorsko zakonodajo (9), neurejenimi lastniškimi razmerji (8), s turizmom in rekreacijo (8), poselitvijo (8), zaradi neurejenih mej (5) itd.

Anketiranci so nato tudi izbrali in rangirali pet najpogostejših konfliktov, opisali razvoj enega konflikta in potek njegovega reševanja.

Središčnost konfliktov

Najbolj središčno vlogo imajo na podeželju konflikti na področju kmetijstva, kar potrjujejo najvišje vrednosti vseh treh mer središčnosti za to vozlišče. Ker je to osnovno področje konflikta, je povezano z večjim številom vozlišč (11), ki predstavljajo podrobnejše konflikte, številni med njimi pa se tudi večkrat ponovijo, kar temu vozlišču daje še večjo vlogo. S kmetijstvom so najpogosteje povezane različne problematike, ki se navezujejo na kmetijska zemljišča in intenzifikacijo kmetijstva.

Kmetijska zemljišča so sicer povezana s sedmimi drugimi vozlišči, vendar z nobenim tako pogosto kot s kmetijstvom. V širšem kontekstu lahko opazimo, da so kmetijska zemljišča pogosto neustrezno uporabljena in da se nanje vršijo pritiski za spremembe namembnosti, predvsem za stanovanjsko gradnjo oz. za namen širjenja poselitve. Prisotni so tudi spori glede mej in zaraščanja kmetijskih zemljišč.

Še eno pomembno vozlišče, ki pripomore k visoki središčnosti področja kmetijstva, je intenzifikazija kmetijstva. V tem kontekstu so največkrat vzrok konfliktov hrup, smrad in uporaba škropiv v kmetijstvu, kar moti priseljence iz urbanih območij.

Vozlišče, ki predstavlja širše področje konflikta, je poselitev, in sicer glede na število povezav, ki jih tvori z ostalimi vozlišči (takoj za kmetijstvom), vendar so te povezave nekoliko šibkejše oziroma se ti (sicer številni) konflikti ne ponovijo pogosto. Največkrat so konflikti na področju poselitve povezani z ukinjanjem storitev, kot je zapiranje trgovine in ukinjanje bankomata ter stanovanjsko gradnjo. V nekaterih občinah se prav tako srečujejo s problematiko razpršene gradnje in ohranjanja poselitve.

V nasprotju s poselitvijo tvori vozlišče, ki predstavlja področje konflikta zemljišča, manjše število povezav, ki pa so močnejše. Največkrat se občine soočajo s težavami zaradi zagotavljanja zemljišč za gradnjo gospodarske javne infrastrukture (GJI) ali pa stanovanjsko gradnjo in s tem povezanim ohranjanjem poselitve. Za pridobivanje zemljišč, potrebnih za vzdrževanje, gradnjo in obnovo GJI, so občine pogosto v konfliktu z lastniki zemljišč.

Nekoliko manjšo vlogo v omrežju zaznanih konfliktov imajo vozlišča, povezana s prostorsko degradacijo (FRO in degradacija). Sklepamo, da bi dosegli višjo središčnost, če bi ti vozlišči in njune povezave združili.

Nekateri konflikti so prikazani na zunanjem robu in na nek način obkrožajo konkretnejše in glede na izračune pomembnejše konflikte, ki se nahajajo v središču. To simbolično predstavlja širše, manj konkretne in težje naslovljive probleme, ki jih nekatere občine prepoznavajo na njihovem podeželju, navezujejo pa se na nerazumevanje okoljevarstva in podeželja na sploh.

Vsak anketiranec na občini je bil zaprošen, da:

  1. izbere 5 konfliktov, ki se najpogosteje pojavljajo v dotični občini, s čemer smo ugotavljali frekvenco (pogostost) konfliktov; višja frekvenca odgovorov nakazuje na pojavljanje konflikta v več občinah in s tem na njegovo razširjenost v preučevanih občinah;
  2. pet izbranih konfliktov rangira, in sicer od 1 (konflikt se pojavlja najpogosteje) do 5 (konflikt se pojavlja manj pogosto); pri tem čim nižje povprečje nakazuje večjo pomembnost konflikta v preučevanih občinah.

Občine so med najpogostejše konflikte največkrat uvrstile konflikt zaradi težav pri zagotavljanju zemljišč za gradnjo/posodobitev gospodarske javne infrastrukture (59), ki je prav tako najvišje glede na povprečje (2,3) in s tem najpogostejši konflikt na podeželju. Zelo razširjena sta tudi konflikta zaradi odlaganja odpadkov v naravo (46) in funkcionalno degradiranega prostora (44), saj so ju zaznali v več kot polovici sodelujočih občin, vendar si po pogostosti delita deseto mesto po povprečju (3,3).  Sledijo konflikti zaradi pomanjkanja/ukinjanja storitev javne oskrbe (40), zaradi novogradenj za namen bivanja, gospodarskih in drugih objektov (36) in zaradi koncentracije, intenzifikacije in specializacije kmetijske proizvodnje (31). Ti konflikti se pogosto pojavljajo, saj so jih občine najpogosteje razvrstile na prvo ali drugo mesto.

Nekoliko nižje uvrščena, a še vedno relativno pogosto omenjena, sta konflikta zaradi nespoštovanja določil prostorskih aktov s področja varstva naravne in kulturne dediščine (29; 3,2) ter zaradi turističnih, prostočasnih, rekreacijskih in športnih aktivnosti (28; 3,1). Med manj pogosto omenjenimi konflikti sta konflikta zaradi težav pri dostopu do in zagotavljanju kakovostne pitne vode (14) in zaradi priseljevanja iz mest (11). Zaznavajo ju v manjšem številu občin, kjer pa se pojavljata zelo pogosto (povprečje manjše od 3).

Najmanj pogosto sta s strani občin zaznana konflikta zaradi kraj kmetijskih pridelkov in povzročanja škode na kmetijskih površinah (6) ter zaradi prisotnosti posebnih skupin prebivalcev (4). Občine, katere so ju zaznale, so ju uvrstile na nižja mesta (povprečji 4,2 in 4).

Udeleženci v konfliktu

Med seboj so najpogosteje v konfliktu prebivalci in občina. Občina tista, ki je v konfliktu še z največ ostalimi udeleženci (10), od tega z državo nekoliko pogosteje kot z ostalimi (3). Tudi prebivalci so udeleženi v konfliktih s številnimi drugimi udeleženci (7), poleg občin najpogosteje še z investitorji (22) in obiskovalci (8).

Izstopajo tudi (klasični) konflikti med domačini in priseljenci (25) ter med kmeti in nekmeti (20), pogostejši pa so še konflikti med prebivalci s stalnim in začasnim prebivališčem (11). Nepovezanost konflikta med slednjima skupinama udeležencev z ostalimi lahko poskusimo razložiti na način, da na občinah dojemajo prebivalce kot »prebivalce« in jih ne ločujejo na podlagi stalnosti prebivališča, razen v primeru, da se konflikt pojavi izrecno med tema dvema skupinama.

Večinoma sta v konflikte vključeni po dve skupini udeležencev naenkrat, le redko so na občinah navedli tri ali več udeležencev v posameznem konfliktu.

Reševanje konfliktov

Povezave smo prikazali za 28 konfliktov, ki so vključevali rešitve (katere, za katere konflikte). Najpogostejši način reševanja konfliktov je usklajevanje, ki pa ga na občinah dopolnjujejo še z drugimi metodami dela. Kot edini pristop so usklajevanje uporabili v treh primerih: škode zaradi divjadi, konflikt med domačini in turisti ter zagotavljanje zemljišč za GJI. V primerih ostalih sedmih konfliktov so na občinah le-te reševali še z enim izmed drugih načinov dela. Tako so zaradi odlaganja odpadkov, neurejenih lastniških razmerij, smradu zaradi gnojnice in umeščanja kmetijskih objektov na več občinah speljali tudi uradne postopke.

Usklajevanje in uradni postopki sta najbolj pogosta in tudi najbolj povezana načina reševanja konfliktov, ki so jih opisale občine, ta povezanost pa nakazuje tudi na raznovrstne pristope občin k reševanju istih oz. podobnih konfliktov. Različni načini usklajevanja, v kolikor so uporabljeni pravočasno, lahko preprečijo nastanek in nadaljnji razvoj konfliktov. Na drugi strani pa raznoliki uradni postopki poskušajo blažiti ali odpraviti posledice že nastalih konfliktov. Lahko so uporabljeni kot izhod v sili ali ko občine menijo, da je reševanje nastale situacije preseglo njihove pristojnosti ali zmožnosti.

Tretjo najvišjo stopnjo središčnosti izkazuje vozlišče, ki predstavlja reševanje konfliktov z informiranjem. Na ta način občine rešujejo predvsem konflikte zaradi nerazumevanja prostorske politike, prenosa upravljanja z GJI na zasebnika in rekreacije izven označenih poti. Tako informiranja kot tudi usklajevanja se poslužujejo občine predvsem v primeru umeščanja GJI v prostor.

Med manj pogostimi rešitvami so še uvajanje novosti, podajanje strokovnih mnenj in investicije v infrastrukturo. Pri tem so investicije svojevrstna izjema, saj skupaj s konfliktoma zaradi ogroženosti pitne vode in zagotavljanja oskrbe s pitno vodo predstavljajo svojo podskupino, ki ni povezana s preostalo mrežo. Posebnost je tudi konflikt zaradi divjega parkiranja oz. nelegalnih parkirišč, katerega občine rešujejo na tri različne načine, in sicer z informiranjem, uradnimi postopki in pa z uvajanjem novosti, kot so avtobusne linije ob koncih tedna in pa brezplačno parkiranje na urejenih lokacijah.

Pomoč pri reševanju konfliktov

Analiza temelji na željah in potrebah, ki so jih prepoznale občine. Glavno področje, na katerem si občine želijo pomoči oz. sprememb, je zakonodaja. Njena središčnost izhaja iz velikega števila povezav, med katerimi je kar nekaj tudi močnejših. Na občinah si želijo bolj jasne, enotne, nedvoumne, fleksibilne in enostavne zakonodaje na področjih kmetijstva, podeželja, lastništva, zemljišč, okoljevarstva, ohranjanja kulturne pokrajine in gospodarske javne infrastrukture.

Občine, ki imajo ključno središčno vlogo v omrežju, želijo sodelovati z državo pri pripravi tovrstne zakonodaje, hkrati pa želijo pridobiti tudi več pristojnosti na področju urejanja prostora in izdajanja gradbenih dovoljenj. Ključnega pomena za pretok informacij je vozlišče več posluha, ki sicer samo nima močnih ali številnih povezav z ostalimi vozlišči, predstavlja pa edino neposredno povezavo med občinami in splošno podporo ter strokovno pomočjo.

Veliko središčno vlogo ima tudi vozlišče, ki predstavlja gospodarsko javno infrastrukturo (GJI). Največ podpore na tem področju si občine želijo pri urejanju lastniških zadev, pridobivanju zemljišč in optimizaciji postopkov pridobivanja gradbenih dovoljenj in mnenj DGD (dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja). Vozlišče postopkov je sicer močno povezano s pomembnim vozliščem, pa tudi drugimi, vendar so podobno povezana tudi sosednja vozlišča, zato je njegova skupna vloga manjša.

Kmetijstvo se pri vseh treh merah središčnosti pojavi med 15 % najbolj središčnih vozlišč, vendar ni nikoli v samem vrhu po pomembnosti. Oblike pomoči, ki so potrebne na tem področju, so številne, raznolike in specifične, zato nobeno od vozlišč ni doseglo večje stopnje središčnosti. Tudi finančna pomoč, za katero bi pričakovali, da bo višje uvrščena, ni središčnega pomena, saj imajo različne občine različne projekte, pri katerih bi si želele sofinanciranja s strani države. V zunanjem delu grafikona se nahajajo še inšpekcijske službe – vozlišče, ki smo ga pri analiziranju odgovorov pogosto zasledili, vendar z vidika povezovanja in mreženja nima tolikšne vloge.

Našo pozornost je pritegnila tudi zanimiva oblika, ki jo tvorijo vozlišča v levi veji grafa: splošna podpora, strokovnjaki, delavnice in komunikacija, kjer je vsako izmed vozlišč povezano z vsakim, kar je posledica prepletenosti tovrstnih oblik podpore pri reševanju konfliktov.

Najpogosteje občine rešujejo konflikte z usklajevanjem mnenj in interesov udeležencev (14). Za to se poslužujejo različnih orodij, kot so sestanki, delavnice, pogovori, pogajanja in iskanje primernejših variant, kar pa je časovno zahtevno. Na nekaterih občinah so izpostavili predvsem skrb za dobro informiranost prebivalcev (7) v obliki posredovanih pojasnil, razlag in strokovnih mnenj, tabel za obveščanje obiskovalcev, turistov itd. Kadar z usklajevanjem in informiranjem na občinah ne uspejo razrešiti konfliktov ali jih preprečiti, se zatečejo k uradnim postopkom (7). Sledijo finančna pomoč, uvedba novosti, dodatna investicija v GJI in pridobitev strokovnega mnenja.


Poročanje o konfliktih v medijih

Za dopolnitev rezultatov anketiranja med slovenskimi občinami smo se poslužili analize medijev. Analizirali smo različne rubrike treh izbranih časopisov (Večer, Dolenjski list, Kmečki glas), in sicer glede njihovega poročanja o konfliktih na podeželju za obdobje 2015-2020/21. Pregledali smo vse številke navedenih časopisov v izbranem časovnem obdobju in v podrobnejšo analizo vključili: 50 objav v Kmečkem glasu (zapisi iz celotne Slovenije), 93 objav v Večeru (Podravje) in 144 objav v Dolenjskem listu (Dolenjska in Bela krajina). Časopisne zapise smo analizirali po sledečih kazalcih: področje konflikta (8 področij), ključne besede (do 5 na članek), kratek opis konflikta, lokacija (podrobna – naselje/občina, širša – regija), udeleženci v konfliktu (vrsta in število). Z analizo izbranih nacionalnih in regionalnih medijev smo prepoznali dodatne konflikte na podeželju, ki jih na občinah niso prepoznali.


Večer (rubrika Podravje)

V časopisu Večer (rubrika Podravje) so najpogosteje poročali o konfliktih s področja okolja (63 člankov), sledi infrastruktura (53 člankov) ter politike in predpisi (23 člankov). Med manj pogostimi konflikti v Podravju, omenjenimi v tem časopisu, so konflikti s področja gospodarstva, kmetijstva, prostorskega načrtovanja in prebivalstva.

Med najpogostejšimi ključnimi besedami v analiziranih člankih časnika Večer je cestna infrastruktura (gradnja obvoznice, državna cesta, preobremenjenost ceste, cestni promet, hrup), sledi okoljska degradacija (smeti, gramoznica, odpadki, odpadne pnevmatike, sanacija, smrad), prostorsko načrtovanje (OPPN, gradnja stanovanj, umeščanje industrijske cone), kmetijstvo (kmetijstvo na zavarovanih območjih, kmetijska zemljišča, gnojenje, odkup grozdja) ter različne faze konfliktov (protest, peticija, tožba, sanacija, civilna iniciativa).

Iz analize člankov v časniku Večer je razvidno, da je osrednji in še vedno trajajoč konflikt v Podravju gradnja ptujske obvoznice. Sledi sanacija gramozne jame z odpadno pnevmatiko v Lovrencu na Dravskem polju. Odmevnejši konflikt s področja prostorskega načrtovanja je bil gradnja industrijske cone v Kidričevem.

Dolenjski list

V Dolenjskem listu so največkrat poročali o konfliktih s področja infrastrukture (75 člankov), okolja (53 člankov), gospodarstva (46 člankov) in prostorskega načrtovanja (44 člankov). Manjkrat pa so poročali o konfliktih, vezanih na politike in predpise, prebivalstvo, kmetijstvo in gozdarstvo.

V Dolenjskem listu so bili zaznani konflikti z zelo različnih področij, zato so tudi ključne besede, ki se pojavljajo, raznovrstne: umeščanje infrastrukture (tretja razvojna os, daljnovod, hidroelektrarna, bazne postaje, ceste, kablovod, elektrika, železnica), degradacija in varovanje okolja (odpadki, deponija, smrad, hrup, sanacija, gramoznica, poplavna varnost, vodotok), prisotnost posebnih skupin prebivalcev (Romi, begunci, migracije). Manj je bilo ključnih besed na področju kmetijstva (zemljišča, odstrel, odkupne cene, divjad). Pojavljajo se pa tudi številne druge ključne besede (parkirišča, banka, jedrska elektrarna, obnova, zdravstvo, zapiranje itd.).

Kmečki glas

V nacionalnem časopisu Kmečki glas so pričakovano poročali predvsem o konfliktih s področja kmetijstva (43 člankov), sledijo politike in predpisi (23 člankov), gospodarstvo (13 člankov) in okolje (10 člankov). Med manj pogostimi članki so še konflikti s področja prostorskega načrtovanja, gozdarstva, infrastrukture in prebivalstva.

Ključne besede v analiziranih konfliktih v Kmečkem glasu so: kmetijska zemljišča (nakup, najem, sprememba namembnosti), škoda zaradi divjadi, zveri, odstrel in odškodnina, odkupne (tudi nizke) cene, zlasti vezane na žitno verigo. V preučevanem časovnem obdobju je bil tudi odmevnejši konflikt glede zaščite terana. Pogosteje se pojavljajo še besedne zveze podnebne spremembe, namakanje, obmejno območje, čebelarstvo in mladi prevzemnik.


Funkcionalno razvrednoten prostor

Funkcionalna razvrednotena območja (FRO) so nezadostno izkoriščena ali zapuščena območja z vidnim vplivom predhodne rabe in zmanjšano uporabno vrednostjo. V prostoru lahko predstavljajo potencial za konflikt, včasih pa je njihov pojav tudi rezultat/učinek konfliktov. V Sloveniji je bilo leta 2021 evidentiranih 1167 območij, ki so bila glede na predhodno dejavnost na območju razvrščena v 9 tipov (nadaljnje tudi v podtipe). Pojavljajo se tako v urbanem, vse bolj pa tudi v odprtem, podeželskem prostoru. Procesi oživitve bodo v veliki meri odvisni od odnosa širše in strokovne javnosti do tega pojava pa tudi od razumevanja prostora kot neobnovljivega naravnega vira, s katerim je potrebno umno in skrbno ravnati.

V nadaljevanju predstavljamo izbrane poudarke iz analize funkcionalno razvrednotenega prostora in odnosa javnosti do njega.

Funkcionalno razvrednotena območja

V sklopu projekta sta bila v analizo funkcionalno razvrednotenega prostora vključena zgolj dva tipa FRO, ki imata največji vpliv na konflikte v podeželskem prostoru. Vključena sta bila FRO kmetijske dejavnosti (83 območij v skupni površini 245,5 ha) in FRO prehodne rabe (141 območij v skupni površini 307,1 ha).

FRO kmetijske dejavnosti zajemajo opuščene kmetije s pripadajočimi objekti in zemljišči, opuščene farme z objekti za rejo živine in skladiščenje pridelkov in krme ter območja druge kmetijske dejavnosti (npr. drevesnice, rastlinjaki, vrtnarije idr.). Na drugi strani FRO prehodne rabe (vključena območja značilne prehodne rabe in opuščena gradbišča) pogosto predstavljajo »tihe« pritiske na kmetijska in gozdna zemljišča

Zaznavanje in odnos javnosti

Raziskava odnosa javnosti do FRO je bila izvedena na 5 pilotnih območjih – Savinjska dolina (Žalec, Arja vas), Ljubljanska kotlina (širše območje občin Vodice in Mengeš), severovzhodni rob Ljubljane (Zadobrova, Sneberje), Gorenjska (Radovljica in Bled) in Dravsko-Ptujsko polje (Hajdina, Videm, Kidričevo). Skupno je bilo na vseh območjih izvedenih 87 anket med lokalnim prebivalstvom.

Rezultati ankete so pokazali, da se konflikti v povezavi s FRO v podeželskem prostoru najpogosteje pojavljajo zaradi neusklajenih interesov med deležniki in zaradi načrtov oživitev, ki vplivajo na kakovost bivalnega okolja in na izgubo kmetijskih zemljišč. Različne oblike vizualne degradacije (slabo fizično stanje objektov, zaraščanje, neurejenost), odlaganje odpadkov in smrad, so prepoznane kot okoliščine, ki najpogosteje sprožajo konflikte. Prebivalstvo marsikdaj FRO ne prepoznava kot območja potencialnih konfliktov, saj ugotavljamo, da v prostoru ne zaznavajo procesov in njihovih učinkov.

Oživljanje funkcionalno razvrednotenih območij

Predstave širše javnosti o možnostih oživitve FRO se močno razlikujejo od dejanskih možnosti in praks. V odgovorih na anketo so anketiranci najpogosteje izpostavili tri možne ureditve na FRO: zelene površine za rekreacijo (sprehajalne poti, športni parki), ponovna vzpostavitev kmetijske dejavnosti in sprememba namembnosti v površine za gradnjo stanovanj (največkrat v zaledju Ljubljane).

Oživljanje in s tem povezano umeščanje novih razvojnih projektov na FRO je nedvomno vezano na različne dejavnike. Z opredelitvijo stopnje zahtevnosti oživitve FRO modelno ocenimo, kako težaven in dolgotrajen bo proces oživitve posamezne lokacije. Model skozi štiri kriterije vrednoti vsak posamezen FRO z vidika večjega števila kazalnikov, ki opisujejo njegove temeljne značilnosti, načrtovalsko-lokacijske značilnosti ter vidik varstva okolja ter ohranjanja naravne in kulturne dediščine. Stopnja zahtevnosti oživitve posameznega FRO nakazuje, ali lahko v procesu ponovne vzpostavitve dejavnosti pričakujemo konflikte med različnimi deležniki.


Vloga LAS pri identifikaciji konfliktov na podeželju

Raziskovalci smo predpostavljali, da bi lahko imele lokalne akcijske skupine (LAS) pomembno vlogo pri reševanju konfliktov na podeželju zaradi svojega edinstvenega povezovalnega statusa. So namreč edini akter v prostoru, ki nudi razpise za povezovalne projekte s pravično vključitvijo javnega, zasebnega in nevladnega sektorja. Preko svojih Strategij lokalnega razvoja dajejo strokovno podlago za povezovanje različnih občin, regionalnih in razvojnih agencij, kmetov, podjetnikov in nevladnega sektorja. Lahko bi rekli, da je njihovo osnovno poslanstvo biti subakter med občinami in z usmerjenim financiranjem projektov voditi lokalni medobčinski razvoj svoje regije.

S pomočjo e-anket med LAS v Sloveniji in s poglobljenimi intervjuji smo ugotavljali, kako LAS vidi svojo vlogo v reševanju medobčinskih prostorskih konfliktov na podeželju. Ugotovili smo, da kar 78 % vseh anketiranih LAS zaznava vsaj eno obliko konfliktov v prijavljenih projektih na ravni svojih članic (Graf 1).

To nam je dalo izhodišča za resno razmišljanje o vlogi LAS, kot ustreznega organa, ki lahko pripomore k zgodnji identifikaciji konfliktov v Sloveniji.

Anketo smo razposlali na vseh 37 LAS v Sloveniji, nazaj smo dobili popolne odgovore 18 LAS, kar je polovica vseh LAS. LASi, ki so odgovorili na anketo so:

LAS Med Snežnikom in Nanosom                 LAS Za mesto in vas        LAS Mežiške doline        LAS loškega pogorja       LAS Srce Slovenije           LAS Haloze         LAS Posavje       LAS Goričko 2000             LAS Dobro za nas             LAS Dolenjska in Bela krajina      LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline LAS s CILjem      LAS Notranjska LAS Gorenjska košarica LAS Zasavje        LAS UE Ormož LAS Bogastvo podeželja LAS Drava Na zemljevidu lahko pogledate odgovore posamezne LAS v anketi.

Skupna analiza rezultatov ankete pa je pokazala, da LASi največkrat prepoznajo skupino konfliktov, ki nastane zaradi odsotnosti komunikacije (med prebivalci in občino, med staroselci in priseljenci;  (56 % LAS je odgovorilo z DA) ter zaradi pomanjkanja/ukinjanja storitev javne oskrbe (zapiranje trgovin, poštnih uradov, bankomatov; 50 % LAS je odgovorilo z DA). Še približno ena tretjina LAS pravi, da zaznavajo konflikte tudi zaradi težav v dostopu do pitne vode ter zaradi prostočasnih, rekreacijskih in športnih aktivnosti (gobarjenje, kolesarjenje, pohodništvo, jahanje, obiskovalci parkirajo na neustreznih površinah itd.). Ostale skupine konfliktov LASi prepoznavajo v manj kot eni tretjini primerov.   

Vsi LASi so v anketi izrazili potrebo po pomoči pri razreševanju in identificiranju konfliktov, največ (50 %) se jih je opredelilo za potrebo po pomoči s strani pripravljalcev zakonodaje in potrebo po finančni pomoči. 39 % LAS želi pomoč s strani odločevalcev.

Z nadaljnjo analizo smo definirali 4 kriterije, po katerih smo prepoznali LAS, ki bi bili primerni za poglobljen intervju. Te kriteriji so:

  • A: zaznavanje konkretnih območij/lokacij, kjer se pojavljajo konflikti ali pa bi se lahko pojavljali v prihodnosti;
  • B: izkušnje s prilagajanjem Strategije lokalnega razvoja (SLR) zaradi izraženih dejanskih ali potencialnih konfliktov;
  • C: izkušnje v mediacijah konfliktov med članicami
  • D: prisotnost lastne udeležbe v konfliktu kot akter

Prepoznali smo naslednjih devet LAS, ki smo jih kontaktirali in povabili k intervjuju:

1.      LAS Notranjska,

2.      LAS UE Ormož,

3.      LAS Goričko 2000,

4.      LAS Loškega pogorja,

5.      LAS Dolenjska in Bela krajina,

6.      LAS Med Snežnikom in Nanosom,

7.      LAS Haloze in

8.      LAS Bogastvo podeželja

9.      LAS Gorenjske košarice

Uspešno smo izvedli poglobljene intervjuje v mesecu novembru 2021, jih posneli in analizirali s temi šestimi LAS:

1.      LAS Gorenjska košarica (9. 11. 2021)

2.      LAS loško pogorje (10. 11. 2021)

3.      LAS Dolenjska in Bela krajina (16. 11. 2021)

4.      LAS Haloze (18. 11. 2021)

5.      LAS UE Ormož (19. 11. 2021)

6.      LAS Notranjska (18. 11. 2021)

V intervjujih smo zastavili osem tem okoli katerih smo se s sogovorniki pogovorili. Te teme so bile:

  • Tema 1: Vloga LAS sedaj in v prihodnosti
  • Tema 2: Kako je  lahko šibka komunikacija povod za konflikte
  • Tema 3: Reševanje konfliktov in vloga LAS
  • Tema 4: Postopek mediacije
  • Tema 5: Konkretna območja in udeleženci konflikta
  • Tema 6: 'Troublemaker' ozi. gonilni akter konfliktov
  • Tema 7: Se potencialna področja konfliktov zrcalijo preko sprememb strategij lokalnega razvoja?
  • Tema 8: Spremembe na demografskem (D), gospodarskem (G) in prostorskem (P) področju zadnjih 10 let

Ideja je bila, da nam sogovorniki iz prve roke podajajo lastne poglede, izkušnje in pričakovanja glede pretekle, sedanje in prihodnje vloge LAS v svojem območju. Med temami smo smiselno prehajali glede na tok pogovora in s tematskimi podvprašanji poglabljali razpravo. Intervjuji so bili dolgi med 40 minut do 1 ure in 20 minut. Časa nismo omejevali.

 

Navajamo nekaj ključnih ugotovitev, posamezne citate sogovornikov, si lahko po temah ogledate na interaktivnem zemljevidu.

1.      LAS se dojema v vlogi mediatorja konfliktov na podeželju.

2. LAS išče sinergije med nasprotujočimi si interesi in pričakovanji. Skupščine članov LAS so običajno katalizator konfliktov, ki pa se pogosto uspešno rešijo že na skupščini, saj imajo člani možnost neposrednega komuniciranja.

3. LAS si želijo več časa in sredstev namenit neposrednemu stiku z lokalnim okoljem, ker to pripomore k bolj zgodnjemu vključevanju v reševanje predkonfliktnih situacij (v tem kontekstu so to situacije, ko imajo deležniki zelo različne interese in pričakovanja ter je potrebno preko veščin komunikacije in mediacije poiskati sinergije deležnikov za javno dobro).

4. LAS ima dober vpogled na prostorski, demografski in gospodarski razvoj svoje regije skozi čas, kar je pričakovan rezultat glede na preteklo in sedanjo vlogo LAS.

5. LASi potrebujejo predvsem finančno pomoč, ki bi jo v prvi vrsti namenili za več terenskih obiskov v obdobju, ko je sicer zatišje sredstev in se med člani zmanjša komunikacija.


Glede na rezultate ankete in intervjujev ugotavljamo, da imajo LAS realno možnost, da konflikte na podeželju  identificirajo in s programom ukrepov predvidijo, kako bi se jih dalo reševati. Vendar se vsi LAS ne zavedajo te možnosti, zato bi jih lahko zakonodajalci ob pripravah strategij opozorili na ta vidik. Prav tako pa bi LAS potrebovali določeno finančno pomoč za pogostejše terenske obiske lokalnega okolja.


Fokusna skupina

V septembru 2021 smo izvedli delavnico v obliki fokusne skupine, pri kateri so sodelovali zaposleni na MKGP, z Inšpektorata za kmetijstvo in Kmetijsko gozdarskega zavoda. Namen delavnice je bil prepoznati najpogostejše konflikte, ki se pojavljajo v prostoru. Udeleženci so konfliktom pripisali deležnike in vzroke za razvoj konfliktov. V zadnjem delu so predlagali ukrepe, ki bi pripomogli k reševanju konfliktov na podeželju.

Udeleženci delavnice so prepoznali konflikte s štirih ločenih področij (administrativno, zakonodajno, socialno- demografske ter konflikte s področja stroke, stanja v prostoru in podatkov). Pri iskanju vzrokov so udeleženci pogosto ugotovili, da je konflikt, ki so ga prepoznali v predhodni nalogi, pravzaprav vzrok, ki povzroča konflikt in ne konflikt sam. To je razvidno iz primerjave vizualizacije prepoznanih konfliktov (desno) in spodnjih vzrokov:

• razmeščanje dejavnosti v prostor,

• prostorsko načrtovanje,

• odsotnost regionalnega prostorskega plana,

• izvedbeni del prostorskega akta ne sledi strateškemu delu,

• razdrobljenost občin in prevelike pristojnosti občin na področju prostorskega načrtovanja,

• tržna naravnanost prostorskih načrtovalcev,

• nekonsistentnost podatkovnih baz in državnih spletnih portalov,

• vertikalna neskladnost (država - občina),

• kadrovsko podhranjene strokovne službe,

• odsotnost zemljiške in kmetijske politike, kar privede do neizkoriščenosti nepozidanih stavbnih zemljišč,

• menjava generacij in medgeneracijski/družinski odnosi in konflikti,

• nezmožnost sprejemanja kompromisov ter pomanjkanje komunikacije,

• strah pred obveznostmi ob sprejemu finančnih pomoči iz Skupne kmetijske politike EU,

• reševanje nelegalnih objektov.

Na delavnici so udeleženci sooblikovali miselni vzorec deležnikov (udeležencev) v konfliktih. Zanimivo je, da so udeleženci kot osrednjega deležnika pri konfliktih opredelili kmeta. Poleg kmeta se kot pomembni udeleženci po njihovem mnenju pojavljajo še ostali prebivalci, gospodarstvo, lokalna in državna uprava, turisti in obiskovalci ter civilna iniciativa in nevladne organizacije. Prepoznanih je bilo tudi nekaj povezav konfliktov, ki niso povezani z kmeti (črtkana črta).

V zadnjem delu delavnice je potekalo iskanje ukrepov. Ugotovili smo, da se večina ukrepov, ki smo jih navedli, ne nanaša neposredno na finančne spodbude (čeprav seveda implementacija vseh ukrepov ni brez finančnega vložka). V večji meri so udeleženci prepoznali zakonodajne ukrepe, večina ukrepov pa je brez skupnega imenovalca (ostali ukrepi).

Proces reševanja konfliktov

Razreševanje konflikta je proces, v katerega se morajo deležniki vključiti z odkritim namenom in prispevati k njegovi razrešitvi. Stalna in transparentna komunikacija med vsemi vpletenimi se ne sme prekiniti. Za razreševanje konfliktov na podeželju predlagamo štiri korake.

  1. Celovita analiza (diagnostika): prepoznati obstoječi konflikt (ali potencialno možnost, da se vzpostavi nov konflikt), ga opredeliti z vidika tipa, lokacije in vključenih deležnikov.
  2. Odločitev o razreševanju konflikta vključuje:  opredelitev ravni, izbor ključnih deležnikov, pristopa in določitev časovnega okvirja.
  3. Razreševanje konflikta z  odprto in jasno komunikacijo med vsemi deležniki: temeljiti mora na skupnih odločitvah (glede ciljev, deležnikov, načrta razreševanja, odločitvenih kriterijev, finančnih virov, končne odločitve o razreševanju).
  4. Dejanska rešitev konflikta: vsak deležnik mora izpolniti svoj del obvez. Sledita koordinacija sprejetih aktivnosti za razrešitev konflikta (organizacijske, vsebinske, finančne) in vzpostavitev želenega stanja.

Ukrepe za razreševanje konfliktov na podeželju smo glede na možnosti za njihovo razreševanje razvrstili v tri skupine (glede na čas nastanka, pristop k njihovemu razreševanju in vključevanje različnih skupin deležnikov):

  • nastajajoči konflikti, ki jih je še mogoče preprečiti;   
  • konflikti, ki jih je z ustrezno komunikacijo mogoče uspešno  odpraviti;
  • konflikti, ki jih lahko rešujemo le z vključevanjem relevantnih deležnikov.

Ukrepe je možno razvrstiti tudi glede na vsebinska področja.

Zakonodajni okvir običajno nudi pogoje za oblikovanje ostalih sistemskih ukrepov (npr. finančni, tehnični, prostorski ukrepi), ki omogočajo črpanje sredstev iz finančnih skladov. Pri tem moramo sistemske ukrepe različnih resorjev med seboj uskladiti, kar praviloma zahteva določeno časovno obdobje.

Prostorske ukrepe prav tako lahko prištevamo k zakonodajnim ukrepom, vendar jih zaradi njihove posebnosti obravnavamo posebej. Tu ne gre le za smotrno načrtovanje namenske rabe prostora, temveč tudi za aktivne ukrepe zemljiške in kmetijske politike, ki imata močan vpliv na razmeščanje dejavnosti in sta močno orodje za preprečevanje konfliktov na podeželju.

Kot najmočnejše za razreševanje konfliktov prepoznavamo podporne ukrepe. Le-ti so sicer lahko sistemski, vendar v večini primerov sodijo v skupino neformalnih ukrepov. Med najpomembnejšimi so zagotovo vzpostavitev dialoga med deležniki, vpletenimi v nastali konflikt, informiranje, izobraževanje, promoviranje dobrih praks ipd. Potreben je tudi stalen dialog med različnimi ravnmi, na katerih nastopajo deležniki, kar lahko bistveno pripomore k preprečevanju nastanka konfliktov. Med vsemi predlaganimi ukrepi želimo izpostaviti komunikacijo kot enega izmed najbolj učinkovitih orodij.

Primer razreševanja konflikta:

»Umeščanje v prostor: med možnostmi in pričakovanji«

Opis konflikta.

Zaradi razvoja regionalnega središča je bilo podeželsko naselje več desetletij v »razvojni senci«. V podeželskem naselju je bila individualna stanovanjska gradnja omejena predvsem zaradi pomanjkljive komunalne infrastrukture (neizgrajene ceste, komunala) in  zaradi varovanja kmetijskih zemljišč.

V preteklosti so bili izvedeni posegi zaradi  izgradnje državne prometne infrastrukture (hitra cesta) in razvoja gospodarskega območja. Izvedeni posegi so bili v interesu države oziroma občine in so poslabšali kakovost življenja v obravnavanem podeželskem naselju. Porušilo se je zaupanje prebivalcev v prostorsko načrtovanje in tudi v »poštenost« prostorskih posegov močnejših deležnikov (države, občine), saj vse obljubljene zaveze niso bile udejanjene.

Ob pripravi na sprejem novega občinskega prostorskega načrta so postali očitni veliki interesi - tako  krajanov kot mestne občine – glede prostorskega razvoja naselja. Krajani si želijo predvsem ureditev zatečenega neurejenega stanja kot tudi več stavbnih površin za potrebe gradnje lokalnega prebivalstva, in sicer ob maksimalnem varovanju  kmetijskih zemljišč. Mestna občina vidi možnost intenzivnega prostorskega razvoja prav na območju podeželskega naselja. Zaradi slabih preteklih izkušenj tako z mestno občino kot državo, nerešenih prostorskih težav in slabega komuniciranja, so se krajani uprli načrtovanemu prostorskemu razvoju. Z organiziranostjo v okviru več civilnih iniciativ in s podporo krajevne skupnosti so izrazili nezadovoljstvo nad predlogom prostorskega akta.

Deležniki:

  • pripravljavec prostorskega plana (občina),        
  • izdelovalci prostorskega načrta,
  • krajevna skupnost (predsednik in člani krajevne skupnosti),
  • civilna iniciativa krajanov (dve civilni iniciativi) in       
  • krajani.

Reševanje in rešitev konflikta.

Občina se je odločila, da vrne proces priprave občinskega prostorskega načrta v začetno fazo in vključi krajane v postopek sooblikovanja vizije in razvoja kraja in občine. Sprejeta je bila odločitev, da se izvede več prostorskih delavnic, na katerih se preveri stanje in težnje krajanov v kraju in občini.

Izvajalec delavnic je poleg strokovnega dela (vodenje, izvedba, priprava rezultatov delavnic) v veliki meri odigral tudi vlogo mediatorja med vsemi deležniki.

Pri vseh vpletenih je prihajalo v ospredje spoznanje, da bodo le s sodelovanjem lahko oblikovali skupno vizijo razvoja kraja, pri čemer bo »vsak deležnik moral popustiti na nekaterih stališčih ter razumeti, da ni absolutno pravilnega mnenja«. Konflikt se je omilil, sodelovanje je vzpostavljeno, rezultati delavnic pa bod vidni šele v nadaljnjih postopkih priprave občinskega prostorskega načrta.

Proces ocenjevanja zmožnosti razreševanja konfliktov

Pri ocenjevanju zmožnosti reševanja konfliktov smo uporabili večkriterijsko odločevalsko metodo DEX, ki omogoča uporabo raznolikih podatkov.

V prvem koraku smo opredelili dejavnike in kriterije, ki pomembneje vplivajo na stopnjo uspešnosti reševanja konfliktov na podeželju. Dejavnike in kriterije smo razvrstili v hierarhično drevo.

V drugem koraku smo opredelili opisne zaloge vrednosti za vsak kriterij in dejavnik.  Rdeča barva označuje slabost, črna nevtralnost in zelena prednost pri zmožnosti reševanja konflikta.

V tretjem koraku smo utežili posamezne kriterije, saj sklepamo, da niso vsi enako pomembni za uspešno razreševanje konflikta.

Na podlagi rezultatov e-anket občin smo identificirali tiste občine, ki so bile najprimernejše za izvedbo pilotne študije. Preglednica prikazuje občine, ki so najbolj ustrezale kriterijem za izbor:

  • aktualnost konflikta;
  • sodelovanje občine v reševanju konflikta,
  • prisotnost več raznovrstnih konfliktov na območju občine,
  • vsaj ena občina je določen konflikt opredelila kot najbolj pereč,
  • posamezna vrsta konflikta je prostorsko razpršena med več občin.

Opomba: v prvi vrstici so navedeni razlogi za konflikte, v prvem stolpcu pa občine, ki so tem razlogom dodelile največ točk v anketi pri vprašanju: »Kateri konflikti se v vaši občini najpogosteje pojavljajo?«. Anketirane občine so odgovore  razvrstile od 1 do 5, pri čemer 1 pomeni najmanj in 5 najbolj pogosto pojavljanje konflikta.

Glede na pridobljene podatke (e-ankete občin, intervjuji z lokalnimi akcijskimi skupinami) smo s sogovorniki iz občin Škofja Loka in Ormož analizirali:

  • vsaj en konflikt s področja kmetijstva in podeželja;
  • akterje, udeležene v tem konfliktu;
  • uporabljene pristope pri razreševanju tega konflikta;  
  • kdo bi še moral aktivno sodelovati pri reševanju konflikta in zakaj;    
  • ocene za dejavnike in kriterije DEXi modela.  

Naš model je analiziral dejavnike in kriterije v obeh občinah in ocenil, da imata konflikta v občini Škofja Loka in Ormož različne sposobnosti reševanja konflikta.

Za Škofjo Loko (glej sliko desno) model ocenjuje, da obstajajo kar tri kritična področja, ki ovirajo sposobnost reševanja konflikta, in sicer:

  • usklajenost med razvojnimi strategijami in gospodarskimi dejavnostmi,
  • prisotnost špekulacij – nerazumne spremembe tržnih cen zemljišč in
  • opremljenost z gospodarsko in javno infrastrukturo.

Za konflikt v občini Ormož DEXi model ocenjuje, da ne obstaja nobeno kritično področje, ki bi oviralo reševanje konflikta.

Glede na pridobljene informacije lahko ugotovimo,  pravega konflikta trenutno ni, so pa težave z birokratskimi postopki in podaljševanjem pridobivanja ustreznih soglasij. Ker gre za sistemski problem na ravni zakonodajnih zahtev države, kjer dotična občina in dotični akterji ne igrajo aktivne vloge, tudi model ni mogel zaznati problema.

Model nam tako poda namige, na katerih področjih bi bilo potrebno izvesti aktivnosti (kadrovske, finančne, administrativne, časovni okvir), da bo okolje postalo bolj podporno in s tem povečalo zmožnost razreševanja konflikta. Ne poda pa vedenja, kateri deležniki so vključeni v različne faze konflikta in kakšen je njihov odnos do statusa konflikta.

Zato smo se odločili uporabiti še metodo analize deležnikov: le-ta oceni interese, potrebe, moči in motivacije posameznih akterjev, vključenih v konflikt.

Vsaka analiza deležnikov je sestavljena iz treh korakov:

V prvem koraku naredi poznavalec konflikta seznam vseh akterjev, ki so kakor koli odvisni od izida konflikta in imajo vpliv na proces reševanja.

V drugem koraku se tem akterjem dodeli oceno stopnje moči (nizka ali visoka) in stopnje interesa (majhen ali velik). Tisti, ki dobijo visoke ocene, so naši ključni akterji v procesu reševanja konflikta.

V tretjem koraku se poglobimo v ključne akterje in ugotovimo še njihovo naklonjenost (z zeleno barvo), nevtralnost (z rumeno barvo) ali nenaklonjenost (z rdečo barvo) do razrešitve konflikta, ki jo označimo z dotično barvo.

Nato lahko narišemo mrežo prioritizacije, ki nakazuje, kakšen je ustrezen ali neustrezen način komunikacije z določeno vrsto akterja. Akterje razdelimo v štiri vrste glede na njihovo stopnjo moči in interesa.

Majhna moč in majhen interes = akterja je potrebno spremljati, vendar ga ne vključujemo aktivno v proces.

Majhna moč in velik interes = akterja je potrebno obveščati o poteku reševanja, takšni akterji imajo lahko dragocene ideje, ko pride do blokad.

Velika moč in majhen interes = akterja se obvešča samo o pomembnih fazah, poskrbeti je potrebno, če je nenaklonjen, da raziščemo njegove motivacije in potrebe in ga zadovoljimo do te mere, da postane v  konfliktu vsaj nevtralen.

Velika moč in velik interes= tak akter je najbolj pomemben v dani fazi, z njim je potrebno pametno upravljati, tovrstnemu akterju se ne želiš zameriti, zato je potrebno dobro raziskati njegove motivacije, potrebe in cilje ter sklepati kompromise.

Dobro izvedena in poglobljena analiza deležnikov lahko bistveno pripomoremo k proaktivnemu grajenju ustreznih odnosov s ključnimi akterji, kar pospeši proces razreševanja konflikta.

Zgodba je nastala kot del raziskovalnega projekta št. V6-2029 v okviru Ciljnega raziskovalnega programa "Zagotovimo.si hrano za jutri".

Pri projektu sodelujejo Filozofska fakulteta (Oddelek za geografijo), Biotehniška fakulteta in Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.