Okolo Krušné hory
Pojďte s námi do přírody
Více než 10 km dlouhý pěší okruh vás zavede do východní části chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, do míst spjatých s těžbou železné rudy. Na vrcholcích kopců se pokocháte okolní krajinou, navštívíte rodný dům národního buditele Josefa Jungmanna v Hudlicích a projdete část Naučné stezky Krušná hora – Hudlický vrch.
Výlet - Křivoklátsko - Okolo Krušné hory
Cesta začíná na lesním parkovišti u hájovny Varta, odkud začněte stoupat po lesní cestě svahem směrem k rozhledně Máminka na vrcholu Krušné hory. Po cestě si prohlédnete několik zastavení naučné stezky. Dozvíte se tak něco o historii těžby železných rud v tomto regionu i o zdejší přírodě.
Adresa bydliště: doupný strom
Cestou nahoru můžete zahlédnout poletující ptáky - šedavě zbarveného holuba doupňáka , datla černého s červenou čepicí nebo žlunu šedou . Jejich domovem jsou různé dutiny převážně ve starých listnatých stromech. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Lesy České republiky pravidelně vyhledávají tyto doupné stromy a označují je na kmenech modrým trojúhelníkem, jako symbolem proti pokácení.
Samička žluny šedé
Autor snímku: Petr Hůla
Vzhůru na Máminku
Na Krušné hoře doporučujeme navštívit dřevěnou rozhlednu Máminka. Když vystoupáte po schodišti až nad vrcholky stromů, otevřou se vám mimořádné výhledy po kraji. Z výšky 21 metrů uvidíte velkou část jihovýchodního Křivoklátska a při dobré viditelnosti i Český kras nebo Brdy.
Rozhledna má tvar trojbokého jehlanu, celkem měří 33 metrů a postavena byla v roce 2015. Přibližně před sto lety na jejím místě stávala dřevěná triangulační věž, která sloužila k tehdejšímu způsobu zaměřování pozemků zeměměřičských úřadů.
Autor snímku: Petr Hůla
Už od dob Keltů
Krušná hora má bohatou historii dolování železné rudy. Snad již Keltové těžili na skalních výchozech ložiska rudy pro výrobu svých železných nástrojů.
Největší rozvoj dolování rud ale začal ve 14. století a stal se základem provozu menších i větších železáren v okolí. Po roce 1945 se stává největším hlubinným dolem v českých zemích s hloubkou až několik stovek metrů.
Těžba železné rudy ustala natrvalo po roce 1968. Dnes zde nenajdete téměř žádné připomínky této těžby, vše pokryl les. Jen v lese schovanou bývalou budovu Dolu Gabriela.
Autor snímku: Petr Hůla
Potomek saských horníků
Modrá turistická trasa vás povede dál z kopce až do obce Hudlice. Na otevřených loukách a polích u cesty můžete slyšet volání „pět peněz, pět peněz“ nenápadně zbarveného ptáka křepelky polní .
V Hudlicích můžete na návsi navštívit rodnou chalupu známého jazykovědce Josefa Jungmanna, jehož předci přišli koncem 16. století ze Saska dolovat Krušnou horu. Uvnitř roubeného domu najdete dobové vybavení a expozici o životě a díle Josefa Jungmanna. Od dubna do října je otevřeno od středy do neděle, ve zbytku roku je zavřeno.
Autor snímku: Petr Hůla
Buližník není strašidlo ale hornina
Při návratu na parkoviště si vyšlápnete Hudlickou skálu. Uvnitř jsou nečekaně dvě pseudokrasové jeskyně o délce až 10 metrů. Skála je tvořená z buližníku (dnes se užívá označení silicit) a vznikla usazením křemitých hornin během starohor. Ze skály je dobrý rozhled na celou obec a dál na Králův Dvůr, Beroun a Český kras.
Při troše štěstí zde můžete pozorovat také lety dravců – drobnější poštolky obecné s charakteristickými špičatými křídly, výrazně většího luňáka červeného s typicky vyklenutým ocasem i běžnější káně lesní . Kromě těchto tří druhů dravců tu můžete zahlédnout i našeho největšího pěvce - krkavce velkého .
Ze skály se vrátíte zpět na asfaltovou silnici a po ní vyjdete z obce podél lipové aleje s názvem Tátovka a částí naučné stezky zpět k parkovišti.
Hudlická skála
Autor snímku: Petr Hůla
Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.
Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.
Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu KAM po Česku .
Výlety a akce - přehledová mapa
Výlety do přírody pro vás připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a dalšími neziskovými organizacemi.