SPĒLE “KLUSIE PILSĒTNIEKI”

Aktīva, izzinoša spēle Kuldīgas Pilsētas dārzā, kas aicina iepazīt Kuldīgas Goda pilsones, tēlnieces Līvijas Rezevskas skulptūras.

SPĒLES NOTEIKUMI

Dodies pastaigā pa Pilsētas dārzu un vērīgi aplūko katru skulptūru! Maršrutā Tu uzzināsi par mākslinieces L. Rezevskas ikdienu un daiļradi, varēsi ielūkoties Kuldīgas novada muzeja krājuma fotogrāfijās, kā arī Tev būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas, atbildot uz muzeja sagatavotajiem jautājumiem.

Aptuvenais pastaigas laiks – 30 minūtes.

Pirms dodies pastaigā pa Pilsētas dārzu, ielūkojies tēlnieces Līvijas Rezevskas dzīvē un daiļradē. Tas Tev var noderēt dažu uzdevumu izpildē.

Lai veicas!

LĪVIJA REZEVSKA (1926–2004)

Līvijas Rezevskas portrets
Līvijas Rezevskas portrets

KNM 43311. Līvijas Rezevskas portrets. Zīmējis mākslinieks Uldis Zemzaris vilciena vagonā ceļā uz Maskavu. 1954. gads.

L. Rezevska zīmēšanu apguva pie Jēkaba Bīnes. 1951. gadā absolvēja Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, kurā mācījās pie tādiem vecmeistariem kā K. Zemdega, T. Zaļkalns, E. Melderis. Pēc studijām tēlniece atgriezās Kuldīgā un Daiļamatniecības vidusskolā mācīja tēlniecību. Arī mūža nogali viņa pavadīja Kuldīgā, Mucenieku ielā 19, kur izveidota izstāžu zāle ar viņas skulptūrām un sīkplastikas darbiem.

Mākslinieces vēlme bija veidot skulptūrparku dzimtajā pilsētā. Darbs pie tā sākās 1976. gadā. Uz Pilsētas dārzu vispirms tika atvesti pasūtīto darbu cementa atlējumi, lai izvēlētos piemērotāko vietu to novietošanai. Tēlniece lepojās, ka ir vienīgā sieviete Eiropā, varbūt pat pasaulē, kura skulptūrparku izveidojusi viena pati. Tēlniecības darbi veltīti dažādām tēmām: dzīvībai, mīlestībai, auglībai, mūzikai, sāpēm un ciešanām.

L. Rezevska ir radījusi vairāk nekā 200 darbu granītā, bronzā un šamotā. Liela daļa darbu ir parka skulptūras un memoriālie pieminekļi. Kuldīgas skulptūru dārzs ar 19 skulptūrām ir viens no viņas mūža lielākajiem devumiem. Kuldīgā atrodas vēl citi meistares darbi: piemineklis revolucionāriem un piemineklis-strūklaka “Meitene ar ūdens krūzi” 1905. gada parkā, piemineklis 1919. gada terora upuriem tā sauktajā Gotlība sētā. Brīvdabā viņas mākslas darbi aplūkojami Annas kapos, 1905. gada un Estrādes parkā, bet mazās formas darbi – L. Rezevskas izstāžu zālē, Mucenieku ielā 19.

Vēl lielāks skulptūru dārzs ir Rīgas Meža kapos, kur viņa radījusi ap 40 memoriālo tēlniecības darbu. Arī citās Latvijas kapsētās skatāmi viņas veidotie pieminekļi. Nozīmīgākais darbs – piemineklis Brāļu kapos Nīkrācē (1979). Vairāki tēlnieces darbi glabājas Kuldīgas novada muzeja krājumā un mākslas muzeja “Arsenāls” īpašumā. 1978. gadā māksliniecei piešķirts Kuldīgas Goda pilsones tituls.

Ja vēlies uzzināt vairāk par tēlnieces L. Rezevskas dzīvi un radošo darbību, aicinām apmeklēt arī 1905. gada parku un izstāžu zāli Mucenieku ielā 19.

1

“Tautas muzikants”

Tautas muzikantam rokās redzamais instruments sastāv no 57 daļām, katrai no tām ir sava noteikta funkcija. Instrumenta iekšpusē atrodas divas svarīgas detaļas: basbaļķis un dvēselīte, kas ir viena no visjutīgākajām detaļām. Dvēselītes pārvietošana pat par nedaudz milimetriem var radikāli izmainīt instrumenta skanējumu.

JAUTĀJUMS

Kādu instrumentu spēlē skulptūrā „Tautas muzikants” attēlotais cilvēks?

2

“Spēlmanītis Tots”

L. Rezevskai, Dailes teātrī skatoties lugu „Spēlēju, dancoju”, iepaticies Tota lomas atveidotājs – aktieris Harijs Liepiņš. Tēlniecei radusies iecere izveidot Tota skulptūru, tāpēc uzaicinājusi aktieri par modeli. Pozēšana ilgusi vairākas stundas.

JAUTĀJUMS

Kurš ir lugas “Spēlēju, dancoju” autors?

3

“Māte ar bērniem”

Līvijas Rezevskas skulptūrās sieviete visbiežāk tiek attēlota kā savas dzimtas, savu pēcnācēju sargātāja, garīgi un arī fiziski stipra, mierīga, maiga un gudri mīloša. Šķiet, to var pamatot tādējādi, ka pati tēlniece uzaugusi ģimenē, kur sievietes loma bija ļoti būtiska.

JAUTĀJUMS

Cik bērnu attēloti skulptūrā „Māte ar bērniem”?

4

“Ave Sol”

“Ave Sol” vārdā nosaukta arī Raiņa poēma, koris un koncertzāle Latvijā.

JAUTĀJUMS

Ko tulkojumā no latīņu valodas nozīmē skulptūras „Ave Sol” nosaukums?

a) „Mūžīgi dzīvi!”

b) „Būsim vienoti!”

c) „Esi sveicināta, saule!”

5

“Mīlestība”

Tu esi prieks, prieks, prieks

Debesis augstas. Balts klusums

Es nolieku galvu Tev uz krūtīm

Un dusu.

/I. Ziedonis/

JAUTĀJUMS

Cik gadu bija L. Rezevskai, kad tika izveidota skulptūra “Mīlestība”?

6

“Domātāja”

Nostājoties pie skulptūras, var redzēt ēku, kura bija Līvijas Rezevskas pirmā darbavieta.

JAUTĀJUMS

Kāds vārds izlaists filozofa Renē Dekarta citātā „Es ______ , tātad esmu”? Atbilde saistīta ar attēlā redzamo skulptūru.

7

 “Bārenīte”

Virkne skulptūru veltītas jaunībai, spēkam un dailei. Starp tām granīta skulptūra „Bārenīte” ieskandina līdzcietības motīvu. L. Rezevskas interpretācija – guļošā bāra bērna maigais un neaizsargātais augums raisa emocijas, kas piepildītas ar mīlestību.

JAUTĀJUMS

Cik skulptūru savā radošajā mūžā izveidojusi māksliniece?

a) apmēram 200

b) apmēram 80

c) apmēram 150

8

 “Uz dziesmu svētkiem”

2005. gadā tika pieņemts Dziesmu un deju svētku likums. Tā mērķis ir saglabāt, attīstīt un nodot nākamajām paaudzēm Dziesmu un deju svētku tradīciju. Likumā šai tradīcijai ir divas daļas: Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki, Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Par svētku pastāvēšanu un turpināšanos ir atbildīga Latvijas Valsts.

JAUTĀJUMS

Vai Tu kādreiz esi piedalījies Dziesmu svētkos vai apmeklējis kādu no svētku pasākumiem? Kādas emocijas Tevī raisa šie notikumi?

9

“Sāpju ceļi”

L. Rezevska: “Es gribēju, lai Kuldīgā būtu tāds skulptūru dārzs, kādu tagad esmu izveidojusi. Tolaik biju iecerējusi vairākus latviskus, vēsturiskus tēlus – mūsu tautas ciešanu slēptus paudējus, jo atklāti par šo tēmu runāt nedrīkstēja.”

Šajā darbā māksliniece simboliski attēlo deportācijās cietušos Latvijas iedzīvotājus.

JAUTĀJUMS

Cik cilvēku redzami skulptūrā?

10

“Vijolniece”

Skulptūra “Vijolniece” bija L. Rezevskas Latvijas Mākslas akadēmijas diplomdarbs.

L. Rezevska: “Izskanot pēdējiem akordiem, viņa, nolaidusi vijoli un lociņu, vēl brīdi it kā ieklausījās viņai vien vairs sadzirdamās vibrācijās. Šis mirklis toreiz mani spēcīgi uzrunāja. Viņa izskatījās tik skaista un cēla, ka tūlīt sapratu – lūk, mans diplomdarbs.”

JAUTĀJUMS

Kurš bija L. Rezevskas diplomdarba vadītājs – profesionāls latviešu tēlnieks, kura mākslas darbs “Cūka” apskatāms Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā? Tēlniece mācījusies pie tādiem vecmeistariem kā K. Zemdega, E. Melderis un J. Bīne.

11

 “Pārdomas”

UZDEVUMS

Iekārtojies skulptūrai līdzīgā pozā, nedaudz norimsti un kādu brīdi padomā par lietām, kas Tevi dara laimīgu! Palūdz, lai kāds Tevi nofotografē!

12

“Suitu sievas”

L. Rezevska: “Pēc kādas nekrietnas komisijas izturēšanās – noraidot, manuprāt, labu darbu – manī modās spīts un pretestība. Nepakļāvīgās “Suitu sievas” bija īstā tēma šīs pretestības manifestēšanai. Lai gan tobrīd nebiju sajūsmā par suitu dziedājumu manieri, man patika viņu staltā stāja – plecu pie pleca. Nodomāju: “Ja mēs, latvieši, tā vienmēr stāvētu, tad dzīvē daudz ko spētu sasniegt.””

JAUTĀJUMS

Cik saktu attēlotas skulptūrā “Suitu sievas”?

13

 “Divi”

JAUTĀJUMS

Vai zini slavenu mīlētāju vārdus? Papildini tos!

1) Romeo un ……….

2) Uldis un ………. no lugas „Pūt, vējiņi!”

3) Dagnija un ………. no filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”

4) Rainis un ……….

5) Kristīne un ………. no noveles “Purva bridējs”

14

“Stabulētājs”

Stabule ir instruments, ko gatavo no koka, kas izaudzis uz kapa. Par to vēsta gan pasakas, gan tautasdziesmas. Stabuli sauc par apdvēseļotu instrumentu, kas dzied tās meitas balsī, kura apglabāta zem koka saknēm.

UZDEVUMS

Pasaulē ir daudz skulptūru, kas nes veiksmi, ja tām pieskaras. Izmēģini arī Tu! Pieskaries skulptūrā atveidotajai stabulei un kaut ko ievēlies!

15

“Ilgas”

Cilvēka ķermeņa formu daiļums atklājas gan ģeometriski vispārinātās, gan maigi noapaļotās bronzas un granīta skulptūrās „Ilgas”, „Pārdomas”, „Divi” un „Mīlestība”.

UZDEVUMS

Nostājies pretī skulptūrai, pagriezies pa labi un ej 10 soļus uz priekšu! Informācijas stendā atrodi 44. punktu un uzzini, kuram vides objektam blakus novietota skulptūra “Ilgas”!

16

“Ģimene”

UZDEVUMS

Pārbaudi savu atjautību!

1) Jāņa mātei ir trīs bērni. Vienu sauc Aprīlis, otru – Maijs. Kā sauc trešo bērnu?

2) Divi tēvi un divi dēli bija aizrautīgi mednieki. Medībās katrs nomedīja vienu irbi, kopā – 3. Kā tas ir iespējams?

17

“Raiņa Vizbulīte”

Raiņa lugas "Indulis un Ārija" filozofijas centrā ir doma, ka naids nevar kļūt par vēstures virzītāju, tā vietā jānāk mīlestībai un gara brīvībai kā cilvēku un tautu saprašanās veicinātājai. Traģēdijas darbība koncentrējas ap kuršu iekarotāja Induļa un vācu komtura meitas Ārijas mīlas stāstu, kurš uzplaukst kara apstākļos. Jaunās kalpones Vizbulītes tēls veidots kā pretstats karstasinīgajai Ārijai. Meitene Induli mīl patiesā un bērnišķīgā sirsnībā, kuru neietekmē etniskās piederības radīts iekšējais konflikts, kurš spilgti atklājas centrālo varoņu darbībā.

UZDEVUMS

Kuru Kuldīgas simbolu Tu vari saskatīt, nostājoties līdzās skulptūrai un raugoties tālumā Vizbulītes acīm?

18

“Raiņa Indulis un Uģis”

Skulptūra „Indulis un Uģis” veltīta Raiņa lugas varoņiem. Tajā attēlots Indulis, kurš uz saviem kamiešiem nes nāvīgi ievainoto draugu Uģi.

JAUTĀJUMS

No kuras Raiņa lugas ir šie personāži?  

19

“Kukažiņa”

“Kukažiņa” – stāvoša veca sieviņa ar labsirdīgu smaidu sejā – simbolizē Latvijas senatni.

JAUTĀJUMS

No kādiem materiāliem veidotas parkā redzamās skulptūras?

20

Spēles beigas

Paldies, ka piedalījies spēlē “Klusie pilsētnieki”!

Pareizās atbildes meklē  https://ej.uz/qx1y !

KNM 43311. Līvijas Rezevskas portrets. Zīmējis mākslinieks Uldis Zemzaris vilciena vagonā ceļā uz Maskavu. 1954. gads.