Za hromy a blesky na královnu Českého středohoří
Pojďte s námi do přírody
Krátký, mírně náročný výlet vás zavede na vrchol Milešovky. Protože hora vždy přitahovala bouře a je zde často velmi větrno, říká se jí také Hromová hora. Jedním směrem je cesta dlouhá asi 2,5 km, tam i zpět tedy ujdete něco přes 5 km. Odměnou za namáhavý výstup jsou překrásné výhledy na krajinu chráněné krajinné oblasti České středohoří, českou kotlinu a nedaleké Krušné hory.
Výlet - České středohoří - Milešovka
Do obce Bílka, odkud vede na Milešovku přímá cesta po červené turistické značce, se nejsnáze dostanete autem. Na okraji obce je parkoviště. Můžete také využít autobusových spojů do nedaleké Bořislavy a do Bílky dojít po žluté značce.
Na Milešovce je možné navštívit vyhlídkovou věž, turistickou chatu s občerstvením nebo bufet. Trasa je ideálním celodenním výletem pro rodiny s dětmi, zdejší úzké kamenité cesty ale nejsou vhodné pro cyklisty a kočárky. Protože se nacházíte v nejcennějším chráněném území, prosíme respektujte, že je povolen průchod jen po značených cestách.
Milešovka zasáhne srdce každého, kdo ji navštíví
Milešovka patří k nejmajestátnějším českým horám. Tento nejvyšší vrchol Českého středohoří bývá viděn i na sto kilometrů. Od pradávna se také těší pozornosti lidí. Její charakteristicky kuželovitá silueta vždy přitahovala umělce, básníky, spisovatele i vědce.
Příkré svahy pokrývají přirozené listnaté lesy s původními druhy stromů. Převládají tu duby, buky, lípy, javory, břízy a jeřáby. Důležitá je nejen cílená výsadba původních dřevin, ale také pravidelná pastva a kosení luk na úpatí hory. O přírodu tu pečuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR .
Milešovské suťové bučiny
Autor snímku: Jan Kyselka
Počasí naruby
Na Milešovce hodně fouká. Dokonce nejvíc z celého našeho území. Okolní terén hora převyšuje o více jak 400 metrů, je zde proto silné prodění větru. Podnebí je tu spíše chladné, ale na jižních a západních skalnatých svazích je klima horké a suché.
Místní lidé od pradávna věřili, že Milešovka dokáže prorokovat počasí. Pojmenovali ji proto Donnersberg, česky Hromová hora. Od roku 1905 sleduje místní počasí nejstarší horská meteorologická observatoř na území České republiky.
Klimatické podmínky jsou zde opravdu velmi rozmanité, navíc fungují jakoby naruby. Vzduch, který cirkuluje mezi kameny na suťových polích, se totiž v podzemí během zimy ohřívá a přes léto zase ochlazuje. Za chladných zimních dnů tak na svazích taje sníh a stoupá pára a při jarním oteplení zde naopak sníh a led přetrvává nezvykle dlouho.
Díky těmto pestrým podmínkám se na Milešovce vedle sebe daří teplomilným i chladnomilným druhům rostlin a živočichů. A to je v naší přírodě unikátní. I proto je vrchol Milešovky chráněn jako národní přírodní rezervace.
Meteorologická observatoř na Milešovce
Autor snímku: Lucie Benešová
Cesta přátelství
Na hlavních cestách kolem obce Bílka směrem k vrcholu Milešovky a k obcím Bořislav a Černčice uvidíte řadu moderních soch a sousoší. Tato galerie v přírodě se jmenuje Cesta přátelství a odkazuje na dávné soužití Čechů a Němců.
Cesta přátelství
Autor snímku: Lucie Benešová
Lilie zlatohlavá
Lilií u nás roste jen několik druhů. Mezi nejkrásnější z nich patří lilie zlatohlavá se svými sytě růžovými květy. Vyhovují jí původní prosvětlené listnaté lesy.
Autor snímku: Roman Hamerský
Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.
Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.
Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu KAM po Česku .
Výlety a akce - přehledová mapa
Výlety do přírody pro vás připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a dalšími neziskovými organizacemi.