Z Bíliny na nejskalnatější vrch v Čechách

Pojďte s námi do přírody

Krátký výlet vás zavede na vrchol Bořně ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci. Trasa vede z centra Bíliny a je dlouhá přibližně 7 km. Z Bořně je krásný výhled, uvidíte krajinu Českého středohoří nebo Krušných hor. Za dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na Doupovské hory. Vaší pozornosti určitě neuniknou průmyslové areály okolních měst a velkolomy v Podkrušnohorské uhelné pánvi.

Powered by Esri

Výlet - České středohoří - Z Bíliny na nejskalnatější vrch v Čechách

Do Bíliny se dá pohodlně dostat vlakovými i autobusovými spoji. Samotný výstup na vrchol není vhodný pro kočárky ani kola. Na úpatí vrchu se můžete občerstvit i ubytovat v penzionu Bořeň.

Při svém putování se drže vyznačené trasy, vstupovat mimo cesty v národních přírodních rezervacích totiž není dovoleno. Děkujeme.

A zase ty sopky

Se svou nadmořskou výškou 539 m je Bořeň nepřehlédnutelný. Skaliska se tyčí nad hlubokým údolím řeky Bíliny a stejnojmenným městem. Bořeň je dokonce považován za nejskalnatější samostatně stojící vrch v Čechách. Jeho vysoké věže a stěny upomínají na sopečnou minulost okolní krajiny. Stal se proto jedním ze symbolů Českého středohoří.


Geologický vývoj Bořně.

Bořeň a Ďáblova věž

Možná vás překvapí, že Bořeň je největším znělcovým skalním útvarem v celé střední Evropě. Často bývá označován jako sourozenec Ďáblovy věže, která leží v americkém Wyomingu. Ta je známá hlavně díky sci-fi filmům. Oba vrchy mají nejen stejné geologické složení a sopečný původ, ale i velmi podobnou okolní krajinu.

Bořeň je tvořený znělcem. Je to šedavá vyvřelá hornina. Název získala kvůli své vlastnosti - když na ní totiž poklepete, zní.


Autor snímku vpravo: Lucie Benešová

Devil´s Tower. Foto:  Todd Trapani , služba  Pexels .

Jméno ze Starých pověstí českých

Zvláštní a až krkolomné jméno kopce je odvozeno od Bořeny, ženy bájného vojvody Kroka. Ta po smrti svého muže sklíčená bloudila okolním krajem. Silueta tehdy bezejmenného vrchu ji zaujala, a rozhodla se vystoupat až nahoru. Při pohledu do hlubokého údolí Bíliny spatřila v mlze Krokovu tvář. V touze jej obejmout se vrhla dolů ze skal.


Autor snímku: Ondřej Nitsch

Přírodní bohatství

Příroda je tu opravdu pestrá. Kromě rozsáhlých kamenných sutí a mohutných skal na Bořni najdete světlé teplomilné lesy nebo staré sady a louky. Není proto divu, že je vrch chráněný už od roku 1946. Rozsáhlá národní přírodní rezervace zde byla vyhlášena o tři desítky let později.

O Bořeň pečuje  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO České středohoří . Pravidelně se zde provádí výřez náletových dřevin a likvidují se nepůvodní invazní druhy.


Pohled z Bořně na krajinu Českého středohoří.

Autor snímku: Alois Pavličko

Koulelo se, koulelo

Na zdejších prosluněných a suchých stráních roste bělavě zelená bylina  máčka ladní . Může vám trochu připomínat bodlák, nemá s ním ale nic společného.

Máčka patří mezi takzvané stepní běžce. K šíření semen totiž využívá vítr. Po jejich dozrání se odlomí kulovité květenství, a to se kutálí krajinou.


Autor snímku: Lucie Benešová

Had, který umí zahrát smrt

 Užovka hladká  není lidem vůbec nebezpečná. Patří totiž mezi škrtiče, kteří loví drobné živočichy. Je dost plachá a když ji něco ohrožuje, předstírá smrt. Na svou obranu z kloaky vypouští odporně páchnoucí sekret.

Tento druh užovek rodí živá mláďata. Oválná kožovitá vejce se vyvíjejí v těle samičky a mláďata se líhnou těsně před porodem (nebo chvíli po něm).


Autor snímku: Martin Vlček

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2020

Úvodní snímek

Bořeň, foto ČZU pro projekt LIFE České středohoří

Autor map

Jan Vrba, AOPK ČR

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR

Devil´s Tower. Foto:  Todd Trapani , služba  Pexels .