Malaizija - valsts, kurā es dzīvoju.
Viena diena manā dzīvē kā Dienvidaustrumu Āzijas kultūras reģiona iedzīvotājam.
Prezentācijas saturs:
1) Karte, kurā ir atzīmēta aprakstāmā valsts. 2) Kādas ir Malaizijas oficiālās valodas? 3) Kādās valodās runā Malaizijā? 4) Par malajiešu valodu, un tās piederību. 5) Reliģijas Malaizijā. 6) Etnosi jeb tautas. 7) Tradicionālais apģērbs. 8) Malaizijas paražas. 9) Tradicionālais ēdiens.
Šajā kartē var redzēt, kur atrodas Malaizija!
Kādas ir Malaizijas oficiālās valodas, un kādās valodās runā Malaizijā?
1. oficiālā valoda - malajiešu valoda, bet 2. oficiālā - angļu valoda.
Par malajiešu valodu, un tās piederību:
Malajiešu valoda (Bahasa Melayu) ir austronēziešu valodu saimes makrovaloda, ko galvenokārt prot malajieši. Tā ir valsts valoda Malaizijā, kur tā tiek saukta par malaiziešu valodu, un Brunejā. Malajiešu valoda galvenokārt ir izplatīta Malakas pussalas dienvidos, Sumatrā Kalimantānā un citās Indonēzijas salās.
Avots: https://lv.wikipedia.org/wiki/Malajie%C5%A1u_valoda
Reliģijas Malaizijā:
Malaizijas konstitūcija nosaka reliģijas brīvību, bet valsts galvenā reliģija ir islāms. Aptuveni 61,3% iedzīvotāju pieder pie islāma, 19,8% — pie budisma, 9,2% — pie kristietības, 6,3% — pie hinduisma. 1,3% praktizē konfūcismu, taoismu vai kādu citu tradicionālo Ķīnas reliģiju, bet tikai 0,7% iedzīvotāju ir bez reliģiskās piederības.
Avots: https://lv.wikipedia.org/wiki/Malaizija#Reli%C4%A3ija
Etnosi jeb tautas Malaizijā:
Cilvēki Malaiziju ir apdzīvojuši vairāk nekā 30 000 gadu, mūsdienās tā ir dažādu etnisko grupu un to kultūru sakausējums. Rietumu Malaizijas pirmiedzīvotāji ir orangasli - mūsdienās ir tikai 60 000 šīs tautas pārstāvju. Austrumu Malaizijā miitinās lielāks skaits iezemiešu, te dzīvo ibani, bidaji un kadazani - tautas, kuras ir lielākas salīdzinājumā ar 30 dažādajām tautām. Apmēram 69% ir malajieši, 25% - ķīniešu un 7% - indiešu izcelsmes iedzīvotāji. Malaizijā mitinās aptuveni 3 miljoni imigrantu, kas pārsvarā strādā slikti atalgotu darbu.
Avots: https://lv.wikipedia.org/wiki/Malaizija#Demogr%C4%81fija
Tradicionālais apģērbs malaizijā:
Eiropieša acīm malaiziešu politiķis, tērpies puķainā kreklā, varētu šķist vieglprātīgs vai pat rupjš attiecībā uz rietumu pasaulē pieņemtajām etiķetes normām. Taču batikotajiem audumiem Malaizijā ir gluži cita nozīme — tā ir tradicionāla tekstilmāksla, kas mūsdienās pāraugusi patstāvīgā dizaina nozarē un kļuvusi par nozīmīgu eksporta preci.
Avots: https://malaizija.lv/post/62023858056/kapec-tradicionalais-batikotais-krekls-malaizija-vel-arv
Kādas ir paražas Malaizijā?
1) Sasveicināšanās: Nevajadzētu apvainoties, ja malajiešu sieviete nesarokojas ar vīriešiem. Tā ir brīva sieviešu izvēle, sarokoties vai nē. Ķīniešu rokasspiediens ir viegls un var būt diezgan ilgstošs. Ķīniešu vīrieši un sievietes var paspiest roku, lai gan sievietei vispirms jāpasniedz roka. Indieši sarokojas viena dzimuma pārstāvjiem, un, ja esat rietumnieks, kas satiek indiešu sievieti, jums jāgaida, kamēr viņa vispirms izstieps roku. Iepazīstoties ar kādu pretējā dzimuma pārstāvi, parasti pietiek ar galvas mājienu un smaidīšanu. Avots:https://internationalliving.com/countries/malaysia/traditions-culture-in-malaysia/
2) Kā tiek nosaukti un uzrunāti cilvēki Malaizijā?
Ķīniešiem tradicionāli ir trīs vārdi. Vispirms tiek lietots uzvārds, kam seko divi personvārdi. Daudzi ķīnieši izmanto vairāk Rietumu vārdu un var lūgt jūs to izmantot. Malajiešiem nav uzvārdu. Tā vietā vīrieši savam vārdam pievieno sava tēva vārdu ar terminu “bin” (kas nozīmē “dēls”). Tātad Rosli bin Suleimans būtu Rosli, Suleimana dēls. Sievietes lieto terminu "binti", tāpēc Aysha binti Suleiman ir Suleimana meita Eiša. Daudzi indieši nelieto uzvārdus. Tā vietā viņi ievieto sava tēva vārda iniciāļus sava vārda priekšā. Vīrieša oficiālais vārds ir viņu vārds “s/o” (dēls) un tēva vārds. Sievietes lieto “d/o”, lai apzīmētu sevi kā sava tēva meitu. Tomēr lielākā daļa Malaizijas indiešu, iepazīstinot ar sevi, izmantos savu vārdu, un parasti viņi vēlas, lai viņus uzrunā.
3) Kā un kādas dāvanas ir pieņemts dāvināt Malaizijā?
Ja kāds tiek uzaicināts vakariņās, atnesiet saimniecei konditorejas izstrādājumus vai labas kvalitātes šokolādes. Nekad nedodiet alkoholu. Nedodiet bērniem rotaļlietu suņus vai cūkas. Nekad nedāviniet ziedus, ja esat uzaicināts uz kādu māju, jo dažiem ķīniešiem ziediem ir īpaša nozīme. Dāvanas no savas valsts vienmēr tiek gaidītas un ļoti novērtētas. Nedāviniet hinduistiem ādas izstrādājumus. Nedāviniet alkoholu, ja neesat pārliecināts, ka saņēmējs dzer, ja jā, tad viskijs būs laba izvēle. Laba izvēle ir ziedi, kūkas vai konditorejas izstrādājumi.
Tradicionālais ēdiens:
Malaiziešu virtuve ir malajiešu, ķīniešu un indiešu virtuves sajaukums. Pamatēdieni ir rīsi vai nūdeles, ko pasniedz, galvenokārt ar vistas, pīles, retāk cūkas vai liellopu gaļu. Malaiziešu virtuve ir asāka nekā kaimiņvalstīs, no garšvielām dominē čilli un karijs.
Avots: https://lv.wikipedia.org/wiki/Malaizija#Kult%C5%ABra
1.Tradicionālais ēdiens, kur nosaukums ir "Mee goreng mamak".
Šis ir Indijas musulmaņu ēdiens. Sastāvdaļas: 1) Liellopa vai vistas gaļa. 2) Dzeltenās nūdeles. 3) Garneles. 4) Sojas mērce. 5) Dārzeņi un olas. 6) Nedaudz čili.
Izklausās vienkārši, vai ne? Diemžēl jūs varat mēģināt to atkārtot mājās, bet tas vienkārši negaršos tā, kā tas garšotu kādā no Malaizijas restorāniem. Avots:https://edition.cnn.com/travel/article/malaysian-food/index.html
2. Tradicionālais ēdiens, kura nosaukums ir " Apam balik".
Šis ēdiens klasificējas vairāk kā saldais ēdiens. Tā sastāvdaļas ir : 1) Plānā pankūka, kurā tiek ietītas citas sastāvdaļas. 2) Nedaudz omletes. 3) Vairāk nekā pietiekams daudzums cukura. 4) Zemesrieksti. 5) Apkaisīta kukurūza.
Šim ēdienam ir vairākas variācijas, tas visu laiku tiek pilnveidots, pievienojot vai nelietojot, kādu no sastāvdaļām. Avots:https://edition.cnn.com/travel/article/malaysian-food/index.html
3. Tradicionālais ēdiens, kura nosaukums ir "Nasi kerabu".
Ja zilie rīsi neizraisa jūsu zinātkāri, cilvēku rindas visā valstī gaida, lai pasūtītu šo iecienīto Kelantānas ēdienu. No Kelantanas štata Malaizijas pussalas ziemeļos, nasi kerabu savu acīs pievilcīgo krāsu iegūst no telang ziediem, kas tiek sasmalcināti un sajaukti miltos. Akvamarīna traukam pārliek pupiņu asnus un ceptu kokosriekstu, pēc tam pārlej ar pikantu budu, raudzētu zivju mērci. Avots: https://edition.cnn.com/travel/article/malaysian-food/index.html
4. Tradicionālais ēdiens, kura nosaukums ir "Nasi lemak".
Daži nasi lemak sauc par Malaizijas neoficiālo nacionālo ēdienu. Visi citi to sauc par garšīgu. Nasi lemak būtībā ir kokosriekstu pienā vārīti rīsi. Atkarībā no tā, kur atrodaties Malaizijā, tam ir pievienoti dažādi piedevas, piemēram, cieti vārīta ola, zemesrieksti, dārzeņi, jēra/vistas/vai liellopa gaļas karijs, jūras veltes un sambal (uz čili balstīta mērce). Nasi lemak tradicionāli ēd brokastīs, taču mūsdienās cilvēki to pasūta jebkurā diennakts laikā. Avots:https://edition.cnn.com/travel/article/malaysian-food/index.html
Paldies par uzmanību!