
Sochy pro Brno
Story mapa zobrazuje trasu procházky po sochách významných osobností, které se v Brně narodily nebo zde působily
O projektu
Cílem projektu Sochy pro Brno je revitalizovat městský veřejný prostor a zároveň reflektovat významné osobnosti z oblasti historie, vědy, umění, sportu apod., které se v Brně narodily nebo zde působily.
Projekt financuje město Brno od roku 2005 a zdejší veřejný prostor zatím obohatilo šest realizací. Každá z nich vzešla z výtvarné soutěže, v jejímž rámci je umožněna velká šíře a otevřenost výtvarných přístupů, postupů a výrazových prostředků, což dalo vzniknout nadčasovým uměleckým dílům.
“Socha ve městě je legrace, recese, happening. Je to něco nepřirozeného, zdánlivě něco proti přírodě. Město bez sochy je však jako tělo bez duše. [...] Město bez soch není ani městem. Stavět sochy, to chce trochu furianství, trochu velkorysosti a radosti ze života a chuti pospolitě se na něčem dohodnout, přesvědčit oponující většinu a uskutečnit to.”
Kurt Gebauer, Město a socha I.
W. A. Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
rakouský klasicistní hudební skladatel, klavírní virtuos a varhaník. Geniální hudebník, který komponoval hudbu již od svých pěti let. Koncertoval a proslavil se po celé Evropě.
Autor: Kurt Gebauer
Předání veřejnosti: 2008
Jedná se o první dílo z projektu Sochy pro Brno. Je umístěno u historické budovy současného divadla Reduta, kde Mozart v mládí koncertoval.
Mozart je ztvárněn jako zázračné dítě, okouzlující artista, balancující na stylizovaném klavichordu, který tvoří hlavici sloupu. Nahota je symbolem touhy po volnosti. Pohyb figury je komickou, rokokovou úklonou muzikanta a zároveň klasicistní alegorií radosti, svobody a vzletu.
Skladbou prvků historických i novodobých se dílo obrací k minulosti i současnosti, přičemž je jako celek nositelem výrazné výtvarné kvality.
Pocta T. A. Edisonovi
Thomas Alva Edison (1847-1931)
americký vynálezce, podnikatel a průkopník využití elektrické energie. Pod jeho jménem je patentovaných více než 1000 vynálezů, včetně žárovky.
Autor: Tomáš Medek
Předání veřejnosti: 2010
Dílo je věnované vynálezci T. A. Edisonovi, jehož firma se zasloužila o první elektrické osvětlení v brněnském Mahenově divadle (současný název) v roce 1882.
Objekt tvoří čtyři prolínající se žárovky, z nichž dvě jsou v původním protáhlém tvaru se závitem, jak je představil Edison, a další dvě jsou podobné těm, jimiž bylo vybaveno divadlo.
Naddimenzované žárovky jsou vytvořeny ze sítě propojených drátů, vytvářejících polygonální strukturu 3D sítě, která svým provedením objekt odlehčuje, evokuje spletitost elektrické sítě a nenásilně odkazuje k síti jako metafoře současné komunikace.
Páter Martin Středa
Martin Středa (1588–1649)
rektor jezuitské koleje v Brně, teolog, vynikající řečník, morální opora obránců Brna před Švédy v roce 1645
Autor: Jan Šebánek
Předání veřejnosti: 2020
Hlavní idea návrhu sochy vychází z legendy o poslední dělové kouli vystřelené švédským vojskem, která se zastavila u nohou pátera Martina Středy. Tento příběh představuje výstižnou metaforu pro odkaz pátera Středy jako muže, který svojí duchovní a mravní silou bojoval proti dobyvačné agresi. Jedná se o klasický křesťanský souboj dobra se zlem.
Umístění bronzové koule umožňuje bezprostřední kontakt s veřejností a je přáním autora, aby se přímým dotýkáním zbavila tmavé patiny a přirozeně se vyleštila. V horní části válcového podstavce sochy užil Jan Šebánek dvě Středovy citace, příhodně odkazující k jeho nadčasovému způsobu uvažování.
Součástí programu slavnostního odhalení sochy byla pontifikální mše svatá, jejímž hlavním celebrantem byl brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který novou sochu požehnal.
Adolf Loos
Adolf Loos (1870–1933)
jeden z nejvýznamnějších evropských architektů 20. století, hlavní představitel purismu. Byl zastáncem ryzích a čistých forem, které prosazoval nejen u budov, ale i v interiérech.
Autoři: Oldřich Morys, Jaroslav Sedlák
Předání veřejnosti: 2020
Pomník je pojat jako betonová sochařská forma náhrobku Adolfa Loose, situovaného na vídeňském Ústředním hřbitově. Náhrobek si architekt navrhl sám.
V symbolické rovině tak dochází k nové interpretaci vlastního autorského návrhu Adolfa Loose, a to za použití klasických sochařských postupů. Hlavní ideou návrhu je vytvoření negativu (otisku) místa Loosova posledního odpočinku pro lokalitu, kde se narodil a vyrůstal. Tím, že je náhrobek ve Vídni a jeho forma v Brně, dochází k pomyslnému propojení mezi oběma místy.
Konceptuální dílo svojí vnitřní skladbou zároveň rafinovaně odkazuje k Loosovu unikátnímu principu řešení obytného prostoru – tzv. raumplanu. Oživení představují rovněž onyxové prvky, které po setmění svítí a výrazně tak akcentují celou kompozici.
Jan Skácel
Jan Skácel (1922–1989)
básník, prozaik, redaktor a překladatel, který většinu svého života žil a tvořil v Brně. V jeho díle se promítá silný vztah k Moravě a témata dotýkající se morálky.
Autor: Jiří Sobotka
Předání veřejnosti: 2016
Stylizovaný portrét básníka, realizovaný ze svařených ocelových nerezových trubek, tvoří otevřenou prostorovou strukturu, která jeho tvář „digitalizuje“ do monumentální formy.
Tvář hledí do prostoru Starého Brna, k hradnímu svahu je hlava obrácena svojí zadní, napůl uzavřenou stranou, která kopíruje rysy tváře v negativu. Divák má možnost z určitého úhlu prohlédnout skrz transparentní strukturu objektu.
Skácelova poezie je charakteristická několika tématy: dětství, ticho, krajina a smrt. Na každé straně kamenného soklu je vytesáno jedno slovo, které s těmito čtyřmi tematickými okruhy souvisí.
Důležitou součástí památníku je QR kód, pomocí kterého je zpřístupněna akustická verze Skácelovy tvorby a jeho životopisné informace.
"... A to je vše, co zbylo z anděla"
Funerální socha na čestném urnovém pohřebišti
Autor: Václav Fiala
Předání veřejnosti: 2011
Čestné urnové pohřebiště Ústředního hřbitova nedávalo návštěvníkům jasnou informaci o významu místa a bylo v rámci hřbitova obtížně identifikovatelné.
Z toho důvodu byl uvedený prostor definován umístěním monumentálního současného sochařského díla, které je zároveň poctou všem významným osobnostem pochovaným na Ústředním hřbitově.
Pro realizaci díla byla zvolena lapidární abstraktní forma s organickým akcentem, jejíž ideou je vzlet anděla. Tvůrce sochy se tak vyvaroval náboženských symbolů, aby bylo zřejmé, že v pietním prostoru mohou být pohřbíváni vyznavači různé víry a lidé bez vyznání.
Přesvědčivému vyznění díla napomáhá zvolený materiál na způsob tzv. švédské žuly, kombinující leštěné plochy se surovou strukturou. Základna monumentu je doplněna veršem Jana Skácela „...A to je vše, co zbylo z anděla“.
Brno Art Week - Sochy pro Brno
Trasovaní 1 - Sochy pro Brno