![Pasakojimo logotipas](https://cdn.arcgis.com/sharing/rest/content/items/b303abb7058943728ad990c00116d589/resources/KqGluEzlimEq-qHZl-htQ.png?w=200)
Balio Buračo keliais: vakar ir šiandien
Projekto „Balio Buračo fotografijos: įspaudai močiučių divonuose ir abrūsuose“ sudedamoji dalis
Balio Buračo gyvenimo kelias
Balio Buračo gyvenimo kelio žemėlapis
Apdovanojimai
Lietuvos kultūros vaizdai Balio Buračo nuotraukose
1915 m. įsigijo dumplinį fotoaparatą – išmainė su vokiečiu į savo drožinėtą lazdą. Nuo tol su fotografija nesiskyrė visą gyvenimą, pirmasis mūsų krašte panaudojo fotoaparatą kraštotyros reikalams. Savo fotografijomis jis sukūrė platų ir tikrovišką etnografinės Lietuvos paveikslą.
Balys Buračas ne tik fotografavo, bet kaip tikras muziejininkas, užrašinėjo tautosaką ir rinko senovės daiktus.
1929–1941 m. ir 1957–1965 m. keliaudamas po Lietuvą, fotografavo smulkiosios architektūros paminklus, kryžius, dailės dirbinius, papročių, šokių ir žaidimų scenas, dievadirbius, pasakotojus, muzikantus, dainininkus (išliko per 11 000 negatyvų, aprašytų keturiuose registracijos knygų tomuose).
Ekspedicija
Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka kartu su Šiaulėnų ir Žeimių filialais šiuo metu įgyvendina projektą „Balio Buračo fotografijos: įspaudai močiučių divonuose ir abrūsuose“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė. Vasaros pabaigoje Radviliškio viešoji biblioteka organizavo specialius mokymus „Ekspedicija – kelias į informaciją“. Juos vedė Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytoja Violeta Stasėnaitė. Šie mokymai buvo pasiruošimas ekspedicijai „Balio Buračo keliais: vakar ir šiandien“, kuri įvyko rugsėjo 15 d.
Radviliškio rajone. Ekspedicijos dalyviai aplankė: Šiaulėnus, Sidarius, Diktariškius, Žeimius, Petrošius, Acokavus, Liepiškius – vietas, kuriose kadaise lankėsi kraštietis Balys Buračas. Šioje ekspedicijoje dalyvavo Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos 8, 2 ir 4 gimnazinių klasių moksleiviai, istorijos mokytoja ekspertė Laima Maminskienė, projekto organizatorių komandos nariai, tautodailininkas Eugenijus Arbušauskas ir Balio Buračo giminaitė – Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos socialinė pedagogė Laima Šlekienė.
Į ekspediciją keliautojus išlydėjo Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos direktorius Vytautas Jarašiūnas ir visa gimnazijos bendruomenė.
Ekspedicijos tikslas – aplankyti Balio Buračo gimtuosius namus ir keliauti po Šiaulėnų apylinkes bei rinkti šio krašto močiučių austus divonus ir abrūsus. Šio projekto sumanytojai siekia sustiprinti Radviliškio rajono tradicijų gaivinimą per kultūrinę veiklą, įtraukiant bendruomenės narius ir jaunimą, aktyvina bendruomeniškumą, siekiant populiarinti mūsų krašto nusipelniusius žmones. Šiemet yra minimos 125-osios Balio Buračo gimimo ir 50-osios jo mirties metinės. Šios dvi jubiliejinės datos ir paskatino prisiminti šį kraštietį bei jo nuveiktus darbus mūsų krašto labui.
Konferencija
2022 m. rugsėjo 30 d. vyko baigiamasis projekto renginys-konferencija, kurioje buvo pristatytas įžymus kraštietis Balys Buračas, jo fotografijos, interaktyvus žemėlapis „Balio Buračo keliais: vakar ir šiandien“ bei dvi parodos – divonų ir abrūsų paroda „Į audinių raštus įaustas gyvenimas“ bei fotografijų paroda „Balio Buračo keliais: vakar ir šiandien“.
Konferencijos dalyviai išklausė penkis pranešimus apie Balį Buračą, jo gyvenimą, pomėgį fotografuoti, audinių raštus ir kitus istorinius įvykius, susijusius su šio kraštiečio gyvenimu.
Renginyje dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vytautas Krikščiūnas, projekto partneriai: Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas, Šiaulėnų seniūnė Ieva Bliznikienė, Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė Laima Maminskienė, miesto ir rajono moksleiviai bei jų mokytojai, Viešosios bibliotekos darbuotojai.
Laida apie Balį Buračą
Apie Balio Buračo fenomeną ir jo fotografinį palikimą – laida iš ciklo „Pamiršti vardai fotografijoje“