Жорна історії

Українська земля перемелює не тільки кістки окупантів і зрадників, а й розвіює пам'ять про них під вічне:

“Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.” І вони гинуть, і пам’ять про них - теж.

Бори́с Юхи́мович Стекляр

полковник КДБ СРСР, в 40—50 роках XX століття один з головних фахівців боротьби з Українською повстанською армією на Рівненщині.

КАТ

УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ.

Увійшов в історію України як убивця патріотів України.

Народився 29 січня 1923 року в  місті Новоград-Волинський нині Житомирської області в родині військовика Червоної армії де його батько проходив службу.

Участь в Другій світовій війні

Пішов на війну  в серпні 1941 року за власним бажанням. Був прийнятий до 38-го окремого батальйону зв'язку на посаду мотоциклетного кулеметника. Під час відступу під Уманню дістав осколкове поранення в голову, після чого був перевезений до міста Акбулак Оренбурзької області. Після одужання в грудні 1941 року направлений на Калінінський фронт до 908-го стрілецького полку 246-ї стрілецької дивізії 29-ї Армії під місто Ржев, де був відібраний у взвод полкової розвідки, в складі якої воював до грудня 1942 року, доки не дістав важке поранення в ліву ногу під час виконання спеціального завдання.

Воював під Сталінградом як командир відділення. Від березня 1943 до лютого 1944 навчався в 1-му Ленінградськом  артилерійському училищі, яке на той час розташовувалося в місті Енгельс. Закінчив навчання з відзнакою, за спеціальністю артилерійський розвідник, і званням молодшого лейтенанта.

Після закінчення училища призначений командиром взводу розвідки 211-го артилерійського полку 61-ї армії 1-го Білоруського фронту. У складі 61-ї армії брав участь у визволенні Білорусі. Відтак направлений на 2-й Прибалтійський фронт, де брав участь у визволенні Риги, за що був нагороджений Орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня. У листопаді 1944 року направлений до Польщі, за визволення Варшави нагороджений Орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня. Перемогу зустрів у Німеччині (м. Віттенберг). У травні 1945 року був призначений командиром роти СМЕРШ у Берліні.

Навчався в Новосибірській школі контррозвідки НКО СМЕРШ, яку закінчив з відзнакою. Був направлений до міста Рівне для проходження служби в органах державної безпеки.

Післявоєнне Рівне

Рівне наповнюється червоними військами. Одні минуть місто транзитом, інші залишаться, щоб встановлювати радянські порядки.

Діяльність військ НКВС, партійних і господарських функціонерів на території Рівненщини в післявоєнний час просочена сотнями кримінальних справ щодо місцевого населення. З одного боку, там, де є військо, зброя і цивільне населення, інколи трапляється щось подібне. Це своєрідний ексцес війни. З іншого — тоді була відповідна установка щодо поводження з населенням західної України. Мовляв, всі вони вороги, бандити й бандерівці, тому церемонитися з ними не слід. Окрім цього, як правило, співробітниками органів були етнічні росіяни або вихідці з русифікованих регіонів України, що давалося взнаки при ставленні до місцевого населення.  У післявоєнному Рівному  був  шквал кримінальних злочинів з боку військових. Адже через місто тоді проходила велика кількість армійських підрозділів. Убивства, побиття, крадіжки зі зломом, пограбування — були явищем масовим. Василь Бегма (партфункціонер, командир партизанського з’єднання) у 1944-1949 роках перший секретар Рівненського обкому КП(б)У) на нараді партактиву казав, що, прокинувшись вночі, можна було почути в місті суцільну стрілянину, наче відбувалися вуличні бої. Так “розважались” п’яні радянські вояки. Через 7 років можна провести чітку аналогію з риторикою і поведінкою сучасної Росії під час російсько-української війни. Не змінилось нічого.

Боротьба з УПА

Наприкінці 1951 року  радянські спецслужби почали розробляти операцію з ліквідації повстанського художника Ніла Хасевича. У Рівному створили оперативну групу на чолі із капітаном Борисом Стекляром.

Хасевич Ніл Антонович

Український художник, графік, активний громадський і політичний діяч, член ОУН і УГВР(Українська головна визвольна рада). Лицар Срібного Хреста Заслуги та медалі «За боротьбу в особливо важких умовах».

Псевда: Бей-Зот, Левко, Рибалка, 333, Старий, Джміль.

Народився 2 листопада 1905, с. Дюксин, нині Деражненська сільська громада, Рівненський район, Рівненська область;

Автопортрет, 20.11.1945

У підпіллі Ніл був важливою фігурою – керував технічною ланкою крайового проводу, протягом 1943-1952 років був членом крайової референтури пропаганди на ПЗУЗ(Північно-західних українських землях), працював у редакції журналу «До зброї», паралельно випускав брошури, листівки, плакати. Створив композиції плакатно-агітаційного характеру: «За самостійну соборну державу!», «Воля народам, воля людині!», «Слава Україні! Героям слава!». Але улюбленими дітищами художника були сатиричні часописи «Український перець» і «Хрін». Тут він друкував свої карикатури на радянський режим і його лідерів. Ці плакати та журнали були надзвичайно популярними поміж вояків УПА. За 1949 рік повстанці виготовили близько 100 тисяч примірників друкованої агітаційної продукції, 10% якої супроводжували ілюстрації Ніла Хасевича. Якось він сказав: «Я не можу стріляти з автомата. Зате в моїх руках інша зброя – різець і липова дощечка. Я воюю з ворогом силою мистецтва».

Ніл Хасевич розробляв дизайн бофонів (знаків «позики на бойові потреби»)

Одна з останніх відомих праць Хасевича –  проекти нагород УПА, які він виконав разом зі своїм учнем «Свиридом».

У квітні 1950 року Ніл надіслав листа до Головного Командування УПА, в якому подав проекти нагород. Загалом їх було 16. У листі художник детально описав, як у підпільних умовах виготовляти ордени, жетони та стяжки. «Штампування й відливи можна робити і в криївці. Для виготовлення відзнак ОУН і УПА можна взяти метал з лусок [гільз.] артилерійських набоїв або з більшовицьких орденів – вони мосяжні і легкоплавні,» – писав до командування.

Патріоти Рівненщини, які загинули від рук НКВС

Розстріляна друкарська боївка Ніл Хасевич загинув 4 березня 1952, с. Сухівці, Рівненський район, Рівненська область;

Позначки розставили працівники архіву КДБ. 1 – Ніл Хасевич (Бей-Зот), 2 – Антон Мельничук (Гнат), 3 – В’ячеслав Антонюк (Матвій).

Борис Стекляр – українець, який хотів вчити українців мови окупантів

За цивільною освітою - викладач російської мови та літератури. Цей фах він здобув у Рівненському педінституті в 1958 році. Як вчитель себе не реалізував.

Діяльність початку 60-х років

"У 1960-х роках у таборах сиділо ще чимало членів ОУН та УПА, які за колючим дротом намагалися гуртуватися в підпільні організації. Для боротьби проти них КДБ командирував до концтаборів чекістів з управлінь тих регіонів, де раніше ці повстанці діяли. Кадебістів нерідко спрямовували по лінії оперативно-технічного управління, тобто для здійснення таємного прослуховування. Найімовірніше, саме цим, а також веденням нових оперативних справ на вʼязнів, і займався Борис Стекляр у Дубравному таборі".

В 1960-х роках виконував оперативні завдання проти українських націоналістів у радянських концтаборах. Йдеться про наказ Голови КГБ генерал-лейтенанта Віталія Нікітченка № 85 від 17 липня 196 року про заохочення співробітників Управління КДБ по Рівненськоій області.

Серед відзначених за «вміло підготовані заходи з розвінчання ідеології українських буржуазних націоналістів і показу досягнень Української РСР за роки Радянської влади, проведений у Дубравному ВТТ (виправно-трудовому таборі) Мордовської АРСР» є й прізвище Бориса Стекляра.

ДубравЛАГ, чий центр розташовувався в с. Явас Зубово-Полянського району Мордовії, до 1954 року був особливим (тобто, каторжним) табором. Після розформування системи ГУЛАГу в 1960-х роках табір залишався виправним закладом із окремими колоніями для політичних в’язнів.

У ньому відбували строки ув’язнення відомі українські дисиденти та колишні повстанці Святослав Караванський, Іван Гель, В’ячеслав Чорновіл, Василь Левкович, Юрій Бадзьо, Михайло Сорока (помер у таборі), Йосип Сліпий та інші.

Комуністи цінили відданих прислужників.

Вийшов у відставку 1976 року як начальник відділу управління КДБ Рівненської області. Протягом наступних 33 років очолював міжнародне агентство «Інтурист» по місту Рівне та області. Тільки перевірені люди могли очолювати такі організації.

Нагороди Бориса Стекляра 

-орден Червоного Прапора (12.05.1945). -два ордени Вітчизняної війни 1-го ступеня (14.02.1945, 11.03.1985). -орден Вітчизняної війни 2-го ступеня (26.10.1944). -орден ЧервоноїЗірки (29.03.1944). -Медаль «За бойові заслуги». -Медаль «За оборону Сталінграда». -Медаль «За взяття Берліна». -Медаль «За визволення Варшави». -Медаль «За перемогу над Німеччиною».

-орден Богдана Хмельницького 3-го ступеня (14.10.1999). -«Почесний ветеран України» — відзнака Ради організації ветеранів України. Вища відзнака Спілки "ЗА ЗАСЛУГИ"  -  це недержавна загальноукраїнська відзнака з особливим статусом, започаткована з метою становлення поваги суспільства до працівників та ветеранів силових структур України.

В 2017 році колишньому офіцеру КДБ, полковнику у відставці Борису Стекляру з Рівного – 94 роки. Шановна людина, був начальником відділу КДБ у Рівному, потім довгий час очолював міжнародне агентство "Інтурист" у місті та області. Словом, кар'єра вдалася. Залишалося скористатися заслуженим відпочинком.

У квітні 2017 року Генеральна прокуратура України розпочала розслідування за фактом убивства художника ОУН та УПА Ніла Хасевича працівником органів держбезпеки СРСР Борисом Стеклярем.

Представник Національного центру правозахисту Денис Поліщук ініціював розслідування стосовно злочинів Бориса Стекляра.

«Справа унікальна і не має аналогів в Україні. Вчинок Стекляра, офіцера КДБ, не має терміну давності. Злочин за десятки років залишається злочином. Вбивство Хасевича, борця за незалежність, має розслідуватись, і кожен причетний має одержати вирок».

Помер, недочекавшись вироку суду. Обвинувачуваний в справі про вбивство двох або більше осіб у березні 1952 року, зокрема художника та члена референтури пропаганди Волинського крайового проводу ОУН Ніла Хасевича та двох його побратимів. Борис Стекляр помер 18 січня 2018, Рівне, Рівненська область.

Тризуб комуністу у груди не пече.

Кадебіст поєднав у себе на грудях георгіївську стрічку, медаль “За доблесний труд” з леніним, багато орденів  та медалей радянського союзу, орден Богдана Хмельницького, відзнаку Ради організації ветеранів України «Почесний ветеран України» та Нагрудний знак лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки з барвами жовто-блакитного прапора. Відзнака "ЗА ЗАСЛУГИ” з тризубом.

Залишиться в історії України, як особа причетна до смерті Ніла Хасевича 

Патріоти Рівненщини, які загинули від рук НКВС

Автопортрет, 20.11.1945

Позначки розставили працівники архіву КДБ. 1 – Ніл Хасевич (Бей-Зот), 2 – Антон Мельничук (Гнат), 3 – В’ячеслав Антонюк (Матвій).

За цивільною освітою - викладач російської мови та літератури. Цей фах він здобув у Рівненському педінституті в 1958 році. Як вчитель себе не реалізував.