Za ptáky na pernštejnský rybník

Pojďte s námi do přírody

Nenáročný výlet dlouhý přibližně 4 km vás zavede k jedinečnému ostrovu rozmanité přírody v moři okolní zemědělské krajiny - na Bohdanečský rybník.

Vyjít můžete z Lázní Bohdaneč, které jsou dostupné i trolejbusem č. 3 od pardubického hlavního vlakového nádraží. Rezervace se nachází na západním okraji lázeňského města. Výchozím bodem je začátek naučné stezky u hlavní výpusti rybníka.

Výlet - Východní Čechy - Za ptáky na pernštejnský rybník

Rybník i okolní rozsáhlé mokřady jsou díky své unikátní přírodě vyhlášeny jako národní přírodní rezervace. Nejcennější jsou zde kromě vlastního rybníka i mokřadní louky, rákosiny a podmáčené lesy. Oblast je i významnou ornitologickou lokalitou nejen u nás, ale i z evropského pohledu. Můžete zde pozorovat život nepřeberného množství živočichů a rostlin. Řada vodních ptáků zde každoročně úspěšně vyvádí svá mláďata.

Odraz bývalé slávy pernštejnského rybníkářství

Vilém z Pernštejna vybudoval v první polovině 16. století západně od Pardubic rybniční soustavu, jejíž rozsah nepřekonala ani soustava rybníků na Třeboňsku. Umožnil to zejména regulovatelný a vydatný přívod vody z Labe Opatovickým kanálem. Tereziánské správní reformy ale znamenaly zánik většiny rybníků. Bohdanečský rybník je dnes největším ze zlomku rybníků, které se z pernštejnské éry dochovaly.

Bohdanečská rybniční soustava na mapě z druhé poloviny 18. století, Bohdanečský rybník vlevo. 

Zdroj obrázku: Wikimedia commons

Kdyby nebyly ryby, nebyly by rybníky…

Rybníky jsou velmi důležitými a významnými prvky v krajině. Pomáhají zadržovat vodu a poskytují domov mnoha druhům zvířat i rostlin. Aby byla příroda nejen v rybnících, ale i kolem nich co nejrozmanitější, je potřeba o rybníky pečovat.

Výběr druhů chovaných ryb, množství i jejich velikost se zde přizpůsobují zájmům ochrany přírody. Cílem je nalézt rovnováhu mezi přiměřeným zárostem rybníka vodními rostlinami a dostatkem potravy pro vodní ptáky.

Rybáři zatahující sítě při tradičním podzimním výlovu rybníka

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Musílkova ptačí pozorovatelna

Na severním cípu Polákova poloostrova si nenechte ujít fascinující výhled na členitou plochu rybníka z ptačí pozorovatelny. Zážitek z pozorování vzácných a početných opeřenců zde můžete zažít po celý rok.

Nejvíce ptáků tu ale uvidíte v období dvou týdnů před výlovem rybníka, kdy se zde na podzimním tahu díky dostatku potravy shromažďují tisícihlavá ptačí hejna. V den výlovu, vždy o státním svátku 28. října, se na Bohdanečském rybníku koná tradiční akce pro veřejnost Loučení s ptáky.

Na Polákově poloostrově u ptačí pozorovatelny jsou v tento den k dispozici stativové dalekohledy. Věnovat se vám tu budou odborníci z  Agentury ochrany přírody a krajiny ČR  a z České společnosti ornitologické, kteří vám prozradí zajímavosti ze života na rybníce, a dozvíte se, jaké druhy ptáků pozorujete. Během akce probíhá také ukázka odchytů ptáků do nárazových sítí a jejich kroužkování. Cestou k pozorovatelně můžete navštívit různá stanoviště se zábavným programem zaměřeným na poznávání přírody pod hladinou rybníka i v jeho okolí. Akce je vhodná hlavně pro rodiny s dětmi.

Musílkova pozorovatelna na Polákově poloostrově.

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Motýlí louky

Trasa výletu na jižním okraji rezervace vede kolem vlhkých luk, nad kterými v druhé polovině července poletuje vzácný motýl  modrásek bahenní . Možná netušíte, že kuklení a část života jeho housenek probíhá v mraveništích. Péče o louky tedy musí zahrnovat vedle vhodného termínu sečení pro hostitelskou rostlinu housenek, kterou je  krvavec toten,  i ohledy na hnízda lučních mravenců.

Modrásek bahenní na květu krvavce totenu.

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Lužní olšiny

Vlevo od cesty u Zábranských rybníků začínají silně podmáčené olšiny. Málokdo by hádal, že zde před 70 lety byly ostřicové louky. Po ústupu tradičního způsobu jejich obhospodařování kosením postupně zarostly náletovými dřevinami až do dnešní neprostupné podoby.

Lužní les v jižním okraji Bohdanečského rybníka. 

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Louky v Dolanské zátoce

Na konci naučné stezky před obcí Dolany se vám naskytne výhled na rozsáhlé mokřadní ostřicové louky. Plynule navazují na rákosové porosty a dále na volnou hladinu rybníka. Díky pravidelnému kosení financovanému z krajinotvorných programů Ministerstva životního prostředí zde stále rostou vzácné orchideje  prstnatce pleťové .

Skrytě tu také žije vzácný pták  chřástal kropenatý . Pro jeho ochranu zde byla vyhlášena ptačí oblast evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Jeho daleko slyšitelný hlas podobný zvuku, který je vyluzován při švihání prutem, se za dubnových a květnových nocí vzácně ozývá ze zatopených luk.

Chřástal kropenatý.

Autor snímku: Ivan Dudáček

Bohdanečský rybník - národní přírodí rezervace

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2020

Úvodní snímek

Bohdanečský rybník, Zuzana Růžičková

Autor map

Jan Vrba, AOPK ČR

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR