Život pravekej spoločnosti

Výskum pohrebiska z doby bronzovej v Nižnej Myšli


O lokalite

Nálezisko Várhegy v Nižnej Myšli zaujalo odbornkov už krátko po II. svetovej vojne, kedy J. Pástor, jeden z prvých profesionálnych archeológov pôsobiacich na východnom Slovensku, zahájil výskum v dôsledku erózie na západnom svahu lokality. Preskúmal celkom päť hrobov s chudobnejšou výbavou. Napriek tomu sa v tom čase ďalší výskum už neuskutočnil.

Až v roku 1977, o 30 rokov neskôr, sa lokalita opäť dostala do pozornosti nielen archeologickej komunity, ale aj širšej verejnosti. Opätovný záujem vyvolali významné objavy, ktoré priniesol nový výskum sídliska a prislúchajúceho pohrebiska pod vedením L. Olexu. Na základe týchto nálezov sa Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach rozhodoli pokračovať v systematickom vedecko-dokumentačnom výskume, ktorý bol ukončený len nedávno v roku 2019.

Preskúmaná časť pokrýva približne tretinu z celkovej odhadovanej plochy o veľkosti 10 hektárov. Zahŕňa opevnené sídlisko a prislúchajúce pohrebisko, ktoré vznikli okolo roku 1800 pred n. l. V závere staršej doby bronzovej boli oba areály prekryté rozsiahlejším opevneným sídliskom. Pohrebisko, v rámci ktorého sa podarilo postupne preskúmať vyše 800 hrobov a ktoré mohlo byť používané viac ako 200 rokov, patrí medzi najväčšie nekropoly z doby bronzovej v karpatskej oblasti.

Archeologický výskum pohrebiska v Nižnej Myšli

Výskum v rokoch 1977 – 1985

Časť pohrebiska preskúmaná v roku 1982

Väčšina hrobov bola systematicky usporiadaná do radov a pravdepodobne boli na povrchu pôvodne označené. Pohrebné zvyky špecifické pre obe pohlavia zostali po stáročia prekvapivo konzistentné.

Výskum v rokoch 1986 – 1994

Ideálna kresbová rekonštrukcia skupinového dvojnásobného mužského (č. 95 a 96) a ženského hrobu (č. 100 a 101) od M. M. Kužmovej

Väčšina zomrelých bola pochovávaná jednotlivo. Ojedinele sa vyskytli dvojité či dokonca viacnásobné hroby, v ktorých bola uložená najčastejšie žena spolu s dieťaťom.

Výskum v rokoch 1995 – 2003

Výskumná plocha pohrebiska narušená sídliskovými objektmi

Niektoré hroby boli úmyselne vykradnuté, pravdepodobne priamo obyvateľmi sídliska, veľmi krátko po pohrebe. Odborníci sa domnievajú, že tieto činy bol motivované buď ekonomicky, alebo špecifickými sociálnymi a rituálnymi praktikami.

Výskum v rokoch 2004 – 2013

Hrob muža - kovolejára (č. 280) s bohatým hrobovým inventárom

Rôznorodosť hrobových príloh, ktoré obsahovali aj artefakty dokladajúce kontakty naprieč Európou, naznačuje, že v komunite existovala sociálna a ekonomická nerovnosť. Odlišnosti v zaobchádzaní s telami zomrelých, ako napríklad zabalenie do textilií alebo uloženie do drevených konštrukcií, tieto rozdiely ešte viac zvýrazňujú.

Bližšie informácie o nálezisku v publikáciách:

 L. Olexa: Nižná Myšľa. Osada a pohrebisko z doby bronzovej (Košice 2003)   L. Olexa/T. Nováček: Pohrebisko zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli. Katalóg I (Nitra 2013)   L. Olexa/T. Nováček: Pohrebisko zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli. Katalóg II (Nitra 2015)    L. Olexa/T. Nováček: Pohrebisko zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli. Katalóg III (Nitra 2017) 

Od roku 2020 poskytuje Archeoskanzen v Nižnej Myšli návštevníkom jedinečný zážitok a pohľad do života ľudí v praveku. Múzeum sa usiluje o podporu cestovného ruchu, zlepšenie vzdelávania a zvýšenie povedomia o archeologickom dedičstve. Viac o aktuálnych podujatiach nájdete na stránke  www.archeoskanzen.sk .


Projektová podpora

Projekt prispeje k hlbšiemu pochopeniu pravekých spoločností prostredníctvom analýzy pohrebiska zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli na Slovensku. V rámci multidisciplinárneho prístupu sa výskum sústredí na zhodnotenie spoločenských a biologických dynamík miestnej komunity. Počet odkrytých hrobov, dlhé trvanie a charakteristické priestorové usporiadanie pohrebiska ponúkajú príležitosť na preskúmanie mikrohistórie miestnej populácie v jednej z kľúčových oblastí pre porozumenie doby bronzovej v širšom európskom kontexte. Pozornosť bude zameraná na možné genetické a spoločensko-ekonomické väzby v populácii, ktoré možno predpokladať na základe osobitého usporiadania hrobov v priestore, hrobových inventárov a pohrebných špecifík. Taktiež budú objasnené otázky ohľadom výživy a miere mobility, vrátane migrácií. Očakávané výsledky prispejú k upresneniu súčasných modelov o organizácii spoločnosti v dobe bronzovej a poskytnú cenné údaje do ďalších diskusií.

Názov projektu: Tracing Blood and Social Ties: Integrating aDNA, Isotope Analyses, and Kinship Studies in a Research on the Bronze Age Cemetery at Nižná Myšľa (Slovakia), 2024 – 2028

Hlavný riešiteľ: prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger, Inštitút Európskej kultúry, Univerzita Adama Mickiewicza


Spoločnosť doby bronzovej

Prostredníctvom zhodnotenia pohrebných praktík v kontexte materiálových štúdií hrobových milodarov, ktoré evidujeme vďaka predchádzajúcim systematickým archeologickým výskumom, možno lepšie porozumieť, akým spôsobom v dobe bronzovej vnímali pozostalí svojich zomrelých. Archeotanatologické údaje, doplnené o časopriestorové súvislosti vďaka výsledkom radiokarbonového datovania, odhalia bližšie poznatky o vývoji sociálnych a osobných identít ľudí žijúcich v Nižnej Myšli.

Osteoantropologická analýza kostrových pozostatkov určí vek a pohlavie pochovaných. Súčasne môže odhaliť príznaky ochorení či povahu zranení. Patologické zmeny, deformácie kostí a opotrebovanie zubov poskytnú dáta o zdravotnom stave a prípadnom výživovom deficite. Schémy opotrebenia a záťaže na kostiach naznačia fyzickú aktivitu a pracovné činnosti, ktorým sa jedinci venovali. Údaje dovolia posúdiť paleodemografické ukazovatele, ktoré môžu byť kľúčové pre pochopenie výziev, ktorým čelili miestni obyvatelia.

Výskum aDNA a stabilných izotopov bude zameraný na mobilitu jednotlivcov, ich genetické vzťahy a pôvod v rámci lokality a širšieho európskeho priestoru. Štúdiom genomických a izotopových signatúr z kostrových pozostatkov možno vďaka paleogenomike získať poznatky o zdravotnom stave, výžive a každodenných stravovacích zvyklostiach. Všetky údaje prispejú k lepšiemu pochopeniu príbuzenských väzieb, spoločenskej štruktúry a faktorov, ktoré mohli vplývať na stabilitu alebo zraniteľnosť príslušníkov komunity.


Náš tím

Mateusz Jaeger

Inštitút Európskej kultúry, Univerzita Adama Mickiewicza

jaeger@amu.edu.pl

Špecialista na dobu bronzovú v strednej Európe so skúsenosťami s analýzou sociálno-ekonomických a chronologických aspektov pohrebných praktík, ako aj so skúmaním materiálnej kultúry, ktorá odráža nadregionálne väzby a obchod.

Anna Juras

Inštitút biológie a evolúcie človeka, Fakulta biológie, Univerzita Adama Mickiewicza

anna.juras@amu.edu.pl

Biotechnologička a antropologička, ktorá sa zameriava na štúdium archaickej DNA. Zaujíma sa o pôvod pravekých a historických populácií v strednej Európe a ich migrácie od neolitu po stredovek.

Maciej Chyleński

Inštitút biológie a evolúcie človeka, Fakulta biológie, Univerzita Adama Mickiewicza

maciej.ch@amu.edu.pl

Archeológ a genetik špecializujúci sa na archaickú DNA so zameraním na rekonštrukciu príbuzenskej štruktúry pravekých populácií a jej vzťah k migračným procesom. Zameriava sa aj na bioinformatické analýzy starovekých jadrových genómov získaných pomocou vysoko výkonného sekvenovania.

Łukasz Pospieszny

Inštitút archeológie a etnológie, Fakulta histórie, Gdaňská univerzita

lukasz.pospieszny@ug.edu.pl

Archeológ špecializujúci sa na pravek v strednej a východnej Európe, najmä na neolit a dobu bronzovú. Využíva analýzu stabilných izotopov na interpretáciu stravovacích návykov a prírodného prostredia s cieľom pochopiť mechanizmy spoločenských interakcií a environmentálnej adaptácie.

Dominika Oravkinová

Archeologický ústav, v. v. i., Slovenská akadémia vied

dominika.oravkinova@savba.sk

Archeologička so skúsenosťami v oblasti materiálových štúdií staršej a strednej doby bronzovej vo východnej a strednej Európe, so zameraním na východné Slovensko a kultúrny komplex Otomani-Füzesabony. Skúma surovinové zdroje, výrobu a obchod v spojitosti so spoločensko-ekonomickou organizáciou.

Zuzana Hukeľová

Archeologický ústav, v. v. i., Slovenská akadémia vied

zuzana.hukelova@savba.sk

Osteoarcheologička, ktorá sa špecializuje na bioarcheológiu so zameraním na stredoeurópsku archeológiu a všeobecnú osteológiu. Jej hlavné výskumné záujmy sa zameriavajú na interpretáciu paleodemografie, životného štýlu a zdravia pravekých populácií.

Mária Krošláková

Archeologický ústav, v. v. i., Slovenská akadémia vied

maria.kroslakova@savba.sk

Antropologička so skúsenosťami v oblasti paleopatológie, morfoskopie a metriky. Špecializuje sa na osteoantropologickú analýzu kostrových pozostatkov s cieľom odhaliť choroby, zranenia a iné indikátory zdravotného stavu populácií od praveku až po novovek.

Mgr. Zora Bielichová (Archeologický ústav, v. v. i., Slovenská akadémia vied, Nitra) PhDr. Ladislav Olexa (Slovenský archeologický a historický inštitút – SAHI, o. z, Bratislava) Mgr. Štefan Olšav, PhD. (Archeologický ústav, v. v. i., Slovenská akadémia vied, Nitra)

Partneri a kooperujúce inštitúcie

Projektová spolupráca

VEGA 2/0093/24 "Validácia nálezísk mladšieho praveku vo vybraných regiónoch metódami interdisciplinárnej a nedeštruktívnej archeológie"


Aktuality

4 Január 25

Ak Vás zaujíma nálezisko, odporúčame pútavý dokument o Nižnej Myšli spracovaný v rámci série Slovenskí archeológovia dostupný v archíve RTVS tu:  https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/20611/508652 

17 – 19 November 24

Vzorky z Nižnej Myšle na ceste do partnerských laboratórií Počas troch intenzívnych dní sme odobrali a zdokumentovali vzorky z kostrových pozostatkov takmer 160 jedincov, pochádzajúcich z najstaršej fázy pohrebiska z doby bronzovej a rituálnej sídliskovej jamy v Nižnej Myšli. Vzorky budú v blízkej dobe podrobené viacerým analýzam, vrátane C14 datovania, analýzy stabilných izotopov (C, N, Sr) a štúdií aDNA, ktoré prinesú nové poznatky o živote, stravovaní, mobilite a genetickom dedičstve tejto starovekej komunity. Pilotné výsledky viac než 20 vzoriek, predovšetkým z pozostatkov juvenilných jedincov, už potvrdili výnimočnú zachovalosť aDNA a odhalili komplexnú sieť príbuzenských väzieb. Aj tieto zistenia pripravujú pôdu pre ďalšie objavy v nasledujúcej fáze výskumu. Sledujte nás! 🔬 🧬 ⛏️

13 Október 24

Zapožičané artefakty z pohrebiska sú späť z výstavy „Dynasties“ Dňa 13. októbra sa skončila výnimočná výstava v Museo Arqueológico de Alicante (MARQ, Španielsko), ktorá prebiehala od 26. marca do 13. októbra 2024. Popri ďalších pokladoch doby bronzovej boli súčasťou expozície aj predmety z pohrebiska z doby bronzovej v Nižnej Myšli. Medzi najvýznamnejšie exponáty patrili artefakty z viacerých hrobov, vrátane bohato vybaveného hrobu ženy (č. 123) a remeselníka-metalurga (č. 280). Vďaka aktuálnemu výskumnému projektu podrobne skúmame aj životy týchto jedincov. Plánované analýzy aDNA a stabilných izotopov nám poskytnú detaily o ich pôvode, stravovaní a spoločenskej úlohe. Medzičasom si môžete pozrieť záznam z medzinárodnej konferencie, ktorá sa pri príležitosti výstavy konala v Alicante. Na nej sa spolu s ďalšími odborníkmi na európsku dobu bronzovú zúčastnili aj členovia nášho tímu. Celý videozáznam nájdete tu:  http://www.marqalicante.com/Paginas/es/JORNADAS-INTERNACIONALES-DINASTIAS-P802-M1.html 

7 Október 24

O novinkách archeologických výskumov doby bronzovej na východnom Slovensku a o aktuálnom projekte hovorila Dominika Oravkinová v relácii Hosť Rádia Slovensko s Norou Gubkovou. Audiozáznam dostupný v archíve RTVS tu:  https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11287/2404675 


Objavy a výsledky

Zaujíma vás vývoj pohrebiska v Nižnej Myšli v čase a priestore? Kliknutím na tlačidlo prehrávania spustíte časozbernú animáciu.

Dáta podľa: M. Jaeger/M. Stróżyk/L. Olexa: Society in Transition: Cultural Change in the Early Bronze Age Cemetery at Nižná Myšľa in the Light of Absolute Chronology. Radiocarbon 65(1), 2023, 135 – 154.  doi:10.1017/RDC.2022.76 

Impressum

Vytvorené v ArcGIS StoryMaps © 2024

Fotografie

Súkromné archívy, COLLEGIUM MYSSLE, Archeologický ústav SAV, v. v. i.

Video

Š. Olšav

Text

D. Oravkinová

Mapy a dizajn

D. Oravkinová

Časť pohrebiska preskúmaná v roku 1982

Ideálna kresbová rekonštrukcia skupinového dvojnásobného mužského (č. 95 a 96) a ženského hrobu (č. 100 a 101) od M. M. Kužmovej

Výskumná plocha pohrebiska narušená sídliskovými objektmi

Hrob muža - kovolejára (č. 280) s bohatým hrobovým inventárom