Putování z Borku do Borku
Pojďte s námi do přírody
Skoro 7 km dlouhý okružní výlet vás zavede do naší nejstarší chráněné krajinné oblasti. Tou je Český ráj. Letos slaví 65 let od svého založení. Cílem cesty je zřícenina hradu Trosky a vede z části po naučné stezce Podtrosecká údolí.
Výchozím místem je vlaková zastávka Borek pod Troskami. Ideální je dorazit sem vlakem z nedalekého Turnova, případně z více vzdáleného Jičína. Trasa je vhodná hlavně pro pěší.
Výlet - Český ráj - Putování z Borku do Borku
Ptačí pozorovatelna
Jeden z nejhezčích výhledů na hrad Trosky - symbol Českého ráje, je od Rokytnického rybníka. Dojdete k němu po necelém kilometru chůze po žluté turistické značce. A když popojdete po hrázi ještě kousek (asi 200 m), narazíte na ptačí pozorovatelnu. Z ní můžete nahlédnout do života na vodní hladině. Pozorovatelnu vybudovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR .
Autor snímku: Jiří Klápště

Rašeliniště Vidlák
K nejvýznamnějšímu rašeliništi Českého ráje s nezvyklým názvem Vidlák dojdete po naučné stezce Podtrosecká údolí. Krásná kvetoucí mokřadní louka je výsledkem dlouholeté aktivní péče ochránců přírody, která nahradila původní způsob hospodaření. Bez vhodné péče by totiž louka zarostla a mnoho rostlin a živočichů by vymizelo. Roste zde třeba vzácný mech srpnatka fermežová , ohrožený suchopýr štíhlý nebo nachově růžová orchidej prstnatec májový .
U nedalekého stejnojmenného rybníka pak můžete využít k občerstvení služby místního svérázného hostince.
Autor snímku: Jiří Klápště

Pěnovcový vodopád
Před strmým stoupáním, kterým se dostanete k mystickému hradu Trosky, minete další českorajskou pozoruhodnost. Jižním okrajem osady Tachov u Troskovic protéká sezónní potok. V místech, kde překonává skalní stěnu, se vytvořil 7 m vysoký pěnovcový vodopád. Pěnovec vzniká ve vodních tocích usazením rozpuštěného vápence.
Snímek je z archivu AOPK ČR, Správy CHKO Český ráj

Nejdřív Baba, potom Panna
Typickou siluetu zříceniny gotického hradu Trosky si nelze splést snad s ničím. Hrad se tyčí na stejnojmenném vrchu ve výšce 488 m n. m. Z dálky připomíná čertovy rohy, proto se mu také tak říká.
I když jsou pro Český ráj charakterističtější především pískovcová skalní města, hlavním symbolem je právě vrch Trosky tvořený čedičovými sopečnými kužely. Tento „dvojsopouch“ je pozůstatkem vyhaslé sopky. Silnější, starší a nižší kužel nese jméno Baba a štíhlejší, mladší a vyšší Panna. Gotický hrad byl postaven na jejich vrcholech i v sedle mezi nimi koncem 14. století.
Hrad Trosky je přístupný veřejnosti a platí se zde vstupné. Možné je vystoupat na věž Baba i na vyhlídku pod věží Panna. Za pěkného počasí je vidět opravdu daleko.
Autor snímku: Jiří Klápště
Pastvou k ochraně stepi
Oba čedičové kužely jsou unikátním geomorfologickým útvarem, a to i ze světového pohledu. Okolí hradu bylo proto v roce 1998 vyhlášeno jako přírodní památka Trosky. Dostaly se také do znaku chráněné krajinné oblasti Český ráj a to společně se sokolem stěhovavým , který symbolicky prolétá mezi Babou a Pannou. Sokol zde totiž hnízdil až do poloviny 20. století. A nyní se sem možná začíná vracet.
V roce 2019 nechala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR toto území výrazně prosvětlit prořezem a odstraněním náletových dřevin. Aby znovu nezarostlo, pase se tu stádo koz walliských. Ty zde mají za úkol udržet jeho stepní charakter.
Kozy walliské
Autor snímku: Jiří Klápště
Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.
Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.
Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu KAM po Česku .
Výlety a akce - přehledová mapa
Výlety do přírody pro vás připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a dalšími neziskovými organizacemi.