UTAJENÉ KRÁSY VYSOČINY
ÚVODNÍ SLOVO:
Výlet pod názvem Utajené krásy Vysočiny jsem si připravila pro společně strávené dny se svými příbuznými, tedy s tetou a strýčkem, kterým bych ráda představila téměř neznámá místa Vysočiny a mého okolí, která jsou dle mého názoru zajímavá a jsem si jistá, že tato místa ještě určitě nenavštívili. Náš výlet se bude odehrávat v jarním obdobím od 26.4. do 28.4. 2024.
1. Den
Harmonogram:
První den našeho poznávacího výletu si musíme o něco přivstat, protože si musíme připravit s sebou kola a na auto musíme přidělat nosník. Konečně vyrážíme! Jelikož vyjíždíme přímo z Jihlavy, ubíráme se po hlavní silnici směr kamenice. Cesta není nijak dlouhá a zabere nám přibližně dvacet minut. Od 9:00 hodin máme v Kamenici domluvené ubytování v malém penzionu č.p. 37, který je součástí zdejšího zahradnictví FLORAKO. Dopoledne nás čeká výšlap na Bílou hor, z které je nádherný výhled do širého okolí. Budeme se kochat okouzlující přírodou a užijeme si společně strávené chvíle. Vycházka nám bude trvat tři až čtyři hodiny. Zpět v Kamenici budeme okolo 14:00 hodiny odpolední. Rozhodla jsem se, že pro zpestření si na oběd dojedeme na kole do nedaleké obce Bítovčice, 3 km od Kamenice. Zde se nachází Hospůdka U Gurmána, dle mého názoru zde vaří nejchutnější pokrmy široko daleko. Do Bítovčic se celou cestu svezeme z kopce, protože pojedeme údolím podél řeky Jihlavy. Po výtečném obědě se odebereme na kole zpět do Kamenice. Tentokrát se však více vyhneme silnici a pojedeme polní cestou bítovčickými chatami. Po návratu si odpočineme , protože celý den na nohách a v sedle je vyčerpávající. Večeři si dáme v našem penzionu. V 18:00 hodin máme v Keramice U Slunečních Hodin domluvené s paní Michaelou Nejedlou vlastní keramické tvoření, a také se naučíme pracovat s hrnčířským kruhem. První den je tedy u svého konce a budu se těšit na ten další.
Zajímavé informace o Kamenici:
Kamenice u Jihlavy
MAPA VYSOČINY S BODY NÁVŠTĚVY PRVNÍHO DNE
Městečko Kamenice se nachází na východním okraji okresu Jihlava, asi 15 kilometrů od krajského města. Místní obyvatelé ho nazývají jako „Srdce Vysočiny“. Jakmile vyjedeme za hranice Kamenice a dostaneme se na první kopec, zjišťujeme, že se Kamenice nachází nedaleko dálnice D1, ale i přes to je komunikačně odříznuta. Toto je také příčina nízkého povědomí lidí o tom , že existuje tato malebná obec s velmi bohatou historií.
V Kamenici se nachází opravdu velké množství historických památek a objektů, které rozhodně stojí za návštěvu. Ihned po příjezdu do Kamenice, člověka asi nejvíce zaujme Tvrz, mohutná stavba, která má sgrafitové zdobení, nad vchodem si můžeme všimnout tří erbů. Jsou to znaky bývalých majitelů, kterými byli Valdštejnové, Žerotíni a Osovští z Doubravice. Dalšími historickými stavbami jsou Kaple sv. Anny, kostel sv. Jakuba Většího, Horní a Dolní Kašna a mnoho dalšího. Tento výlet se, však budeme ubírat jinými směry.
Kamenice
Klenot Kamenice?
Co, však opravdu považuji za nedoceněný klenot? Za nedoceněný klenot obce považuji Bílou horu, která se svými 659 m.n.m. je nejvyšším vrcholem Kamenice. V dnešní době je již pouze opuštěným lomem, ale málokdo tuší, že se zde v historii konala krvavá bitva ve které zvítězili Švédové nad císařskými vojáky. Unikátní je také svojí polohou, protože z ní můžeme koukat do širokého okolí, a dokonce odsud můžeme zamávat nejvyššímu vrcholu Vysočiny, tedy Javořici (837 m.n.m.).
2.Den
Harmonogram:
BUKOVÝ PRALES ŽÁKOVA HORA
První den byl naplněn množstvím aktivit, a druhý den si rozhodně moc neodpočineme. Ráno se nasnídáme a musíme si sbalit všechny své kufry, protože dnes budeme přespávat na zámečku Waldšteinovo zátiší u Svatoslavi. Svatoslav je malá vesnička v okresu Třebíč asi pět minut cesty od Kamenice. Po zabydlení v novém pokoji se vydáme na cestu. Dnes se budeme ubírat směrem Žďár nad Sázavou, konkrétně do malebné vesničky Cikháj. Cesta nám zabere asi jednu hodinu cesty autem. Na místo bychom měli dorazit, tedy někdy v čase oběda. Naše kroky budou směřovat k trase PARTIZÁNSKÉ BRIGÁDY MISTRA JANA HUSA. Auto necháme zaparkované vedle restaurace a penzionu Tisůvka. Zde si dáme oběd, abychom měli dost sil na celo-odpolední túru. Po obědě se vydáme na cestu. Asi po půl kilometru narazíme na první partizánský památník. Dále budeme pokračovat po modré turistické značce až k rozcestí, kde se vydáme po červené turistické značce. Ta nás zavede ke skále pod názvem Tisůvka. Zde si dáme malou svačinku, protože za sebou budeme mít první náročné kopce. Tisůvka má 800,3 m.n.m. Budeme pokračovat po červené a u rozcestníku se vydáme po modré turistické značce. Dojdeme k počínajícímu pramenu řeky Svratky. Po modré budeme pokračovat i na Fryšavský kopec, který byl opěrným bodem PARTIZÁNSKÉ BRIGÁDY MISTRA JANA HUSA a nalezneme zde další pomníček. Odtud se napojíme na zelenou turistickou značku, která nás dovede na Žákovu horu, která je se svými 810 m.n.m. další osmistovkou. Zpáteční cestou se budeme ubírat po červené turistické značce až k silnici, kde se znovu napojíme na modrou zpět do Cikháje. I když se to možná nezdá, jako příliš dlouhá túra, tak nám cesta zabere okolo čtyř hodin. Vydáme se tedy zpět na zámeček, kde si dáme večeři a budeme už pouze relaxovat a těšit se na další den.
Zdroj: Mapy.cz
01 / 06
1
Cikháj
Obec Cikháj se nachází v samotném srdci Žďárských vrchů
2
Restaurace Tisůvka
3
Tisůvka
Skála Tisůvka měří 800,3 m.n.m.
Okolí vrcholu Tisůvky je hustě zalesněné, a tak je lehce přehlédnutelná. K vrcholu vede několik vedlejších cestiček a stezek.
4
Pramen řeky Svratky
5
Fryšavský kopec
Fryšavský kopec se nachází ve výšce 800 m.n.m. Poblíž se nachází Partizánský památník a také bunkr.
6
Žákova hora
Žákova hora je ve výšce 809,8 m.n.m. Po cestě na žákovu horu v lesní cestě nacházíme Stříbrnou studánku (780 m), kde Ludvík Svoboda prohlásil Žďárské vrchy za CHRÁNĚNOU KRAJINNOU OBLAST.
Zajímavé informace:
Partizánský oddíl VPŘED:
Partizánský oddíl VPŘED měl být původně vysazen v okolí Jihlavy a Telče, pilot však změnil kurz a k vysazení došlo v noci z 26. na 27. března 1945 v oblasti Křižánky- Svratka- Herálec. Partyzáni našli úkryt u odvážných místních obyvatel. Velice zajímavým úkazem také je, že radistka Tamara Rybakovová se skrývala v domě Jaroslava Preislera, který žil pouhých padesát metrů od budovy staré školy, kde sídlila německá posádka. Až do května vyvíjel oddíl sabotážní činnost. Zejména ničili železniční tratě s výpomocí místních obyvatel.
(Zdroj: Lukáš Mašek, druhý odboj na Svratecku)
3.Den
Harmonogram:
Zdroj: Mapy.cz
Náš společný výlet se nachýlil ke svému konci a je před námi poslední den. Kdo by, ale čekal, že si ráno pouze zabalíme své kufry a odebereme se k domovu, tak se tedy plete, protože si dnes ještě rozhodně neodpočineme. Pro dnešní den jsem si připravila výlet na kolech. Budeme mít před sebou necelých 42 kilometrů. Ráno po probuzení se na zámečku nasnídáme a vyrazíme na výlet. Nejprve se vydáme směrem na Radošov ke zřícenině hradu Rokštejn, který je unikátní stavbou, nacházející se v Přímělkově, dále se vydáme směrem do Bítovčic, kde se dáme doprava po silnici vedoucí přímo do Vysokých Studnic, kde budeme mít zamluvenou prohlídku farmy a budeme mít možnost ochutnat různé mléčné a rakytníkové produkty. Po ukončení prohlídky budeme muset jet chvíli po hlavní silnici, takže pojedeme opatrněji, ale věřím, že to bezpečně zvládneme. Dostaneme se do Měřína, kde se také naobědváme v restauraci U Kohouta. Po obědě směr jízdy obrátíme a po trase na Pavlínov se vrátíme zpět do Waldštejnova zátiší. Zpět na zámečku budeme asi za pět hodin, ale záleží jakou rychlostí pojedeme, tak se naše cesta může o něco prodloužit. Vrátíme se v odpoledních hodinách a tím také skončí náš poznávací výlet.
Zajímavé informace:
Plemeno skotu Vysoké Studnice:
Ve Vysokých Studnicích chovají Holštýnsko - fríské plemeno. Farma chová 1750 kusů zvířat, z toho je 650 dojnic. Z jedné dojnice je průměrně 10 500 litrů mléka ročně.
Zdroj: luka-as.cz