
Z Domu přírody Českého lesa na Chodovské skály
Pojďte s námi do přírody
Zveme vás na 9 km dlouhý rodinný výlet do oblasti Chodska. Trasa vás zavede do okolí Klenčí pod Čerchovem při okraji chráněné krajinné oblasti Český les.
Trasa výletu začíná a končí v Klenčí. Můžete tu navštívit Dům přírody Českého lesa v historické budově Staré pošty. Expozice je věnovaná zdejší přírodě a historii Českého lesa. Výlet je středně náročný, na Výhledy vás totiž čeká jeden táhlý stoupák.
Výlet - Český les - Z Domu přírody Českého lesa na Chodovské skály
Chodsko, kraj Psohlavců
Oblast Chodska si do dnešních dní uchovala svůj typický ráz a folklór. Možná znáte tradiční chodský kroj a malovanou keramiku. Zcela určitě jste ale někdy slyšeli o dudách nebo jste ochutnali chodský koláč.
Chodsku dali název Chodové. Byli to svobodní sedláci, kteří po staletí strážili nedaleké hranice. Za svou službu získali od vrchnosti mnohé výsady. Po nezdařeném chodském povstání v roce 1695 o ně ale přišli. V románu Psohlavci o této pohnuté době napsal spisovatel Alois Jirásek.
V mnoha okolních obcích a městech se dochovala původní chodská stavení. Také tady v Klenčí pod Čerchovem. V roce 1955 bylo proto vyhlášené městskou památkovou rezervací.
V bývalé budově poštovní stanice tu můžete navštívit Dům přírody Českého lesa . Jeho stálá expozice je zaměřená na proměny zdejší krajiny v čase. Nudit se tu nebudou ani děti.
Venkovní expozice Domu přírody Českého lesa.
Zdroj snímků: Dům přírody Českého lesa

Baarovou stezkou na Výhledy
Klenčí se může pochlubit třemi významnými rodáky. Jedním z nich byl kněz, spisovatel a básník Jindřich Šimon Baar. Na Výhledech, kam vás dovede trasa výletu, má dokonce pomník se sochou v nadživotní velikosti. Baarovým současníkem byl i další spisovatel a lesník Jan Vrba nebo také hudební skladatel, etnograf a sběratel lidových písní Jindřich Jindřich.
Pomník zdejšího rodáka J. Š. Baara
Autor snímku: Marie Kobesová

Chodovské skály
Z Výhledů pokračujte po červené turistické značce do obce Chodov na další vyhlídkové místo v přírodní památce Chodovské skály. Vidět je do blízkého okolí - z jedné strany k Domažlicím a z opačné na hřebeny kolem Čerchova. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 2009 na ochranu českého křemenného valu.
Už v minulosti tvořily tyto skály významné body, ze kterých byl dobrý výhled do okolní krajiny. O jejich významu pro naše předky svědčí i řada křížků na jejich vrcholcích. Největší z těchto skalních výchozů najdete právě tady na okraji obce Chodov.
Během teplých a slunečných dní tu můžete zahlédnout ještěrky živorodé nebo slepýše křehké . Kovově lesklý slepýš je naším jediným beznohým ještěrem. Není to tedy had, ale ještěrka. Zakrnělé zbytky končetin jsou patrné jen na kostře.
Slepýš křehký, autor: Jaroslav Pipek.
Autor snímku vpravo: Markéta Kašparová

To není obyčejná skála, ale křemenný val
Český křemenný val je geologickou zvláštností a evropskou raritou. Táhne se v délce asi 100 km a pro západní Čechy je typický. Zformoval se už před asi 380-300 miliony lety, kdy vznikl i celý Český masiv. Skály různých tvarů a velikosti vystupují na povrch na řadě míst v podhůří Českého lesa. Tady dokonce v souvislé délce 1,5 km.
Na rozdíl od okolní horniny vysoce odolný křemen nezvětrává. Na skále tak můžete vidět křemennou žilovinu. Typická je narůžovělá barva staršího křemene, a v dutinách se vyskytující čiré krystalky drobného křišťálu.
Křemen se tu také dříve intenzivně těžil. Většinou se používal na stavbu cest. Kvůli zbarvení oxidy železa totiž nebyl vhodný pro použití ve sklářství.
Autor snímku: Miroslav Žižka
Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.
Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.
Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu KAM po Česku .
Výlety a akce - přehledová mapa
Výlety do přírody pro vás připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a dalšími neziskovými organizacemi.