Buďte inspirací

Přehlídka inspirativních projektů z Královéhradeckého kraje

Cílem  soutěže Buďte inspirací  je v rámci partnerství  Regionální stálé konference  ocenit regionální aktéry v Královéhradeckém kraji, kteří přispívají svými inovativními projekty k rozvoji  Chytrého regionu Královéhradeckého kraje , k zatraktivnění jeho území a zvýšení kvality života občanů našich občanů.

Vítězové

Dobročinný obchod – RE-USE

KiVa v ORP Jaroměř, prevence jako klíč

Komunitní centrum Dobromysl

Technologický klub Albrechtice nad Orlicí – Tékáčko

Online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal propojený s online nákupem parkovacího místa

Chytré a energeticky soběstačné veřejné osvětlení v Žernově

O krok napřed

Sdílená učebna informatiky a robotiky

Muzeum východních Čech – revitalizace budovy

Město Vrchlabí

Dobročinný obchod – RE-USE

Statutární město Hradec Králové Kategorie: Inovativní projekt – hodnocení RSK KHK Rok: 2024

Dobročinný obchod je projektem, který navazuje na dlouhodobou a systematickou snahu statutárního města Hradec Králové snížit množství odpadů. V souladu s těmito cíli byl v říjnu 2023 systém RE-USE v Hradci Králové rozšířen (stávající byla již na sběrných dvorech) otevřením nového RE-USE centra neboli dobročinného obchodu v Kotěrově ul. 828 v centru města, kde jsou občanům k dispozici také funkční a řádně zrevidované elektrospotřebiče ze sběrných dvorů. Projekt RE-USE je založen na principu předcházení vzniku odpadů. Do projektu jsou zařazovány předměty dodávané občany města na sběrné dvory, jedná se např. o vybavení domácnosti, nádobí, nářadí, dekorace, potřeby pro děti, sportovní vybavení, nábytek, jízdní kola, knihy atp. Informovanost veřejnosti o projektu zajišťují Hradecké služby a.s. ve spolupráci s kanceláří primátorky. Prostředky získané v rámci projektu ve sběrných dvorech jsou formou veřejné sbírky věnovány společnosti Městské lesy Hradec Králové a.s. na výsadbu zeleně v městských lesích. Prostředky získané z RE-USE centra/dobročinného obchodu v Kotěrově ul. jsou formou veřejné sbírky věnovány Technickým službám a.s. na výsadbu zeleně v městských parcích. Provoz projektu ve sběrných dvorech zajišťují na své náklady Hradecké služby. Provoz RE-USE centra v Kotěrově ul. zajišťují také Hradecké služby, provozní náklady (nájemné, mzdové náklady, energie atd.) jsou hrazeny městem.

KiVa v ORP Jaroměř, prevence jako klíč

Město Jaroměř Kategorie: Inovativní projekt – cena veřejnosti Rok: 2024

KiVa je finský program proti šikaně. Tento program mění školní prostředí. Učí děti, učitele i rodiče, že odpovědnost za bezkonfliktní soužití v kolektivu má každý jeden z nás. Program je dostupný ve 22 zemích. Do ČR přišel v roce 2020. Na Jaroměřsku se podařilo do tohoto programu zapojit všechny školy, které jsou v ORP Jaroměř, a to od malotřídních až po velké školy. Program by nevznikl bez otevření diskuze o problematice šikany na školách, legislativní a finanční podpory, a především vědomí potřeby otevřeného přístupu, který školám poskytují ověřené materiály a nástroje včetně metodického vedení. KiVa je dlouhodobý, celoškolní a komplexní program proti šikaně pro základní školy. Zaměřuje se na celkový rozvoj socio-emočních dovedností dětí, podporuje fungování zdravých vztahů v kolektivu, učí žáky efektivní komunikaci svých potřeb a asertivnímu chování. Podstatou programu je prevence, klíčová je proto pravidelnost a návaznost. Žáci každý rok absolvují deset KiVa lekcí, celkem dvacet vyučovacích hodin za rok ve frekvenci dvou hodin měsíčně. Lekce vyučuje přímo třídní učitel a tím dochází nejen k posilování vztahu mezi žáky ve třídě, ale i mezi učitelem a jeho třídou. Žáci se snaží rozpoznávat své emoce i nálady ostatních, dozvídají se, jaké je to být součástí kolektivu a jak významnou roli má kolektiv při šikaně. Učí se, jak identifikovat šikanu, jaké má formy, že může být i neviditelná a skrytá a co dělat, když si jí všimnou. Materiály jsou rozděleny do tří oddílů podle věku žáků. První oddíl je určený pro žáky 1. až 3. tříd, druhý oddíl pro žáky 4. až 6. tříd a třetí oddíl pro žáky 7. až 9. tříd. Aktivity jsou uzpůsobeny věku žáků.

Komunitní centrum Dobromysl

Obec Záměl Kategorie: Inovativní projekt – hodnocení RSK KHK Rok: 2023 Jedná se o realizaci projektu v bývalém statku č.p. 51 (Kašparů statek). Ve statku žili manželé Kašparovi, o které jsem se od roku 2010, co jsem nastoupil jako starosta, staral. Paní Kašparová mi po své smrti v roce 2019 odkázala statek. Ten jsem já poté daroval obci a zahájili jsme realizaci tohoto projektu. Ve spolupráci s MAS Splav jsme realizovali projekt Zahrady u Splavu. Součástí tohoto projektu je i zahradní terapie. V roce 2021 jsme certifikovali přírodní zahradu. V roce 2022 proběhla díky dotacím IROP a OP ŽP rekonstrukce zázemí komunitního. Nyní v centru probíhá projekt ve spolupráci s MAS Splav. Součástí projektu je pravidelná práce s Charitou Rychnov a s postiženými z Kvasin. Dále na zahradě funguje projekt Sad starých odrůd ve spolupráci s MŠ a ZŠ Záměl. Kurzy přírodního zahradničení, přednášky ve stodole, SWAP oblečení, Mateřské centrum Paleček. Nyní připravujeme projekt pro výstavbu budovy pro dětskou skupinu a rekonstrukci budovy bývalého chléva na zázemí pro komunitní centrum.

Technologický klub Albrechtice nad Orlicí – Tékáčko

Místní akční skupina NAD ORLICÍ, o.p.s. Kategorie: Inovativní projekt – cena veřejnosti Rok: 2023

V roce 2018 byl v Albrechticích nad Orlicí otevřen nový klub plný technologických "udělátek", se kterými se děti naučí spoustu nového. Klub je pro ty, kteří mají zájem tvořit nové, interaktivní zábavné projekty, chtějí se seznámit se základy robotiky, naučit se procesy programování, orientovat se v grafickém designu a 3D tisku, pracovat s CNC nástroji, rozvíjet svoji kreativitu stavbou vlastních předmětů, nebo jen detailně pochopit, jak moderní technologie fungují a jak je využívat. Nejde tedy jen o klasický „kroužek“, ale o profesionálně vybavenou volnočasovou aktivitu - praktickou dílnu „od návrhu po realizaci“.

Online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal propojený s online nákupem parkovacího místa

Technické služby Adršpach, s.r.o. Kategorie: Inovativní projekt – hodnocení RSK KHK Rok: 2022 Projekt reaguje na nadměrné množství turistů v lokalitě a s tím související problémy. Projekt je zacílen na novou webovou prezentaci, rezervační, nákupní a redakční systém, který návštěvníkům přiblíží Adršpašské skály i region v nové podobě a společně s moderním způsobem nákupu e-vstupenky i e-parkovného zjednoduší odbavení a zároveň poskytne provozovatelům všechna potřebná data a statistiky. Unikátní řešení je i sjednocení nákupu, kdy návštěvník během procesu nákupu může zvolit jak vstupenku do skalního města, tak i samotný vjezd na parkoviště. Díky tomuto napojení dokážeme dopředu již vědět očekávaný nápor turistů i dopravy. Získaná data přispívají k lepší koordinaci zaměstnanců na parkovišti, prohlídkovém okruhu, ale také s policií a hasiči.

Chytré a energeticky soběstačné veřejné osvětlení v Žernově

Městys Žernov Kategorie: Inovativní projekt – cena veřejnosti Rok: 2022 Projekt snižuje přímé náklady na spotřebu elektrické energie instalací fotovoltaické elektrárny na střechu obecní sokolovny včetně bateriového systému, propojení s veřejným osvětlením a tím uspoří finanční prostředky na provoz nočního svícení, které bude tímto systémem saturováno. Podružným cílem je instalace a vyžití moderních technologií, které odpovídají současným trendům. V neposlední řadě dojde i k naplňování aktuální Strategie rozvoje městysu, kde je využití fotovoltaiky explicitně popsáno.

O krok napřed

MAS Hradecký venkov o.p.s. Kategorie: Inspirace pro Chytrý region Královéhradeckého kraje Rok: 2020 Mladí lidé z dětských domovů nejsou často připraveni na život venku. Během pobytu se obvykle systematicky nevěnují nástrahám, které je mohou po opuštění domova potkat. Vstupují do dospělosti se sociálním hendikepem, který znesnadňuje jejich zapojení do společnosti a na trh práce. Projekt zahrnuje řadu podpůrných a vzdělávacích aktivit rozvíjejících samostatnost. Součástí aktivit projektu jsou například pobytové tábory, na kterých se řeší finanční gramotnost, hledání bydlení, hospodaření, a další důležité oblasti pro život. Významnou součástí projektu jsou i stáže u konkrétních zaměstnavatelů a s nimi spojený mentoring. V případě, že se děti z dětských domovů osvědčí, může jim být, tak jako ostatním dětem u jiných zaměstnavatelů, nabídnuta i budoucí spolupráce.

Sdílená učebna informatiky a robotiky

Město Dvůr Králové nad Labem Kategorie: Leader pro Chytrý venkov Královéhradeckého kraje Rok: 2020 Město Dvůr Králové nad Labem realizovalo ve spolupráci se základními školami a Střední školou informatiky a služeb (SŠIS) ve Dvoře Králové nad Labem projekt, v jehož byla vybudována sdílená technická učebna pro výuku informatiky a robotiky. Ta se nachází v budově SŠIS a bude sloužit nejen k praktické výuce žáků královédvorských základních škol, ale také pro semináře nebo workshopy. Zároveň došlo k pořízení vybavení učebny. V učebně je v současnosti vyučován předmět Informatika (primárně pro žáky 2.stupně) v rámci nadstavby teoretické výuky a to včetně seminářů. V rámci informatiky probíhá výuka základů programování, sestavování robotických prvků, skenování a tisk na 3D tiskárně, gravírování, možnost využít řezací plotr a programovat tisk. Mladší žáci jsou postupně zapojováni formou projektových dnů a připravují zde své školní projekty. Taktéž se seznamují se základy robotiky. Přípravami a realizací tohoto projektu došlo k posílení a nastavení spolupráce několika různorodých subjektů. Podařilo se propojit veřejný, soukromý a neziskový sektor. Vzájemnou spoluprací došlo k posílení vzájemných vztahů mezi subjekty s pozitivním dopadem na celý region, který se ještě v průběhu realizace jistě zvýší. Projekt byl spolufinancován prostřednictvím MAS Královédvorsko z Integrovaného regionálního operačního programu.

Muzeum východních Čech – revitalizace budovy

Statutární město Hradec Králové Kategorie: Smart projekt Hradecko-pardubické aglomerace za Královéhradecký kraj Rok: 2020 Budova Muzea Východních Čech v Hradci Králové byla postavena v letech 1909–1912 dle návrhu architekta Jana Kotěry v secesním stylu. Od roku 1995 je objekt národní kulturní památkou. Revitalizace Muzea Východních Čech, budovy vysoké architektonické a společenské hodnoty, nese svou unikátnost především ve zvýšení atraktivity nejen pro občany regionu, ale i pro návštěvníky z celé ČR. Tím, že v budově už nejsou pouze klasické muzejní expozice, ale expozice nové, inovované a interaktivní, umožní to realizaci dalších vzdělávacích aktivit. Unikátnost spočívá zejména v propojení rekonstrukce této památky s rozvojem expozic prostřednictvím nejmodernějších technologií. Další přidanou hodnotou je zpřístupnění vyhlídky u kopule muzea, která je pro návštěvníky nevšední a přináší nový, zajímavý pohled na staré město. Projekt byl spolufinancován prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Město Vrchlabí

Kategorie: Investičně atraktivní obec, město Královéhradeckého kraje Rok: 2020 V kategorii Investičně atraktivní region chceme ukázat úspěšné příklady obcí, které efektivně spolupracují na rozvoji podnikatelského prostředí. Hodnotíme zejména přístup místních samospráv vůči místním podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané obce pro nové soukromé investice. Na 1. místě se umístilo město Vrchlabí, zejména díky aktivní spolupráci s podnikateli na úrovni větších strojírenských podniků, ubytovacích zařízení a dalších služeb v cestovním ruchu. Neopomíjí ani maloobchodní prodejny či vlastníky nevyužitých průmyslových areálů. Dále oceňujeme trvalou podporu města a místních podniků na rozvoji technického vzdělání na ZŠ. I přes obsazenost stávající průmyslové zóny, město aktivně připravuje novou průmyslovou zónu, která bude reflektovat potřeby lokálního podnikatelského prostředí, prostor zde bude i pro případné subdodavatele stávající zóny. Město v současnosti připravuje projekt spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP) v oblasti rozvoje cestovního ruchu a zvýšení atraktivity lokality. Projekt vhodně doplňuje a navazuje na současný opravený venkovní rybník a v plánu výstavby pro roky 2020 je kryté aquacentrum s navazující slunnou loučkou a občerstvením. Na projekt navazuje areál zrekonstruovaného fotbalového hřiště se zázemím a zimní zázemí pro běžecké lyžování a biatlon.


Ročník 2020

O krok napřed

Rozšíření a inovace informačních systémů ve městě Červený Kostelec

Modernizace činnosti úřadu MMHK prostřednictvím informačních technologií

Sdílená učebna informatiky a robotiky

Po novém chodníku na rozhlednu, do práce i do školy

Dovybavení polytechnického a jazykově komunikačního centra ZŠ Lánov

Společné prázdniny v DSO POCIDLINSKO

Komunitní centrum Vysokov

ERESPROGRES - Podpora domácí péče pro hendikepované a ošetřujících osob

Stezka skřítka Frymbulína, okruh Hradní

Muzeum východních Čech – revitalizace budovy

Polytechnické vzdělávání – rekonstrukce učeben 12 ZŠ na území města HK

Město Vrchlabí

O krok napřed

MAS Hradecký venkov o.p.s.

Mladí lidé z dětských domovů nejsou často připraveni na život venku. Během pobytu se obvykle systematicky nevěnují nástrahám, které je mohou po opuštění domova potkat. Vstupují do dospělosti se sociálním hendikepem, který znesnadňuje jejich zapojení do společnosti a na trh práce. Projekt zahrnuje řadu podpůrných a vzdělávacích aktivit rozvíjejících samostatnost. Součástí aktivit projektu jsou například pobytové tábory, na kterých se řeší finanční gramotnost, hledání bydlení, hospodaření, a další důležité oblasti pro život. Významnou součástí projektu jsou i stáže u konkrétních zaměstnavatelů a s nimi spojený mentoring. V případě, že se děti z dětských domovů osvědčí, může jim být, tak jako ostatním dětem u jiných zaměstnavatelů, nabídnuta i budoucí spolupráce.

Rozšíření a inovace informačních systémů ve městě Červený Kostelec

Město Červený Kostelec

Inovativní informační systém pro město a městský úřad (docházkový systém, mobilní rozhlas, portál občana, portál úředníka, hlasování pro jednání samospráv) Projekt je unikátní tím, že integruje výše uvedené složky do jednoho interaktivního rozhraní. Reaguje na potřeby občana ve vztahu k samosprávě i státní správě. Na úrovni okolních obcí je unikátní v participaci občanů do řízení samosprávy formou připomínek a zvýšení úrovně veřejných jednání.

Modernizace činnosti úřadu MMHK prostřednictvím informačních technologií

Statutární město Hradec Králové

Projekt je tvořen třemi dílčími projekty, jež kromě portálu občana přináší změny v agendových aplikacích a zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti. Inovativnost je dána zejména rozvojem aplikací v oblasti ICT určených pro elektronickou veřejnou správu a navazujícím zefektivněním veřejných institucí. Projekt pracuje také s rozvojem procesu začleňování do informační společnosti, s elektronickou kulturu a profesionalizací a rozvojem lidských zdrojů ve veřejné správě. Unikátnost je dána zejména faktem, že se v jednom časovém období podařilo skloubit tři dílčí aktivity, jež tvoří komplex vedoucí k naplnění cílů. První aktivitou je portál občana, který přímo vytváří nástroj elektronické komunikace, druhou aktivitou je přizpůsobení agendových aplikací města a třetí pak zajištění kybernetické bezpečnosti.

Sdílená učebna informatiky a robotiky

Město Dvůr Králové nad Labem

Město Dvůr Králové nad Labem realizovalo ve spolupráci se základními školami a Střední školou informatiky a služeb (SŠIS) ve Dvoře Králové nad Labem projekt, v jehož byla vybudována sdílená technická učebna pro výuku informatiky a robotiky. Ta se nachází v budově SŠIS a bude sloužit nejen k praktické výuce žáků královédvorských základních škol, ale také pro semináře nebo workshopy. Zároveň došlo k pořízení vybavení učebny. V učebně je v současnosti vyučován předmět Informatika (primárně pro žáky 2.stupně) v rámci nadstavby teoretické výuky a to včetně seminářů. V rámci informatiky probíhá výuka základů programování, sestavování robotických prvků, skenování a tisk na 3D tiskárně, gravírování, možnost využít řezací plotr a programovat tisk. Mladší žáci jsou postupně zapojováni formou projektových dnů a připravují zde své školní projekty. Taktéž se seznamují se základy robotiky. Přípravami a realizací tohoto projektu došlo k posílení a nastavení spolupráce několika různorodých subjektů. Podařilo se propojit veřejný, soukromý a neziskový sektor. Vzájemnou spoluprací došlo k posílení vzájemných vztahů mezi subjekty s pozitivním dopadem na celý region, který se ještě v průběhu realizace jistě zvýší. Projekt byl spolufinancován prostřednictvím MAS Královédvorsko z Integrovaného regionálního operačního programu.

Po novém chodníku na rozhlednu, do práce i do školy

Městys Žernov

Místo realizace (v rámci projektu se jedná o nově zrekonstruovaný chodník propojující náves a autobusové nástupiště a odklánějící pěší dopravu od frekventované silnici III/3049) je frekventované místo, kterým prochází zejména zaměstnanci do místních firem a cestující veřejnou autobusovou dopravou, kteří ke své cestě do zaměstnání, službami či vzděláním využívají veřejnou autobusovou dopravu. Autobusová zastávka s novým nástupištěm je zejména pro děti při ranním čekání na autobus takovou "neformální školní družinou." Prospěšnost je zřejmá i pro návštěvníky - turisty. Ti zde často začínají či končí své výlety do Ratibořic.

Dovybavení polytechnického a jazykově komunikačního centra ZŠ Lánov

Základní škola a Mateřská škola Lánov

Mezi hlavní aktivity projektu patří pořízení vybavení odborných učeben informačními a komunikačními technologiemi (do polytechnického a jazykově komunikačního centra). Toto centrum je pravidelně využíváno veřejností a partnerskými organizacemi školy. Jsou zde pořádány kurzy Relaxace tvořením, které propojují generace prostřednictvím řemesel. Zájemci se zde během roku seznámí s jednotlivými řemesly a vyzkouší svoji zručnost. Prostory centra se dají oddělit na jednotlivé jazykové učebny (Aj, Nj, Fr, Rj) nebo lze vytvořit velký vzdušný prostor pro výstavní účely (např. výstava pana Kalenského při otevření centra, přednášky, semináře MAP, prezentace žáků). Polytechnické centrum dále nabízí šicí dílnu (šicí stroje) a dílnu pro chlapce (výukové kity - sady obráběcích strojů).

Společné prázdniny v DSO POCIDLINSKO

Dobrovolný svazek obcí POCIDLINSKO

Projekt je inovativní hlavně v realizaci na větším území - region 37 obcí byl vykryt potřebami rodičů v péči o nezletilé v době letních prázdnin. Za dobu realizace projektu se jednotlivých turnusů zúčastnilo celkem 1 293 dětí. Projekt tak reagoval na problém s hlídáním, především mladších dětí, po dobu letních prázdnin a to v době, kdy rodiče i prarodiče pracují. Díky tomu došlo k udržení rodičů na trhu práce. Realizací projektu došlo ke sladění rodinného a pracovního života rodičů. Malí účastníci táborů měli možnost smysluplného trávení volného času v době letních prázdnin. Došlo k navázání nových přátelství, k získávání sociálních a komunikačních dovedností a to i prostřednictvím připravených programů.

Komunitní centrum Vysokov

Obec Vysokov

Projekt podpoří vznik nového komunitního centra ve Vysokově v 3. NP obecního domu, které doplní komplex aktivit pro občany v objektu, je zde již v 1. NP Obecní knihovna a 2. NP Obecní úřad. Realizací projektu je pro území inovativní, doposud v obcích žádné takové centrum není. V průběhu realizace projektu se obec rozhodla pro chytré řešení vytápění celého objektu tepelným čerpadlem. Cílem komunitního centra je zlepšování sociálních vztahů mezi skupinami obyvatel a institucemi.

ERESPROGRES - Podpora domácí péče pro hendikepované a ošetřujících osob

Oblastní charita Červený Kostelec, stř. Domov sv. Josefa

ERESPROGRES přímo navazuje na poskytované sociální služby v Domově sv. Josefa a přináší inovativní řešení v oblasti sociálního začleňování hendikepovaných lidí. Projekt má potenciál změnit negativní situaci stovkám až tisícům lidí, zejména v rámci navazující fáze projektu, kdy bude územní dopad projektu rozšířen na celou ČR. Podpora bude probíhat v rámci odborné ERESporadny formou konzultací v Domově, v místě bydliště a také prostřednictvím on-line poradny. Proškolený multidisciplinární tým odborníků (vedoucí sociální pracovník, odborní terapeuti a další odborníci) zajistí kvalifikovanou péči. Nově vytvořená metodika (systém) pro zajištění domácí péče včetně detailně promyšlené a průběžně upgradované webové platformy na míru potřebě odborného poradenství zprostředkuje tuto pomoc i hendikepovaným lidem odkázaných jen na sebe nebo na ošetřující osoby. Koncept bude použitelný i pro obdobné oblasti.

Stezka skřítka Frymbulína, okruh Hradní

Městys Nový Hrádek

V roce 2017 a v roce 2018 byla finální podoba stezky projednávána s využitím prvků komunitního plánování – s občany na veřejných zasedáních zastupitelstva městyse. Trasa stezky vede podél zříceniny hradu Frymburk. Odkazuje na historii lokality i místní přírodní cennosti. Místu, kudy stezka vede, dodává autentičnost členitý terén s původními zbytky hradních rozvalin a na ně pak dále navazující hluboká údolí s protékající řekou Olešenkou a Jestřábím potokem. Stezku provází komiksový příběh, do kterého jsou zakomponovány informace o fauně a flóře. Při tvorbě stezky došlo k místní propojenosti, kdy byla např. zapojena výtvarnice Jarmila Haldová ze Sedloňova. Hlavní cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi, které prostřednictvím stezky mohou poznávat cennosti lesní krajiny, význam lesa a hospodaření v něm i jiné než produktivní. Potenciál k návštěvnosti a tím co nejvyššímu využití lesa a lesní krajiny, je dán jednak kvalitou místa a jeho historií a jednak existencí stávající turistické Jiráskovy trasy, jako páteřní trasy napříč celým regionem.

Muzeum východních Čech – revitalizace budovy

Statutární město Hradec Králové

Budova Muzea Východních Čech v Hradci Králové byla postavena v letech 1909–1912 dle návrhu architekta Jana Kotěry v secesním stylu. Od roku 1995 je objekt národní kulturní památkou. Revitalizace Muzea Východních Čech, budovy vysoké architektonické a společenské hodnoty, nese svou unikátnost především ve zvýšení atraktivity nejen pro občany regionu, ale i pro návštěvníky z celé ČR. Tím, že v budově už nejsou pouze klasické muzejní expozice, ale expozice nové, inovované a interaktivní, umožní to realizaci dalších vzdělávacích aktivit. Unikátnost spočívá zejména v propojení rekonstrukce této památky s rozvojem expozic prostřednictvím nejmodernějších technologií. Další přidanou hodnotou je zpřístupnění vyhlídky u kopule muzea, která je pro návštěvníky nevšední a přináší nový, zajímavý pohled na staré město. Projekt byl spolufinancován prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Polytechnické vzdělávání – rekonstrukce učeben 12 ZŠ na území města HK

Statutární město Hradec Králové

Jedná se o komplexní projekt základních škol ve statutárním městě Hradec Králové, který má zajistit rozvoj polytechnických předmětů (12 dílčích projektů již bylo kompletně zrealizováno, 3 jsou v realizaci a 2 v přípravě) Vedle komplexnosti je inovativnost zejména ve faktu plošného dopadu na výuku oborů zásadních pro uplatnění na trhu práce v Hradci Králové a v celé aglomeraci. Projekt pokrývá všechny základní školy ve statutárním městě a umožňuje tak dopad na kvalitu vzdělávání na ZŠ jako celku. Největším plusem je vytvoření podmínek pro zatraktivnění výuky polytechnických předmětů (fyzika, chemie, přírodopis, matematika, IT učebny, pracovní činnosti/dílny) a ICT a taktéž její zkvalitnění. Toho je dosaženo zejména novými učebnami, ale též moderními pomůckami.

Město Vrchlabí

V kategorii Investičně atraktivní region chceme ukázat úspěšné příklady obcí, které efektivně spolupracují na rozvoji podnikatelského prostředí. Hodnotíme zejména přístup místních samospráv vůči místním podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané obce pro nové soukromé investice. Na 1. místě se umístilo město Vrchlabí, zejména díky aktivní spolupráci s podnikateli na úrovni větších strojírenských podniků, ubytovacích zařízení a dalších služeb v cestovním ruchu. Neopomíjí ani maloobchodní prodejny či vlastníky nevyužitých průmyslových areálů. Dále oceňujeme trvalou podporu města a místních podniků na rozvoji technického vzdělání na ZŠ. I přes obsazenost stávající průmyslové zóny, město aktivně připravuje novou průmyslovou zónu, která bude reflektovat potřeby lokálního podnikatelského prostředí, prostor zde bude i pro případné subdodavatele stávající zóny. Město v současnosti připravuje projekt spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP) v oblasti rozvoje cestovního ruchu a zvýšení atraktivity lokality. Projekt vhodně doplňuje a navazuje na současný opravený venkovní rybník a v plánu výstavby pro roky 2020 je kryté aquacentrum s navazující slunnou loučkou a občerstvením. Na projekt navazuje areál zrekonstruovaného fotbalového hřiště se zázemím a zimní zázemí pro běžecké lyžování a biatlon.

Dalšími soutěžícími v kategorii D byla města Broumov a Hořice.


Ročník 2022

Online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal propojený s online nákupem parkovacího místa

Chytré a energeticky soběstačné veřejné osvětlení v Žernově

Digitalizace destinace Krajina pod Sněžkou

Společně za úsporou energií

Podpora snižování produkce směsného komunálního odpadu a zlepšení funkčnosti odpadového systému města Police n. M.

Odlehčovací služba – Honkova ulice

Tékáčko - Technologický klub Albrechtice nad Orlicí

Metropolitní optická síť Blešno

Komunitní sociální práce na venkově

Povídání o Evropské unii s integrací nových sousedů

Příměstské tábory v regionu Náchodska

Patnáct zastavení utrpení a naděje

4.0 DAY - Den pro rozvoj vztahu k technice

Profesionalizace veřejné správy a zpracování strategických a koncepčních dokumentů

Online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal propojený s online nákupem parkovacího místa

Technické služby Adršpach, s.r.o.

Projekt reaguje na nadměrné množství turistů v lokalitě a s tím související problémy. Projekt je zacílen na novou webovou prezentaci, rezervační, nákupní a redakční systém, který návštěvníkům přiblíží Adršpašské skály i region v nové podobě a společně s moderním způsobem nákupu e-vstupenky i e-parkovného zjednoduší odbavení a zároveň poskytne provozovatelům všechna potřebná data a statistiky. Unikátní řešení je i sjednocení nákupu, kdy návštěvník během procesu nákupu může zvolit jak vstupenku do skalního města, tak i samotný vjezd na parkoviště. Díky tomuto napojení dokážeme dopředu již vědět očekávaný nápor turistů i dopravy. Získaná data přispívají k lepší koordinaci zaměstnanců na parkovišti, prohlídkovém okruhu, ale také s policií a hasiči.

Chytré a energeticky soběstačné veřejné osvětlení v Žernově

Městys Žernov

Projekt snižuje přímé náklady na spotřebu elektrické energie instalací fotovoltaické elektrárny na střechu obecní sokolovny včetně bateriového systému, propojení s veřejným osvětlením a tím uspoří finanční prostředky na provoz nočního svícení, které bude tímto systémem saturováno. Podružným cílem je instalace a vyžití moderních technologií, které odpovídají současným trendům. V neposlední řadě dojde i k naplňování aktuální Strategie rozvoje městysu, kde je využití fotovoltaiky explicitně popsáno.

Digitalizace destinace Krajina pod Sněžkou

Svazek obcí Východní Krkonoše

Cílem projektu je digitalizace veřejné správy v oblasti cestovního ruchu, použití digitálních nástrojů k naplnění cílů udržitelného cestovního ruchu ve východních Krkonoších. V rámci projektu se podařilo sjednotit hlášení cizinecké policii, statistickému úřadu a obci (místní poplatek z pobytu) do jednoho online formuláře, který je přístupný ubytovatelům ve webové aplikaci. Obce získaly systém pro elektronickou evidenci poplatku z pobytu, který šetří čas úředníků, kteří dříve pročítali papírové knihy hostů. Cíleným marketingem a nástrojem v podobě Karty hosta se destinace snaží distribuovat lidi v území (ulehčit hřebenům Krkonoš a motivovat lidi k návštěvě podhůří, kde se tak podporuje podnikatelské prostředí) a v čase (jak během dne, tak v rámci celého roku). Pro místní je distribuována Karta občana, která umožňuje za zvýhodněných podmínek navštěvovat atraktivity a výhodněji nakupovat u místních obchodníků.

Společně za úsporou energií

Hradecký venkov o.p.s.

Hlavní myšlenkou projektu bylo zaktivizovat potenciál území k využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Záměrem je postupně vybudovat a instalovat fotovoltaické elektrárny na budovách v majetku obcí jako jsou obecní a kulturní domy, školy, jídelny, sportovní haly, knihovny a další obecní objekty. Tento záměr nás motivoval k vypracování Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP) a k možnosti dát tak obcím přehled o spotřebě energií a o emisích v různých sektorech (obecní majetek, doprava, obyvatelstvo a terciální sektor). SECAP dává obcím možnosti na zlepšení energetické účinnosti a potenciálu OZE a poskytuje základ pro budoucí investice do energetiky.

Podpora snižování produkce směsného komunálního odpadu a zlepšení funkčnosti odpadového systému města Police n. M.

Město Police nad Metují

Na území města je v současnosti 37 veřejných sběrných stanovišť tříděného komunálního odpadu s cca 100 kontejnery a menšími nádobami pro sběr vytříděných plastů, nápojových kartonů a papíru, které jsou dvakrát týdně vyváženy. Ale i tak jsou v třídění těchto složek stále velké rezervy. Výraznější efekt by mohlo přinést zavedení adresného svozu, jehož smyslem je přiblížení sběrných míst k domácnostem, tedy k místům vzniku KO a komfort pro občany, s cílem odklonu maximálního množství těchto odpadů odkládaného do popelnic a ukládaného na skládky. Vlastnímu zavedení a zahájení adresného svozu předcházela informační kampaň, přihlašovací období papírově i elektronicky a předání nádob. Nádoby pronajalo město od odpadové firmy a zájemcům je bezplatně zapůjčuje na základě smlouvy. Na podporu třídění také město rozdává barevné tašky, pro snadnější soustřeďování vytříděného odpadu v domácnostech.

Odlehčovací služba – Honkova ulice

Statutární město Hradec Králové

Objekt slouží osobám, které mají sníženou soběstačnost a o které je jinak pečováno v přirozeném prostředí. Provozem zařízení odpovídá pobytové sociální službě domov se zvláštním režimem, avšak je určeno na přechodnou dobu. Celková kapacita stavby je 35 lůžek ve 20 pokojích s vlastním sociální zařízením. Inovativnost projektu je dána jednak využitím nejmodernějších technických inovací a pak inovacemi sociálními, kdy projekt zcela nově přispívá k tomu, že lidé s omezenou soběstačností a výraznou závislostí na péči blízké osoby mohou co nejdéle setrvat v přirozeném domácím prostředí. Technická inovativnost řešení je založena na tom, že objekt je vybaven nejnovějšími technologiemi (např. polohovací lůžka se signalizací v případě pádu klienta z lůžka, závěsný kolejnicový systém, umožňující manipulaci s imobilními klienty z pokoje až do centrální koupelny, speciální vana s výklopnými dvířky a variabilní výškou).

Tékáčko - Technologický klub Albrechtice nad Orlicí

NAD ORLICÍ, o.p.s. + RG Rycon, z.s

V roce 2018 byl v Albrechticích nad Orlicí otevřen nový klub plný technologických "udělátek", se kterými se děti naučí spoustu nového. Klub je pro ty, kteří mají zájem tvořit nové, interaktivní zábavné projekty, chtějí se seznámit se základy robotiky, naučit se procesy programování, orientovat se v grafickém designu a 3D tisku, pracovat s CNC nástroji, rozvíjet svoji kreativitu stavbou vlastních předmětů, nebo jen detailně pochopit, jak moderní technologie fungují a jak je využívat. Nejde tedy jen o klasický „kroužek“, ale o profesionálně vybavenou volnočasovou aktivitu - praktickou dílnu „od návrhu po realizaci“.

Metropolitní optická síť Blešno

Obec Blešno

Cílem projektu byla realizace metropolitní optické sítě v obci Blešno. Dokončení sítě spočívalo v zafouknutí optických kabelů z centrální telekomunikační ústředny v budově obecního úřadu přes distribuční rozvaděče rozmístěné po obci do jednotlivých domácností. V domácnostech byly optické kabely zakončeny v optické přípojné zásuvce. Kabely se zafukovaly do předem připravených chránících mikrotrubiček uložených v zemi při stavbě kanalizace. Z celkové připojovací kapacity 219 bylo zřízeno 124 přípojných míst (domácností a firem). Zbylá kapacita je určená k napojení případné budoucí výstavby a domácností, které neměly v tuto chvíli o napojení na optickou síť zájem.

Komunitní sociální práce na venkově

Hradecký venkov o.p.s.

Projekt je zaměřen na podporu osob vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených (dále také „cílových skupin“), z komunity malých obcí, z důvodu jejich složité životní situace. Cílem projektu je zavést v malých venkovských obcích systematickou komunitní sociální práci, kdy budou aktivizovány cílové skupiny, které se ve spolupráci se samosprávou a místní komunitou budou podílet na řešení své nepříznivé životní situace. Bude nastaveno sociální poradenství a pomoc na míru s ohledem na znalost místních poměrů.

Povídání o Evropské unii s integrací nových sousedů

Místní akční skupina Krkonoše, z.s.

Projekt se zaměřuje na osvětu Evropského společenství a v rámci předsednictví České republiky v Evropské unii odstartoval sérii besed na Základní škole Školní ve Vrchlabí. Pilotně jej odzkoušela politoložka a pedagožka Markéta Jüptnerová, kdy zábavnou metodou představila dětem 1. ročníku hodnoty a pilíře Evropské unie. Pro pokračování projektu sehnala místní akční skupina finanční podporu od Nadace Via. V rámci pokračování projektu se zapojí 200 dětí z Ukrajiny a 750 českých dětí z území MAS Krkonoše. Dopady projektu nejsou pouze v osvětě EU, ale také v integraci nově příchozích dětí, v profesionálním přístupu politoložky a zaškolení pedagogů.

Příměstské tábory v regionu Náchodska

Místní akční skupina Stolové hory, z. s.

Místní akční skupina Stolové hory ve spolupráci se školami, spolky a jednotlivci pořádá příměstské tábory pro děti na 1. stupni základních škol během školních prázdnin. Díky tomu mohou rodiče vykonávat svoje zaměstnání a zároveň je o jejich děti postaráno. Během dvou let probíhá celkem 48 turnusů v 8 obcích v celém regionu, což je jednou z výhod celého projektu – rodiče a jejich děti mají tábory blízko svého bydliště. Myšlenka projektu je inovativní v tom, že je program táborů věnován místně zakotvenému učení, a především je část táborů pořádána i pro hendikepované děti, na které se často zapomíná.

Patnáct zastavení utrpení a naděje

Městys Nový Hrádek

Symbolikou celé křížové cesty jsou ruce, které mají představovat řemesla, jež byla u jejího zrodu. Dalším významem může být i vzájemná pomoc a spolupráce. Skrze krátké úvahy studentů by cesta měla vést k zamyšlení nad minulostí, ale i nad současnou dobou a jejími problémy. Jednotlivé úvahy naleznete pod QR kódy umístěnými u každého z křížů. Přínosem projektu je prezentace prací žáků středních škol Královéhradeckého kraje a zvýšení zájmu uchazečů o studium prezentovaných učebních oborů a škol. Zároveň došlo ke zvýšení turistické atraktivity v regionu.

4.0 DAY - Den pro rozvoj vztahu k technice

Místní akční skupina POHODA venkova, z.s.

Školy a podnikatelé v regionu Novoměstska ve vzájemné spolupráci rozvíjí vztah dětí k technice a digitalizaci. Pod koordinací MAS došlo k propojení různých stupňů škol v území a podnikatelské sféry, z čehož vznikl právě zážitkový 4.0 DAY. Akce byla zaměřena na rozvoj vztahu k technice, týmové spolupráci a celkově přiblížení technického světa dětem. V roce 2021 se uskutečnil již 2. ročník projektového dne 4.0 DAY, kterého se v prostorách místní střední průmyslové školy zúčastnily tři stovky žáků 5. a 7. tříd základních škol z regionu Novoměstska.

Profesionalizace veřejné správy a zpracování strategických a koncepčních dokumentů

DSO Broumovsko

Cílem projektu byla tvorba a aktualizace strategických dokumentů pro DSO a jednotlivé obce Broumovska a realizace specifických vzdělávacích programů pro zástupce obcí (starostové, účetní) přispívajících ke zkvalitnění lidských zdrojů v jednotlivých obcích DSO. V rámci projektu vzniklo či do konce roku 2022 vznikne celkem 14 dokumentů pro celé území DSO nebo větší skupiny obcí (např. Koncepce cestovního ruchu, Koncepce odpadového hospodářství nebo Strategický plán rozvoje DSO Broumovsko) a 12 strategických plánů pro jednotlivé obce. Starostové a účetní absolvovali celou řadu školení. Všechny koncepce a strategie byly projednány s veřejností v rámci veřejných projednání, k jednotlivých obecním rozvojovým strategiím měli obyvatelé možnost vyjádření i v rámci dotazníkových šetření. Projekt je unikátní rozsahem a komplexností zpracovávané problematiky.


Ročník 2023

Komunitní centrum Dobromysl

Vybudování a zprovoznění RE-USE centra

Technologický klub Albrechtice nad Orlicí - Tékáčko

Strategie odpovědného stravování v zařízeních školního stravování ve školách města Jičína

MALÝ LEADER v Krkonoších

Inteligentní dopravní systém

Chytré osvětlení v nové stavební zóně v obci Choteč

Komunitní práce na venkově

FVE ČOV Police nad Metují

Smeťák

Komunitní centrum Dobromysl

Obec Záměl

Jedná se o realizaci projektu v bývalém statku č.p. 51 (Kašparů statek). Ve statku žili manželé Kašparovi, o které jsem se od roku 2010, co jsem nastoupil jako starosta, staral. Paní Kašparová mi po své smrti v roce 2019 odkázala statek. Ten jsem já poté daroval obci a zahájili jsme realizaci tohoto projektu. Ve spolupráci s MAS Splav jsme realizovali projekt Zahrady u Splavu. Součástí tohoto projektu je i zahradní terapie. V roce 2021 jsme certifikovali přírodní zahradu. V roce 2022 proběhla díky dotacím IROP a OP ŽP rekonstrukce zázemí komunitního. Nyní v centru probíhá projekt ve spolupráci s MAS Splav. Součástí projektu je pravidelná práce s Charitou Rychnov a s postiženými z Kvasin. Dále na zahradě funguje projekt Sad starých odrůd ve spolupráci s MŠ a ZŠ Záměl. Kurzy přírodního zahradničení, přednášky ve stodole, SWAP oblečení, Mateřské centrum Paleček. Nyní připravujeme projekt pro výstavbu budovy pro dětskou skupinu a rekonstrukci budovy bývalého chléva na zázemí pro komunitní centrum.

Vybudování a zprovoznění RE-USE centra

Obec Světí

V rámci projektu financovaného z prostředků OPŽP bylo vybudováno místo pro předcházení vzniku odpadů. Cílem je umožnit využití věcí, které jsou ukládány do odpadu, ačkoliv jsou ještě použitelné. Oproti jiným obcím a městům jsme nezvolili formu kontejnerů, ale formu dřevostavby, která odpovídá místně typické zástavbě. Projekt řeší namísto likvidace odpadů předcházení jejich vzniku. Cílem je prodloužit životnost výrobků, aby došlo k jejich co nejdelšímu využití před jejich likvidací jako odpadem. Vybudování dřevostavby místo umístění kontejnerů má pozitivní dopad na vzhled obce a splňuje podmínky krajinné památkové zóny. Před zahájením provozu re-use centra to probíhalo tak, že v termínu mobilního svozu velkoobjemového odpadu docházelo k odkládání ještě použitelných věcí a jejich likvidaci. V lepším případě k odběru použitelných věcí z kontejneru k dalšímu použití. Nyní toto může probíhat v důstojnější formě a může to mít i pozitivní dopad na sociálně slabší obyvatele

Technologický klub Albrechtice nad Orlicí - Tékáčko

NAD ORLICÍ, o.p.s

V roce 2018 byl v Albrechticích nad Orlicí otevřen nový klub plný technologických "udělátek", se kterými se děti naučí spoustu nového. Klub je pro ty, kteří mají zájem tvořit nové, interaktivní zábavné projekty, chtějí se seznámit se základy robotiky, naučit se procesy programování, orientovat se v grafickém designu a 3D tisku, pracovat s CNC nástroji, rozvíjet svoji kreativitu stavbou vlastních předmětů, nebo jen detailně pochopit, jak moderní technologie fungují a jak je využívat. Nejde tedy jen o klasický „kroužek“, ale o profesionálně vybavenou volnočasovou aktivitu - praktickou dílnu „od návrhu po realizaci“.

Strategie odpovědného stravování v zařízeních školního stravování ve školách města Jičína

Město Jičín

Město Jičín podporuje na základě Strategie odpovědného stravování snahy o zdravou a udržitelně vyprodukovanou stravu v jím zřizovaných mateřských a základních školách z důvodů zdravotních, ekologických, vzdělávacích, ekonomických, sociálních a kulturních, a to i s cílem dalšího snížení plýtvání. Město Jičín podporuje osvětu, propagaci (komunikaci s příjemci plnění a jejich participace) a cílené vyhledávání a používání sezónních, čerstvých, lokálních a udržitelně vyrobených surovin používaných pro výrobu stravy vč. podpory účasti malých či sociálních podniků. Rovněž podporuje nákup produktů ekologického zemědělství (produkty organického zemědělství). Strategie si klade za cíl dosavadní snahy škol a jídelen v oblasti odpovědného přístupu v přípravě stravy sjednotit, představovat je veřejnosti a strávníkům zejm. žákům a rozvést na další úroveň. Používání lokálních, sezónních potravin a propagace přístupu je jedním ze základních kamenů strategie. Obecně se město Jičín dlouhodobě ztotožňuje s tím, že by veřejná správa měla jít příkladem a nečekat, až např. budou přijaty kvóty pro nákup udržitelných potravin Evropskou unií.

MALÝ LEADER v Krkonoších

Místní akční skupina Krkonoše

Aktivity, které vychází z potřeb a chuti místních spolků, aktivních lidí a dobrovolníků. Jedná se o 11 miniprojektů realizovaných od Vrchlabí přes Strážné - Rudník - Trutnov - Malou Úpu. Podpora komunitního života neboli sousedských vztahů. Spolková činnost rozvíjející prostředí, ve kterém lidé žijí. Ať už se jedná o předávání zkušeností, tradic a zvyků starší generace té mladší nebo zkrášlení obcí a obohacení kulturního života. Místní i přespolní se tak mohli potěšit např. Festivalem ZAHRADA pod vedením Diakonie ČCE ve Vrchlabí, SWAPY – udržitelným obchoďákem sloužícím k výměně rostlin, jídla a oblečení organizované Spolkem Na Dvoře, kreativní recy tvoření PLASTOŽROUTŮ, řemeslné dílničky a vítání jara v Janovicích, předávání tradičních krkonošských řemesel pod taktovkou MISTRŮ TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY v Trutnově a v Hostinném nebo na školní projekt PŘÁNÍ PRO SENIORY a setkání s pamětníky.

Inteligentní dopravní systém

Statutární město Hradec Králové

Projekt zahrnuje stavební a technologické povýšení (kompletní obnova) SSZ na 34 světelných křižovatkách a 4 přechodů pro chodce, nový způsob detekce a řízení dopravy, úpravy pro nevidomé, invalidy, preference vozidel MHD a IZS, backoffice kooperativních systémů, výstavba vysokokapacitní a nízkokapacitní přenosové sítě, dohledový systém s detekcí incidentů a intenzit dopravy a dodávka přestupkových systémů na území města Hradce Králové. Jeho jedinečnost a inovativnost spočívá jak v komplexnosti územního rozsahu, tak v integraci několika různých, ale vzájemně souvisejících telematických systémů. Tento projekt se podařilo vysoutěžit v rámci jedné zakázky, což se jinému město nezadařilo. Hradec Králové s pomocí českých dodavatelů vybudoval systém, který lze bez kompromisů srovnávat s moderními dopravně-telematickými systémy světové třídy.

Chytré osvětlení v nové stavební zóně v obci Choteč

Obec Choteč

V rámci výstavby nové stavební zóny se obec Choteč rozhodla zvolit do této lokality umístění chytrého veřejného osvětlení v rámci úspor energie a snížení světelného smogu. Akce proběhla ve dvou etapách. Zajistili jsme úsporné veřejné osvětlení, které postupně během noci snižuje intenzitu osvětlení. Kromě úspory finančních prostředků vynaložených na elektrickou energii, šetříme také přírodu a omezujeme světelný smog. V rámci této úspěšné akce pokračujeme v tomto řešení i v dalších částech obce. Občané jsou spokojeni s příjemným nasměrováním osvětlení, které neoslňuje, má příjemnou teplotu a postupně snižuje svou intenzitu. Tento projekt se velmi osvědčil a další etapu v tomto řešení budeme realizovat i ve zbylé části obce.

Komunitní práce na venkově

Místní akční skupina Hradecký venkov

Projekt je zaměřen na podporu osob vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených (dále také „cílových skupin“), z komunity malých obcí, z důvodu jejich složité životní situace. Cílem projektu je zavést v malých venkovských obcích systematickou komunitní sociální práci, kdy budou aktivizovány cílové skupiny, které se ve spolupráci se samosprávou a místní komunitou budou podílet na řešení své nepříznivé životní situace. Bude nastaveno sociální poradenství a pomoc na míru s ohledem na znalost místních poměrů.

FVE ČOV Police nad Metují

Technické služby Police nad Metují

Úprava a čištění odpadních vod v čistírnách je velmi energeticky náročná činnost, pro provoz ČOV je potřeba velké množství elektrické energie potřebné pro provoz technologie čištění. FVE umístěná na střechách provozních budov umožňuje vyrobit přímo na místě část potřebného množství elektřiny. Navíc vzhledem ke kontinuitě provozu je možné vyrobenou elektřinu přímo okamžitě spotřebovat. Instalací FVE na provozních budovách dojde ke snížení množství nakupované elektřiny pocházející ze standardního energetického mixu a k navýšení zastoupení obnovitelných zdrojů energie v celkové spotřebě. Dojde tím také ke snížení celkových provozních nákladů na čištění odpadních vod a tím i ke dlouhodobé stabilizaci ceny stočného pro místní obyvatele a průmysl. Současné řešení a velikost instalovaného výkonu přinese v následujících letech nezanedbatelnou úsporu ve spotřebě primární energie potřebné na čištění odpadních vod.

Smeťák

Město Žacléř

Proměna zarostlé skládky odpadu pomocí mírných zásahů. Bývalá skládka se schovala pod pokrývku hlíny a vyrostla z ní tráva a květiny. Iniciativa pracovat s tímto kopcem vzešla z uvědomění si rozlohy smetiště vůči městu, kterému se nijak zvlášť nevěnuje pozornost, což je škoda vzhledem k tomu, že prázdných ploch bude do budoucna ubývat v závislosti na rozšiřujících se městech. Tento jev můžeme sledovat ve více oblastech a snažíme se na něj poukázat i naším zásahem ve veřejném prostoru. Protože je jádro kopce tvořené odpadem, zpracováváme v naší instalaci místní odpadové materiály, především staré vybavení domu. Pomocí prostřihávání vysoké trávy vytváříme cesty a jakési „místnosti“, ve kterých je umístěn odpadový prvek nebo soustava několika prvků (např. pračka, vana, televize, stůl s židlemi) stavěných na podiích tvořených z dřevěných palet. V každé místnosti se nachází vždy nábytek určující typ místnosti, podobně jako když koupelnu definuje vana, jídelnu jídelní stůl atd. Zajímavým detailem je pak i zahrnutí samotného komínu uprostřed skládky jímající plyn, který začleňujeme do celé kompozice. Celý kopec je tak přetvořen do jakéhosi parčíku tvořeného vystřihávanými cestami propojující několik místností.


Ročník 2024

Dobročinný obchod – RE-USE

KiVa v ORP Jaroměř, prevence jako klíč

Optická síť obce Kvasiny

Malej princ v Kerkonoších

Nový přístup k energetice města

Re Use centrum pro každého

Slunce jako prvek udržitelnosti venkovské prodejny

Dobročinný obchod – RE-USE

Statutární město Hradec Králové

Dobročinný obchod je projektem, který navazuje na dlouhodobou a systematickou snahu statutárního města Hradec Králové snížit množství odpadů. V souladu s těmito cíli byl v říjnu 2023 systém RE-USE v Hradci Králové rozšířen (stávající byla již na sběrných dvorech) otevřením nového RE-USE centra neboli dobročinného obchodu v Kotěrově ul. 828 v centru města, kde jsou občanům k dispozici také funkční a řádně zrevidované elektrospotřebiče ze sběrných dvorů. Projekt RE-USE je založen na principu předcházení vzniku odpadů. Do projektu jsou zařazovány předměty dodávané občany města na sběrné dvory, jedná se např. o vybavení domácnosti, nádobí, nářadí, dekorace, potřeby pro děti, sportovní vybavení, nábytek, jízdní kola, knihy atp. Informovanost veřejnosti o projektu zajišťují Hradecké služby a.s. ve spolupráci s kanceláří primátorky. Prostředky získané v rámci projektu ve sběrných dvorech jsou formou veřejné sbírky věnovány společnosti Městské lesy Hradec Králové a.s. na výsadbu zeleně v městských lesích. Prostředky získané z RE-USE centra/dobročinného obchodu v Kotěrově ul. jsou formou veřejné sbírky věnovány Technickým službám a.s. na výsadbu zeleně v městských parcích. Provoz projektu ve sběrných dvorech zajišťují na své náklady Hradecké služby. Provoz RE-USE centra v Kotěrově ul. zajišťují také Hradecké služby, provozní náklady (nájemné, mzdové náklady, energie atd.) jsou hrazeny městem.

KiVa v ORP Jaroměř, prevence jako klíč

Město Jaroměř

KiVa je finský program proti šikaně. Tento program mění školní prostředí. Učí děti, učitele i rodiče, že odpovědnost za bezkonfliktní soužití v kolektivu má každý jeden z nás. Program je dostupný ve 22 zemích. Do ČR přišel v roce 2020. Na Jaroměřsku se podařilo do tohoto programu zapojit všechny školy, které jsou v ORP Jaroměř, a to od malotřídních až po velké školy. Program by nevznikl bez otevření diskuze o problematice šikany na školách, legislativní a finanční podpory, a především vědomí potřeby otevřeného přístupu, který školám poskytují ověřené materiály a nástroje včetně metodického vedení. KiVa je dlouhodobý, celoškolní a komplexní program proti šikaně pro základní školy. Zaměřuje se na celkový rozvoj socio-emočních dovedností dětí, podporuje fungování zdravých vztahů v kolektivu, učí žáky efektivní komunikaci svých potřeb a asertivnímu chování. Podstatou programu je prevence, klíčová je proto pravidelnost a návaznost. Žáci každý rok absolvují deset KiVa lekcí, celkem dvacet vyučovacích hodin za rok ve frekvenci dvou hodin měsíčně. Lekce vyučuje přímo třídní učitel a tím dochází nejen k posilování vztahu mezi žáky ve třídě, ale i mezi učitelem a jeho třídou. Žáci se snaží rozpoznávat své emoce i nálady ostatních, dozvídají se, jaké je to být součástí kolektivu a jak významnou roli má kolektiv při šikaně. Učí se, jak identifikovat šikanu, jaké má formy, že může být i neviditelná a skrytá a co dělat, když si jí všimnou. Materiály jsou rozděleny do tří oddílů podle věku žáků. První oddíl je určený pro žáky 1. až 3. tříd, druhý oddíl pro žáky 4. až 6. tříd a třetí oddíl pro žáky 7. až 9. tříd. Aktivity jsou uzpůsobeny věku žáků.

Optická síť obce Kvasiny

Obec Kvasiny

Optická síť je inovativním projektem obce, který má za cíl nejen zajistit dostupný kvalitní internet, ale i propojit obecní nemovitosti a umožnit obci rozvíjet koncept SMART VILLAGE. Základním inovativním přístupem celého projektu je zasíťování v podobě Point-To-Point (P2P). Tento přístup umožnil zapojení teoreticky neomezeného množství poskytovatelů internetu a mediálních služeb, za potřeby minimální znalosti problematiky počítačových síti. Obecní síť nyní využívají poskytovatele služeb (ISP) a občan má možnost volby. Dále se projekt vyznačuje velkou variabilitou možností rozšíření projektu.

Malej princ v Kerkonoších

Místní akční skupina Krkonoše

Malej princ, jak už sám název napovídá, je věnován kultovní knize Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho. Petra Hartmanová z MAS Krkonoše propojila spisovatelku Janu Hoffmanovou a znalkyni podkrkonošského nářečí Jarmilu Bachmannovou z Tanvaldu s mecenáškou Martinou D. a po knize Malé principál v brněnském hantecu a Malučký princ ve valaštině, se prodral na světlo světa Malej princ v kerkonoštině. Neusnuli jsme na vavřínech, ale navázali jsme rovnou výstavou řemeslných děl ve výlohách v centru Vrchlabí a s příchodem června jsme ji rozšířili o venkovní expozici na promenádě mezi Vrchlabím a Hartou na plotě ŠKODA AUTO. Tato unikátní výstava získala záštitu Úřadu vlády České republiky. Spojuje regionální řemeslníky, kteří svými uměleckými díly oživili postavy a příběhy slavné knihy a jejího vydání v podkrkonošském nářečí. Na fotografiích byla vyobrazena díla zhotovená z materiálů, která jsou mistrům řemesla nejbližší, jako je paličkovaná krajka, modrotisk, drát, sklo či stříbro. Ve výlohách kamenných prodejen byla pak umístěna samotná díla s informačním plakátem. Výstava Malý princ v Krkonoších nejenže přináší kulturní obohacení regionu, ale také podporuje místní řemeslníky a jejich tradiční technologické postupy a techniky. Propojení literární klasiky s regionálním uměním vytváří jedinečný kulturní zážitek, který osloví široké spektrum návštěvníků. Na podzim se chceme zaměřit na pořádání besed se spisovatelkou Klárou Hoffmanovou ve školách a klubech seniorů a výrobu speciálního 3D hlavolamu. Naším cílem je připomenout obyvatelům Krkonoš původní podkrkonošské nářečí: „Malej princ a Kerkonoše? To přec nemůž pasovať dohromady! Tolle by pervni, co nám přišlo na mysel. Jak dostať ušecky tý moudrý myšlínky do ušenniho hovoru tverdejch horalu, lesáku, přalláku, kalcu a koralařu? Ale pak sme si řekly, že duši máme ušecky stejnou, ať je to pán na éroplánu, kalčinka nebo kohátnik. No, považte sami, esli se nám to povello,“ vypráví v nářečí horalů Klára Hoffmanová a Jarmila Bachmannová v knižním vydání Malého prince v podkrkonošském nářečí.

Nový přístup k energetice města

Město Vrchlabí

Široký komplex opatření zahrnující společné nákupy energií v rámci SOHL (Svazek Obcí Horní Labe), město poskytne svůj přístup na energetickou burzu PXE a zprostředkuje nákup pro obce, které o to projeví zájem. V připravovaném energetickém společenství města připravujeme mozaiku vlastních zdrojů energií, tepelná čerpadla země/vzduch, KGJ a FVE na budovách v majetku města. Městská zařízení budou provozována s nižšími nároky na množství nakoupených energií, to dovolí udržovat příznivou výši nákladů a tím i vstupného (bazén, zimní stadion, fotbalový stadion, kulturní zařízení města). Do projektu jsou zapojena i školská zařízení města. Největší přínos pro občany spočívá v možnosti města přesunout provozní finanční prostředky na jiné projekty.

Re Use centrum pro každého

Technické služby města Jaroměře

Prodejnu Re Use centra jsme vybudovali vlastními silami na jaře v roce 2021 v prostoru bývalé garáže dobrovolných hasičů na ploše 100 m2, v těsné blízkosti našeho sběrného dvora. Dne 1.6.2021 byl slavnostně zahájen její provoz za přítomnosti zástupců města Jaroměře. Smyslem zřízení takové prodejny bylo předcházení vzniku odpadů. Začátky nebyly vůbec jednoduché, zpočátku pracovníci sběrného dvora po domluvě s občany odkláněli předměty, které občané dovezli na vyhození, tyto předměty byly plně funkční a použitelné pro někoho, kdo si je zakoupí. Postupem času občané pochopili systém prodeje na Re Use a již sami začali do prodejny dodávat pro ně již nepotřebné věci. My jsme se učili věci finančně ohodnocovat a prodávat. Prodej předmětů v této prodejně funguje formou sbírky pod názvem "Rozkvetlá Jaroměř". A skutečně finanční výtěžek z této prodejny jde na transparentní účet a tyto finanční prostředky používáme výhradně pro nákup květin a stromů. Občané města se tak poprvé dočkali rozkvetlých mostů na náměstí, mnoha cibulovin v trávě podél řeky, které vítají jaro a dalších rozkvetlých záhonů. Nutno říci, že si toho lidé všímají a tuto změnu vnímají velice kladně. Díky této prodejně jsme dosáhli našeho záměru, a to nejen předcházení vzniku odpadů, ale i získání finančních prostředků pro zakoupení květin na okrášlení města. Ročně tak odkloníme 24 tun odpadu, který by jinak skončil na skládce a získáme 500 tisíc Kč na tržbách z prodeje těchto věcí. Zároveň tím šetříme nemalou částku za odvoz na skládku a poplatek za skládkovné odpadu této hmotnosti. Tím šetříme i naše životní prostředí.

Slunce jako prvek udržitelnosti venkovské prodejny

Obec Libňatov

Obec Libňatov se zapojuje do soutěže s projektem docílení vyšší úrovně energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů energie. V rámci tohoto projektu Obec Libňatov představuje implementaci moderního fotovoltaického systému, který se stane základem jejich energetické strategie. Důležitým prvkem venkovského prostoru je místní prodejna, která slouží jako jedno z center komunitního života. V Libňatově je tato prodejna nepostradatelným místem pro obyvatele, kteří zde nakupují každodenní potřeby a setkávají se. Snížení nákladů na energie díky fotovoltaickému systému představuje klíčovou možnost, jak zajistit její ekonomickou udržitelnost a zabránit jejímu uzavření. Tento krok pomáhá zachovat důležitou součást venkovského života a posiluje komunitu. Obec Libňatov dokončila v dubnu 2024 instalaci 3 fotovoltaických elektráren na střechy budov obce. Projekty byly realizovány zároveň a za pomoci finanční dotace z programu RES+ (SFŽP). Prvotním cílem je úspora energií a příklon k zelené energetice, dalším evidentním cílem je dlouhodobá záchrana venkovské prodejny potravin ze 70. let minulého století. Právě na prodejnu potravin byla nainstalována elektrárna s nejvyšší kapacitou (13,69 kW) a bateriovým úložištěm (9,9 kWh). Cílem obce je zachování provozu malé prodejny i po skokovém meziročním zvýšení cen silové energie. Součástí opatření jsou i další energetické úspory nehospodárného objektu, jako výměna zdroje vytápění z pevného paliva na dvě tepelná čerpadla. Další dvě elektrárny jsou nainstalovány na budově mateřské školy (11,70 kW) a na budově obecního úřadu (4,55 kW).