Laiškas tarpukario feministei

Ji – pirmoji moteris, kandidatavusi į Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas. Pirmoji Steigiamojo Seimo pirmininkė. Pirmojo pasaulietinio laikraščio moterims Lietuvoje redaktorė. Pirmojo lietuviško spektaklio iniciatorė. Pirmojo Lietuvos moterų suvažiavimo pirmininkė. Ji – Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Rašytoja, pedagogė, feministė, kuriai turėtume būti dėkingi už tai, kad jau daugiau nei 102 metus Lietuvos moterys turi rinkimų teisę ir visavertiškai dalyvauja visuomeniniame gyvenime.


Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Nuotrauka iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvų.
Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Nuotrauka iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto archyvų.

Iš širdies į praeitį

Šis maršrutas atskleidžia kelią, kurį kovodama už moterų teises nuėjo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Jis – iniciatyvos „Laiškas istorijai“, kviečiančios parašyti nuoširdų laišką istorinei Lietuvos asmenybei, dalis. Išgirdusi apie šią iniciatyvą akimirksniu žinojau, jog rašysiu laišką Bitei – herojei, kurios indėlis į Lietuvos Nepriklausomybės dėlionę ir moterų teises didžiulis.

Jei ir Tu nori pasidalinti mintimis su savo didvyriu, nesnausk – parašyk laišką ir įmesk jį į pašto dėžutę prie asmenybės paminklo arba siųsk  el. paštu . Istorinių asmenybių sąrašą ir paminklų žemėlapį rasi projekto  puslapyje .


Maršrutas link rinkimų teisės Lietuvos moterims suteikimo

1

Puziniškis

Likus 57 metams iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Puziniškyje gimė būsima rašytoja, moterų teisių aktyvistė, pedagogė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

2

Mintauja

Likus 40 metų iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė baigė Mintaujos (dab. Jelgava) aukštesniąją Trejybės vardo mergaičių mokyklą, gavo namų mokytojos diplomą.

3

Joniškėlis

Likus 40 metų iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo baigusi mokyklą Gabrielė Petkevičaitė-Bitė grįžo pas tėvą į Joniškėlį ir slapta savo namuose pradėjo mokyti Joniškėlio valstiečių vaikus, suorganizavo lietuviškos spaudos platinimo būrelį. Petkevičių namai tapo lietuvių veikėju susitikimų vieta, kur lankydavosi tokie lietuvių inteligentai kaip Jurgis Bielinis, Povilas Višinskis ir kt.

4

Deltuva

Likus 33 metams iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė Deltuvoje baigė vienmečius bitininkystės ir sodininkystės kursus – tai buvo viena iš priežasčių, dėl kurių vėliau ji pasirinko Bitės slapyvardį. 

5

Palanga

Likus 19 metų iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Palangoje, ant jūros kranto stovėjusioje daržinėje Gabrielė Petkevičaitė-Bitė su kitais inteligentais suorganizavo pirmąjį viešą lietuvišką spektaklį (Keturakio „Amerika pirtyje“). 

6

Pirmoji moterų organizacija

Likus 13 metų iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė Vilniuje su bendražygėmis įkūrė Lietuvos moterų susivienijimą moterų teisėms ginti. Tai buvo pirmoji moterų organizacija Lietuvoje. 

7

Petrogradas

Likus 10 metų iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė atstovavo Lietuvos moteris pirmajame Visos Rusijos moterų suvažiavime Petrograde (dab. Sankt Peterburgas).

8

Vilnius

Likus 7 metams iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė persikraustė į Vilnių ir tapo pirmojo lietuviško pasaulietinio laikraščio moterims „Žibutė“ redaktore

9

Stokholmas

Likus 7 metams iki rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo Gabrielė Petkevičaitė-Bitė dalyvavo VI Tarptautiniame moterų sufražisčių kongrese Stokholme.

10

Rinkimų teisės suteikimas

1918 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Valstybės Taryba Vilniuje priėmė pirmąją Laikinąją Lietuvos Konstituciją ir suteikė moterims rinkimų teisę

11

Steigiamasis Seimas (Kauno miesto teatras)

Po rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo praėjus 2 metams Gabrielė Petkevičaitė-Bitė buvo išrinkta į Lietuvos Steigiamąjį Seimą. Kaip vyriausia narė ji pirmininkavo pirmojo Seimo posėdžio prezidiumui. 

12

Ženeva

Po rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo praėjus 2 metams Gabrielė Petkevičaitė-Bitė dalyvavo VIII Tarptautiniame moterų sufražisčių kongrese Ženevoje, kur sakydama kalbą pasidžiaugė Lietuvos moterims suteikta rinkimų teise.

13

Prezidento rinkimai

Po rinkimų teisės moterims Lietuvoje suteikimo praėjus 8 metams Gabrielė Petkevičaitė-Bitė dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose Kaune. Su Felicija Bortkevičiene jos tapo pirmosiomis moterimis Lietuvos istorijoje, kandidatavusiomis į Prezidento postą.

Laiškas Bitei

Jūs, Bite, esate lyg superherojė, kurios kelyje neįveikiamos kliūtys tirpsta tarsi ledai pavasarį. Rašydama, dėstydama, mokydamasi, dalyvaudama politinėje, filantropinėje veikloje, kovodama už moterų teises nepamiršote savo namų ir šeimos. Tvarkėte dvarus Joniškėlyje, Puziniškyje, padėjote tėvui, kartu su juo slaugėte ligonius... Nors dabar gyvename laiku, kai tempai žaibiški, pagalvojus, kiek spėjote nudirbti darbų, kiek į juos įdėjote širdies ir kaip sugebėjote suderinti visuomeninę veiklą su šeima, svaigsta galva! Laikais, kai visi bėgame ir stengiamės padaryti kuo daugiau, Jūs esate pavyzdys, kaip be skundimosi ir dalykų skirstymo į svarbius ir mažareikšmius galima sukurti tikrą stebuklą, nepavaldų nei laikui, nei politinėms santvarkoms. Stebuklą, kuris buvo svarbus ne tik Jūsų amžininkams, bet ir mums – laisvės vaikams, dėkingiems už Jūsų padėtus vertybių pamatus ir besistengiantiems ant jų kurti šviesią Lietuvos ateitį. 


Atminimo įamžinimas

Žemėlapyje pažymėtos vietos, įamžinančios Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimą.

Parengė Mūza Svetickaitė, Palangos senosios gimnazijos II gimnazinės klasės moksleivė