Brložsko, malebná krajina Blanského lesa

Pojďte s námi do přírody

Pěší výlet po naučné stezce je dlouhý asi 7 km a kopcovitým terénem vás zavede na zajímavá místa spojená s osídlováním této části chráněné krajinné oblasti Blanský les.

Powered by Esri

Výlet - Blanský les - Naučná stezka Brložsko

Milovníci malebné krajiny ocení nádherné výhledy na okolní kopce a do Křemžské kotliny. 

Výchozím bodem je obec Brloh, kam se nejlépe dostanete automobilem. Trasa výletu je středně náročná a vyžaduje především vhodnou obuv. V terénu je značena symbolem naučné stezky – přeškrtnutý bílý čtverec zeleným pruhem. Výlet není vhodný pro cyklisty.

Není mez jako mez

Zachovalé meze s kamennými snosy mezi Sedmi chalupami a Jaronínem jsou typické pro celé Brložsko, dávají místní krajině její typický vzhled. Vznikaly převážně jako hranice pozemků. Při deštích a tání sněhu zpomalují odtok vody z krajiny, umožňují její lepší vsakování a brání odnosu půdy. Jsou také útočištěm různých druhů živočichů a rostlin, které v zemědělské krajině jinde nemohou přežívat.


Meze u Sedmi chalup

Autor snímku: Libor Sváček

Křemžský potok

Naučná stezka vás povede nejdříve údolím Křemžského potoka. Podle míst, jimiž protéká, nese také jména Markovský, Rybářský, Dobročkovský a Brložský. Je dlouhý 30 km a ústí do Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen. Je domovem řady živočichů: nenápadné, při dně žijící ohrožené rybky  vranky obecné  nebo velmi vzácného vodního tvora  mihule potoční , která může připomínat malého úhoře s kruhovitými ústy. Svůj domov tu má ale i  vydra říční .

Na březích potoka roste hlavně  olše lepkavá  a různé druhy vrb. Vlhké louky, které navazují na Křemžský potok, byly v nedávné minulosti odvodněny a protože navíc dnes již většinou nejsou koseny, neoplývají přílišným bohatstvím rostlin. Přesto i dnes je tu možné v květnu a červnu nalézt chráněnou orchidej –  prstnatec májový .


Křemžský potok

Autor snímku: Tereza Rejnková

Ohrožené orchideje

Z našich orchidejí můžete  prstnatec májový  v přírodě vidět nejčastěji. S ostatními druhy orchidejí ale patří mezi ohrožené. Míst s jejich výskytem totiž dlouhodobě ubývá. Příčinou ohrožení bývá často vysychání luk nebo také nezákonný sběr rostlin. Naštěstí se ale daří mnoho lokalit s touto orchidejí chránit a podporovat jeho další šíření. Důležité je pravidelně a ve vhodný termín, po odkvětu a dozrání semen, louky kosit. O to, aby zdejší louky byly stále plné orchidejí, se dlouhodobě stará  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR 


Prstnatec májový

Autor snímku: Zdeněk Hanč

Torzo kláštera na Kuklově

V těchto místech byla původní osada s farním kostelem sv. Ondřeje, která vznikla u středověkého hradu Kuglveit. Po jeho zničení zpustla. Roku 1495 tu Kongregace poustevníků sv. Františka z Pauly (pauláni) začala s budováním kláštera. Konvent však zanikl již počátkem 16. století a tak klášterní kostel nebyl nikdy dostavěn. Zachované zbytky pravděpodobně představují kněžiště zamýšleného trojlodí. V roce 1965 na tomto romantickém i tajemném místě natáčel režisér František Vláčil slavný historický film Údolí včel


Pozůstatky kláštera

Autor snímku: Pavel Duda

Brloh není jen medvědí doupě

Ještě než odjedete objevovat jiná místa české krajiny, přímo v Brloze si prohlédněte kostel sv. apoštolů Šimona a Judy. Původně farní kostel zasvěcený sv. Maří Magdaleně zde roku 1340 založil Petr z Rožmberka. Na konci 17. století byl barokně přestavěn a rozšířen s využitím původní gotické věže a štítu. Kostel ale vyhlíží stále spíše goticky. Změněno bylo i dřívější zasvěcení. Stavitelem byl Giovanni Canevale, pocházející ze známé stavitelské rodiny z italské Lombardie. Kostel je dnes kulturní památkou


Kostel sv apoštolů Šimona a Judy v Brloze

Autor snímku: Tereza Rejnková

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2020

Úvodní snímek

Masiv Blanského lesa, Zdeněk Hanč

Autor map

Jan Vrba, AOPK ČR

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR