Péče o pálavskou přírodu

v roce 2021

Pálava péči potřebuje

Návštěvníci Pálavy při svých vycházkách často míjejí posečené louky nebo pasoucí se ovečky a možná to berou jako samozřejmost. Doby, kdy lidé chovali hospodářská zvířata pro svoji potřebu, po větší část roku je vyháněli na pastvu a v létě pro ně sušili seno na zimu, jsou však již dávno pryč. To, že na Pálavě máme tak nesmírně pestrou květenu, je právě výsledkem tradičního hospodaření na malých plochách, sahajícího hluboko do minulosti. Současné zemědělství se naopak soustředí na velkoplošné hospodaření a přispívá ke snižování počtu druhů v naší krajině.


Abychom si tedy přírodní bohatství udrželi, je nutná adekvátní péče o něj, a to je jedním z hlavních úkolů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, jíž je Správa CHKO Pálava součástí. Naše péče se soustředí především na maloplošná zvláště chráněná území, kterých je na Pálavě celkem 16. Neomezujeme se však pouze na ně, ale dle možností se staráme i o některé významnější přírodní prvky v zemědělské krajině.

Přehled péče o pálavskou přírodu v roce 2021

Po kliknutí na prvek mapy se objeví vyskakovací okno s dalšími podrobnostmi.

Stojí za zmínku

V roce 2021 jsme z Programu péče o krajinu a Majetek státu financovali na 150 dílčích opatření, další péče byla zajištěna z programů  LIFE  či  OPŽP . Celkové náklady dosáhly téměř 6 mil. Kč, další více než 1 milion Kč připadl na rezervace mimo CHKO, které spravujeme (Lednické rybníky, Cahnov-Soutok, Ranšpurk, Pastvisko u Lednice a Rendezvous). Šlo o historicky nejvyšší částku na managementová opatření. Podívejme se trochu blíže na ty nejzajímavější akce.

Pastva nejen na Stolové hoře

Na jaře se po Stolové hoře procházelo stádo zhruba sedmdesáti ovcí a koz pod dohledem pastevkyně a ovčáckých psů, ale bez ohradníku. Ten by v členitém terénu prakticky nebylo možné vybudovat a tak volná pastva byla jasnou volbou. Stádo se během května a června přesouvalo po západních i východních svazích Stolové hory.

Pastva ovcí a koz pomohla zdejším stepním společenstvům a vzácným druhům – v dalších letech by na těchto místech mělo růst třeba více konikleců velkokvětých nebo kosatců skalních písečných.

Volná pastva ovcí na Stolové hoře samozřejmě nebyla jediná pastva. Již tradičně se pásly koně na Slanisku u Nesytu, poníci na vrcholové plošině Stolové hory, ovce na Kočičím kameni a Svatém kopečku. Ovce s kozami spásaly Kienberg, Liščí vrch a na podzim také Děvín. Celkem pastva proběhla na 47 ha.

Pouštíme slunce do lesa

Na několika místech pálavských lesů proběhly prosvětlovací zásahy - otevřenějšího lesa si můžete všimnout například podél červené turistické značky na Děvíně pod Děvičkami i nad Soutěskou a v NPP Rendezvous. Opatření pomůžou organizmům i rostlinám, které právě prosluněné lesy potřebují. Podobné zásahy  budou pokračovat i v dalších letech .

Staráme se i o návštěvníky

Správa CHKO pečuje i o tzv. návštěvnickou infrastrukturu: turistické chodníky, infopanely a naučné stezky. V roce 2021 jsme připravili  naučnou stezku v PP Lom Janičův vrch , nainstalovali obnovené panely  naučné stezky a geoparku v PR Turold , rozmístili několik dalších infopanelů u několika rezervací, opravili stezky na Turoldu, Svatém kopečku a Děvínu, zabezpečili prostor v lomu Janičův vrch.

Zajímavostí je putovní panel na Děvíně:   stojí v místech , kde je poměrně hluboká půda, na níž roste kostřava žlábkovitá. Daří se jí tak moc, že celý povrch zaroste a nezbude žádná holá půda, kterou ke svému životu potřebuje spousta druhů, mezi které patří pavouci stepník moravský nebo sklípkánek pontický, brouci kozlíčci nebo majky a svižníci či stovky druhů samotářských včel a vosiček. Pohyb turistů za postupně přesouvaným panelem tady pomůže půdu narušit a tím jim vytvořit vhodné prostředí.

Na jaře jsme také vydali novou brožuru o přírodě CHKO. Ta je ke  stažení zdarma v PDF  nebo ji můžete zakoupit v mikulovském turistickém informačním centru.

...pořád to není všechno

Výčet ještě není úplný: na necelých 30 ha probíhala likvidace invazních rostlin a dřevin, odstranili jsme nejednu nelegální skládku a zaštítili několik  úklidových akcí  a brigád, financovali výsadbu dvou stovek (zejména ovocných) stromů i péči o stromy vysazené v minulých letech...