Lom Rožmitál
Naučná stezka v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko
Těžba nerostných surovin je zpravidla vnímána jako negativní zásah do přírody a krajiny, který vede k devastaci a ničení životního prostředí. V lomech vznikají specifické biotopy, které se stávají útočištěm vzácných živočichů a rostlin. V současnosti jsou rostliny a živočichové otevřených nelesních stanovišť silně ohroženou skupinou. Mnohé druhy přežívají v činných nebo nerekultivovaných těžebních prostorech lomů, které tak sehrávají důležitou roli při jejich ochraně. Rychlé zahlazení následků těžby a návrat území k původnímu stavu (např. zalesnění) tyto druhy nenávratně likviduje. Vhodně zvolený, přírodě blízký způsob rekultivace může naopak záchranu mizejících druhů podpořit. Jako nejvhodnější a většinou i nejlevnější se jeví ponechání lokality samovolnému vývoji.
Naučná stezka Lom Rožmitál představuje návštěvníkům ekologickou obnovu území po těžbě. Zároveň mohou pozorovat probíhající těžební práce v lomu a z vyhlídky obdivovat krajinu Broumovska. Areál lomu je příkladem sladění regionálně významné ekonomické činnosti a zájmů ochrany přírody.
Poloha Lomu Rožmitál - pro pohyb a přiblížení si mapu zvětšete
Lom Rožmitál se nachází pod hřebenem Javořích hor na severním okraji obci Rožmitál asi 5 km severovýchodně od Broumova. Z Broumova se můžete do lomu dostat po modré turistické trase (Rožmitálská cesta).
Na naučné stezce Vás čeká celkem 7 zastávek s informačními tabulemi. Celá trasa je dlouhá 1,3 km. Na mapě můžete vidět celou trasu a polohu jednotlivých informačních tabulí. Stezka je sice kratší, nicméně je náročnější. V rámci celé trasy vás čeká převýšení 37 m.
Naučná stezka - Lom Rožmitál
Pokud byste se chtěli více dozvědět o naučné stezce, můžete si stáhnout naši publikaci Lom Rožmitál u Broumova - Průvodce naučnou stezkou.