Svjetski dan močvara 2.2.2023.
Međunarodni dan močvara i močvarnih staništa
Međunarodni dan močvara i močvarnih staništa
Prošle su pedeset i dvije godine od kada je u iranskom gradu Ramsaru proglašen i potpisan Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa. Konvencija o močvarama međuvladin je ugovor koji pruža okvir za nacionalno djelovanje i međunarodnu suradnju za očuvanje i mudro korištenje močvara i njihovih resursa, a do danas ju je potpisala 171 zemlja svijeta te je 2414 močvara istaknuto kao močvarna područja od međunarodne važnosti.
Svjetski dan močvara u II. osnovnoj školi Čakovec
Konvencija je u Republici Hrvatskoj stupila na snagu 25. lipnja 1991. godine. Pet je područja koja su kod nas označena kao močvarna područja od međunarodnog značaja, a to su Park prirode Kopački rit, Park prirode Lonjsko polje, ribnjaci Crna mlaka, Vransko jezero i Delta Neretve te ukupno čine površinu od 93.590 hektara.
Radionice u II. osnovnoj školi Čakovec
"Močvarna staništa su pružatelji života, one osiguravaju hranu (rižu, ribu) za 3,5 milijardi ljudi, najučinkovitije su kopneno skladište ugljika, a istovremeno dom za 40 % vrsta biljaka i životinja. Osim važnosti za poljoprivredu i ribarstvo, močvarna staništa su i omiljene turističke destinacije- procijenjeno je da nam močvarna staništa pružaju usluge ekosustava u vrijednosti od 47 bilijuna USD godišnje. Danas močvarni ekosustavi nestaju tri puta brže nego šume - od 1970. godine smo izgubili oko 35 % močvarnih ekosustava." ( izvor: Hrvatske vode )
Prijedlozi učenika za aktivnosti na Svjetski dan močvara
Učenici II. osnovne škole Čakovec i Srednje škole Prelog su kroz različite aktivnosti i radom u skupinama obilježili Svjetski dan močvara i osvijestili njihovu važnost te važnost njihovog očuvanja. Na radionici su učenici izradili crvenu knjigu s informacijama o močvarama i žabama (vodozemcima) na području svijeta, ali i u Republici Hrvatskoj. Najviše su se bavili zaštićenim vrstama žaba u Republici Hrvatskoj, a na kreativan su način ispisali izreke o močvarnim staništima.
Ovo druženje učenika je rezultat dugogodišnje suradnje ovih dviju škola s područja Međimurske županije koje se mogu pohvaliti velikim brojem opažanja prirode u svojoj okolici koje redovito unose u GLOBE bazu podataka.
Ideje i izreke učenika za zaštitu naših močvarnih staništa
Kroz galeriju fotografija možete vidjeti koliko su učenici i nastavnici bili kreativni i motivirani:
Rad u skupinama
Izlaganje po skupinama
Aktivnosti po skupinama