
‘Mirëdita, dobar dan’ u Beogradu i Prištini
Dve slike istog događaja

U Beogradu je u toku deveti po redu festival "Mirëdita, dobar dan", kulturno umetnički događaj čiji je cilj da gradi bolje odnose između Srbije i Kosova.
Od osnivanja festivala, 2014. godine, ovaj događaj u Beogradu uvek su pratili protesti desničarskih organizacija i partija u Srbiji koje traže da se zabrani. Jako policijsko obezbeđenje godinama unazad čuva učesnike i posetioce festivala od pokušaja desničara da spreče održavanje programa. I mada ove, 2022. godine nije bilo velikog okupljanja, jedna manja grupa desničara ipak se okupila ispred Centra za kulturnu dekontaminaciju, mestu svečanog otvaranja ovogodišnjeg festivala. Uz to, na oba događaja u prva dva dana festivala, program je prekinut zbog lažnih dojava o podmetnutim bombama. Prošle 2021. godine, festival "Mirëdita, dobar dan" održan je u Prištini. “To je bilo kao neki drugi univerzum u odnosu na Beograd, zato što je na festivalu u Prištini to bila prava jedna festivalska atmosfera, jedna kulturna manifestacija gde su dolazili i pripadnici vlasti i ministri, ministarke, i gde uopšte nije bilo ni reči o tome da neko negoduje zbog srpske umetnosti u centru Prištine. Naprotiv, bilo je vrlo posećeno”, ovo je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa ocenila programska koordinatorka Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) Fiona Jelići.
Dve izložbe u dva grada
Na Kosovu, u Prištini je u okviru festivala predstavljena izložba fotografija „Iza sedam logora“.
Priština ↓

Beograd ↑
U Beogradu je prvog dana ovogodišnjeg festivala predstavljena izložba „Sve naše suze“. Uoči njenog otvaranja aktivisti desno orijentisane Demokratske stranke Srbije (DSS) napravili su protestni performans (desno), tražeći da se ukine održavanje festivala u Beogradu.
Festivalu u Prištini prisustvuju i političari i državni zvaničnici. Oktobra 2021. festival je posetila i Atifete Jahjaga, bivša predsednica Kosova (levo).
Priština ↓
Beograd ↑
U Srbiji do sada nijedan zvaničnik nije pokazao interesovanje da poseti festival, kaže za Radio Slobodna Evropa Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava. Ona smatra da bi ključno bilo da predstavnici države dođu kao i da pošalje jasnu poruku i osudu onima koji pokušavaju da zabrane festival. (Desno, publika u paviljonu Veljković gde je sedište Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), gde se tradicionalno organizuje svečano otvaranje festivala.)
Program u Prištini protekao je bez bilo kakvih incidenata (levo: koncert sa festivala u Prištini).
Priština ↓
Beograd ↑
U Beogradu se, međutim, i tokom aktuelnog devetog po redu festivala pojavila grupa od nekoliko desničara koja je protestovala ispred mesta gde je ovaj kulturno umetnički događaj zvanično otvoren (desno).
U oba grada festival “Mirëdita, dobar dan”, nudi bogatu razmenu ideja, umetničkih i kulturnih sadržaja na podjednako konstruktivan način, poručuju organizatori festivala.
Priština ↓
Beograd ↑
U Beogradu je međutim lažna dojava o postavljenoj bombi na oko sat vremena, prekinula održavanje festivala. Festival u Beogradu uvek se organizuje uz jake policijske snage koje obezbeđuju učesnike. (desno: kontradiverzione jedinice MUP tokom bezbednosne provere CZKD na otvaranju festivala 26. maja 2022.)