Jugoistočna Europa

Prostor Jugoistočne Europe najkraći je put za transport robe, ljudi i usluga između Europe i Jugozapadne Azije.

1

Rumunjska

Glavni grad Rumunjske je Bukurešt (Bucharest).

2

Bugarska

Glavni grad Bugarske je Sofia.

3

Srbija

Glavni grad Srbije je Beograd.

4

Bosna i Hercegovina (BiH)

Glavni grad je Sarajevo. Dijeli se na dva enititeta: Federaciju Bosnu i Hercegovinu te Republiku Srpsku + distrikt Brčko. Ima dvije regije: veću Bosnu (na sjeveru) i manju Hercegovinu (na jugu).

5

Sjeverna Makedonija

Glavni grad je Skopje. Prije par godina je promijenila ime iz "Makedonija" u "Sjeverna Makedonija".

6

Crna Gora

Glavni grad Crne Gore je Podgorica.

7

Kosovo

Kosovo je najmlađa europska država nastala 17.2.2008. kada se proglasila nezavisnom o Srbiji. Srbija nije htjela priznati neovisnost Kosova, kao druge države Europe. Glavni grad Kosova je Priština.

Jedan od najvažnijih plovnih puteva je unutarnji plovni put rijekom Dunav (paneuropski prometni koridor VII). On omogućuje jeftin prijevoz robe i putnika do Crnog mora. Jugoistočna Europa također je područje stalnog iseljavanja zbog političke i gospodarske nesigurnosti. Taj proces je najočitiji u Kosovu, najmlađoj europskoj državi.

Kosovo, Srbija

Crna Gora, BiH

Bugarska, Rumunjska

Sjeverna Makedonija

Iako žive blizu jedno drugome, narodi se često koriste različitim jezicima i pismima. Rumunjski jezik pripada romanskoj skupini jezika, dok hrvatski, srpski, bošnjački, crnogorski, makedonski, bugarski jezici pripadaju slavenskoj. Albanci govore jezikom iz skupine ostalih indoeuropskih jezika. Nacionalne manjine u državama Jugoistočne Europe imaju pravo njegovati svoje običaje, kulturu i školovati se na materinjem jeziku. Također prevladavaju različite religije (npr. islam, katoličanstvo, pravoslavlje). Najzastupljenije religije su pravoslavlje i islam.

Znak islama

Pravoslavlje

Hrvatske zajednice na prostoru Jugoistočne Europe Hrvati stoljećima naseljavaju sve države Jugoistočne Europe, a posebno su značajne zajednice u Srbiji, Kosovu i Crnoj Gori. U Srbiji Hrvati uglavnom žive u Vojvodini (Subotica), ali i u većim gradovima (Beograd) te središnjoj Srbiji. Hrvati na Kosovu su danas malobrojni (najviše Hrvata na Kosovu, njih 200, živi u Janjevu). Crnogorski Hrvati uglavnom žive u Boki kotorskoj po čemu su dobili ime "bokeljski Hrvati".

Beograd (Srbija)

Boka kotorska (Crna Gora), Janjevo (Kosovo)

Bosna i Hercegovina - multietnička država BiH ima tri konstitutivna naroda: Hrvati, Srbi i Bošnjaci. Najproširenija religija je islam, a jezici kojima govore su: bošnjački, srpski i hrvatski. Službena su dva pisma: latinica i ćirilica. Politički je podijeljena na dva dijela + Brčko distrikt: Federaciju Bosnu i Hercegovinu te Republiku Srpsku. Najviši vrh BiH je Maglić na istoimenoj planini i iznosi 2386 m. Ima gustu riječnu mrežu, a najveće rijeke su: Drina, Sava, Una, Vrbas, Sana, Neretva i Bosna. Važni gradovi u Bosni su: Banja Luka te Tuzla, a u Hercegovini to su: Mostar, Sarajevo.

Vrbas, Bosna

Drina, Una

Sana, Sava

Neretva, Dunav

Brčko distrikt

Maglić

Literatura: - udžbenik "Moja Zemlja 3" -  https://www.enciklopedija.hr/ 

Sjeverna Makedonija

Znak islama

Pravoslavlje

Beograd (Srbija)

Boka kotorska (Crna Gora), Janjevo (Kosovo)

Vrbas, Bosna

Drina, Una

Sana, Sava

Neretva, Dunav

Brčko distrikt

Maglić

Kosovo, Srbija

Crna Gora, BiH

Bugarska, Rumunjska