Divokými roklemi na zříceninu hradu Lichnice

Pojďte s námi do přírody

Cílem asi 12 km dlouhého pěšího výletu je romantická zřícenina hradu Lichnice. Cestou k ní projdete malebnou otevřenou krajinou s výhledy na hřeben Kaňkových hor, kolem Pekelských rybníků i divočinou bezzásahových lesů v Lovětínské rokli. Zde vás čeká 1,5 km dlouhý výstup po kamenném chodníku.

Výlet - Železné hory - Divokými roklemi na zříceninu hradu Lichnice

Vyjít můžete z města Seč, které je hlavním turistickým centrem chráněné krajinné oblasti Železné hory. Dostupné je autem nebo autobusem. Kromě Lovětínské rokle vede většina trasy po zpevněných cestách. Během výletu je možné se zastavit na několika místech s občerstvením, v letní sezóně i v Podhradí.

Krajina jako malovaná

V obcích Horní a Dolní Počátky se zachovalo několik vesnických stavení s tradičním architektonickým výrazem.

V dolním úseku potoka, který protéká vesnicí, žije vzácná  mihule potoční.  Prospívá jí čistá voda a členité pestré koryto.

Zdejší malebná krajina se také stala předlohou pro některá plátna českého malíře  Jindřicha Pruchy.  Samota Županda, kde vyrůstal, je odtud přes kopec coby kamenem dohodil.


Autor snímku: Zuzana Růžičková

Mločí ráj

V suťových, převážně listnatých lesích v Lovětínské rokli se nehospodaří. Lesy tu byly ponechány samovolnému vývoji. Umožnila to dohoda mezi  Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR  a Lesy ČR s. p. Také díky tomu se tu daří  mloku skvrnitému.  V tlejícím dřevě na zemi, které v běžném hospodářském lese chybí, totiž nachází ideální úkryty. Ze svých skrýší vylézá hlavně za soumraku, v noci nebo po dešti.


Mlok skvrnitý

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Doma je tu také výr

Ze skalnatých srázů Lovětínské rokle v národní přírodní rezervaci Lichnice pravidelně vylétá na svůj noční lov  výr velký , erbovní pták chráněné krajinné oblasti Železné hory. Je to také největší evropská sova.

Let sovy je zcela tichý. Umožňují to jemné "chloupky" na povrchu per křídel. Sovy tak dokáží svou kořist překvapit zcela nepozorovaně.


Výr velký

Autor snímku: Michal Pešata

Motýli, kam se podíváš

Na rozsáhlých valech opevnění středověkého hradu Lichnice, který nechal ve 13. století na skalnatém ostrohu mezi dvěma roklemi vystavět  Smil ze Žitavy , poletuje během letních dní mnoho druhů motýlů. Díky šetrnému kosení, které tu zajišťuje  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR , je zde příroda druhově velmi pestrá.


Otakárek ovocný

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Nová rozhledna ve staré věži

Zřícenina hradu Lichnice korunuje nad městem Třemošnice hřeben Železných hor. Z turistické rozhledny vestavěné do torza hlavní hradní věže lze dohlédnout nejen do Kutné hory nebo Čáslavi, ale i do Seče, výchozího místa našeho výletu. Na hradě se zachovala sklepení a dnes tu zimuje několik druhů vzácných netopýrů.


Rozhledna v torzu věže hradu Lichnice

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Pohled na hřeben Kaňkových hor

Autor snímku: Zuzana Růžičková

Do přírody se s námi můžete vydat i jinam. Stačí si vybrat.

Jaký výlet zvolit vám napoví přehledová mapa nebo  přehledný seznam . Zajímavé tipy na výlet nebo akce v chráněných územích i mimo ně zde navíc budou přibývat.

Tento a mnoho dalších výletů si můžete prohlédnout a naplánovat také na portálu   KAM po Česku .

Výlety a akce - přehledová mapa

Výlety do přírody pro vás připravila  Agentura ochrany přírody a krajiny ČR  ve spolupráci s  Českým svazem ochránců přírody  a dalšími neziskovými organizacemi.

Všechny zde zveřejněné fotografie podléhají autorskému zákonu.

AOPK ČR

2020

Úvodní snímek

Zřícenina hradu Lichnice, Zuzana Růžičková

Autor map

Jan Vrba, AOPK ČR

Mapové podklady

Mapy.cz © Seznam.cz, a.s. a AOPK ČR