Stotinu priča o otporu građana Ukrajine

Petnaestogodišnja djevojčica koja je, unatoč ranjavanju, spasila troje saputnika iz vozila. Operski pjevač koji je vlastitim vozilom spasio pedeset sugrađana.

Ovo su neke od stotinu priča o ukrajinskoj borbi, jedinstvu i otpornosti, koje su članovi ukrajinske nevladine organizacije 'Pictoric' prikupili tokom proljeća i ljeta 2022. godine. Svaku od priča su ilustrovali plakatom. Izložba je predstavljena u Historijskom muzeju u Sarajevu, na godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu, 24. februara.

Ilustratori iz ukrajinske nevladine organizacije "Pictoric" su tokom proljeća i ljeta 2022. godine prikupili priče, provjerili njihovu autentičnost, i ilustrovali u formi plakata.

Ukrajinac, Andrij Kryshtal, junak je jedne od izloženih priča. Njega je početak agresije na Ukrajinu zatekao na Kosovu, gdje radi u nevladinom sektoru.

Tačno prije godinu dana na ovaj datum sam se probudio i dočekao me strašan i težak dan. Bio je to dan šoka, i nisam shvatao šta se dešava ni šta ja mogu uraditi.

Uz pomoć petnaestak prijatelja iz svih krajeva svijeta organizovao je mrežu koja je u Ukrajinu slala šljemove, pancirne prsluke, te medicinsku i humanitarnu pomoć. Neformalna mreža je prerasla u organizaciju 'AidHubUA', sa sjedištem u Zagrebu.

Bilo je izazovno, jer nisam imao pojma o pancirnim prslucima. Kakve su razlike, koji su dobri, koji nisu, i za šta se koji koristi. Pa, sam, istovremeno, učio i tragao za tom opremom.

Liubov Rainchuk, dvadesetosmogodišnju Ukrajinku iz humanitarne fondaciji Zagoriy, početak rata je zatekao u Kijevu. Kaže da je sa nekoliko kolega otišla u Lviv, na zapadu te zemlje. Tu su osnovali organizaciju koja je pružala finansijsku i logističku pomoć lokalnim organizacijama u Ukrajini.

"Sjećam se vrlo jasno da prvih nekoliko sedmica niko od njih nije htio novac. Svi su bili zainteresovani za logistiku, humanitarnu pomoć ili organizacijsku pomoć“, kaže ona. Objašnjava da su Crveni krst i agencije Ujedinjenih nacija (UN) skupili novac, ali da je samo jedan posto išao lokalnim organizacijama u Ukrajini.

U ovim pričama se krije tajna zbog koje Ukrajina, evo već godinu dana, pruža otpor, a i pobjeđuje, kaže Ukrajinka Uliana Bakh, predsjednica sarajevske nevladine organizacije 'PROI', koja je organizovala izložbu u Sarajevu koja će biti otvorena do 10. marta.

Smatramo da ovaj rat nije rat između Ukrajine i Rusije, nego između demokratskog i autoritarnog sistema. I Ukrajina u stvari brani demokratiju cijelog svijeta. I mi trebamo biti dio te priče i BiH treba da bude dio te priče, kaže Uliana, koja u Sarajevu živi i radi od 2009. godine.

Ilustracija priče o petnaestogodišnjoj Lizi, siročetu iz grada Popasna, u oblasti Luhanska. Ona je spasila četvero saputnika prilikom bijega iz ovog teško bombardovanog grada. Nakon ranjavanja vozača, Liza je sjela za volan i nastavila voziti, čak i nakon što je i sama bila teško ranjena. Zadobila je prostrijelne rane u obje noge, smrskano koljeno, i izgubila je prst na ruci. Ispričala je kasnije da ju je jako boljelo, ali da je ipak nastavila voziti.

"Trebamo shvatiti da je rat u Ukrajini, ali da hibridni rat imamo i ovdje", kaže ona. Uliana Bakh, predsjednica sarajevske nevladine organizacije 'PROI', kaže da je ovo udruženje iniciralo i stvaranje balkansko-ukrajinske mreže za saradnju. Cilj je da se predstavnici zemalja Zapadnog Balkana i Ukrajine skupa bore protiv hibridnog rata, koji Rusija vodi u ovim državama.

Izložba "Svjetlo sija i u doba tame" u Sarajevu, februar 2023.