Vyšší princip

Navigační hra inspirována skutečnou událostí v historické části Příbrami

Kde je Tonda?

Geolokační mobilní hra funguje offline a lze ji spustit na kterémkoliv místě v historické části Příbrami. Po zapnutí GPS navigace Vás kompas a ukazatel vzdálenosti navigují k nejbližšímu stanovišti s úkolem. Hra obsahuje celkem 12 zastávek s úkoly, jejichž splněním získáte číslice do výsledné souřadnice závěrečného stanoviště. Na každém místě se dozvíte část příběhu Antonína Stočese, v cíli všechny části příběhu do sebe zapadnou a Vy zjistíte, co je s Tondou. 

Představte si, že jste studenti sexty A příbramského gymnázia. V nelehké době je třídní kolektiv semknutý, atmosféra ve škole je oázou v neklidném světě. Váš spolužák Tonda Stočes, nadšený sportovec, člověk společenský, tak trochu bouřlivák, už několik dní ve škole chybí. Nikdo ze spolužáků neví důvod. Okolnosti jeho nepřítomnosti začínají být podezřelé. Rozhodnete se zjistit, co s Tondou je…

Tondův příběh

Aplikace Vás provádí po významných místech historické Příbrami. Na každé zastávce se otevře část Tondova příběhu.

Bývalé gymnázium

Stojíme před školou. Nemůže zmizení Tondy souviset s absencí ředitele? Oba dva chybí ve škole od stejného dne. Hodiny řečtiny teď máme suplované. Profesor Francouz však není zdaleka tak oblíben jako pan ředitel.

Sokolovna

Vydali jsme se do Sokolovny, kde bychom mohli najít Tondu nebo jeho otce Vojtěcha. S ním bychom se také mohli setkat v jeho řeznictví na Václavském náměstí. Těsně před budovou si uvědomujeme, že Sokol je už více než rok zavřený.

Zámeček Ernestinum

Nezbylo nám než projít kolem Báňské akademie, kam jsme kdysi chodili velmi neradi. Před brankou často stáli starší studenti, pokuřovali, pokřikovali na nás a dělali si z nás mladších gymnaziánů legraci. Teď je ale budova pustá, škola je už skoro tři roky zavřena.

Radnice

Když jsme procházeli kolem radnice, někdo z nás zdvihl hlavu a povídá: „ Tak podívejte, tenhle městský znak už je tu přesně 10 let.“

Synagoga

A co náš spolužák Renda Neumann? Nevěděl by něco o Tondovi? V tuhle dobu chodívá Renda do synagogy, tak na něj počkáme.

 

Kostel sv. Jakuba Staršího

Před kostelem jsme uviděli stát Červenku z naší třídy s oktavánem Kepkou. Radši jsme se jim vyhnuli obloukem. Červenku nemá nikdo rád, je to propadlík a křivák. Taky proto se lísá ke Kepkovi, o jehož otci se ví, že se přátelí s gestapem.

Bývalá policejní stanice

Spolužák Třešňák nás dovedl ke služebně městské policie, kde pracuje jeho otec. Mohl by o Tondovi něco vědět. Pan Třešňák nás však varuje, abychom se o Tondu nestarali a raději odešli dřív, než si nás všimne místní gestapák, který sídlí v horním patře.

Knihovna Jana Drdy

Rozhodli jsme se při pátrání po Tondovi navštívit i knihovníka Aloise, neboť Tonda je vášnivým čtenářem a do knihovny často chodí. 

Ryneček

„Pojďte, projdeme kolem Kohna…“

Na tomto místě stával Kohnův obchod s ovocnými šťávami, vínem a lihovinami.

Svatohorské schody

Tonda často chodívá se svou láskou Haničkou na Svatou Horu. Zkusme ho tedy najít tam. Nejkratší cesta vede Svatohorskými schody.

Svatá Hora

Najít Tondu na Svaté Hoře nebude jednoduché, protože areál je dost rozlehlý. Musíme obejít několik míst, kde by se mohl Tonda zdržovat.

SPŠ a VOŠ Příbram

V červnovém horku jsme zašli na limonádu do vyhlášeného hostince U Bílé husy pod Svatou Horou. Majitel hostince pan Dvořáček se k nám přitočil a skoro šeptem povídá: „Slyšel jsem, že se bavíte o Tondovi Stočesovi. Mohli byste pro mě něco udělat? Znám Stočesovy už dlouho a mám něco pro paní Stočesovou. Můžete jí to předat? Ale nikomu ani muk. Víte, jaká je doba.“ Pak nám podal zalepenou obálku.

SPŠ a VOŠ Příbram

V červnovém horku jsme zašli na limonádu do vyhlášeného hostince U Bílé husy pod Svatou Horou. Majitel hostince pan Dvořáček se k nám přitočil a skoro šeptem povídá: „Slyšel jsem, že se bavíte o Tondovi Stočesovi. Mohli byste pro mě něco udělat? Znám Stočesovy už dlouho a mám něco pro paní Stočesovou. Můžete jí to předat? Ale nikomu ani muk. Víte, jaká je doba.“ Pak nám podal zalepenou obálku.

Stanoviště navigační hry

Už víte, kde je Tonda a jak skončil jeho příběh?

Když budete úspěšní v plnění úkolů, aplikace Vás zavede do cíle. Tam se všechny části příběhu protnou a Vy se možná potkáte s Tondou.

Stáhněte si zdarma mobilní aplikaci Vyšší princip na Google Play a na App Store.

Google Play:

App Store:

Aplikaci najdete v anglické verzi pod názvem Higher Principle.

Herní doba je přibližně 2 hodiny.

Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Všechny úkoly je možné splnit pouze v době: Po - Ne 8:00 - 17:00 (letní čas), 8:00 - 15:30 (zimní čas).

    Aplikace slouží také jako průvodce historickou Příbramí

    Díky průvodci máte možnost se na každé zastávce seznámit s historií významných příbramských památek.

    Bývalé gymnázium

    Jiráskovy sady se svou kaštanovou alejí byly založeny v roce 1840. Postupně zde vyrostly architektonicky vytříbené školní budovy, a tím se ulice stala centrem vzdělávání. Nejstarší školou bylo gymnázium dokončené v roce 1882, postavené v novorenesančním stohu ve tvaru písmene „U‟. Gymnázium zde existovalo do roku 1949 a poté bylo přestěhováno do dnešní současné budovy na sídlišti. Dnes zde sídlí střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická.

    Sokolovna

    Příbramské zastupitelstvo darovalo v roce 1902 tělovýchovné jednotě Sokol pozemek na stavbu tělocvičny. O rok později tu vyrostla tato novorenesanční budova s honosným balkonem v průčelí. Sokolovna sloužila také jako kino, koncertní sál místní filharmonie, k divadelním hrám a estrádám. V roce 1930 byla přistavěna severní část s předsálím a další tělocvičnou, ozdobená pěti vzlétajícími sokoly. Dodnes se tu pořádají maturitní plesy a hornické večery.

    Zámeček Ernestinum

    Jednou z historicky nejvýznamnějších budov a druhou nejstarší je Zámeček-Ernestinum. Na místě bývalé dřevěné tvrze nechal kolem poloviny 14. století pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic postavit kamenný hrádek. Později byla obranná funkce posílena vodními příkopy - odtud dnešní název ulice Na Příkopech. Původní podobu hradu dnes připomíná zachovalý gotický arkýř na východní straně budovy. Zámeček silně ovlivnily husitské války, nepokoje měšťanů v 16. století, třicetiletá válka i nevhodné stavební úpravy. Roku 1849 odkoupil budovu horní úřad a zřídil v ní báňskou školu, z níž se později stala báňská akademie a Vysoká škola báňská, která zde existovala až do roku 1946. V současnosti na Zámečku sídlí Galerie Františka Drtikola se stálou expozicí slavného a světově uznávaného příbramského fotografa F. Drtikola s jeho díly z počátku 20. století. Dále se na Zámečku nachází Muzeum třetího odboje, informační středisko nebo obřadní síň. Autorem pískovcové sochy Arnošta z Pardubic u východního křídla je akademický sochař Ivar Kodym.

    Radnice

    Budovu radnice navrhl významný pražský architekt Ignác Ullmann původně pro Měšťanskou spořitelnu. Stavba proběhla v letech 1890 - 1893 na místě bývalého hostince U Heroltů. Ullmann chtěl dokázat, že novorenesanční sloh se výborně hodí pro dominantní budovy města a výsledkem je dnešní ušlechtilé sídlo radnice s bohatými štuky, členěnou fasádou a účelnými vnitřními prostory. Nároží radnice ozdobil pískovcovým městským znakem příbramský rodák, akademický sochař Václav Šára podle návrhu dalšího příbramského umělce, akademického malíře Karla Hojdena.

    Synagoga

    Židovské osídlení Příbrami bylo jedno z nejstarších v Čechách. Po roce 1568 museli Židé Příbram opustit podobně jako ostatní horní města. Navracet se směli až ve druhé polovině 19. století. Příbramská synagoga vznikla po odkoupení bývalého hostince U Bílého anděla židovskou obcí a přestavbou v modlitebnu v maurském stylu v roce 1874. Stávala na rohu ulic Pivovarské a dnešní Hailovy. V době 2. světové války byla uzavřena a 171 příbramských Židů zahynulo ve vyhlazovacích táborech. Po válce sem byly umístěny sbírky městského muzea a hospodářské provozy, její původní funkci se už nikdy nepodařilo obnovit a v roce 1969 byla odstřelena.

    Kostel sv. Jakuba Staršího

    Kostel pochází asi z poloviny 13. století a je nejstarší budovou v Příbrami. Původní gotický styl se měnil během četných přestaveb. Při jedné z nejnápadnějších v roce 1869 by la kostelní věž ozdobena čtyřmi pseudogotickými věžičkami po vzoru pražského kostela Panny Marie před Týnem. Věž dosahuje výšky 34 m a přečkala i úder blesku v roce 1761. Téměř 1 tunu těžký zvon Jakub stále svolává na nedělní bohoslužby. V severním věžním koutu je umístěn morový sloup se sochou sv. Jakuba, v jižním socha sv. Jana Nepomuckého, slavného českého mučedníka. Vnitřek kostela zdobí obrazy od slavného malíře Jana Umlaufa z konce 19. století. Nejcennějším předmětem je cínová křtitelnice ze 16. století. V leštěném mramoru oltáře lze najít zkamenělé hlavonožce, kteří žili před 400 miliony let. Kostel má symbolických 12 oken jako apoštolů a svou zvláštnost mají i věžní hodiny.

    Bývalá policejní stanice

    Dům, ve kterém za 2. světové války sídlila bloková ústředna Gestapa vyrostl na místě původního barokního domu Georga Piazzy. Za první republiky železářství, za války služebna okupační moci, po válce prodejna Šicí stroje-kola-střelivo, v 90. letech sídlo dravé soukromé banky a později mobilního operátora - tak 20. století zmítalo budovou v rytmu společenských změn.

    Knihovna Jana Drdy

    Na místě původního gotického a později barokního domu byla v roce 1922 postavena dnešní budova ve slohu české novorenesance. Původně byla určena pro okresní zastupitelstvo, od roku 1984 zde sídlí Knihovna Jana Drdy, jejíž existence se datuje do roku 1900. Knihovna byla pojmenována po příbramském spisovateli J. Drdovi, který se nejvíce proslavil románem Městečko na dlani inspirovaným Příbramí. Jeho druhou nejznámější knihou je povídkový soubor Němá barikáda z doby 2. světové války. Povídka Vyšší princip zachycuje tragické události na příbramském gymnáziu za heydrichiády a její filmová adaptace se stala jedním z nejlepších dramat vzniklých v 60. letech minulého století. Dům napravo od knihovny byl za 2. světové války sídlem Bezpečnostní služby - Sicherheitsdienst vedené Herbertem Teufelem.

    Ryneček

    Urbanistická struktura Rynečku se vytvářela přirozeně po staletí na soutoku Lušťovského a Příbramského potoka. Ze staré zástavby ale po 60. letech 20. století nezbylo nic a nové budovy jako by sem byly pohozeny bez ladu a skladu nerespektujíce ani původní terén, ani místní historii, ani světové strany. Sen o urbanistických světlých zítřcích se tu změnil v smutnou parodii, truchlivou galerii směsice stylů a dobových architektonických omylů.

    Svatohorské schody

    Svatohorské schody spojují centrum města s poutním areálem Svatá Hora, který se nachází na stejnojmenném kopci přímo nad městem. Na místě původního dřevěného schodiště byla barokní přestavbou v roce 1728 dokončena krytá schodišťová stavba podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Kvůli nezájmu o jejich údržbu v době komunistického režimu a kvůli poškození při požáru v roce 1978 schody chátraly, až musely být úplně uzavřeny. V letech 1992 - 1993 se dočkaly rekonstrukce a poté znovuotevření.

    Svatá Hora

    Kalvárie je nejvyšším bodem Svaté hory (586 m.n.m.) a je odsud nejlepší výhled na jeden z nejvýznamnějších poutních areálů v ČR. Původní kaplička údajně pochází ze 16. století a současný rozsah objektu je výsledkem rozsáhlé raně barokní přestavby ze 2. poloviny 17. století. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, obestavěný se všech čtyř stran kaplemi, byl v roce 1905 povýšen na baziliku menší. Hlavní oltář byl postaven ze stříbra těženého v okolí Příbrami. Velké pozornosti poutníků se dostávalo gotické sošce Panny Marie Svatohorské, již z hruškového dřeva údajně vyřezal sám arcibiskup Arnošt z Pardubic. Nebývalou slávu přinesla Svaté Hoře korunovace sošky v roce 1732. Výročí korunovace se od té doby slaví každý rok třetí neděli po svatodušních svátcích. Na stavbě a výzdobě celého areálu se podílel nespočet světově uznávaných umělců. Byli mezi nimi architekti C. Lurago, K. I. Dienzenhofer, malíř P. Brandl, sochaři J. Brokoff, V. Šára. Svatá Hora byla silně poškozena požárem roku 1978. Poslední rozsáhlá rekonstrukce proběhla v letech 2015 - 2016, po níž se mimo jiné barva fasády vrátila k původní decentní barevné kombinaci. Dřívější jezuitskou správu vystřídala Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele - redemptoristé.

    SPŠ a VOŠ Příbram

    Původní budova Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram pochází z roku 1885, kdy sloužila jako arcibiskupský konvikt pro studenty gymnázia. Později fungovala jako okresní chudobinec a nakonec připadla Báňské akademii, pozdější Vysoké škole báňské. Ta tu sídlila do roku 1945, kdy byla přeložena do Ostravy. Hornická minulost Příbramska je velmi bohatá a sahá až do období 700 - 400let př.n.l., kdy se začalo těžit stříbro a zlato. Nejvýznamnější období příbramského dolování se datuje na konec 18. století. Příbramské doly dosáhly několika světových prvenství, např. 1000metrové hloubky v roce 1875. Po roce 1947 se začalo s těžbou uranu na vývoz do bývalého SSSR. Poslední báňská činnost byla ukončena v roce 1998. Unikátní hornické muzeum je technickou památkou města a zachycuje celou hornickou minulost oblasti.

    Vyšší princip

    Jste zvědaví, jak příběh dopadne? Kam vás aplikace zavede? Neváhejte a vydejte se hrát!

    Mobilní aplikaci vytvořili studenti a učitelé Gymnázia, Příbram, Legionářů 402 v rámci programu Erasmus+ v roce 2018.

    Zdroje historických fotografií:

    Antonín Stočes - Fryš, Josef: Dvanáct osudů dvou staletí. Příbram 2006

    Bývalá synagoga - Příbramsko.eu. Fotografie příbramské synagogy in Před 45 lety byla odstřelena příbramská synagoga. [on-line] [Citováno 28-03-2018]. Dostupné z  http://www.pribramsko.eu/pred-45-lety-byla-odstrelena-pribramska-synagoga-5443