ÚS MOČB - analýza - doprava

DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA

SOUČASNÝ STAV DOPRAVY A ZNÁMÝ PLÁNOVANÝ ROZVOJ

Poloha na dopravních cestách vždy významně pozitivně ovlivňovala potenciál rozvoje. České Budějovice leží na dopravně významných cestách silničních i železničních a vhodné je uvést i cestu vodní. Navíc mají potenciál i dopravy letecké. Nadřazená dopravní sít znázorněná na těchto schématech převádí dálkovou či tranzitní dopravu a současně je využívána pro dojížďku do metropole, či přesunům obyvatel v rámci metropole samotné. V současné době bohužel nastal stav, že současná zejména silniční síť svou kapacitou nepostačuje potřebám, které vyvolal rozvoj území.

SILNIČNÍ DOPRAVA

Metropolí procházejí sinice I. třídy v severojižním i východozápadním směru. V současné době je dobudována dálnice D3 do Českých Budějovic ve směru od Prahy a její stavba jižním směrem pokračuje. Vnější okruhy propojující tyto komunikace však jsou vybudovány buď zčásti nebo zatím chybí.

ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA

Metropolí prochází IV. tranzitní železniční koridor, dále železnice Plzeň – České Velenice, železnice ve směru Kaplice, Dolní Dvořiště a Český Krumlov, Nové Údolí. V současné době je připravována přestavba železničního uzlu České Budějovice, jejíž zásadní vliv na území města a jeho blízkého okolí by měl přesun seřazovacího nádraží do Hrdějovic.

VODNÍ, LETECKÁ A CYKLISTICKÁ DOPRAVA

VODNÍ: Vltavská vodní cesta je pro malé lodě splavněna z okraje centra Českých Budějovic až do Prahy. Využívána je pro rekreační plavbu.

LETECKÁ: Veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní Letiště České Budějovice v Plané nabízí potenciál osobní i nákladní letecké dopravy. V řešeném území se dále nachází letiště Hosín, které je veřejným vnitrostátním letištěm a neveřejným mezinárodním letištěm s vnitřní hranicí.

CYKLISTICKÁ: Metropolí prochází dálková cyklotrasa Eurovelo

DOPRAVA KOMPLEXNĚ

silniční doprava

železniční doprava

letecká doprava

vodní doprava

cyklistická doprava

Významnou roli z hlediska vzájemných vazeb ve sledované oblasti hraje doprava železniční, silniční a cyklistická. Zásadní, s největšími dopady do fungování zejména samotné metropole, má doprava silniční.

Silniční doprava - intenzitu provozu v samotné centrální oblasti ovlivňují tři základní faktory

  1. většina tranzitní dopravy je vedena centrem (předpoklad odlehčení po dobudování dálnice D3; potenciál ve větším využití železnice),
  2. přesuny osobními automobily samotných obyvatel města z oblastí s koncentrovaným bydlením do oblastí s nabídkou zaměstnání,
  3. vliv suburbanizace – přijíždějící za prací z okolních obcí do cca 9 míst dle vazby na přístupovou komunikaci a jejich přesun v rámci města dle místa zaměstnání. S problematikou dojížďky úzce souvisí problematika zajištění parkování.

Železniční doprava – na fungování samotné metropole nemá zásadní dopad. Byť železniční doprava má potenciál i v oblasti dojížďky do zaměstnání nebo školy, v současné době je zde za tímto účelem využívána minoritně (důvody jsou různé). Naproti tomu je železnice hojně využívána pro dálkové trasy směr Plzeň a zejména Praha, což je ovlivněno významným zrychlením vlivem postupné realizace IV. TŽK.

Cyklistická doprava do zaměstnání/školy – vzhledem k terénní konfiguraci je v metropoli a z obcí v jejím okolí velký potenciál na využívání cyklistické dopravy pro denní dojížďku. Terénní handicap mají obce na Lišovském prahu, který se v současné době s rozšiřováním elektrokol stírá. Využívána je ale nejvíce v rámci metropole samotné, kde je možno se přepravovat po cyklostezkách, cyklotrasách nebo mimo zatížené silnice. Jejím bonusem je rychlost, operativnost, možnost přijet přímo k cíli. Její využívání občany z obcí v dosahu je zásadním způsobem limitováno absencí cyklostezek, tzn. nutností využívat dopravně přetížené komunikace společně s dopravou automobilovou.

SCHÉMA1

Trasy tranzitní silniční dopravy – předpoklad odlehčení po vybudování D3 ve směru Praha – Dolní Dvořiště Spádová území dojížďky do zaměstnání vázaná na významné příjezdové komunikace Kritické body – počátek nejvyšších intenzit dopravy Dopravní záměry – potenciál rozdělení toků dopravy

SCHÉMA 2

znázorňuje Okolní obce s potenciálem cyklistické dopravy do zaměstnání/školy – chybí bezpečná cyklostezka

Okolní obce s možností bezpečného cyklo napojení do centra ČB

Kapacitní parkoviště stav – P, potenciál vybudování/navýšení kapacity – P+

  1. Dynamo – P, P+
  2. u sportovní haly – P, P+
  3. Dlouhá louka – P, P+
  4. Jírovcova – P, P+
  5. Nové Hodějovice, u hřbitova - P
  6. Planá, u křižovatky na Homole – P+
  7. Planá u letiště – parking kamionů – P+

VÝKRES DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURY

Výkres dopravní infrastruktury ÚS MOČB

Dopravní infrastruktura

Krajský úřad Jihočeského kraje, OREG 2022 - Ing. Štěpán Luksch