
POZVÁNKA
na slavnostní zahájení a odbornou konferenci pořádanou u příležitosti 50. výročí vyhlášení chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy
Záštitu nad konferencí přijal předseda Senátu ČR p. Miloš Vystrčil, senátor Jan Tecl, záštitu udělila také Česká komise pro UNESCO.
PROGRAM KONFERENCE:
Úterý 21. září
9–10 hod.: Prezence, občerstvení
10–12 hod.: Zahájení konference
- Jan Tecl, senátor
- František Pelc, ředitel AOPK ČR
- Petr Bureš, Masarykova univerzita
- Jakub Hruška, Akademie věd ČR, Ústav výzkumu globální změny
- Constantin Kinský, KINSKÝ Žďár, a. s.
13–17 hod.: Exkurze dle výběru
PR Meandry Svratky, PR Čtyři palice, pěší cca 5 km (doprava autobusem)
Krátké nahlédnutí do nejmladšího z maloplošných chráněných území Žďárských vrchů, návštěva přírodní mokřadní učebny v Křižánkách, povídání o managementu lokality, dále pak návštěva jednoho z nejznámějších skalních vrcholů s vyhlídkou, management lesů v okolí skal a povídání o problematice turismu na skalách.
NPR Žákova hora, pěší cca 2,5 km (doprava vlastními automobily)
Navštívíte nejstarší chráněné území Žďárských vrchů. Lesnicky zaměřenou exkurzi povede zdejší bývalý revírník pan Jiří Bína.
EVL Dářská rašeliniště, pěší cca 5 km (doprava vlastními automobily)
Unikátní území čeká v blízké době velký revitalizační projekt. I o tom si poví účastníci botanicko-lesnicky zaměřené exkurze nejzachovalejším rašeliništěm Českomoravské vrchoviny.
Dům přírody Žďárských vrchů (doprava autobusem) + možnost pěší vycházky v délce cca 5 km (lidová architektura Krátké, Samotína a Blatin)
Nové návštěvnické centrum Žďárských vrchů láká poutavou interaktivní expozicí i malebným okolím.
PP Pasecká skála, pěší exkurze, 5-9 km dle zájmu
Exkurze pro ty, kteří se chtějí především nadýchat čerstvého vzduchu, protáhnout nohy a pokochat se výhledem na zdejší krajinu.
18–20 hod.: Panelová diskuze - vize pro dalších 50 let CHKO Žďárské vrchy
Nové priority, posílení přírodních funkcí krajiny, trvale udržitelné lesy, retence vody, biodiverzita zemědělské krajiny.
20 hod.: Raut
Středa 22. září
7,30-8,15 hod.: Snídaně
8,30-10,30 hod.: I. blok přednášek na téma Věda a výzkum v CHKO Žďárské vrchy
Věda a výzkum v CHKO Žďárské vrchy
10,30-11 hod.: Přestávka - coffee break
11-13 hod.: II. blok přednášek na téma Současná péče o přírodu a krajinu
13-14 hod.: Oběd
14–16 hod.: III. blok přednášek na téma Plány a vize CHKO Žďárské vrchy
Přednáškový blok I
Jiří Burel, Mykologický klub Jihlava: Vzácné houby lesů i luk Žďárských vrchů
Žďárské vrchy patřily z hlediska mykologie mezi historicky málo zkoumaná území České republiky. Ochranářsky významné druhy (z velké části uvedené ve vyšší kategorii makromycet v Červeném seznamu hub ČR), zde však rostou v překvapivém množství i diverzitě. Najdeme je nejen na území zdejších čtyř národních přírodních rezervací, ale také ve volné krajině zcela mimo chráněné území. Velmi cenná je nejen mykobiota lesních porostů, ale také nehnojených luk, bezlesých rašelinišť a potůčků. V posledních letech se zde podařilo učinit i několik prvonálezů hub nebo nálezů nezvěstných druhů.
Jan Roleček, Botanický ústav AV ČR: Vegetace dářských rašelinišť v paleoekologické perspektivě
Národní přírodní rezervace Dářko patří bezpochyby k nejcennějším součástem přírody chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a celé Českomoravské vrchoviny. Vedle výskytu vzácné flóry a fauny má toto území mimořádný potenciál také jako archiv informací o historickém vývoji zdejší krajiny ukrytý pod povrchem vrchoviště. Výsledky nejnovějších paleoekologických výzkumů významně doplňují poznatky o procesech, které toto území utvářely od konce doby ledové po současnost. Díky tomu bude možné zdejší přírodu lépe chránit.
David Janík, Pavel Unar, Pavel Daněk, VÚKOZ: Žákova hora – stabilní prales, ve kterém je živo, 50 let běhu buků a klenů, vývoje bylinného patra a maloplošných disturbancí
Lesní porosty Žákovy hory prošly od počátku 19. století významnými změnami ve složení dřevinné skladby. Tento proces je zajímavý zejména dynamickými vztahy mezi populacemi buků a klenů. Změnami prochází i bylinné patro a také charakter mortality hlavních druhů dřevin, která spoluvytváří výjimečně vysokou stabilitu lesních porostů v národní přírodní rezervaci.
Tomáš Peterka, MUNI: Rašelinné louky – mizející rodinné stříbro Žďárských vrchů
Rašeliniště a rašelinné louky patří k nejvýznamnějším přírodním fenoménům Žďárských vrchů. Jsou důležité nejen jako přirozená zásobárna vody v krajině, ale i jako stanoviště ohrožených druhů a vegetace. Během 20. století však řada lokalit zanikla a jejich ústup se nezastavil ani v současnosti.
Michal Horsák, MUNI: Co nám prozradí měkkýši o krajině Žďárských vrchů
Malakozoologie byla ve Žďárských vrších sice zmapovaným, ale opomíjeným oborem. Od roku 2011 se zde postupně začínají odkrývat mnohé lokality ohrožených rašelinných vrkočů – Geyerova (Vertigo Geyeri) a rašelinného (V. lilljeborgi), u nichž jsou dva druhy měkkýšů považovány za pozdně glaciální relikty a první zmíněný má v CHKO nejvíce známých populací v ČR.
Jaroslav Cepák, Národní muzeum: Co prozradil výzkum hýlů rudých ze Ždárských vrchů
Kam a kudy letí hýli rudí během svého každoročního tahu, bylo vždycky otázkou. Odpověď nám poskytla data získaná pomocí geolokátorů, které měli hýli z přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov. V tužebníkových porostech říční nivy se tu totiž ukrývá jedno z nejpočetnějších hnízdišť v České republice.
Přednáškový blok II
Zdeněk Záliš, AOPK ČR Správa CHKO Žďárské vrchy: Práce s návštěvnickou veřejností v CHKO
Poslední desetiletí státní ochrana přírody věnuje práci s návštěvnickou veřejností daleko více pozornosti, než kdykoliv předtím. Od roku 2014 naše pracoviště investovalo několik milionů korun do obnovy a budování nové návštěvnické infrastruktury. Nejvýznamnějším počinem bylo zřízení moderního návštěvnického střediska - Domu přírody Žďárských vrchů v Krátké u Sněžného. Že jsou Žďárské vrchy vysoce navštěvovanou chráněnou krajinnou oblastí, potvrdilo také sčítání návštěvníků v národní přírodní rezervaci Ransko a na Devíti skalách. Potvrdilo se, že obě chráněná území jsou návštěvnicky atraktivní po celý rok. Vznikla také koncepce práce s návštěvnickou veřejností, která by s touto problematikou měla pomoci.
Sdružení Krajina: 20 let občanské ochrany přírody v CHKO Žďárské vrchy
Zapojení místních lidí usnadňuje realizaci potřebných zásahů a přispívá k akceptaci cílů ochrany přírody veřejností. Spolek má více volnosti v jednání a právní vztahy k pozemkům mu umožňují jiný způsob argumentace - je sousedem a hospodářem, nikoliv úřadem. Za dvacet let své činnosti získalo Sdružení Krajina právní vztahy k téměř 300 ha pozemků. Sdružení také zajišťuje pravidelnou péči na 180 ha podmáčených luk v pěti okresech a další hektary pozemků předalo jiným hospodářům. Podařilo se obnovit péči o pozemky, které dlouho ležely ladem, jako management se začala využívat pastva ovcí a poníků. Úspěchem z poslední doby je revitalizace Škodova gruntu a návrat pastvy do blízkosti památky UNESCO - na Zelenou horu. Nově se vynořují vážné výzvy: růst pachtovného a osobních nákladů, odchod lidí od práce v krajině, zvyšující se administrativní náročnost a výkyvy počasí.
Jan Sovák, KINSKÝ Žďár, a. s.: Přestavby smrkových porostů na majetku společnosti KINSKÝ Žďár, a. s., v době kůrovcové kalamity
Lesy společnosti KINSKÝ Žďár, a. s., jsou s výměrou téměř 6 000 ha největším nestátním vlastníkem lesních pozemků v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Již několik desetiletí zde probíhají přestavby smrkových porostů prostřednictvím předsunutých obnovních prvků jedle a buku. Příspěvek představí výsledky této práce a současné změny v přístupech k obnově lesa vyvolané kůrovcovou kalamitou.
Luděk Čech, Kamila Juřičková, AOPK ČR Správa CHKO Žďárské vrchy: Obvyklé i méně obvyklé způsoby managementu nelesních biotopů v CHKO
Náhradní nelesní biotopy, především vlhké a rašelinné louky a krátkostébelné smilkové trávníky, patří k nejdůležitějším místům s vysokou mírou biodiverzity v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Vznikly spolupůsobením přírody a dlouholeté lidské činnosti a pro jejich udržení je nezbytná pravidelná péče v různých podobách - od tradičních postupů v podobě kosení či pastvy až po ty zdánlivě nezvyklé, jako je frézování drnu či využití poloparazitických rostlin.
Petra Doležalová, AOPK ČR Správa CHKO Žďárské vrchy: Voda pro život - ochrana vodních ekosystémů v CHKO Žďárské vrchy
Deset let pravidelného monitoringu vodních ploch v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy s důrazem na rybářské hospodaření a management přináší mnoho zajímavých dat a údajů. Voda jako významná součást krajiny Žďárských vrchů, pro kterou lze využít dotačních a legislativních nástrojů ochrany přírody.
Jiří Kunc, Asociace soukromého zemědělství ČR: Trvale udržitelné zemědělské hospodaření v podmínkách CHKO Žďárské vrchy
Trvale udržitelné zemědělské hospodaření v podmínkách chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy je jedním z ožehavých témat. Nalezení cesty k dobrému hospodaření v krajině s přirozenými krajinotvornými procesy, spolu se zajištěním dostatečného množství kvalitních potravin, je výzva. Zamyšlení bude věnováno i přístupu soukromých zemědělců ke svěřenému majetku, přístupu velkých zemědělských podniků a jejich zaměření především na zisk.
Přednáškový blok III
Václav Hlaváč, AOPK ČR Správa CHKO Žďárské vrchy: Priority dalšího směrování v ochraně a péči o CHKO Žďárské vrchy
Malebná krajina Žďárských vrchů v minulosti mnohokrát změnila svou tvář, změny krajiny způsobovaly i proměny místní fauny a flóry. A dramatický vývoj lze očekávat i v následujících desetiletích. Stále intenzivnější využívání krajiny, ale také probíhající klimatická změna představují pro ochranu přírody nové výzvy, na které musí reagovat úpravou svých priorit a postupů.
Petr Mückstein, AOPK ČR Správa CHKO Žďárské vrchy: Odešlí, přišlí, přeživší - změny biodiverzity Žďárských vrchů
Změny klimatu i způsoby hospodaření člověka v krajině Žďárských vrchů se projevily na řadě společenstev. Do území pronikají nové druhy živočichů a jiné druhy ze zdejší přírody mizí. Příspěvek přináší přehled zoologických objevů a změn ve složení fauny chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy za poslední půlstoletí, na které musí ochrana přírody dynamicky reagovat novými přístupy.
Pavel Starý, Diecézní lesy Hradec Králové, s. r. o.: Transformace lesnického hospodaření na církevním lesním majetku – historie, současnost, budoucnost
Diecézní lesy obhospodařují na území chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy okolo 1000 ha lesních porostů. Zjemňování zásahů směřuje ke změně druhové a prostorové skladby lesa a k přechodu na nepasečné hospodaření. Klíčové jsou otázky přístupu k hospodaření s vodou a spolupráce s orgány ochranou přírody. Příspěvek shrnuje jak minulost, tak současnost hospodaření na svěřeném území.
David Veselý, Povodí Moravy: Příprava revitalizace Svratky u Herálce
Řeku Svratku u Herálce čekají významné změny. Úpravy se chystají v korytě řeky sevřeném kamennými zdmi. Řeka zde dostane možnost meandrovat. Narovnané koryto pod obcí získá obnovou původního koryta a přeměnou narovnaných úseků přírodě blízkou podobu a prostor pro přirozené korytotvorné procesy. S jednou z nejrozsáhlejších revitalizací říčního koryta v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se pojí velká očekávání ale i řada výzev.
Petr Lechner, akademický architekt: Vliv stavebních materiálů na tvarosloví lidové architektury
Krajina Žďárských vrchů a její přírodní bohatství zásadně utvářely život jejích obyvatel včetně jejich hmotné kultury. Ta se ve Žďárských vrších zachovala v množství dochovaných objektů lidové architektury. Možnosti, dostupnost a zpracovatelnost stavebních hmot a materiálů určovaly nejen konstrukci lidových staveb, ale i jejich architektonické zpracování a vnější zdobnost.
Vojtěch Kodet, AOPK ČR Správa CHKO Žďárské vrchy: Budoucnost ptáků zemědělské krajiny
Ve volné otevřené krajině má zemědělství zásadní vliv na biodiverzitu, ptáky nevyjímaje. Co ovlivňuje jejich druhovou rozmanitost a početnost? Přežijí jen ty druhy, které se přizpůsobí současným trendům v zemědělství, nebo existují nějaké jiné možnosti?
REGISTRACE:
Registrace již byla ukončena.
Další informace najdete na adrese: https://www.ochranaprirody.cz/zdarskevrchy50let/
Pestrý program konference zpříjemní večerní raut i kulturní zážitek v podání hudebního uskupení ZEVL (Zuzana Ema Věra Lenka). Toto dámské vokální kvarteto z Nového Města na Moravě zpívá "a cappella" písně různých žánrů - lidové, swingové, spirituály, world music.
Těšíme se na společné setkání 21. a 22. září 2021 v prostorách hotelu Medlov, Fryšava pod Žákovou horou 143, 592 31 Nové Město na Moravě.
Pestrý program konference zpříjemní večerní raut i kulturní zážitek v podání hudebního uskupení ZEVL.