Reforma seniorátů v3
Duch svatý je pohyb. Slovo Boží se děje, Duch Páně vane a pod jejich dotykem se církev stává dynamickým společenstvím, živým organismem.
Duch svatý je pohyb. Slovo Boží se děje, Duch Páně vane a pod jejich dotykem se církev stává dynamickým společenstvím, živým organismem.
Naše církev se nachází v procesu mnoha změn. Zvěst evangelia zůstává stejná (Žd 13, 8), ale mění se společnost, v níž žijeme, mění se způsob života. Změny vynucené okolnostmi jsou nepříjemné. Mnoho současných změn v církvi tak vnímáme. Návrh na reformu seniorátů však předkládáme ve snaze převzít iniciativu a nejednat jen ve vleku událostí, pod tlakem personální či finanční nouze a předpokládané redukce sborů a církevních aktivit. Stávající organizační struktura seniorátů není zcela funkční a leckde se stává čistě formální – církev slouží struktuře místo toho, aby struktura sloužila církvi.
Navrhované změny mohou být totiž také dobrým využitím možností, které se nám nabízejí. Církev se rychle učí zacházet s elektronickými komunikačními prostředky, s digitalizací, které zjednodušují administrativu a umožňují propojení a sdílení na dálku. Revizi územního členění seniorátů i jejich pravomocí vidíme také jako příležitost posílit vědomí sounáležitosti a společenství našich sborů. Nejde jen o věc správní, nýbrž také a předně duchovní.
Českobratrská církev evangelická má v současnosti 14 seniorátů a 236 farních sborů. K 31. prosinci 2022 měla 58 410 členů, z toho 26 066 členů s hlasovacím právem, 18 284 členů zaplativších salár a průměrnou účast na nedělních bohoslužbách 7 871 lidí. K 31. březnu 2023 měla 236 duchovenských zaměstnanců (214 farářů a jáhnů, 190 přepočtených úvazků), z toho 78 žen a 158 mužů. Na jednoho duchovenského zaměstnance připadalo 248 členů, 110 členů s hlasovacím právem, 77 zaplativších salárníků a 33 účastníků bohoslužeb. Celkem 47 farních sborů bylo neobsazených, z toho 28 neobsazených déle než rok.
Koncem dubna a v první polovině května 2021 se uskutečnily tři celovečerní rozhovory zástupců synodní rady a komise pro reformu správy církve s představiteli všech 14 seniorátů. Senioráty byly rozděleny do tří skupin tak, aby pokud možno spolu nesousedily, a aby složení každé skupiny co nejvíce reprezentovalo rozmanitost naší církve. Z rozhovorů vyplynuly následující tendence:
Senioráty jsou různě velké a silné, a to co do počtu členů, počtu farních sborů, počtu farářů a jáhnů, výpomocných kazatelů či pastoračních pracovníků, ale i co do průměrné účasti na bohoslužbách či obětavosti. Orgány některých menších a slabších seniorátů již nezvládají plnit své úkoly stanovené církevním zřízením a řády, jak v roli administrativní, tak společenstevní. Kupř. v některých seniorátech vyvstaly otázky nad fungováním kontrolních mechanismů při prodeji nemovitostí, některé senioráty zřejmě v blízké budoucnosti nebudou schopny zvolit seniorátní výbory či předsednictva konventů, v některých seniorátech zcela vázne práce s mládeží.
Ze Strategického plánu z r. 2019 vyplývá několik cílů či dílčích úkolů týkajících se seniorátů:
V této souvislosti je nezbytné připomenout též minimální požadavky kladené na farní sbory, které schválil synod v r. 2019. Pokud farní sbor přestane splňovat jeden z těchto požadavků, podle usnesení synodu přestává plnit své základní funkce a seniorátní výbor by měl s příslušným staršovstvem zahájit rozhovory o budoucnosti sboru. Možností, jak uspořádat místní společenství, je mnoho – naleznete jej ve „vějíři“ možností . Minimální požadavky kladené na farní sbory jsou tyto:
V průběhu r. 2022 členové synodní rady uskutečnili rozhovory se všemi seniory s cílem vyjasnit odhad situace v r. 2030 – kolik bude mít církev farních sborů či spolupracujících sousboří, které splňují výše uvedené požadavky, a kolik farářů a jáhnů v nich bude s ohledem na demografické trendy působit.
Podle těchto odhadů ověřených seniory bude v r. 2030 v ČCE působit přibližně 170–175 farářů a jáhnů (v r. 2023 jich bylo 214), přičemž sbory budou poptávat 165–175 kazatelských úvazků. Obsazeno bude 150–160 přepočtených úvazků (v r. 2023 jich bylo 190), což vzhledem k věkové struktuře farářů a jáhnů znamená, že do r. 2030 jich bude nadále mírný nedostatek, po r. 2030 jich však bude zřejmě velký nedostatek.
Vzhledem k očekávanému vývoji sítě farních sborů a změnám v kazatelském sboru se jeví nezbytným uskutečnit reformu seniorátů, přičemž je nabíledni, že reforma se dotýká především seniorátů menších, které se již nyní potýkají s problémy při svém fungování.
Synodní rada předkládá synodu dvě varianty reformy seniorátů. Obě byly církvi představeny a o obou diskutovala. Každá z variant má své výhody i nevýhody.
První z variant reformy seniorátů je nejradikálnější.
V zásadě se jedná o návrh, o němž synod v r. 2022 zahájil celocírkevní rozhovor. Byly v něm učiněny pouze dvě změny: přeřazení sborů Prosetín, Rovečné a Veselí k navrhovanému III. seniorátu a přeřazení sborů Hodonín, Hrubá Vrbka a Velká nad Veličkou, Javorník nad Veličkou a Kyjov do navrhovaného II. seniorátu. (Další připomínky, které k této variantě zazněly, jsou uvedeny níže u varianty 2.)
Mapa zobrazuje sbory k 1. 1. 2024.
Kliknutím na puntík sboru otevřete okno, v němž naleznete základní statistické informace o daném sboru vč. navrhovaného zařazení do seniorátu.
Barva puntíku zobrazuje zařazení daného sboru do navrhovaného seniorátu, velikost puntíku sílu sboru zjišťovanou pro účely výpočtu poměrnéčásti odvodu do Personálního fondu.
Pro lepší přehlednost přinášíme též prostou mapu, která vychází z mapy připravené Miroslavem Brožem v r. 2000.
Tato varianta přináší dlouhodobě udržitelné územní členění církve, které ve vysoké míře zohledňuje krajské zřízení a důsledně vychází z předpokládaného stavu církve v r. 2030. Celkem 11 sborů by vyčlenila z jejich původních seniorátů. Pochopitelné obavy zejména laických členů seniorátních výborů působí velké území navrhovaných seniorátů. Dlužno dodat, že tato varianta nezohledňuje některé připomínky konventů.
Druhá z variant reformy seniorátů má v církvi největší podporu.
K návrhu , o němž byl v r. 2022 zahájen celocírkevní rozhovor, zaznělo mnoho připomínek. Senioráty zpochybňovaly možnosti efektivní správy velkých seniorátů či fungování neformálních společenstevních celků. Velké senioráty byly hodnoceny jako překážka budování regionální sounáležitosti. Senioráty požadovaly, aby se problémy řešily tam, kde jsou, totiž aby se změny netýkaly seniorátů, které dobře fungují. Padlo doporučení, aby se menší senioráty spíše slučovaly, totiž aby byla zachována sounáležitost sborů bývalého malého seniorátu v novém větším seniorátu. Navrhované uspořádání seniorátů podle některých názorů zpřetrhá jemnou síť vztahů mezi sbory. Vědomí neudržitelnosti současného stavu je podle jiných názorů patrné napříč církví. Z některých seniorátů vzešly konkrétní návrhy na začlenění toho-kterého územního celku do jednoho ze seniorátů (např. Olešnicko, Hodonínsko). Byl též konstatován ze strany sborů chybějící vhled do problematiky i nedostatek vůle se problematikou zabývat. Soubor jednotlivých odpovědí je volně k dispozici .
Na základě těchto připomínek byl zpracován další návrh , který byl kompromisem mezi návrhem přijatým k diskusi na synodu v r. 2022, výsledky rozhovorů v seniorátech a připomínkami z rozpravy na synodu v r. 2023. Zohledňuje přání sborů Východomoravského seniorátu zůstat v jednom seniorátu a přání čtyř sborů z Olešnicka zůstat společně v jednom seniorátu s Brnem (vzhledem ke spádovosti).
I k tomuto návrhu však měly konventy podstatné připomínky. Senioráty zejména stály o zachování současných seniorátních společenství jakožto funkčních celků. Vyslovovaly se proti dělení seniorátů a přesunům sborů mezi senioráty, několik seniorátů se zároveň vyjádřilo v tom smyslu, že jsou ochotny přijmout sbory ze sousedních seniorátů. Ústecký seniorát se vyslovil pro sloučení s Pražským seniorátem.
Na základě těchto podnětů komise pro reformu správy církve připravila variantu 2, kterou synodní rada předkládá synodu k projednání.
Mapa zobrazuje sbory k 1. 1. 2024.
Kliknutím na puntík sboru otevřete okno, v němž naleznete základní statistické informace o daném sboru vč. navrhovaného zařazení do seniorátu.
Barva puntíku zobrazuje zařazení daného sboru do navrhovaného seniorátu, velikost puntíku sílu sboru zjišťovanou pro účely výpočtu poměrné části odvodu do Personálního fondu.
Pro lepší přehlednost přinášíme též prostou mapu, která vychází z mapy připravené Miroslavem Brožem v r. 2000.
Tato varianta se snaží maximálně vyhovět přání konventů. Třem seniorátům žádné změny nepřináší, několik seniorátů slučuje. Pouze šest sborů by vyčlenila z jejich původních seniorátů. Na druhou stranu však zlé jazyky mohou namítnout, že se vlastně o „reformu“ v pravém smyslu slova nejedná a že navrhovaný stav bez dalších změn dlouho nevydrží.
Podstatná část rizik spojených se zachováním stávající podoby seniorátů je dána personální nouzí ve sborech i seniorátech. To je zjevné především v příhraničních seniorátech v Čechách, ale tato situace se po r. 2030 bude do značné míry týkat všech seniorátů.
Téměř s jistotou víme, že ČCE bude po r. 2030 zápasit jednak s nedostatkem farářů a jáhnů, jednak s úbytkem členů, který bude územně nerovnoměrný. Centra (Praha, Brno) mohou být dál posílena, ale většina území, vč. regionů považovaných za tradičně evangelické, se zřejmě bude muset vypořádat s úbytkem sborů či jejich oslabením, vedoucím ke snížené schopnosti povolat kazatele.
V čem se „zmenšení ČCE“ týká i správní roviny seniorátu?
Zmenšování církve znamená méně – především lidských – zdrojů pro základní, správní funkce seniorátu.
Co když…
Nedostatek lidí ochotných sloužit v seniorátních funkcích vede k problematickému obsazování základních orgánů seniorátu, ke snížené kvalitě odvedené práce, k upozaďování demokratického charakteru ČCE či přetěžování „hrstky věrných“.
Provoz seniorátu se redukuje jen na to nejnutnější, co se stíhá a „co se musí“, čímž paradoxně právě u menších seniorátů může mizet role seniorátu nejen jako významného aktéra v regionu, ale i jako organizátora a iniciátora společenstevního života.
Nadsborové společenství je vyhledáváno zejména tehdy, když je farní sbor větší, živý a má na seniorátní či partnerské aktivity kapacitu. Seniorátní společenství může, ale nemusí být organizováno strukturami seniorátu. Může se jednat o spontánní aktivity několika sousedících sborů, přičemž toto souručenství není překreslením hranic seniorátů ohroženo.
Seniorát jako aktér společenstevního života církve v nadsborovém měřítku:
Seniorátní společenství se nesetkává pouze na konventu a pastorálkách. Pokud ano, je to známkou rezignace na společenstevní roli seniorátu. Slábnoucí senioráty nedokáží prostřednictvím např. poradních odborů účinně podpořit či organizovat společenstevní život seniorátu. V některých seniorátech např. s menší tradicí vzájemné sounáležitosti, s většími vzdálenostmi mezi sbory či s rozdílnou zbožností nemusí hrát seniorát žádnou roli pro život víry jednotlivců i celých sborů.
Menší senioráty s nižším počtem kazatelů a aktivních laiků nemají kapacitu účinně organizovat společenstevní život seniorátů.
Vzhledem k očekávanému úbytku farářů a jáhnů i ostatních členů církve bude v současném rozložení seniorátů převládat jejich soustředěnost na správní roli s upozaďováním role společenstevní.
Synodní rada došlá vyjádření zapracuje do návrhu nového uspořádání seniorátů, bude jej konzultovat s představiteli seniorátů, a poté připraví finální návrh, který představí církevní veřejnosti.
Synod projedná finální návrh nového uspořádání seniorátů.
Synod projedná návrhy odpovídajících změn církevního zřízení a církevních řádů.
Nové rozčlenění seniorátů vstoupí v účinnost.
Konventy nových seniorátů zvolí poslance 37. synodu.
V důsledku dalšího trvání malých seniorátů by bylo nezbytné zavést opatření, která by minimalizovala jejich nevýhody a rizika, a to zejména
Pokud se týče fungování společenstevních celků v rámci jednotlivých seniorátů, komise pro reformu správy církve doporučuje následující řešení: Konvent by mohl rozdělit seniorát na oblasti (max. tři). Každá oblast musí být zastoupena v seniorátním výboru – při volbě seniorátního výboru konvent stanoví, kdo je pověřeným zástupcem pro danou oblast (a kdo jeho náhradníkem, kdyby zástupce přestal být členem seniorátního výboru). Pověřený zástupce nemusí nutně být ze sboru v dané oblasti, v tom nechť má při volbě konvent svobodu (bylo by zajisté možné, aby sbory v dotčené oblasti navrhly svého zástupce coby kandidáta do seniorátního výboru, volbu by to však trochu komplikovalo a do řádů by to přineslo další opatření, bez kterých se asi rádi obejdeme). Případné změny v počtu a velikosti oblastí určí konvent nejlépe rok před další volbou seniorátního výboru.
Navrhované dělení seniorátu do oblastí je použitelné už teď, avšak zřetelné pojmenování této možnosti bude užitečné. Seniorát nechť sám posoudí, chce-li oblasti vytvořit (a řešit tím opakující se obavy, jak to bude ve velkých seniorátech s pastorálkami, s mládeží atd.). Bude dobře, bude-li to pravomoc konventu a bude-li odpovědnost za oblast v seniorátním výboru někomu určena. Dělení do oblastí, pokud k němu seniorát sáhne, by mohlo pomoci s nasměrováním lidských sil a finančních zdrojů (opět to je možné i dnes, mohlo by to však přinést lecjaká vylepšení). Konkrétní opatření a řešení náleží už do kompetence seniorátů a netřeba jim do toho mluvit.