Простір синагог
Увіковічнення
Простір синагог
Простір синагог є ініціативою для вшанування історії євреїв у Львові та кращого розуміння спільної міської історії і спільної спадщини самими львів'янами і гостями міста. Цей проект об'єднав зусилля, знання та досвід учених, експертів, представників єврейської громади Львова, міжнародних інституцій та міських чиновників і був реалізований за підтримки жертводавців з різних країн світу, в тому Ізраїлю, Німеччини, США, Великої Британії.
Меморіальна інсталяція "Увіковічнення" із цитатами мешканців Львова та людей пов'язаних з містом.
Складається з гранітних стел, на яких викарбувана 21 цитата.
Про авторів цих цитат були підготовані дослідницькі тексти.
Вони вибудовують певний наратив, який стосується не лише єврейської громади Середмістя, а виходить часово і просторово за межі локації. Це дає більші можливості оповіді про минуле міста, залучаючи різні контексти і історії, включаючи їх в складну історію Львова, яку століттями творили різні спільноти.
Єврейське життя у Львові перед Другою світовою війною

Мартін Бубер
"З кожною людиною у світ приходить щось нове, чого ще не було, щось справжнє й неповторне".
Александр Ґранах
"Земля у Східній Галичині [...] щедра й багата. Вона дає олію, жовтий тютюн, важку, мов олово, пшеницю; її багатство — старі мрійливі ліси, ріки, озера, а передовсім — красиві, здорові люди: українці, поляки, євреї. Вони всі подібні між собою, незважаючи на різні обряди та звичаї".
Рабин Йоель Сиркіс, Бах
"[Львів] славне й величне місто вчених, письменників і наставників, воно є джерелом мудрості та розсудливості, це наріжний камінь нашої віри".
Маєр Балабан
"Вся історія євреїв у цьому місті зосереджена в тісному, відмежованому мурами подвір’ї... Від старих мурів синагоги віє холодом, морозом віків, трепетом чотирьох довгих століть…Пройдися зі мною цими вулицями, переступи пороги цих будинків, які століттями приховують стільки суперечностей, стільки речей виняткових і звичайних, відтвори у своїй уяві те, чого сьогодні вже немає…"
Мойше Шімель
"Батьківщина для людини — це передовсім стіни, серед яких вона вперше бачить цей чудовий і сумний світ. Згодом батьківщина поширюється на цілий будинок, де мешкає людина, на вулицю, де вона ганяє босоніж і сміється… Моя батьківщина — велике гарне місто Лемберг… дільниця перед синагогою, яку називали «fardishul»."
Міло Анштадт
"Окрім щоденної боротьби за існування, життя мого діда та його родини зосереджувалося лише на минулому. Віра була важливішою за будь-що, віра, що корінням сягала Землі Ізраїльської та П'ятикнижжя Мойсеєвого".
Віктор Хаєс
"Єврейськість — це моя близька родина, якої ніколи не зрікаюся й не соромлюся, до якої цілковито признаюся... Вчора мене обрали віце-президентом мого Львова!... Люблю Львів. Люблю громадську працю".
Дебора Фоґель
"Вулиці подібні до моря: вони віддзеркалюють колір смутку і важкість очікування".
Війна та Голокост: загроза, руйнування, вбивство, смерть
Яків Шудріх
Вони поспішають,
Ніч угорі розривається на шматки
сталеві птахи над верхівками дахів,
і літають, співаючи довкола міста.
дзвінкоголосою зграєю.
Борис Орач:
"Коли у жовтні 1939 року в статусі біженця з Польщі я опинився у Львові, моїм першим бажанням було відвідати Єврейський Музей... Музей зачинений... На стінах ще висіли портрети представників громади... У приміщенні Музею була лише одна людина — Максиміліан Гольдштейн, він сидів за письмовим столом, схилившись над паперами..."
Мапа Бориса Орача " 100 адрес єврейського Львова " на Інтерактивному Львові.
Іґнаци Хіґер
"... життя більше не було нормальним, воно нічим не нагадувало життя перед вибухом війни... Цей ще донедавна такий чудовий світ мав невдовзі впасти у ТЕМРЯВУ... З кожним днем ця ТЕМРЯВА глибшала, чимраз інтенсивніше огортала наш світ і чимраз більше поглинала нас. Нормальний світ припинив існувати — для нас залишилася тільки темрява".
Підземний світ — віртуальний маршрут сім'ї Хіґерів під час Голокосту
Курт Левін
"Зранку та ввечері по місту проходили маршем колони в'язнів з жовтими латками — на роботу й з роботи. Вони йшли мовчки, пригнічені горем і мукою. Приречені. З обох боків приглядалися до них кращі люди. Арійці. Поляки й українці..."
Лілі Тау
"[У ґетто] ми зазнали голоду. Того жахливого голоду у Львові… Відчуття голоду подібне до лютого звіра, що розриває твої нутрощі на шматки, і людина починає марити. Ми сиділи за столом і згадували, як до війни наші тарілки повнилися різноманітною їжею. Я мала єдине бажання: з'їсти цілу тарілку ячменю після війни".
Лєшек Аллерганд
"Я закохався у дівчину з нашого поверху. Її звали Анею. Ми гасали одне за одним, а вечорами сиділи на сходах і трималися за руки. У серпні 1942 року її разом з усією родиною повішали біля залізничної колії. Я довго плакав. Мені щойно виповнилося десять років".
Прогулянка " Місцями втраченого дитинства "
Інка Кац
"… вони забрали мою маму. Я все бачила крізь вікно і розуміла, що сталося. Мені було дванадцять. Я перестала бути дитиною... Я бачила, як батько біг за мамою. Я усвідомила, що це кінець. У мене й досі перед очима та вулиця, мамина сукня, її туфлі на високих підборах..."
Рабин Давид Кагане
"Митрополит чекав мене, незважаючи на пізню годину, привітав з великою теплотою… Я розповів йому про табір, про жорстокість і звірства, про вбивства... про ті дні, коли заподіяли смерть шести чи семи тисячам євреїв, і про майбутню ліквідацію гетто. Коли я змальовував йому гетто й табір, те, в яких страшних умовах жили євреї, то бачив, як по його бличчю котилися сльози".
Життя після ….
Шмуель Йосеф Агнон
"Я заплющив очі, щоби не бачити смерті моїх братів, синів мого міста... Як їх мордують кати і як вони гинуть злою і жорстокою смертю... І я заплющив очі і покликав місто моє, щоби постало переді мною, моє місто і всі його мешканці, і всі його синагоги... Один за одним люди мого міста почали зникати. А я не побіг за ними, адже я знав, що людські думки не сягають того місця, куди вони йдуть".
Ізраель Ашендорф
Будинок либонь залишиться таким самим
Я прочиню двері
Сусіди зайдуть
А з родичів — ніхто
Я побачу старі меблі
якими користуються нові люди
У ліжках спатимуть незнайомці
Інша їжа на столі
Коли підійду до вікна
То побачу вазу
А на стіні тихо висітиме
Ікона
Мартен Феллер
"…в історичному процесі, як у тайзі, є політична поверхня, якою проноситься буревій, а є глибина лісу, яку вона не здатна зачепити. … Євреї і українці повсякчас відчувають взаємну симпатію, чітко відзначають переваги культури й побуту сусідів. Саме вони становлять той людський ліс, якого політичні бурі не здатні подолати…"
Александр Лізен:
Засмучений, журливий, зневірений, згорьований,
Стою я і дивлюся на пам’ятник крізь сльози,
Розпливчастий, як уві сні,
Я, залишений при житті.
Яніна Гешелес-Альтман
"Я повертаюся в уяві до Львова,… повертаюся, розуміючи, що мій Львів — усюди, що він — у серці кожного вигнанця з рідного села чи міста і кожної людини, якій лихоліття відібрало батьків і родичів".
Ці люди згадані на Просторі синагог, але водночас їхні історії пов'язані з низкою інших місць у Львові.
Простір Синагог та пов'язані місця у Львові
Автори:
- Міхіель Дрібенґен
- Ольга Котовська
- Сергій Кравцов
- Міхаїл Крутіков
- Ольга Лідовська
- Йоанна Лісек
- Мирослав Маринович
- Тарас Мартиненко
- Владислава Москалець
- Філіп Сендс
- Анна Чеботарьова
- Олексій Чеботарьов
- Андрій Усач
Фото: Ірина Середа
Створено за підтримки Львівської міської ради.